ΚΑΚΤΟΣ - Forum - συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2013 :  16:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

12/4/13
τρίτο πότισμα και λίπανση κάκτων στις ραφιέρες

πρώτο πότισμα νεοφερμένων ( ο Θεός βοηθός )

εκρεμμεί λίπανση στις ραφιέρες μέσα

mavirenes

15/4/13
να που χρειάζεται το ημερολόγιο!
κι εγώ που νόμιζα ότι είχα ποτίσει τα νεοφερμένα με νεοτοψιν!!!
αμ δε, δεν το είχα κάνει
το έκανα σήμερα
και ευτυχώς το πότισμα που τους είχα κάνει στις 12/4 ήταν πολύ ελαφρύ και έτσι τα βρήκα στεγνά όλα και πιστεύω ότι δεν θα κινδυνέψουν από σαπίσματα

η μικροσκοπική obregonia που αγόρασα πάει! ξεράθηκε και δεν την είχα σε απευθείας ήλιο, δεν πρόλαβα ούτε να τη δω καλά καλά, κρίμα, ήθελε περισσότερο νεράκι ή δεν άντεξε την αλλαγή από το θερμοκήπιο παραγωγής της στην μεταφορά έξω...

15/4/13
επίσης πότισμα με νεοτοψιν στις σταπέλιες

ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΜΑΪΟ ( γύρω στις 15 καλά θα είναι)
να ξαναχρησιμοποιήσω εντομοκτόνο και μηκυτοκτόνο προληπτικά γιατί τότε θα αρχίσει να αναπτύσσεται η βαμβακάδα και ο τετράνυχος

15/4/13
έλεγχος στις πολυαγαπημένες rebutia και σόι
μοσχεύματα, νεοφερμένα, περυσινά
έκανα ενδελεχή έλεγχο - διαπιστώσεις:
περυσινά δύο χωρίς ρίζες, ένα σαπισμένο
νεοφερμένα όλα καλά ρίζες αφυδατωμένες και ακόμη ανενεργές
μοσχεύματα αφυδατωμένα και σε δύο αρχή σαπίσματος

έκανα σε όλα ένα μπάνιο με νεοτοψίν
αφαίρεσα σάπια και χαλασμένες ρίζες
στα μοσχεύματα έβαλα στις ξεραμένες τομές μια πάστα από νεοτοψίν με ορμόνη ριζοβολίας
θα τα αφήσω να στεγνώσουν με το νεοτοψίν πάνω
όσα έχουν ρίζες θα τα φυτέψω σε ελαφρά υγρό μίγμα χώματος, μάλλον αυτό θα γίνει αύριο

όσα δεν έχουν, θα τα αφήσω να στεγνώσουν περισσότερες ημέρες και θα τα βάλω σε στεγνό περλίτη σε σκιερό και ζεστό μέρος

(ευχαριστώ το φίλο μου το Χρήστο για τις πολύτιμες συμβουλές του)

το σούπερ καμπουτάκι μου δεν έχει φουσκώσει ακόμη παρά τα ποτίσματα, υποψιάζομαι ότι έχει χάσει τις ρίζες του και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό, έτσι την είχα πατήσει πέρυσι με τον αστερία και τελικά στην προσπάθειά μου να τον ριζώσω, τον σάπισα
Τέλος πάντων, πότισα καλά το καμπουτάκι μου με νεοτοψίν και περιμένω

τα λιθώπια μου βρίσκονται σε διαφορατική φάση το καθένα αλλά όλα μεταμορφώνονται, τέσσερα που έχουν βγάλει τα καινούρια τους φύλλα πρώτα πρώτα,
τα έχω ποτίσει
6/4/13
όταν πότισα γαστέριες και χαβόρθιες και είναι μια χαρά
αλήθεια αυτές θέλουν πάλι πότισμα καθώς και όλα όσα έχω μέσα στο σπίτι, εκτός από τους λίθωπες φυσικά
mavirenes

Edited by - mavirenes on 15 Apr 2013 16:42:51
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Apr 2013 :  12:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
16/4/13
ξαναφύτεψα όσες rebutias και τα συναφή του σογιού είχαν ρίζα
εμπλούτισα το μίγμα με περισσότερο περλίτη και...τύρφη κοσκινισμένη
ελπίζω να έκανα καλά
τις σκέπασα με ρυζάκι υγρό και στον πάτο της γλάστρας τοποθέτησα επίσης υγρή ελαφρόπετρα
ελπίζω αυτό να βοηθήσει το μίγμα χώματος να νοτίσει λιγάκι
τις έβαλα έξω, στη ραφιέρα πίσω πίσω να μην τις βαράει ο ήλιος

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Apr 2013 :  23:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
καλα ολα αυτα....αλλα το "ημερολογιο" σε τι βοηθαει?? ΠΧ καθε χρονο η 15 /4 ειναι ιδανικη μερα για ποτισμα και η 18/6 για ραντισμα????

ΥΓ...
αν ειναι ετσι να διαβαζουμε και το ζωδιο του καθε φυτου για να ξερουμε τι θελει καθε εβδομαδα -μηνα κλπ.....()
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Apr 2013 :  07:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!!!

πειραχτήρι...

Το ημερολόγιο βοηθάει ... εμένα
γιατί δεν θυμάμαι πότε ποτίζω και τα κάνω σαλάτα, όπως και άλλα πράγματα σχετικά με τα φυτά
επίσης μπορώ να φλυαρώ εδώ χωρίς να γεμίζω το φόρουμ με θέματα...

εξάλλου έχω πει και παραπάνω ότι θα διαβάζετε το ημερολόγιο του Χρήστου για συμβουλές καλλιέργειας και το δικό μου για διασκέδαση

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2013 :  17:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
χμ! ...το ωροσκόπιο σήμερα λέει...να ρίξω νεράκι στις γαστέριες και στις χαβόρθιες που έχω να τις ποτίσω από τις 6 Απριλίου και στα άλλα μέσα...

πω πω, δυο ωρίτσες θα τις φάω το κόβω, αχ η επόμενη ραφιέρα...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2013 :  08:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
λοιπόν
19/4
πότισα φυτά ραφιέρας μέσα
22/4
πότισα αλόες, σανσεβιέρες και γαστέριες
πάω για πότισμα κάκτων
από ότι βλέπω τους είχα ποτίσει τελευταία στις 12 οπότε είναι ώρα
ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε
απόλαυση να ποτίζεις με το λάστιχο και να ξεμπερδεύεις σε δέκα λεπτάκια
μόνο που έπρεπε να έχω βγει έξω νωρίτερα
λες να μου κάνουν τίποτε λεκέδες από τον ήλιο?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 22 Apr 2013 08:42:11
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2013 :  08:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
α και για να μην ξεχνιόμαστε

22/4/13
τέταρτο πότισμα κάκτων

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2013 :  17:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
22/4/13
πότισα επίσης δυο τρεις hoya carnosa που έχω και όσα φύλλα επίφυλλα έχουν επιβιώσει
καθώς και την ρίψαλις που από τότε που την έβαλα μέσα και της άλλαξα χώμα έχει πα΄ρει τα πάνω της
αυτά τα φυτά τα ψεκάζω με νερό συχνά πυκνά παρά τα ποτίζω
τους φέρομαι σαν να είναι ορχιδέες παρά κάκτοι

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2013 :  01:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
τους φέρομαι σαν να είναι ορχιδέες παρά κάκτοι

.....Τωωωωραα καταλαβα....οποτε μην ξαναριξεις την ευθθνη στην κακια μοιρα την κακια στιγμη την κ^$%^&α τον δημιουργο κλπ.....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2013 :  08:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
στα επίφυλλα λέω βρε και τις χόγιες

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2013 :  17:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
εννούσα για το χειρισμό τους στο πότισμα ότι τα ψεκάζω με νερό περισσότερο παρά τα ποτίζω και δεν τα έχω σε μίγμα για κάκτους αλλά σε πιο αφράτο, διαφωνείς? θυμάμαι όταν συζητούσαμε για τα επίφυλλα κάτι τέτοιο είχε προτείνει ο Γιάννης

mavirenes

Edited by - mavirenes on 23 Apr 2013 17:29:17
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2013 :  17:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και για του λόγου το αληθές ιδού

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1332

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2013 :  17:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
α και παρεπιπτόντως, στη συνάντηση του Μαίου, φέρε κανά φύλλο...από αυτό το ωραίο επίφυλλο της φωτογραφίας

mavirenes

Edited by - mavirenes on 23 Apr 2013 17:30:20
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2013 :  22:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
α και παρεπιπτόντως, στη συνάντηση του Μαίου, φέρε κανά φύλλο...από αυτό το ωραίο επίφυλλο της φωτογραφίας

..εχω και κατι λιγα ...καλα ακομα...φερε σακουλα.!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2013 :  08:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα! να φέρω και μαχαίρι?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Apr 2013 :  08:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
26/4/13
πότισα κάκτους, ωχ! νωρίς δεν ήταν?
μετά είδα ότι τους είχα ξαναποτίσει στις 22
πάντως τους βρήκα κατάξερους, ιδίως τα μικρά τετράγωνα γλαστράκια
ίσως αυτούς να πρέπει να τους ποτίζω συχνότερα?
ή έχω παρακάνει στραγγιστερό το μίγμα χώματος?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2013 :  00:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Είναι πολύ υψηλές για την εποχή οι θερμοκρασίες φέτος. Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, αφού το χώμα ήταν κατάξερο όπως λες. Είναι εποχή ανάπτυξης και το χρειάζονται. Είναι όλα μαζί που συμβάλλουν στο τι θα γίνει (χώμα, μέγεθος γλάστρας, θερμοκρασίες, μέγεθος φυτού)... καλού κακού άφηνε λίγες μέρες στεγνό το χώμα και μετά πότιζε (όχι για όλα τα φυτά το ίδιο)
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2013 :  10:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
έχεις δίκιο φωτεινή!

τα μικρά τετράγωνα γλαστράκια μου στεγνώνουν γρηγορότερα

είναι και πιο εκετεθειμένα στο φως και τον αέρα οπότε θέλουν συχνότερα νεράκι

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2013 :  10:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
29/4/13
πότισα τις κακομοίρες τις χαβόρθιες
(τι ανθεκτικές στην κακομεταχείριση δεν λέγεται)

πότισα με ζαχαρόνερο τις χόγιες και τις μετακίνησα σε φωτεινότερο σημείο

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 01 May 2013 :  22:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
1/5/13
πότισα τους κάκτους και τα παχύφυτα

πολλή ζέστη, κατάξερο το χώμα τους

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 May 2013 :  21:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
4/5/13
πότισα

εεεεεεεεεεεε??

νωρίς ήτανε γμτ
ωχ!

το ντομάτιασμα που λέγαμε...

μάλλον πρέπει πρώτα να ανοίγω τον υπολογιστή και μετά τη βρύση

επίσης άνοιξα τα σπορεία μπας και γλυτώσω κανένα από το σάπισμα

α! και πότισα με μυκητοκτόνο όλους τους λίθωπες που ολοκλήρωσαν τη διαδικασία αλλαγής φύλλου καθώς και τον έναν διντέρανθο, τον πλειόσπιλο τον έβγαλα έξω αντιπροχτές ακι μάλλον ποτίστηκε δις

δεν πότισα μόνο την αδελφή εχίνοψις που είχα πάρει από τον Αντρέα πέρυσι Ishtar λέγεται
είανι κιαυτή έτσι καφεδί και δεν την κόβω να τη βγάζει καθαρή

mavirenes

Edited by - mavirenes on 04 May 2013 21:25:29
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 May 2013 :  00:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αν δεν σταματησεις.....την αεναη αυτη μετακινηση των φυτων ..μεσα εξω..(μονο που το λες με πιανει η μεση μου..)και δεν σταματησεις και τα λιπασματα και τα "ημερολογιακα" ποτισματα-φροντιδα..κλπ,,κλπ...φυτο δεν θα χαρεις......

δεν υπαρχει φυτο με ποδια ωστε να πηγαινει απο τον ηλιο στη σκια η απο το φως στο σκοταδι..η να ριχνει λιπασματα κλπ στη ριζα του...και φυσικα....πολυυυυ σπανια θα βρεξει την ιδια μερα-ωρα και ποσοτητα σε καποιο συγκεκριμενο σημειο του πλανητη.......

αυτα σαν πρωτη μετα-αναστασιμη συμβουλη.!!

χριστος ανεστη
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 May 2013 :  07:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Χρόνια πολλά Κώστα μου!
ότι επιθυμείς σου εύχομαι!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 May 2013 :  08:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρόνια πολλά Ειρήνη κι από εδώ, στο θέμα σου!
Συμφωνώ με τον Κώστα πρέπει να σταματήσουν οι μετακινήσεις οπωσδήποτε. Όσο για το ημερολόγιο, νομίζω είναι καλό που τα καταγράφεις ώστε να βλέπεις τι δεν έκανες σωστό ή τι έκανες σωστά.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 May 2013 :  18:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις ευχές και για τις συμβουλές!

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000