ΚΑΚΤΟΣ - Forum - συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2014 :  07:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
23/3/14
Εντάξει και οι μαμμιλλάριες και οι φερόκακτοι
ποτίστηκαν με μυκητοκτόνο.

Και τώρα θα περιμένω και θα παρατηρώ.
Θα φουσκώσει ή δεν θα φουσκώσει το κακτάκι;
Το κάθε κακτάκι που έχει ποτιστεί.
Αν όχι θα πρέπει να ξεφυτευτεί και να μπει σε περλίτη γιατί θα είναι ολοφάνερο ότι θα έχει χάσει τις ρίζες του.
Αλλά για πόσο θα πρέπει να περιμένω;

Οι rebutia με ανησυχούν ιδιαιτέρως. Είναι υπερβολικά ζαρωμένες.

Εχθές έβγαλα έξω τα ριζωμένα μοσχεύματα επιφυτικών κάκτων για να αερίζονται, φωτίζονται, ποτίζονται τακτικά..
Δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένη από τη νέα τους θέση.
Πολύς ήλιος.
Πρέπει να τους βρω ένα πιο σκιερό μέρος και γρήγορα.

Μακάρι να μπορούσα να πάω και τις rebutia εκεί.Στο νέο σκιερό μέρος εννοώ.
Αλλά και τις gasteria - haworthia που τόσα χρόνια διατηρώ μέσα στο σπίτι.
Όταν πιάσουν οι ζέστες και αρχίσουν τα πήγαινε έλα στο νεροχύτη για το πότισμα θα μου σπάσουν τα νεύρα.
Χώρια που θα ψιλομένουν απότιστες. Και είναι τώρα πάνω στα καλά τους. Οι περισσότερες ανθισμένες.

Οι σταπέλιες που έχω για ρίζωμα έχουν ζαρώσει.
Πρώτη φορά συμβαίνει αυτό και δεν μου αρέσει καθόλου.
Δεν θέλω και να τις ποτίσω.
Φοβάμαι. Τα σαπίσματα.
Αλλά θα πρέπει να ασχοληθώ με αυτό το θέμα σύντομα.

Καμάρωνα τα σπορόφυτά μου εχθές.
Τα πρώτα πρώτα έχουν διάμετρο πάνω 1,5 εκ.
Μικρή ανάπτυξη για τόσα χρόνια αλλά εγώ χαίρομαι που τα βλέπω.
Και τα περυσινά δεν τα πάνε κι άσχημα.

Πλάκα πλάκα όση ατζαμοσύνη και ξεροκεφαλιά και αν με δέρνει έχω αυτή τη στιγμή σποροφυτάκια.
Κι είναι πανέμορφα.
Αρκετά είναι και αναγνωρίσιμα.
Αναφορικά στο σόι όχι στο είδος.

Την εβδομάδα που έρχεται οι θερμοκρασίες θα κυμανθούν από 12 κατώτατη μικρή και 18 κατώτατη μεγάλη 21 βαθμοί ανώτατη.
Ναι ξέρω δεν είναι πίεση.
Δεν τον λες υπερβολικά ζεστό καιρό αυτόν αλλά προτιμώ να υγρανθούν τώρα οι ρίζες παρά να πάθουνε κανένα σοκ από το απότομο.
Να ψήνονται δηλαδή και να ποτιστούνε για να σβήσει η φωτιά.

Κάτι τρέχει με τα κωνόφυτα που δεν μου αρέσει.
Πρέπει να τα φωτογραφήσω και να ρωτήσω στο ειδικό θέμα.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 23 Mar 2014 07:13:57
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2014 :  07:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αλήθεια.
Με διαβάζει κανείς;

Πολλή μοναξιά σε αυτό το θέμα.
Λες να φταίει ο τίτλος;

Η Ευρυδίκη κάποτε είχε πει ότι την αποθαρρύνει.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2014 :  12:29:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
σε διαβαζουμε σε δαβαζουμε αλλα δεν εχουμε κατι να πουμε! χεχε
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2014 :  15:15:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Σε διαβάζουμε Ειρήνη !!!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  07:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από cactus30

Σε διαβάζουμε Ειρήνη !!!!!

Χαχα! καλημέρα, καλή εβδομάδα.

(Ελπίζω να χαμογελάτε όταν με διαβάζετε)

Ο καιρός βροχερός.

Όχι τα φυτά δεν σαπίζουν από το νερό.
Από άλλες αιτίες σαπίζουν, σε συνδυασμό με το νερό.
Εννοώ από extreme θερμοκρασίες πάνω ή κάτω όταν είναι βρεγμένα.
Έτσι τουλάχιστον κατέληξα να πιστεύω.
Τα έβλεπα τώρα το πρωί.
Είναι βρεγμένα, τα παχύφυτα κυρίως.
Δεν ανησυχώ.
Μια χαρά θα τα πάνε.
Ότι ήταν να σαπίσει σάπισε.
Εκτός κι αν ο κόκκινος μύκητας μου επιφυλλάσει κι άλλες εκπλήξεις.

Βαμβακάδα γιοκ προς το παρόν αλλά έκανα ανεπανόρθωτη ζημιά στα περισσότερα με το γενόσημο.
Ίσως είχα βάλει πολύ και τα έκαψα.
Εχεβέριες και κρασσούλες έγινα η μετενσάρκωση του "σημαδεμένου"
Μου φαίνεται θα καταλήξει να έχω κουμπαρά για να μαζεύω λεφτά για dursban.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  08:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Σε διαβάζουμε Ειρήνη!
Εγώ έκανα ένα "ψευτοπότισμα" απ' το προηγούμενο ακόμη ΣΚ όπου φαινόταν ότι ο καιρός όλη την εβδομάδα μπροστά θα ήταν πολύ καλός. Νομίζω ότι ήδη έχουν στεγνώσει. Πιστεύω αρκετά το είχαν ανάγκη.

Για το "φούσκωμα" (σε αυτούς που έχουν ποτιστεί) νομίζω ότι δεν το είδα κι εγώ ακόμη παρά μόνο στους Νοτόκακτους. Σε αρκετά (όχι όλα) φαίνονται νέα αγκάθια αλλά όχι φούσκωμα (Sclerocactus, Pyrrhocactus - σ' αυτά φαινόταν τα νέα αγκάθια πριν απ' το πότισμα). Ενώ άλλα άρχισαν να βγάζουν λουλούδια (Haworthia, Mammillaria) χωρίς ακόμη να ποτιστούν. Και κάποια δεν αναπτύσσονται παρόλο το πότισμα γιατί απλά αρχίζουν αργότερα (π.χ. Cereus).

Οι Ρεμπούτιες που γράφεις, νομίζω ότι είναι απ' τα φυτά που θα μπορούσες με μεγαλύτερη ασφάλεια να έχεις μέσα το χειμώνα και να ψιλοποτίζεις.

Για το πέρα δώθε για το πότισμα: δεν έχεις έξω λάστιχο; Αν ναι, γέμισε έναν μεγάλο κουβά και βούτα μέσα το ποτιστηράκι. Εγώ αυτό κάνω.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  18:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς τη Φωτεινούλα!

Όσα φυτά έχω έξω ποτίζονται με το λάστιχο.
Αναφερόμουν στα φυτά που έχω μέσα.
Ήταν σταπέλιες, χαβόρθιες, λίγες αλόες, γαστέριες , ριζωμένα φύλλα επιφυτικών κάκτων και καμιά δεκαριά άλλα.
Τις σταπέλιες τις πήγα έξω και θα ποτίζονται με το λάστιχο.
Ανυπομονώ να φτιάξουμε κάποια κατάσταση σε σκιερό μέρος για να τα πάω όλα έξω.
Τα έχω στην τζαμαρία και πηγαινοέρχομαι στην κουζίνα για το πότισμα.
Ώσπου να τελειώσω με την τελευταία ραφιέρα θέλει ξανά πότισμα η πρώτη.
Έτσι καταλήγει να μένουν διψασμένα τα φυτά.

Για τις ρεμπούτιες όσες έχουν ζήσει είναι σαν σταφίδες, έπρεπε να έχουν διαφορετικό χειρισμό με το νερό. Και μου αρέσουν τόσο!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  19:32:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Στις σταπέλιες δεν αρέσει ο ίσκιος.
Στο εξοχικό όσες δεν τις βλέπει ο ήλιος έχουν πολύ αργή ανάπτυξη και δεν ανθοφορούν.
Η μία που την βλέπει ανατολικός ήλιος μέχρι το μεσημέρι είναι μια χαρά.

Το φθινόπωρο κλάδεψα τα μακριά κίτρινα κομμάτια και τώρα είναι φουντωτή-φουντωτή.
Χρωστάω φωτογραφία...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2014 :  20:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα Ευρυδίκη!

Εύχομαι να λυσσάξουν φέτος να ανθίζουν

Κι εγώ πιστεύω ότι θα τα πάνε πολύ καλύτερα έξω.
Είχα πρόβλημα χώρου γιαυτό και τις είχα στη τζαμαρία.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  08:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
29/3/14
Βρέχει αλλά ο καιρός γλυκός!
Όσα ήταν απέξω απέξω στα ράφια ψιλοβράχηκαν αλλά λέω τα υπόλοιπα θα μείνουν παραπονεμένα;
Έτσι με βοήθησε το λάστιχο.
Θυμόμουν ότι ξεκίνησα 17/3 τα ποτίσματα.
Οπότε 12 ημέρες μετά είναι καλά.
Ωστόσο έπρεπε πρώτα να διαβάσω εδώ.
Τελικά είχα ξεκινήσει από 16/3 και πότιζα μέχρι και τις 23/3.
Έκανε κάτι βοριάδες στο ενδιάμεσο.
Οπότε αυτά που ποτίστηκαν 23/3 είχαν σχεδόν στεγνώσει.
Εντάξει την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτική.
Όμως νομίζω ότι τα μικρά γλαστράκια θα θέλουν συχνότερα πότισμα.
Τέλος πάντων.
Τα έχω τοποθετήσει κατά οικογένειες.
Μαμμιλλάριες, νοτόκακτοι, φερόκακτοι κτλ.
Σκέφτομαι ότι μάλλον είναι λάθος αυτό και έπρεπε να τα έχω βάλει κατά μέγεθος γλάστρας.
Τα έχω ζαλίσει.

Είμαι αισιόδοξη. Όλα μια χαρά θα πάνε με τα φυτούνια μου.
Σκέφτομαι το επόμενο πότισμα να είναι πάλι με λίπασμα.
Θα κάνω άλλο ένα με καθαρό νερό και μετά πάλι με μυκητοκτόνο αλλά και εντομοκτόνο κοκτέϊλ.

Ξεκίνησα και σπορές.
Θα σας τα πω αναλυτικά εν καιρώ...

ΥΓ1. τα σαλιγκάρια κάνουν πάρτυ τρελλό!Το οικολογικό σαλιγκαροκτόνο τζάμπα τα λεφτά.

ΥΓ2. Χμ! Επόμενο πότισμα; κατά τις 10 Απριλίου;
Θα δούμε και τις θερμοκρασίες.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Mar 2014 08:39:01
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  14:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Θυμόμουν ότι ξεκίνησα 17/3 τα ποτίσματα.
Οπότε 12 ημέρες μετά είναι καλά.

ασχετο... δηλ αν εκανε κανενα μαρτιατικο χιονακι....θα ποτιζες επειδη ποτισες και το 13 την ιδια μερα-εβδομαδα κλπ???

quote:
Τα έχω τοποθετήσει κατά οικογένειες.
Μαμμιλλάριες, νοτόκακτοι, φερόκακτοι κτλ.
Σκέφτομαι ότι μάλλον είναι λάθος αυτό και έπρεπε να τα έχω βάλει κατά μέγεθος γλάστρας.

λαθος..και τα δυο.. τα φυτα τα βαζουμε συμφωνα με την αναγκη του καθε ενος για φως αερισμο -προστασια κλπ κλπ

χ$$#@%ε η mammillaria humboldtii (πχ) για το μεγεθος της γλαστρας της..η το υπολοιπο ειδος της αν δεν την βλεπει ο ηλιος 8-10 ωρες ηη την "σκιζει το ξεροβορι τον χειμωνα...

Edited by - Kostas on 29 Mar 2014 14:46:22
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  14:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Τα έχω ζαλίσει.

Σωστα!!

quote:

Πάλι??

λιπανση μια φορα τον χρονο...και σε φυτα που ειναι στην ιδια γλαστρα 2-3 χρονια...----- μερικοι.. δεν βαζουν ΠΟΤΕ

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  14:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα!
Κάθε φορά που βλέπω το όνομά σου κάτω από δική μου ανάρτηση λέω πάντα ΩΧ! Τώρα θα τα ακούσω!
Φθηνά τη γλύτωσα σήμερα!
Όχι σχετικά με το πότισμα εννοούσα ότι υπολογίζω να χρειάζονται περίπου κάθε 10 ή και παραπάνω ημέρες πότισμα τώρα που δεν κάνει τρελλή ζέστη.
Έπρεπε να έχω δει εδώ γιατί τα ξαναπότισα νωρίς. Βασικά το δεύτερο πότισμα ψιλοκατάβρεγμα ήταν, δεν τα πλημμύρισα.

Λες να έχει πίσω την ουρά η αχλάδα και να πιάσουν τίποτα κρύα να ψάχνομαι;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  14:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:
Τα έχω ζαλίσει.

Σωστα!!

quote:

Πάλι??

λιπανση μια φορα τον χρονο...και σε φυτα που ειναι στην ιδια γλαστρα 2-3 χρονια...----- μερικοι.. δεν βαζουν ΠΟΤΕ

Άρα να βάλω σε όλες τις μεγάλες γλάστρες;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  15:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
λιπανση μια φορα τον χρονο...και σε φυτα που ειναι στην ιδια γλαστρα 2-3 χρονια.

....ασχετα με το μεγεθος της γλαστρας...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  15:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:
λιπανση μια φορα τον χρονο...και σε φυτα που ειναι στην ιδια γλαστρα 2-3 χρονια.

....ασχετα με το μεγεθος της γλαστρας...

Άρα θα βάλω σε όλα εκτός από τα φετινά φυτεμένα.
Με τα σπορόφυτα που θέλω να ατ σκουντήσω λιγάκι, τι να κάνω από λίπανση;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  15:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το λιπασμα στα παχυφυτα το βαζουμε σαν απλο συμπληρωμα διατροφης!!!!!!!!!! δεν το βαζουμε για να τα μεγαλωσουμε γρηγορα ουτε για να γινουν πιο ομορφα κλπ κλπ...ο ρυθμος αναπτυξης και η σωστη μορφη ειναι περασμενο στο dnα τους και δεν χαμπαριαζουν απο "μπουσταρισματα"...(για αυτο διαλεγουμε ομορφα και καλοανεπτυγμενα φυτα για γονεις.. η αγοραζουμε φυτα απο συγκεκριμενους εμπορους - παραγωγους ..και οχι τον καθε τσεχορουμανοκινεζοταυλανδο που πουλαει οτι σαβουρα του φυτρωσει στο παρτερι)..(ουφ!!)

συμπερασμα...

ελαχιστα λιπασματα και ΜΟΝΟ οπως ξαναειπα σε φυτα που εχουν ΠΑΝΩ απομ 2-3 χρονια στην ιδια γλαστρα (δηλ εχουν εξαντλησει το φυλλοχωμα του αρχικου μιγματος)

στα σποροφυτα και 5 τσουβαλια λιπασμα να ριξεις δεν κανεις τιποτα
για να παρουν τα πανω τους θελουν ισοροπια στην υγρασια και διακυμανση στη θερμοκρασια μερας νυχτας...ααα και αρκετες ωρες φως...(οχι ηλιο)
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  16:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ούτε στα αστρόφυτα λίπασμα;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2014 :  08:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Εννοώ στα σπορόφυτα αστρόφυτα.
Εχθές είδα πάλι βαμβακάδα τις εχεβέριες.
Μπάφιασα με αυτήν.
Τα πότισα με echo αφού αυτό έχω.
Για να δούμε.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2014 :  15:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Εννοώ στα σπορόφυτα αστρόφυτα.

γιατι?? ειναι πιο μαγκες τα αστροφυτα -σποροφυτα???

εγω λεω... οχι λιπασμα στα φυτα μας ουτε και στα σποροφυτα μας...
απο εκει και περα...ας κανει ο καθε ενας οτι θελει...
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2014 :  19:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Και εγώ δεν έχω ρίξει ποτέ λίπασμα και ούτε προβλέπετε.
Εκτός από τα caudex που θα ξεκινήσω φέτος για πρώτη χρονιά
και ειδικά σε αυτά που είναι 2-3-4 χρόνια στην ίδια γλάστρα.
Στους κάκτους ακόμα και αυτοί που είναι χρόνια στην ίδια γλάστρα
δεν ρίχνω καθόλου προτιμώ αλλαγή χώματος.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Apr 2014 :  22:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ λίπασμα έχω βάλει σε Νοτοκάκτους κυρίως. Νομίζω ότι τους ωφελεί κι ευνοεί την ανθοφορία αλλά την κατάλληλη εποχή, δηλαδή, τώρα αυτό το μήνα μαζί με τα πρώτα ποτίσματα (Μάρτιο Απρίλιο). Φυσικά, για φυτά που είναι στην ίδια γλάστρα μετά από κάποια χρόνια, όταν το χώμα είναι ακόμη "φρέσκο" δεν είναι αναγκαίο.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2014 :  06:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα και συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα.
Τα περισσότερα φυτά μου είναι στο ίδιο χώμα από το 2010.
Στα τετράγωνα γλαστράκια που είχαμε αγοράσει μαζί με το Χρήστο και με το φυτόχωμα στο κόκκινο σακί από την εύβοια αν θυμάμαι καλά που κι αυτό ο Χρήστος μου το είχε χαρίσει.
Ότι έχω φυτέψει από εκεί και μετά δεν έχει μέσα φυτόχωμα.
Αν έχει κάτι διαφορετικό αυτό θα είναι κοσκινισμένη τύρφη γιατί ως γνωστόν φυτόχωμα εμπορίου = τύρφη.
Θα τους βάλω λίπασμα έχω αποφασίσει.
Αλλά εσείς γιατί προτείνετε όχι;
Θα τους κάνει ζημιά; ή θα επέμβει στο φυσικό τρόπο ανάπτυξής τους;
Εννοώ θα προκύψουν φυτά τούμπανα άσχετα με την τυπική μορφή του είδους; ή κινδυνεύουν να πάθουν κάτι;
Από το 2012 τα λιπαίνω με ένα υγρό λίπασμα που είχα πάρει από το πράκτικερ και αυτό μια φορά το χρόνο δηλαδή τέτοια εποχή.
Μάλιστα από το ίδιο έβαλα στις ορχιδέες μου και στα σαρκοφάγα γιατί είναι και ακριβούτσικα τα ειδικά λιπάσματα και ο θεός βοηθός.
Στα αστρόφυτα αναφέρθηκα ειδικά για να πάρουν λίγο τα πάνω τους επειδή αργούνε να μεγαλώσουνε.

Καλημέρα και πάλι σε όλο το φόρουμ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2014 :  06:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
1/4/14
Α! Πότισα τις σταπέλιες εχθές. Πολύ ξεραίλα. μάλλον τις είχα απλά καταβρέξει και δεν είχε πάει το νερό μέχρι κάτω, οπότε τις πότισα πιο επισταμέννα εχθές.
Και τα μικρά τετράγωνα γλαστράκια όλα στεγνά ήταν.
Μάλλον κάνω το μίγμα χώματος πολύ στραγγιστερό.
Ίσως το ότι δεν έχει μέσα φυτόχωμα να είναι ο λόγος.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Apr 2014 :  20:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πότισα σήμερα. Όλα,
Οι γαστέριες και οι χαβόρθιες διψούν παραμένοντας μέσα.
Κάτι πρέπει αν κάνω.
Λίπανα επίσης
όλα τα φυτά στις ραφιέρες.
Τα άλλα θα περιμένουν.
Οι σπορές δεν προχωρούν.
Ουσιαστικά δεν έχω ακόμη αρχίσει.

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000