ΚΑΚΤΟΣ - Forum - συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 συλλογή mavirenes ή πού να πω τον πόνο μου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 12

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  17:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Και φυσικά παράδοξα θα αρχίσω!!!

όχι δεν θα βάλω φωτό

έχει γεμίσει η κάρτα της μηχανής, ο υπολογιστής τά έχει παίξει και δεν έχω υπομονή να περιμένω

ούτε θα γράψω πως άρχισα και πόσα φυτά έχω,
άμα ηρεμήσω κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό!

σκέφτηκα ότι κάπου πρέπει να καταγράφονται οι βλακείες που κάνω,
ως παράδειγμα προς αποφυγήν...

ας αρχίσω με τους λίθωπες, το θέμα που με καίει αυτόν τον καιρό!

Αυτή τη στιγμή έχουν απομείνει 24 γλαστράκια
(το ένα περιέχει ένα μικροσκοπικό νεοαφιχθέντα διντέρανθο και δεν θα έπρεπε να το αναφέρω εδώ) άλλα μικρά, άλλα μεγάλα, άλλα πήλινα, άλλα πλαστικά, μέσα σε δεκαπέντε μέρες έχω χάσει έξι λίθωπες!!!!

Τους πότισα την Κυριακή 19/6 το πρωί
Εχθές το βράδυ αφού πέταξα δύο λίθωπες συνοδεία μερικών ευγενικών εκφράσεων που κοινώς ονομάζονται μπινελίκια,

έβγαλα έξω τις 18 γλαστρούλες σε χώρο ευάερο και ευήλιο και δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί τους

τα έξι μικρά τα λυπήθηκα και θα τα παρηγορήσω μέχρι την τελευταία στιγμή, τα άφησα στο τραπεζάκι τους, μέσα

και άρχισαν τα όργανα!!! τα παιδιά του άβαταρ, ναι!!!αυτό το μαυριδερό γατί που σας κυττάει κάθε φορά που διαβάζετε το μύνημά μου,

δύο κακτόγατα που έχουνε περάσει τους κάκτους μου για το fort Boyar και κάνουν ότι ανδραγάθημα μπορείς να φανταστείς!,
τουμπάρανε δύο λίθωπες και γενικώς μου έρχεται να τα προσγειώσω στο απέναντι χωράφι και τους λίθωπες και τα γατάκια!!!!

για τα υπόλοιπα κατορθώματά μου, υπομονή μέχρι το επόμενο επεισόδιο

mavirenes

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  20:19:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη και εγώ έχω πρόβλημα με τις γάτες. Μου ξεριζώνουν τα φυτά από τις γλάστρες και τα κάνουν μπαλάκια. Και αυτό μάλιστα το κάνουν τα δύο μαυριδερά που έχω. Τα άλλα δύο δεν μου έκαναν ζημιά. Λες να φταίει το χρώμα; Δεν νομίζω, μάλλον η ηλικία.
Από την τελευταία παραλαβή από Conos, από δική μου απροσεξία, πριν προλάβω να τα φυτέψω μου μασούλισαν 2 κονόφυτα και έναν λίθοπα. Μετά βρήκα μασουλημένα άλλα δύο κονόφυτα που τα ξερίζωσαν. Και εγώ σκέφτηκα πολλές φορές να τα προσγειώσω στον δρόμο (γιατί δεν έχω διπλανό χωράφι), αλλά ..... they are my babies.

Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  23:23:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Κακτόγατες (catcus ) ...το youtube έχει πολλά videos, σας επισυνάπτω 2 χαρακτηριστικά...

http://www.youtube.com/watch?v=XgRFZMzrQXc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=s9mjUFdXC6Q
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2011 :  10:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Nuxtofulakas

Κακτόγατες (catcus ) ...το youtube έχει πολλά videos, σας επισυνάπτω 2 χαρακτηριστικά...

http://www.youtube.com/watch?v=s9mjUFdXC6Q

μου άρεσε αυτό που έκανε τον εχινόκακτο ξυστήρι!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 22 Jun 2011 11:00:54
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2011 :  11:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Pulherija

Ειρήνη και εγώ έχω πρόβλημα με τις γάτες. Μου ξεριζώνουν τα φυτά από τις γλάστρες και τα κάνουν μπαλάκια. Και αυτό μάλιστα το κάνουν τα δύο μαυριδερά που έχω. Τα άλλα δύο δεν μου έκαναν ζημιά. Λες να φταίει το χρώμα; Δεν νομίζω, μάλλον η ηλικία.
Από την τελευταία παραλαβή από Conos, από δική μου απροσεξία, πριν προλάβω να τα φυτέψω μου μασούλισαν 2 κονόφυτα και έναν λίθοπα. Μετά βρήκα μασουλημένα άλλα δύο κονόφυτα που τα ξερίζωσαν. Και εγώ σκέφτηκα πολλές φορές να τα προσγειώσω στον δρόμο (γιατί δεν έχω διπλανό χωράφι), αλλά ..... they are my babies.

Πουλχερίτσα καλημέρα,
έχω επίσης την εντύπωση ότι τα γατάκια έχουν άλλη άποψη για τις καλλιεργητικές φροντίδες των κάκτων και αποφάσισαν μεταξύ άλλων ότι χρειάζονται και...οργανική ουσία!!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2011 :  19:44:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Κατ' αρχήν Mavirenes μου ψυχραιμία!
Τόσο οι κάκτοι όσο και τα γατάκια παρουσιάζουν ιδιαίτερη ευαισθησία στο πέταγμα και την προσγείωση στο διπλανό χωράφι.

Ο δικός μου ... γάτος ηλικίας 82 ετών και με γκρίζο τρίχωμα (ο πατέρας μου) μου πέταξε πριν δύο εβδομάδες κάτω μία σχάρα με 12 γλαστράκια που έχω πάνω σε ένα τραπέζι στη βεράντα και μετά επέμενε οτι η σχάρα ... πήδησε μόνη της και αυτοκτόνησε.
Με χαρά σου λέω οτι όλα τα φυτά αυτή τη στιγμή χαίρουν άκρας υγείας.
Έσπασαν μόνο μερικά γλαστράκια (έχω πάντα ρεζέρβες) και ένα γυμνοκαλύκιο κόπηκαν τα μπουμπούκια του. Λυπηρό αλλά όχι και για θάνατο.

Κατά δεύτερον για δοκίμασε καμιά οικολογική συνταγή απομάκρυνσης των γατιών.
Κάποια μπαχαρικά τα απωθούν χωρίς να τα βλάπτουν.

Άσχετο.
Στο δεύτερο βίντεο λάστιχο αυτοκινήτου είναι αυτό που είναι φυτεμένος ο εχινόκακτος?
Γουστάρω! Θα το κάνω κι εγώ!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2011 :  22:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σας ευχαριστώ παιδιά! δεν είναι μόνο τα γατάκια το πρόβλημα φοβάμαι, χάνω φυτά συνεχώς! εκτός από το σάπισμα των λιθώπων που προσωρινά έχει σταματήσει προφανώς μέχρι το επόμενο πότισμα...παρέλαβα πρόσφατα φυτάκια από το http://www.palkowitschia.cz/sukulenty/en/

κάκτους και παχύφυτα, οι κάκτοι χαίρουν άκρας υγείας! τα παχύφυτα επειδή προφανώς μείνανε πολύ στο δρόμο, αφού τα φύτεψα τα άφησα στεγνά και σε σκιά για παραπάνω από εβδομάδα, και έχω χάσει σχεδόν τα μισά! ένας διντέρανθος και ένας λίθωπας ήρθανε σαπισμένα, την επόμενη μου χάλασε ένας ακόμη λίθωπας, μετά μία κρασσούλα, μετά μία ευφόρβια κτλ τι κακό είναι αυτό με το σάπισμα! να σαπίζουνε στεγνά!!!!

τα υπόλοιπα λίγα που μείνανε τα πότισα σήμερα ήταν εντελώς αφυδατωμένα
θα το σκεφτώ πολύ να ξαναπάρω παχύφυτα από έξω, δεν ξέρω αν φταίει η εποχή, πάντως πήγανε χαμένα λεφτά και φυτά!! δεν έπαιρνα μόνο κάκτους!!!???

mavirenes
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2011 :  10:11:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

σας ευχαριστώ παιδιά! δεν είναι μόνο τα γατάκια το πρόβλημα φοβάμαι, χάνω φυτά συνεχώς! εκτός από το σάπισμα των λιθώπων που προσωρινά έχει σταματήσει προφανώς μέχρι το επόμενο πότισμα...παρέλαβα πρόσφατα φυτάκια από το http://www.palkowitschia.cz/sukulenty/en/

κάκτους και παχύφυτα, οι κάκτοι χαίρουν άκρας υγείας! τα παχύφυτα επειδή προφανώς μείνανε πολύ στο δρόμο, αφού τα φύτεψα τα άφησα στεγνά και σε σκιά για παραπάνω από εβδομάδα, και έχω χάσει σχεδόν τα μισά! ένας διντέρανθος και ένας λίθωπας ήρθανε σαπισμένα, την επόμενη μου χάλασε ένας ακόμη λίθωπας, μετά μία κρασσούλα, μετά μία ευφόρβια κτλ τι κακό είναι αυτό με το σάπισμα! να σαπίζουνε στεγνά!!!!

τα υπόλοιπα λίγα που μείνανε τα πότισα σήμερα ήταν εντελώς αφυδατωμένα
θα το σκεφτώ πολύ να ξαναπάρω παχύφυτα από έξω, δεν ξέρω αν φταίει η εποχή, πάντως πήγανε χαμένα λεφτά και φυτά!! δεν έπαιρνα μόνο κάκτους!!!???

mavirenes

όταν σου έρχονται νέα φυτά τότε καλύτερα είναι να τα βάζεις σε σκέτο περλίτη γιά λίγο καιρο και μετά να μεταφυτεύεις αφού έχουν ριζώσει.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2011 :  17:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σε ευχαριστώ Γιάννη για τις συμβουλές σου και τη συμπαράσταση!!!

οι λίθωπες μου παρεπιπτόντως δείχνουν να τα πηγαίνουν καλύτερα έξω!

σήμερα πότισα τα αστρόφυτά μου και
ξαναέβαλα μέσα στη τζαμαρία τις κρασσούλες, μία εβδομάδα μόλις έξω δοκιμαστικά και τα παίξανε, εγκαύματα κτλ.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

george_tso
New Member

Greece
84 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2011 :  18:31:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην george_tso  Απάντηση με παραπομπή
Να ξέρεις ότι με το να αλλάζεις συνεχώς θέση και μέρος τα φυτά, κάνεις πιο δύσκολη την προσαρμογή τους. Επίσης να ξέρεις ότι δεν τους αρέσει να ασχολείσαι συνέχεια μαζί τους. Άφησέ τα και λίγο μόνα τους, δεν θα σε απογοητεύσουν. Τους αρέσει η μοναξιά..
Για τα σαπίσματα, πρέπει μεταξύ των ποτισμάτων το χώμα να είναι τελείως στεγνό.
Ξεκίνα στην αρχή και πότιζε κάθε 2 εβδομάδες, μετά κάθε 10 μέρες, μετά κάθε εβδομάδα.
Έχω καταλάβει ότι τα υπεραγαπάς τα φυτάκια σου και αυτές είναι κάποιες μικρές συμβουλές που μου τις είπαν έμπειροι συλλέκτες και τις ακολουθώ και εγώ.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2011 :  22:29:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, λυπάμαι γιά τους λίθοπές σου.

Δε μπορώ να βοηθήσω, αφού η εμπειρία μου μαζί τους είναι περιορισμένη (άνθρωπος των κάκτων γάρ).
Έχω τρείς πού μού είχαν κάνει δώρο πριν χρόνια, "ξεχασμένους" στην ίδια γλάστρα, οι οποίοι τα πάνε μιά χαρά, παρ' ότι σε τυρφόχωμα, μάλλον, γιατί τους αφήνω στην ησυχία τους.
Απλά τηρώ τον κύκλο του νερού. Άν δεν αφυδατωθεί το παλιό ζευγάρι βλαστών δεν ποτίζω.

Επίσης, έχε υπ' όψη σου ότι φυτά νέας παραλαβής, μπορεί να είναι λίγο στρεσαρισμένα, να έχουν τραύματα μη ορατά και πάντως θέλουν την προσαρμογή τους στο νέο τους περιβάλλον. Αυτή η περίοδος είναι κρίσιμη. Άν έχουν πρόβλημα θα το βγάλουν σχεδόν αμέσως. Αν όχι, θα μείνουν μαζί σου γιά πάρα πολύ καιρό!!!

Πιστεύω, ότι τώρα πού βρήκαν τη θέση τους και εξοικειωθείς με την καλλιέργειά τους, θα τα πάτε μιά χαρά μαζί!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2011 :  11:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ

Εχω ειλικρινά αποκαρδιωθεί!!όλα πήγαιναν καλά μέχρι που άρχισαν τα ποτίσματα!
κι άλλοι λίθωπες χάλασαν, δύο του Αντρέα! από το 2009 ήταν αυτοί οι λίθωπες!!!! ντρέπομαι και να του το πω όταν τον ξανασυναντήσω!!!

Το κατάλαβα ότι τα έχω μουρλάνει τα φυτάκια!
δεν ξέρω τι να κάνω πια.

Και τρεις εχεβέριες και δύο σεμπερβίβα!!!
τα παραποτίζω??? δεν είναι καλό το μίγμα??? φταίνε τα γατιά που κάνουν περιπάτους εκεί όλη την ώρα!!!!
τι ήττα είναι αυτή να τα καμαρώνω τόσους μήνες στο στάδιο της ανάπαυσης και τώρα που περιμένω να αναπτυχθούν, να καταστρέφονται!!!!

οι λίθωπες όταν δεν τους ποτίζω ζαρώνουν και όταν τους ποτίζω σαπίζουν!!!
τα άλλα μια χαρά πήγαιναν και μέσα σε δυό μέρες μαράζωσαν!!

ευτυχώς οι κάκτοι είναι μια χαρά, εκτός από έναν oreocereus trollii που δεν είχε ρίζα λόγω τύρφης και βαμβακάδας από το χειμώνα που μάλλον τον χάνω αλλά περιμένω, όλοι οι άλλοι μια χαρούλα ακόμη και δυο μαμμιλάριες που νόμιζα ότι έχανα συνήλθανε!

Θα σκάσω από το κακό μου, δεν έχω την οικονομική άνεση να τα αντικαθιστώ, σε λίγο δεν θα έχω και δουλειά, αυτή της ημιαπασχόλησης!!!

μήπως δεν επαρκούσαν οι τρύπες στις γλάστρες!!!!μήπως τα ταλαιπωρεί ο πολύς ήλιος, μήπως το μίγμα χώματος δεν είναι καλό??? γιατί τέτοια κατάρα??????

θα σκάσω από τη στεναχώρια μου!!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

george_tso
New Member

Greece
84 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2011 :  15:25:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην george_tso  Απάντηση με παραπομπή
Μην στενοχωριέσαι..όλα θέλουν μέτρο..και το πότισμα και ο ήλιος και όλα.
Με τους λίθωπες μπορεί όλα να τους φταίγανε. καινούργιο περιβάλλον, πολύ νερό, χώμα με όχι καλή αποστράγγιση, έλλειψη αέρα, κακός εξαερισμός.
Η αγάπη σου για τα φυτά θα σε κάνει να γίνεσαι συνεχώς καλύτερη και να μην χάνεις φυτά τόσο εύκολα.
Στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε απορία.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2011 :  19:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σε ευχαριστώ Γιώργο, να είσαι καλά!!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2011 :  20:13:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
να ξέρεις ότι δεν τους αρέσει να ασχολείσαι συνέχεια μαζί τους. Άφησέ τα και λίγο μόνα τους, δεν θα σε απογοητεύσουν. Τους αρέσει η μοναξιά..

Αυτό στο πιστοποιώ κι εγώ.
Καμιά φορά η πολλή αγάπη βλάπτει.
Μιλάει η πείρα!
Χρειάστηκε κι εγώ να καταπιεστώ αρκετά για να μάθω να ασχολούμαι με τα φυτά μου όσο χρειάζεται και να έχω την υπομονή να περιμένω τις εξελίξεις οταν κάτι δεν πήγαινε καλά.
Δε βγήκα όμως ζημιωμένη.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2011 :  20:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ελένη

quote:
να ξέρεις ότι δεν τους αρέσει να ασχολείσαι συνέχεια μαζί τους. Άφησέ τα και λίγο μόνα τους, δεν θα σε απογοητεύσουν. Τους αρέσει η μοναξιά..

Αυτό στο πιστοποιώ κι εγώ.
Καμιά φορά η πολλή αγάπη βλάπτει.
Μιλάει η πείρα!
Χρειάστηκε κι εγώ να καταπιεστώ αρκετά για να μάθω να ασχολούμαι με τα φυτά μου όσο χρειάζεται και να έχω την υπομονή να περιμένω τις εξελίξεις οταν κάτι δεν πήγαινε καλά.
Δε βγήκα όμως ζημιωμένη.

Ελένη πολύ φοβάμαι ότι γίνομαι καταπιεστική με ότι και όσους αγαπώ και ιδού τα αποτελέσματα!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jun 2011 :  15:56:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Κάπως έτσι η φύση μας κάνει καλύτερους ανθρώπους.
Με το να μας αναγκάζει να ανακαλύπτουμε τα ελαττώματά μας και να τα διορθώνουμε.
Αν ρωτήσεις ένα - ένα μέλος εδώ, είμαι σίγουρη οτι θα σου πουν όλοι ένα ξεχωριστό μάθημα που πήραν από τα φυτά τους.
Εμένα, ας πούμε που είμαι από τη φύση μου ακραίος άνθρωπος μου δίδαξαν τι θα πει στην πράξη 'παν μέτρον άριστον'.
...και στην αγάπη...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2011 :  10:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
να μην κάνω κι εγώ σύνδεση με το θέμα του Γιάννη (περλίτης+ξεροκεφαλιά)
χάνω φυτά
μικρά μεγάλα παλιά καινούρια!!!
(παχύφυτα μόνο το τονίζω αυτό)

σκέφτομαι ότι έχει απομείνει (κομματάκια φυλλαράκια κτλ)
να το βάλω σε περλίτη σκέτο μπας και σώσουμε τίποτα!!!!
τα νεύρα μου!!!!

κάποιος θα μου απαντήσει φαντάζομαι ή είναι ήδη απαντημένο σε θέμα του Χρήστου νομίζω???

αν θα βάλω τα απομεινάρια σε σκιά, μέσα ή έξω και κάθε πότε θα τα ποτίζω ????????

μου φαίνεται στο τέλος του καλοκαιριού πάλι θα βγω στη γύρα για μοσχεύματα παχυφύτων

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Jun 2011 10:11:09
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2011 :  10:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ελένη

Κάπως έτσι η φύση μας κάνει καλύτερους ανθρώπους.
Με το να μας αναγκάζει να ανακαλύπτουμε τα ελαττώματά μας και να τα διορθώνουμε.

το πρόβλημα είναι που μένω μόνο στη διαπίστωση!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2011 :  10:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Α!! και τα γατιά τα έχουνε κάνει μπάχαλο!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2011 :  10:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
κι αν θέλω να δείξω το τί συμβαίνει αυτή τη στιγμή με τη συλλογή μου ιδού:

Τίποτα δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται.

Τα πάντα διαρκούν περισσότερο χρόνο από όσο νομίζεις.

Αν από διάφορα πράγματα, ένα έχει την πιθανότητα να πάει στραβά, θα είναι αυτό που θα δημιουργήσει τη μεγαλύτερη ζημιά.

Αν ξέρεις ότι υπάρχουν μόνο 4 δυνατοί τρόποι για να πάει κάτι στραβά και φροντίσεις να τους προλάβεις, τότε αμέσως θα εμφανιστεί και ένας πέμπτος.

Αν αφήσεις τα πράγματα στην τύχη τους, έχουν την τάση να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο.

Όποτε ξεκινάς να κάνεις κάτι, κάτι άλλο πρέπει πρώτα να γίνει.

Κάθε λύση γεννάει ένα καινούριο πρόβλημα.

Η φύση είναι πάντα με το μέρος του κρυμμένου ελαττώματος

Τα πάντα πάνε στραβά ταυτόχρονα.

Όταν ψάχνεις τον πιο εύκολο τρόπο, ειδικά για μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν πρόκειται να τον βρεις.

Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά.

Όταν τα πράγματα δεν μπορούν να γίνουν χειρότερα, θα γίνουν.

Κάθε φορά που τα πράγματα δείχνουν να πηγαίνουν καλύτερα, κάπου έχεις κάνει λάθος.

Όταν ένα λάθος διαπιστωθεί και διορθωθεί, θα ανακαλυφθεί ότι ήταν σωστό στην αρχή.

Αν κάποιο πείραμα πετύχει, κάτι έχει πάει στραβά.

Η πιθανότητα του να γίνει κάτι είναι αντιστρόφως ανάλογη της επιθυμίας του να γίνει.

Αργά η γρήγορα, η χειρότερη δυνατή συγκυρία συνθηκών θα συντρέξει.

Τα πάντα έχουν την τάση αργά ή γρήγορα να διαλύονται.

Τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα πριν γίνουν καλύτερα.

Οτιδήποτε ξεκινάει καλά, τελειώνει άσχημα.

Οτιδήποτε ξεκινά άσχημα, τελειώνει χειρότερα.

Αν κάτι φαίνεται εύκολο, είναι δύσκολο.

Αν κάτι φαίνεται δύσκολο, είναι αδύνατον.

[
τίποτα πιο ταιριαστό από το νόμο του Μέρφυ!!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Jun 2011 11:17:09
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2011 :  20:19:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Καλή μου Mavirenes, καταλαβαίνω οτι έχεις στενοχωρεθεί και απογοητευτεί πολύ.
Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.
Κι εγώ, νομίζω και όλοι μας, είχαμε στο παρελθόν ανεξήγητες απώλειες αγαπημένων φυτών (κάποτε έχασα μια ρεμπούτια που λάτρευαχωρίς λόγο αφορμή και αιτία).

Το χειρότερο στην περίπτωσή μου είναι οτι την άνοιξη που πρέπει να γίνουν ένα σωρό κηπουρικές εργασίες, εγώ πνίγομαι στη δουλειά οπότε πραγματικά τρέχω και δεν τα προλαβαίνω όλα και συνέχεια κάτι πρέπει να γίνει πριν από κάτι άλλο κ.λ.π.

Όσο για τα γατάκια κάτι θα πρέπει να μπορεί να γίνει.
Μαθαίνω κατά καιρούς για διάφορα μπαχαρικά και άλλα ακίνδυνα υλικά που μπορεί να λειτουργήσουν ως απωθητικά για τις γάτες χωρίς να τις βλάψουν.
Ψάξε το λίγο...

Κορυφή σελίδας

Costas_2009

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jun 2011 :  07:49:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Σαν αξίωμα πρέπει να εκλάβεις οτι οι λίθωπες είναι
δύσκολοι στην καλλιέργεια τους Ακολούθησε την
συμβουλή να τους αφήσεις κάπου μόνιμα και να μην
παραασχολήσαι μαζί τους.
Εχω κι εγω το πρόβλημα με τις γάτες μου. Εχω μια
άσπρη που είναι κουφή και πάνχαζη που έκανε
4 γατακια κι έχει μείνει τώρα μόνο το ένα αρσενικό,
το οποίο είναι πολύ ζωηρό. Δεν έχει αφήσει γλάστρα
που να μην ανακατεύει.
Επίσης την Ανοιξη είχα αφήσει έκθετα αρκετά σπορόφυτα,
πάρα πολλά σε αριθμό. Μου τα έφαγαν τα ποντίκια. Ουτε
ένα δεν αφησαν.Κι οι βρωμόγατες δεν έκαναν τίποτε.
Τώρα μαθαίνω εδώ οτι τσιμπάνε και φυτάκια. Εχω παρατηρήσει
κάτι τέτοιο χωρίς να ήξερα οτι τόκαναν αυτές.
Το παρήγορο είναι οτι όσο μεγαλώνουν γίνονται πιο υπάκουες.Καταλαβαίνουν τι σε ενοχλεί.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jul 2011 :  14:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
κατα αρχήν αν ξέχασα να ευχαριστήσω όσους μου ...συμπαραστέκονται
θέλω να το κάνω τώρα
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το κουράγιο που μου δίνετε

Είπα να σας μεταφέρω τα τελευταία νέα από την κακτοκατάσταση της βεράντας μου

Το μαυρόγατο της φωτό, πριν τρεις εβδομάδες, πήρε τα γατάκια της και τα πήγε σε ένα σπίτι τρία χιλιόμετρα μακρυά, ερχόταν όμως για φαγητό!

Έτσι λοιπόν αφού καθάρισα τα φυτά από τα.....κουραδάκιατους, πέταξα τα σπασμένα, ξαναφύτεψα τα ξεριζωμένα φυτά κτλ....μου τα ξαναέφερε, πριν μία εβδομάδα

τα κάνανε πάλι λίγο μπάχαλο και μέσα σε τρεις μέρες τα ξαναπήρε

Ε είναι υπερπροστατευτική μαμά και σκεφτείτε ότι τα γατιά αυτά είναι υιοθετημένα!!

Ευτυχώς ωστόσο γιατί ήμουνα σε φάση να τους μάθω πως γίνεται η ελεύθερη πτώση και χωρίς αλεξίπτωτο!!!

Και τώρα τι γίνεται?

Οι κάκτοι μου χαίρουν άκρας υγείας Δόξα τω Γιαραμπί!!
Τα παχύφυτα τα έχει μουρλάνει ο ήλιος και είναι γεμάτα εγκαύματα!!
Έχασα κάμποσα, σεμπερβίβα, εχεβέριες κ.α.

Οι αγορές από Τσεχία μεριά?? Πεταμένα λεφτά, από τα παχύφυτα δεν έχει επιβιώσει ούτε το 1/3!

Οι κρασσούλες??? έχασαν όλες το ριζικό τους σύστημα και πάνε για ξέραμα, έβαλα τα εναπομείνατα μοσχεύματα σε ΣΚΕΤΟ ΠΕΡΛΙΤΗ, μαζί με διάφορα κομματάκια που περίσωσα από εδώ κι από εκείμπας και σωθεί τίποτα.

Οι λίθωπες!! Δεν έχασα άλλον, τους παράτησα στην τελευταία κατοικία τους έξω εννοώ παρέα με τα κακτάκια μου, αλλά έχουνε γίνει σαν κορινθιακή σταφίδα, αυτό δεν είναι καλό μάλλον, ε??

Για τα σπορόφυτα, είχα τη φαεινή ιδέα να τα ανοίξω πριν λίγο καιρό, μαντεύετε τι έγινε, να μην πω πόσα λεφτά πέταξα σε σπόρια...
Κάτι λίγα ζούνε ακόμα.

Σήμερα έφαγα έξι ώρες να φτιάχνω τα παχύφυτα, πέταξα, μεταφύτευσα, έβαλα μοσχεύματα κτλ.

Α! κι ένα καλό! Ακολούθησα τη συμβουλή του Γιάννη και μετά από άπειρους πειραματισμούς έβαλα τα επίφυλλα μέσα σε νερό και...επιτέλους βγάλανε ρίζες.

Γενικό συμπέρασμα προς όλους, το διαπίστωσα με άπειρες πατάτες που έκανα

ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ, ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Sep 2011 :  12:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

I'm back!!!!!

όχι δεν ήμουν τόσο καιρό διακοπές!!!!!
μία εβδομάδα πήγα κι αυτή μου βγήκε ξινή!
έσπασε μία σωλήνα στη βεράντα και όσο έλειπα χαθήκανε 220 κυβικά νερό
τουτέστιν λογαριασμός 800 Ε στην ΕΥΔΑΠ
και ψάχνω να βρω πως θα τα πληρώσω,
τι τα θέλω τα άλλα φυτά μου λέτε?
Αν είχα μόνο κάκτους δεν θα χρειαζόμουνα αυτόματα ποτίσματα
ούτε και θα χρώσταγα τώρα ....της Μιχαλούς!!!!

Πάθανε ζημιούλες μπόλικες,τα κακτάκια μου, εγκαύματα κυρίως.
Θα βάλω φωτογραφίες μόλις μπορέσω.
Απώλειες πολλές κυρίως σε παχύφυτα!!!
Θα σας πω τον πόνο μου!!!!.
Σιγά σιγά, θα τα πάρω από την αρχή ίσως από αύριο.

Φιλιά σε όλους

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Sep 2011 :  10:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ καλημέρα σας!

Αν ενδιαφέρεστε παρακάτω ακολουθούν φωτογραφίες των κατακαημένων και καμμένων από τον ήλιο φυτών μου.
Κάποια από αυτά έχουν πολλές πιθανότητες να επιβιώσουν και κάποια πήγανε στον κακτοπαχυφυτοπαράδεισο στην ειδική ρεζερβέ θέση που υπάρχει εκεί για τα φυτά που δολοφονώ.

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 12  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000