ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ariocarpus
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Βιβλία - Περιοδικά
 Ariocarpus
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2011 :  08:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ουσιαστικά πρόκειται για σύντομη μετάφραση του βιβλίου
General remarks of Genus Ariocarpus by Mr. Kouzui Suguri
published in January 1996

Όμως είναι νομίζω χρήσιμη πηγή αφού έχει περιγραφή των ειδών αλλά και πληροφορίες για τη φροντίδα τους ή/και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, π.χ. ο Ariocarpus lloydii έχει πολύ ευαίσθητες ρίζες και θέλει προσοχή στη μεταφύτευση κλπ...ποια τα πηγαίνουν καλύτερα εμβολιασμένα και άλλες πληροφορίες εδώ κι εκεί.

(δε χρειάζεται νομίζω να πω ότι όταν βρίσκουμε τέτοια τα αποθηκεύουμε γιατί μπορεί να εξαφανιστούν απ' το δίκτυο κάποια στιγμή)....

http://www.shaboten.com/ariohb.html

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2011 :  18:21:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Κοίτα να δείς συντονισμός!
Λές και η Φωτεινή έχει τηλεπάθεια και ανέβασε αυτό το θέμα...

Η τελευταία παραλαβή ήταν από Γαλλία(Kuentz) και αφορούσε αποκλειστικά Μελόκακτους και ...το βιβλίο των John Pilbeam & Bill Weightman "Ariocarpus et cetera", έκδοσης 2006.

Κόστος βιβλίου 50€. Σκληρόδετο, 140 σελίδες γιά Αριόκαρπους και άλλα μικρά σε μέγεθος μεξικάνικα κυρίως είδη(πχ Turbinicarpus, Stenocactus, Ortegocactus κ.α., με καταπληκτικές φωτογραφίες από φυτά στο φυσικό τους περιβάλλον και σε συνθήκες καλλιέργειας. Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!
Must γιά τους fun του γένους.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2011 :  11:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ααα, μεγειά και καλό διάβασμα!!!
το κοιτάζω αρκετό καιρό αυτό το βιβλίο πρέπει να είναι πολύ καλό! Μου άρεσε πάντα στον τίτλο το "et cetera" με την έννοια ότι όταν κάποιος ασχοληθεί με τα πρώτα (Αριόκαρποι) ενδιαφέρεται και για τα άλλα που λες μικρά μεξικάνικα, πάνε μαζί.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2011 :  19:37:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Ααα, μεγειά και καλό διάβασμα!!!
το κοιτάζω αρκετό καιρό αυτό το βιβλίο πρέπει να είναι πολύ καλό! Μου άρεσε πάντα στον τίτλο το "et cetera" με την έννοια ότι όταν κάποιος ασχοληθεί με τα πρώτα (Αριόκαρποι) ενδιαφέρεται και για τα άλλα που λες μικρά μεξικάνικα, πάνε μαζί.

Οι συγγραφείς έψαχναν να βρούν τίτλο γιά το βιβλίο αυτό και σκέφτηκαν ακριβώς με τον τρόπο πού σκέφτηκες και εσύ Φωτεινή.
Όποιοι ενδιαφέρονται γιά Αριόκαρπους, ενδιαφέρονται,συνήθως, και γιά τα "λοιπά" είδη πού περιγράφονται, εξ ου και το et cetera!

Ας αναφέρω και τα et cetera, γιά να είμαι πιό περιγραφικός:
Acharagma, Astrophytum, Aztekium, Cumarinia, Epithelantha, Geohintonia,Leuchtenbergia, Lophophora, Neolloydia, Obregonia, Ortegocactus, Pelecyphora, Stenocactus, Strombocactus, Toumeya(το μόνο μη μεξικάνικο γένος) και Turbinicarpus.
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000