ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Βιβλία για παχύφυτα της Αφρικής
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Βιβλία - Περιοδικά
 Βιβλία για παχύφυτα της Αφρικής
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2011 :  10:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ένα ωραίο βιβλίο για δώρο....στον εαυτό μας και σε άλλους παχυφυτόφιλους:
Μεσημβριάνθεμα και άλλα παχύφυτα της νοτίου Αφρικής
Succulent Flora of Southern Africa
http://www.amazon.co.uk/Succulent-Flora-Southern-Africa-Doreen/dp/1770075879/ref=sr_1_22?s=books&ie=UTF8&qid=1302670396&sr=1-22#_
έκδοσης Νοεμβρίου 2010, σχετικά καινούργιο.

Αυτό, το έχω, το έχω αναφέρει και αλλού, πολύ καλό παλαιότερο (2004) περιλαμβάνει τα μεσημβριάνθεμα:
Aizoaceae : Les Mésembs d'Afrique du Sud : Mittagsblumen Südafrikas ; édition bilingue français-allemand
http://www.amazon.co.uk/Aizoaceae-dAfrique-Mittagsblumen-S%C3%BCdafrikas-fran%C3%A7ais-allemand/dp/2841382249/ref=sr_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1302680835&sr=1-3

Πολυσέλιδο και παλαιότερο:
Mesembs of the World: Illustrated Guide to a Remarkable Succulent Group
http://www.amazon.co.uk/Mesembs-World-Illustrated-Remarkable-Succulent/dp/1875093133/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1302680931&sr=1-1

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2011 :  11:36:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Φωτεινή, ευχαριστούμε πολύ!
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Apr 2011 :  12:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
κι εμένα με ενδιαφέρει πολύ αυτή η κατηγορία φυτών
Ποιό από τα δύο έχει τις περσισσότερες φωτό?
όχι απαραίτητα μεγάλες κάτι σαν ταυτότητα εννοώ για κάθε φυτό

δεν έχω καθόλου εμπειρία αγορών με e-bay ή amazon
Πώς ακριβώς γίνονται? κάποιος να μας κατατοπίσει???
είναι ασφαλείς αγορές? γίνονται με paypal? είναι πολλά τα έξοδα?
κτλ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Apr 2011 :  18:55:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Πως γίνονται οι αγορές?

Πολύ εύκολα. Βάζεις οτι θέλεις στο καλάθι, και μετά προχωράς στο ταμείο. Αν το έκανα εγώ που έχω μεσάνυχτα από υπολογιστές, τότε το κάνει ο οποιοσδήποτε.

Είναι ασφαλές?

Εδώ και πάνω από δεκαετία δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ακόμη και οταν από δική μου βλακεία κάποτε άλλαξα τη μισή παραγγελία μετά από δύο μέρες.

Γίνονται με paypal?

Ναι, αν και εγώ τις κάνω με απλή χρεωστική κάρτα και ως εκ τούτου δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Είναι πολλά τα έξοδα?

Εξαρτάται. Εγώ συνήθως κάνω αγορές μαζεμένες και μου έρχονται πιο φθηνά. Επίσης προτιμώ το απλό ταχυδρομείο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Apr 2011 :  21:08:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω παιρνω καθε μηνα ενα e-mail απο το http://www.keithscactusbooks.co.uk/ που με ενημερωνει για τις νεες εκδοσεις
και πολλα αλλα λινκ για δωρεαν διαβασμα http://www.cactuspro.com/biblio/
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2011 :  08:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα !
πολύ σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις,
με την πρώτη ευκαιρια θα επισκεφθώ τους συνδέσμους Αριστείδη

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2011 :  10:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τρία είναι τα βιβλία,
έχω το δεύτερο και το τρίτο. Το πρώτο είναι καινούργιο, στην amazon επιτρέπει "ξεφύλλισμα", δηλαδή, επιτρέπεται να δει κανείς κάποια δείγματα του βιβλίου, τα περιεχόμενα και μερικές σελίδες. Φαίνεται καλό αλλά δεν ξέρω πώς έχει τις φωτογραφίες, αν έχει για κάθε είδος κλπ.

Το δεύτερο έχει πολύ καλής ποιότητας φωτογραφίες και κατάλληλες για αναγνώριση. Σχεδόν για κάθε παρουσιαζόμενο είδος. Το έχω εδώ κι ένα χρόνο περίπου αλλά δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ μαζί του....

Το τρίτο είναι παλιό σχετικά, οι φωτογραφίες δεν είναι τόσο καλής ποιότητας και δεν έχει για κάθε είδος αλλά για κάθε γένος μερικές αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες. Όμως, έχει αρκετές πληροφορίες για την καλλιέργεια, π.χ. εποχή σποράς, αν αναπτύσσεται το χειμώνα ή το καλοκαίρι το φυτό. Βέβαια......όπως συμβαίνει συχνά σε αρκετά βιβλία, δεν είναι συστηματικές αυτές οι πληροφορίες. Δηλαδή, σε κάποιο είδος μπορεί να γράφει π.χ. εποχή σποράς αλλά όχι σε όλα. Το ίδιο και για άλλες πληροφορίες....
Ένα ακόμη θετικό που έχει αυτό το βιβλίο είναι ότι τα περιεχόμενα δεν είναι οργανωμένα ανά όνομα γένους όπως είναι στο δεύτερο ή ανά ευρύτερη οικογένεια (οπως είδα στα περιεχόμενα του πρώτου) αλλά ανά τύπο σε ομάδες, μαζί με πληροφορίες για αναγνώριση από τις κάψουλες φρούτου των φυτών. Οι ομάδες που παρουσιάζονται βοηθούν και στο που να ψάξει κανείς για το κάθε φυτό, ανάλογα με την εμφάνισή τους, που θεωρώ πολύ χρήσιμο π.χ. κάποιες ομάδες που παρουσιάζονται για να καταλάβετε:
- "χορταρέ" - weedy όπως η Aptenia
- "φύλλα σαν γλώσσες" - tongue leaved - όπως η Bijlia, Dracophilus, Glottiphyllum, Schwantesia κ.α.
- "τραχύ φύλλωμα" - rough leaved, όπως Aloinopsis, Nananthus, Rhinephyllum, Titanopsis κ.α.
- "οδοντωτά φύλλα" tooth leaved, όπως Faucaria
- "γυαλιστερά φύλλα" όπως Drosanthemum, Delosperma κ.α.

Είναι πράγματι πολύ ενδιαφέροντα φυτά κι ελπίζω κάποια στιγμή να έχω την τύχη και το χρόνο να έχω μία ωραία συλλογή απ' αυτά....κι επίσης, να κάνω μία παρουσίαση-θέμα με όσα κατά καιρούς διαβάζω γι' αυτά.

Για τα ερωτήματα των αγορών...σε άλλο θέμα.,
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=873
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2011 :  22:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αν και πρόκειται για άρθρο (αρκετά μεγάλο) για τα Μεσημβριάνθεμα και την καλλιέργειά τους, είπα να το βάλω εδώ ώστε να είναι μαζί με τα βιβλία.
Πρόκειται για άρθρο που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό της Αμερικανικής Εταιρείας Κάκτων και Άλλων Παχυφύτων και αναδημοσιεύεται με την άδεια του συγγραφέα
Οπότε...όποιος ενδιαφέρεται προτείνω αποθήκευση στον υπολογιστή γιατί αυτά πολλές φορές χάνονται. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει φωτογραφίες αλλά το περιεχόμενο είναι τόσο πολύ που αποζημιώνει και με το παραπάνω! Πρώτη φορά βλέπω συγκεντρωμένες πληροφορίες για τη φροντίδα, καλλιέργεια, σπορά κλπ Μεσημβριάνθεμων, ακόμη και στα βιβλία συνήθως έχουν κυρίως παρουσίαση των φυτών και λιγότερα για την καλλιέργειά τους.

Απ' το:
Cactus and Succulent Journal (U.S.), Vol. 67 (1995), pp 195-247. as: Mastering the Art of Growing Mesembs

The New Mastering the Art of Growing Mesembs
by Steven Hammer

http://homepages.nyu.edu/~ms689/AGM.html
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000