ΚΑΚΤΟΣ - Forum - έναρξη ποτισμάτων κάκτων μετά τη χειμερία νάρκη κα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 έναρξη ποτισμάτων κάκτων μετά τη χειμερία νάρκη κα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3062 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2011 :  14:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
μεταφορά από το θέμα
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1103
και με αφορμή την έναρξη των ποτισμάτων από το φίλο Χρήστο,

quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

18-3-2011 πότισα pediocactus και eriosyce &σια(neoporteria etc.) με διάλυμα previcur. Άνθηση P.despainii.

Χμμμ.. Νομίζω ότι άρχισες νωρίς !

Εγώ που τα είχα μέσα στο σπίτι σε μη θερμαινόμενο χώρο όμως μεταφύτευσα κάποια και τα έβγαλα έξω στο άπλετο φως ( δεν έχει και πολύ εδώ που τα λέμε όλο συννεφιά είναι τις τελευταίες μέρες ), δεν τα έχω ποτίσει.
Με το που θα κάνει την πρώτη ζεστούλα θα τα ποτίσω.
Τι γνώμη έχεις?

Συνήθως πότε ξεκινάμε να ποτίζουμε τους κάκτους μας?Τα υπόλοιπα φυτά μου περιμένουνε μεταφύτευση, να δω πότε. Αλήθεια υπάρχει χρονικός περιορισμός στις μεταφυτεύσεις ειδικά όταν πρόκειται να αφαιρεθεί όλο το παλιό χώμα? ( η τύρφη δηλαδή )

mavirenes

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2011 :  17:13:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Τα συγκεκριμένα είδη τα πότισα εσκεμμένα τώρα.
Οι Pediocacti ανθίζουν με το πού λειώνουν τα χιόνια, πάνω από τα μπουμπούκια τους.
Οι Eriosyce(κάποιες απ' αυτές) προτιμούν να αναπτύσσονται την άνοιξη και το φθινόπωρο, κάνοντας παύση στις μεγάλες ζέστες.

Τα υπόλοιπα θα τα ξυπνήσω αρχές Απρίλη, όταν δώ ότι σταθεροποιείται ο καιρός.
Συνήθως τότε ξεκινώ , συμβουλευόμενος και την πρόγνωση καιρού εβδομάδας.

Για τις μεταφυτεύσεις δεν υπάρχει απολύτως κανείς περιορισμός.
Μπορείς να την κάνεις οποτεδήποτε, ειδικά αφού θα επιτελέσεις το ...κακτάρεστο έργο της αφαίρεσης της τύρφης!
Απλά να προτιμάς το χειμώνα γιά πολλούς λόγους(πλήρης εκμετάλλευση της περιόδου ανάπτυξης, επούλωση τραυμάτων στις ρίζες πρίν το πρώτο πότισμα κλπ).
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3062 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2011 :  10:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Φίλε μου Χρήστο καλημέρα σου και σε ευχαριστώ.
Δεν έχω είδη σαν αυτά που πότισες,
θα ξέρω λοιπόν από εδώ και στο εξής ότι όταν δώσει ο καλός Θεούλης και αποκτήσω θα τα ξυπνάω πιο νωρίς.

Συμφωνείς με το γεγονός ότι έβγαλα τα μεταφυτευμένα φυτάκια μου στον ήλιο?
Σκέφτηκα ότι επειδή ούτε πολύ ηλιοφάνεια έχει την τελευταία εβδομάδα αλλά ούτε και πολύ ζέστη, ότι θα ήταν καλύτερα έξω για να προσαρμοστούνε και να μην τους πέσει απότομη η αλλαγή.
Ακόμη δεν τα έχω ποτίσει.
Ξέρεις τι είδα το πρωί που τους έκανα την καθημερινή επιθεώρηση?

ένα astrophytum asterias nudum

και αυτό

ζαρώσανε γιατί????????????
(η φωτογραφία είναι η παλιά που είχα ανεβάσει στην αναγνώριση)
να ποτίσω?
έκανα κακώς που τα έβγαλα έξω?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 23 Mar 2011 10:39:42
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3062 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2011 :  16:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σχετικά με το ζάρωμα το μετέφερα σε άλλο θέμα
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1240
εσείς πότε ξεκινάτε τα πρώτα ποτίσματα ?
των υπολοίπων κάκτων όχι αυτών που ανέφερε ο Cactiholic

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3062 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2013 :  17:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
εγώ πότισα!
την Τετάρτη 27/3 το πρώτο πότισμα
μιά βδομάδα πριν τους είχα κάνει ένα προληπτικό ψέκασμα με μυκητοκτόνο και είχα ρίξει και λίγο από το διάλυμα και στο χώμα
άντε καλή αρχή από αύριο παιδιά
έναρξη της...ποτιστικής περιόδου

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2013 :  19:48:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
περιοδος ελεγχου των ριζων !!!
Τις ζεστες μερες του χειμωνα και εδω και ενα μηνα καθε εβδομαδα ψεκαζα τους κακτους αυξανοντας την δοση του νερου.Οι περισσοτεροι φουσκωσαν πλην 2 μεγαλων φεροκακτων.Αυτο σημαινει οτι οι ριζες εχουν καταστραφει.Η λυση ειναι αλλαγη γλαστρας , κοψιμο των σαπιων ριζων,μια εβδομαδα στον αερα για να στεγνωσουν και ξανα ριζωμα σε περλιτη η χωμα με περλιτη,Εαμ δεμ κανουμε αυτην την διαδικασια επερχεται το μοιραιο
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3062 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2013 :  19:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
οπότε προσέχουμε το φούσκωμα
μετά από πόσο καιρό φουσκώνουν?
μετά από το πρώτο πότισμα?
δεν πρέπει να ποτιστούν δυο τρεις φορές πρώτα?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2013 :  21:47:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ναι 2, 3 φορες σταδιακα με μικρη ποσοτητα.Κανονικα μετα απο τα 2 αρχιζουν να φουσκωνουν.Σημερα που ανεβηκαν πλεον οι θερμοκρασιες τα πλημμύρισα με το λαστιχο.Ακομη ενα βρεξιμο αυριο (μαζι με νεοτοψιν) και μετα τα αφηνουμε να στεγνωσουν.Καποια ,ικρα γλαστρακια , η σποροφυτα με πολυ στεγνο χωμα τα βαζω σε μια λεκανιτσα με νερο και τα αφηνω μια ωρα.Γενικα οι κακτοι θελουν δυνατα ποτισματα και μετα στεγνωμα και οχι ημιποτισματα που αφηνουν στεγνα καποια μερη της γλαστρας.Επισης στις μεγαλες γλαστρες ποτιζουμε πιο αραια η κνουμε ενα πιο ελαφρυ μιγμα
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2013 :  22:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ λιγάκι ρίχνω στις αρχές.
Ήρθαν και τα χελιδόνια! οπότε μάλλον δεν πρόκειται να έρθουν άλλες παγωνιές.
Εγώ έχω ποτίσει ως τώρα μόνο τους Νοτόκακτους αλλά αυτή την εβδομάδα πρέπει σιγά σιγά να ποτιστούν και τα υπόλοιπα (εκτός κάποιων ειδών όπως π.χ. Μελόκακτοι που απ' ό,τι έχω δει αναπτύσσονται αργότερα όταν ανεβαίνει περισσότερο η θερμοκρασία).
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000