ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φυτά σύμμαχοι στην υγεία μας
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αρθρα - ενημέρωση
 Φυτά σύμμαχοι στην υγεία μας
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giorgos
New Member

34 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2011 :  15:00:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην giorgos  Απάντηση με παραπομπή

Τα δάση αποτελούν τους πνεύμονες του πλανήτη μας και τα φυτά εσωτερικού χώρου τους πνεύμονες του σπιτιού μας.

Οι κάκτοι, όπως και η αλόη αλλά και άλλα παχύφυτα μπορούν να τοποθετηθούν στο γραφείο ή σε όποιο άλλο χώρο του σπιτιού έχει οθόνες υπολογιστών και τηλεοράσεις, ή και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές, όπως φούρνοι μικροκυμάτων, ώστε να απορροφούν την ακτινοβολία που εκπέμπουν φιλτράροντας τον αέρα που αναπνέουμε.
Βάλτε γλαστρούλες στο γραφείο! Οι εργαζόμενοι που φροντίζουν να τοποθετήσουν φυτά στα γραφεία τους έχουν κατά 23% λιγότερες πιθανότητες να νοσήσουν από ασθένεια σχετική με την ξηροδερμία, το βήχα και την κούραση απ’ ότι οι εργαζόμενοι που δεν έχουν έστω και μια μικρή γλαστρούλα κοντά τους. Όλα αυτά σύμφωνα με το Πανεπιστήμιο του Oslo.
Ο πόθος, το αναρριχόμενο αυτό φυτό, με πλούσιο και μεγάλο φύλλωμα, σε σχήμα καρδιάς, αλλά και το σπαθίφυλλο, μπορούν να εξολοθρεύσουν όλες τις χημικές ουσίες που διαχέουν τα ξύλα όπως η φορμαλδεύδη.Το σπαθίφυλλο επιπλέον μας απαλλάσει από τα συστατικά των χρωμάτων, της κόλλας, του στόκου και των βερνικιών.
Στο μπάνιο, οι άσχημες μυρωδιές και οι αναθυμιάσεις αμμωνίας, μπορούν να μειωθούν στο ελάχιστο, εάν τοποθετήσουμε ένα γιούκα.
Στο υπνοδωμάτιο συγκεντρώνεται μονοξείδιο του άνθρακα, γιατί παραμένουμε εκεί πολλές ώρες. Η ορχιδέα, μπορεί να καθαρίσει την ατμόσφαιρα, απορροφώντας έως και το 96% του μονοξειδίου του άνθρακα.
Όπως και να χει τα φυτά εσωτερικού χώρου μειώνουν την αρτηριακή πίεση και το άγχος, βοηθούν στη συγκέντρωση και βελτιώνουν τη μνήμη, ευνοούν την ηρεμία και τη χαλάρωση, απορροφούν το θόρυβο και τη σκόνη, βοηθούν ακόμη τους ασθενείς για ταχύτερη ανάρρωση!! Τα φυτά εσωτερικού χώρου συντελούν στη βελτίωση του ευ ζην μας.

Πηγή: http://kipouroi.blogspot.com/2011/01/blog-post_1685.html

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2011 :  17:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Οι κάκτοι, όπως και η αλόη αλλά και άλλα παχύφυτα μπορούν να τοποθετηθούν στο γραφείο ή σε όποιο άλλο χώρο του σπιτιού έχει οθόνες υπολογιστών και τηλεοράσεις, ή και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές, όπως φούρνοι μικροκυμάτων, ώστε να απορροφούν την ακτινοβολία που εκπέμπουν φιλτράροντας τον αέρα που αναπνέουμε.

Αυτό δεν ειναι αλήθεια...είναι ενας μύθος που "καλλιεργήθηκε" πριν απο μερικά χρόνια για προφανείς λόγους.....και συγκεκριμένα μιλούσε (ο μύθος) για τον cereus peruvianus & monstrosus παρακαλώ..που εντελώς συμπτωματικά μια μεγαλη παρτίδα εμφανίστηκε στα μαγαζιά αλλα και στην ανθοκομική έκθεση της Κηφισιάς και φυσικά πούλησε σαν ζεστό ψωμί...

και φυσικά η ανακρίβεια των λεγομένων του άρθρου φαίνεται και απο τον τροπο που είναι γραμένο ....

Οι κάκτοι,(όλοι;;) όπως και η αλόη (πιο ειδος αλόη απο τα δεκάδες είδη που υπάρχουν;;) αλλά και άλλα παχύφυτα μπορούν να τοποθετηθούν στο γραφείο ή σε όποιο άλλο χώρο του σπιτιού έχει οθόνες υπολογιστών και τηλεοράσεις, ή και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές, όπως φούρνοι μικροκυμάτων,(εκεί θα πεθανουν σε λίγο καιρό) ώστε να απορροφούν την ακτινοβολία που εκπέμπουν φιλτράροντας τον αέρα που αναπνέουμε.

αποροφουν την ακτινοβολία ...φιλτράροντας τον αέρα;;;;;!!!!!!

Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2011 :  21:11:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
θα συμφωνησω με τον Κωστα
επισης συμφωνα με το feng shui δεν πρεπει να εχουμε κακτους και αιχμηρα φυλλα στο σπιτι
και ομως οι κακτοσυλλεκτες δεν εχουν κανενα προβλημα
Επισης διαβασα οτι τα τσιμπιματα των κακτων αυξανουν την λιμπιτο...
θα περιμενω την μεταφυτευση της ανοιξης για να δω τα αποτελεσματα(μεταφυτευω χωρις γαντια..)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2011 :  22:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Επισης διαβασα οτι τα τσιμπιματα των κακτων αυξανουν την λιμπιτο...
θα περιμενω την μεταφυτευση της ανοιξης για να δω τα αποτελεσματα(μεταφυτευω χωρις γαντια..)

αυτά ειναι..... όποιος εχει πρόβλημα γρήγορα εντριβές με φύλλα οπουντιας..

και τωρα που λέμε για αυτο το θεμα θυμάμαι που ερχόταν ο κόσμος στο περίπτερο της ΕΕΚΑΠ στην Κηφισιά και ζητούσε αν έχουμε φυτά η περισσότερες πληροφορίες για τον.....computer cactus....(αυτό το όνομα είχαν δώσει στον cereus peruvianus στα φυλλάδια που μοίραζαν για να "πληροφορήσουν" τον κόσμο....

Edited by - Kostas on 25 Jan 2011 23:10:14
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2011 :  01:38:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
έτσι εξηγούνται τα computer...bugs
γρήγορα dursban στην μητρική
Κορυφή σελίδας

tselios

Greece
142 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2011 :  07:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της tselios  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους tselios Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tselios  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Nuxtofulakas

έτσι εξηγούνται τα computer...bugs
γρήγορα dursban στην μητρική

Θα πληρώσω τη Symantec όσο όσο, για να μου φτιάξουν ένα antivirus για κάκτους.
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2011 :  10:22:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από giorgos

Τα δάση αποτελούν τους πνεύμονες του πλανήτη μας και τα φυτά εσωτερικού χώρου τους πνεύμονες του σπιτιού μας.

Βάλτε γλαστρούλες στο γραφείο! Οι εργαζόμενοι που φροντίζουν να τοποθετήσουν φυτά στα γραφεία τους έχουν κατά 23% λιγότερες πιθανότητες να νοσήσουν από ασθένεια σχετική με την ξηροδερμία, το βήχα και την κούραση απ’ ότι οι εργαζόμενοι που δεν έχουν έστω και μια μικρή γλαστρούλα κοντά τους. Όλα αυτά σύμφωνα με το Πανεπιστήμιο του Oslo.
Ο πόθος, το αναρριχόμενο αυτό φυτό, με πλούσιο και μεγάλο φύλλωμα, σε σχήμα καρδιάς, αλλά και το σπαθίφυλλο, μπορούν να εξολοθρεύσουν όλες τις χημικές ουσίες που διαχέουν τα ξύλα όπως η φορμαλδεύδη.Το σπαθίφυλλο επιπλέον μας απαλλάσει από τα συστατικά των χρωμάτων, της κόλλας, του στόκου και των βερνικιών.
Στο μπάνιο, οι άσχημες μυρωδιές και οι αναθυμιάσεις αμμωνίας, μπορούν να μειωθούν στο ελάχιστο, εάν τοποθετήσουμε ένα γιούκα.
Στο υπνοδωμάτιο συγκεντρώνεται μονοξείδιο του άνθρακα, γιατί παραμένουμε εκεί πολλές ώρες. Η ορχιδέα, μπορεί να καθαρίσει την ατμόσφαιρα, απορροφώντας έως και το 96% του μονοξειδίου του άνθρακα.
Όπως και να χει τα φυτά εσωτερικού χώρου μειώνουν την αρτηριακή πίεση και το άγχος, βοηθούν στη συγκέντρωση και βελτιώνουν τη μνήμη, ευνοούν την ηρεμία και τη χαλάρωση, απορροφούν το θόρυβο και τη σκόνη, βοηθούν ακόμη τους ασθενείς για ταχύτερη ανάρρωση!! Τα φυτά εσωτερικού χώρου συντελούν στη βελτίωση του ευ ζην μας.

Πηγή: http://kipouroi.blogspot.com/2011/01/blog-post_1685.html

Γιά άλλη μιά φορά διαβάζω μαρκετινίστικές ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Μετά το δήθεν αρνητικό FENG SHOUI που προκαλούν οι κάκτοι να πάρουμε όλοι μας μερικά φυτά εσωτερικού χώρου για να κάνουν την ζωή μας καλύτερη .....

Η επίθεση δέν είναι πρός το νέο μέλος του forum που μας παρέπεμψε στό άρθρο, αλλά προς οποιοδήποτε προσπαθεί να δημιουργήσει ρεύμα καταναλωτικό πρός οιονδήποτε αφελή πιστέψει... Πολλά από τα παχύφυτα φυτά που φιλοξενούμε,πλήν κάκτων, είναι Άκρως Δηλητηριώδη (Adenium, Euphorbia, κλπ). Όμως δεν μας μας προκαλούν τίποτε άλλο εκτός από ευχαρίστηση με την παρουσία τους στα μπαλκόνια μας. ΚΑΝΕΝΑ φυτό δεν είναι ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ στήν πραγματικότητα. Απλώς εμείς έχουμε επιλέξει κάποια που στην φύση ΖΟΥΝ ΕΞΩ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και σταθερών θερμοκρασιών με συνέπεια να καταφέρνουν να ΕΠΙΖΟΥΝ στίς αντίξοες συνθήκες του εσωτερικού τών κατοικιών μας. Είναι επίσης γνωστό ότι ΟΛΑ τα φυτά παράγουν οξυγόνο κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά και διοξίδιο του ανθρακα το βράδυ. Γιά τον λόγο αυτό καλό είναι να μην υπάρχουν φυτά στο υπνοδωμάτιο κατά την διάρκεια της νύχτας.

Στο όνομα του καταναλωτισμού και του new age δημιουργούνται νέες καταναλωτικές συνήθειές με δήθεν ευεργετικά καταναλωτικά αγαθά. Οσο απομακρυνόμαστε από την φύση και κλεινόμμαστε στίς πόλεις μας τόσο πιό επιρεπείς είμαστε σε αντίστοιχες new age προσταγές του marketing. Οι κάκτοι βάφονται με χρυσόσκονη η εμβαπτίζονται σε χρώμα ωστε να χρωματιστούν τα αγκάθια τους και να γίνουν ελκυστικότερα στήν καραkits αισθητική μας. Ψευτικά λουλούδια καρφώνονται, χωρίς οίκτο, ώστε να φαντάζουν ελκυστικότερα.

Οι φυσικοί πληθισμοί του echinocactus grusonii εξαλήφθηκαν από την φύση γιά να μεταφερθούν στα μπαλκόνια μας. Στήν φύση πιά δεν υπάρχει... αλλά ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ φύονται σε θερμοκήπια της Κίνας και της Ολλανδίας κάνοντας τον τον πιό κοινό κάκτο στην καλλιέργεια σήμερα.

Φιλικά πάντα...

Edited by - JohnEx on 26 Jan 2011 11:23:52
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jan 2011 :  19:59:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Χωρίς καμία διάθεση να κάνω το δικηγόρο κανενός, αλλά για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.
1.Πουθενά το φενγκ σούι δε λέει οτι οι κάκτοι προκαλούν κάτι κακό σε όποιον τους έχει στο σπίτι του. Όσοι τα ισχυρίζονται αυτά δεν έχουν ΙΔΕΑ από τον παραδοσιακό κινέζικο τρόπο σκέψεις και το δέσιμο του κινέζικου πολιτισμού με τη φύση. Αντίθετα αν το ψάξετε ενδελεχώς θα διαπιστώσετε οτι υπάρχουν και λεπτομερείς κανόνες για τη διάταξη με την οποία πρέπει να τοποθετούνται και πάντα σε εξωτερικό χώρο οπου υπάρχει άπλετο φώς(βλέπετε κάτι παράλογο σ' αυτό?).

2. Από τις βασικές αρχές του new age είναι ο σεβασμός και η αγάπη προς τη φύση, καθώς πρεσβευει οτι υπάρχει άρηκτος δεσμός του ανθρώπου με όλα τα ζωντανά πλάσματα και όχι μόνο. Συγκεκριμένα ο αγγλοσαξονικός όρος είναι unity. Συνεπώς, όσοι βάφουν κάκτους χρυσούς και άλλες τέτοιες αηδίες δεν μπορεί επ' ουδενί να είναι οπαδοί του new age ακόμη και αν το ισχυρίζονται.
Το άν κάποιοι οπαδοί του new age επιλέγουν να έχουν κάκτους και άλλα φυτά μέσα στα υπνοδωμάτιά τους έχει να κάνει ακριβώς με αυτή την εννότητα που επιδιώκουν με τη φύση και όχι με... ακτινοβολίες και άλλες μ@#$%&ες.

3. Ένα φυτό μέσα σε ένα υπνοδωμάτιο, κατά τη διάρκεια της νύχτας εκπέμπει λιγότερο διοξείδιο του άνθρακος από ένα κατοικίδιο ή τον/την σύντροφό σας που κοιμάται δίπλα σας. Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι τα φυτά όπως πολύ σωστά ειπώθηκε δεν ανήκουν όλα ανεξερέτως σε ανοικτούς χώρους.
Προσωπικά αρνούμαι να διατηρήσω φυτά μέσα στο σπίτι από σεβασμό προς αυτά και μόνο.

Απλώς για να ξέρουμε γιατί μιλάμε και πάντα με απέραντο σεβασμό και αγάπη προς όλα τα μέλη.

Edited by - Ελένη on 26 Jan 2011 20:02:12
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  10:12:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ελένη

Χωρίς καμία διάθεση να κάνω το δικηγόρο κανενός, αλλά για να μη δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.
1.Πουθενά το φενγκ σούι δε λέει οτι οι κάκτοι προκαλούν κάτι κακό σε όποιον τους έχει στο σπίτι του. Όσοι τα ισχυρίζονται αυτά δεν έχουν ΙΔΕΑ από τον παραδοσιακό κινέζικο τρόπο σκέψεις και το δέσιμο του κινέζικου πολιτισμού με τη φύση. Αντίθετα αν το ψάξετε ενδελεχώς θα διαπιστώσετε οτι υπάρχουν και λεπτομερείς κανόνες για τη διάταξη με την οποία πρέπει να τοποθετούνται και πάντα σε εξωτερικό χώρο οπου υπάρχει άπλετο φώς(βλέπετε κάτι παράλογο σ' αυτό?).

2. Από τις βασικές αρχές του new age είναι ο σεβασμός και η αγάπη προς τη φύση, καθώς πρεσβευει οτι υπάρχει άρηκτος δεσμός του ανθρώπου με όλα τα ζωντανά πλάσματα και όχι μόνο. Συγκεκριμένα ο αγγλοσαξονικός όρος είναι unity. Συνεπώς, όσοι βάφουν κάκτους χρυσούς και άλλες τέτοιες αηδίες δεν μπορεί επ' ουδενί να είναι οπαδοί του new age ακόμη και αν το ισχυρίζονται.
Το άν κάποιοι οπαδοί του new age επιλέγουν να έχουν κάκτους και άλλα φυτά μέσα στα υπνοδωμάτιά τους έχει να κάνει ακριβώς με αυτή την εννότητα που επιδιώκουν με τη φύση και όχι με... ακτινοβολίες και άλλες μ@#$%&ες.

3. Ένα φυτό μέσα σε ένα υπνοδωμάτιο, κατά τη διάρκεια της νύχτας εκπέμπει λιγότερο διοξείδιο του άνθρακος από ένα κατοικίδιο ή τον/την σύντροφό σας που κοιμάται δίπλα σας. Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι τα φυτά όπως πολύ σωστά ειπώθηκε δεν ανήκουν όλα ανεξερέτως σε ανοικτούς χώρους.
Προσωπικά αρνούμαι να διατηρήσω φυτά μέσα στο σπίτι από σεβασμό προς αυτά και μόνο.

Απλώς για να ξέρουμε γιατί μιλάμε και πάντα με απέραντο σεβασμό και αγάπη προς όλα τα μέλη.

Νιώθω λίγο την ανάγκη να ξεκαθαρισω την θέση μου. Δεν γνωρίζω τις αρχες του Feng Shoui. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι αρκούν λίγα λεπτά ενασχόλησης με τα φυτά μου μπορούν για να μου χαρίσουν χαλάρωση και ηρεμία από το στρές της ημέρας. Δεν θα διαφωνήσω ότι ο Κινέζικος, ο Ιαπωνικός, ο Νοτιο Αφρικάνικος η ο Αμερικάνικος τρόπος ζωής μπορεί να αποτελούν προϊόν μελέτης και ενδεδειγμένου τρόπου σκευτεσθαι και πράτειν. Όμως, σχεδον τα πάντα, χρησιμοποιούνται στό όνομα του marketing και του shopping και πολλές φορές αλλοιώνονται ΄ωστε να δημιουργήσουν καταναλωτική συνέίδηση και ρεύμα προς συγκεκριμένα προϊόντα και συνήθειες.

Αρνούμαι να πιστέψω ότι η κατέυθυνση τής χέστρας μου σε σχέση με την ειδική γωνία του καθρέφτη και σε συνδιασμο με την κλιση του ψυγείου και το περιεχόμενο όλων αυτών μπορούν να μου κάνουν την ζωή μαύρη. Δεν λέω ότι αυτό είνα το feng shoui αλλά πολλοί έχουν φτάσει να το παρουσιάζουν έτσι. Πρίν στραφούμε στήν κινέζικη ή άλλη εξωτική φιλοσοφία ζωής ελπίζω να έχουμε κατανοήσει την Ελληνική.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  10:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ασχετα με το τι ισχύει από όλα αυτά,
τον στήσαμε στον τοίχο τον φίλο μου το Γιώργο του οποίου φαντάζομαι η πρόθεση δεν ήταν τόσο να υπερασπιστεί την ανατολική ή όποια άλλη φιλοσοφία αλλά να δικαιολογήσει εν μέρει την αγάπη του για τα φυτά του και να δώσει και μία άλλη διάσταση σε αυτή.

Να σας πω ποιό είναι το δικό μου φενγκ σούι ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το?

Παρόλο Ελένη που τα σέβομαι απείρως τα φυτά, έχω μέσα τους κάκτους μου, σε μη θερμαινόμαινο χώρο γιατί δεν έχω σκεπασμένο χώρο έξω και δεν θέλω να βρέχονται.

Το φενγκ σούι μου λοιπόν είναι ότι μόλις γυρίζω στο σπίτι με το που ανοίγω την πόρτα μπαίνω στη τζαμαρία με τους κάκτους μου, στέκομαι για 10 λεπτά εκεί, ξεφορτώνομαι τα διάφορα ( σκέψεις ) και προχωράω στο παρασύνθημα.

Και κατά τη διάρκεια της ημέρας πού με χάνεις πού με βρίσκεις, στη τζαμαρία με τους κάκτους.
Φτιάχνομαι που λέμε και μόνο να τους παρατηρώ.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι μέσα ή έξω εμένα μου κάνουν καλό!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  11:07:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Δεν υπάρχει τίποτα το εξωτικό σε όλα αυτά.
Όλοι οι αρχαίοι πολιτισμοί, αν αφαιρέσεις το εξωτερικό περιτύλιγμα, μιλούν λίγο ή πολύ για τα ίδια πράγματα, τουλάχιστον στις βασικές τους αρχές.
Όλοι επίσης οι αρχαίοι πολιτισμοί ήξεραν αυτό που πήρε στους επιστήμονες 40 αιώνες για να το ανακαλύψουν. Ότι η Γη είναι ζωντανός οργανισμός.
Σήμερα π.χ. ξέρουμε οτι τα αρχαία ελληνικά ιερά ήταν χτισμένα σε πολύ προσεκτικά επιλεγμένες τοποθεσίες και τα αρχαία ελληνικά σπίτια φτιαγμένα με πολύ συγκεκριμένο τρόπο.
Το φενγκ σούι και το κάθε φενγκ σούι δε λέει τίποτα το διαφορετικό.
Συμφωνώ απόλυτα οτι έχει πέσει πολλή εμπορευματοποίηση στο όλο θέμα και πολλά απ' όσα λέγονται είναι σκέτες παλαβομάρες, αν αυτό όμως μας κάνει να χλευάζουμε την αρχαία σοφία που, επαναλαμβάνω, δεν είναι κινέζικη, ινδική, αιγυπτιακή ή ελληνική αλλά παγκόσμια κληρονομιά αντί να ψάξουμε το θέμα λίγο βαθύτερα, τότε απλώς παίζουμε το παιχνίδι των εμπόρων και των μαρκετιγκάδων.
Επίσης δε νομίζω οτι κανείς διαφωνεί με το ότι η επαφή με τα φυτά χαρίζει ηρεμία, χαλάρωση, ικανοποίηση, χαρά και πολύ περισσότερα.
Εννοείται οτι αν κάποιος προσπαθεί να μας πείσει για το αντίθετο το κάνει εκ του πονηρού.
Και βέβαια είναι υποχρέωσή μας να τους εξασφαλίζουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, μέσα ή έξω, όπου αυτό είναι δυνατόν.

Υ.Γ. Πού να δείς εμένα στη βεράντα με -5 βαθμούς να μιλάω με τους κάκτους.

Edited by - Ελένη on 27 Jan 2011 11:15:22
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  11:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ελένη

Υ.Γ. Πού να δείς εμένα στη βεράντα με -5 βαθμούς να μιλάω με τους κάκτους.

Πες τα πες τα Ελένη, που το λέω στον Κώστα και με δουλεύει ψιλό γαζί!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  12:57:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Γιατί να μην τα πω?
Μάλιστα! Μιλάω με τα φυτά μου και βρίσκομαι κοντά τους όλο το χρόνο ασχέτως καιρού.
Να σας πω και το άλλο? Τους τραγουδάω κι όλας και τους βάζω και μουσική.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  13:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
με παρεξηγήσατε .....εγω δεν είπα οτι το να μιλάς στα φυτα ειναι προβλημα....

είπα οτι Αν σου απαντήσουν... αρχίζει το πρόβλημα...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  16:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
τον στήσαμε στον τοίχο τον φίλο μου το Γιώργο

σε καμία περίπτωση εγώ - πιστεύω - και κανείς άλλος απο εδω μέσα δεν είπε κάτι γιά τον Γιώργο......
εγω πάτησα τον σύνδεσμο...πήγα και διάβασα το άρθρο...και είπα ΜΟΝΟ αυτά που ξέρω για αυτα που ξέρω......γιατι σίγουρα υπάρχουν φυτα που έχουν απίστευτα ευεργετικές ιδιότητες...πχ aloe barbarensis (vera)....
αλλά δεν είμαι γνώστης του θέματος για να πω περισσότερα
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  19:22:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
"Αν σου απαντήσουν... αρχίζει το πρόβλημα..."

Απαντούν με τον τρόπο τους και εκδηλώνουν και έντονα συναισθήματα κάποιες φορές.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2011 :  19:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:
τον στήσαμε στον τοίχο τον φίλο μου το Γιώργο

σε καμία περίπτωση εγώ - πιστεύω - και κανείς άλλος απο εδω μέσα δεν είπε κάτι γιά τον Γιώργο......
εγω πάτησα τον σύνδεσμο...πήγα και διάβασα το άρθρο...και είπα ΜΟΝΟ αυτά που ξέρω για αυτα που ξέρω......γιατι σίγουρα υπάρχουν φυτα που έχουν απίστευτα ευεργετικές ιδιότητες...πχ aloe barbarensis (vera)....
αλλά δεν είμαι γνώστης του θέματος για να πω περισσότερα

Don't worry. Όλα καλά! εξάλλου ανήκουμε όλοι στην ίδια συνομωταξία, την ίδια τρέλλα έχουμε και καταλαβαινόμαστε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

giorgos
New Member

34 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2011 :  13:26:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην giorgos  Απάντηση με παραπομπή
Χαιρετώ τις κυρίες και τους κυρίους του φόρουμ!

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου, ότι σε καμία περίπτωση ένα φυτό -είτε αυτό είναι κάκτος είτε οποιοδήποτε άλλο είδος- μπορεί να μας προστατεύσει απορροφώντας ακτινοβολίες ή μονοξείδιο του άνθρακα από τον κλειστό χώρο του περιβάλλοντος μας.

Όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα φυτά εσωτερικού χώρου συμβάλλουν καταλυτικά τόσο στην θετική ψυχολογία όσο και στη δημιουργικότητα μας.

Αν θελήσουμε να το πάμε ένα βήμα παραπέρα φιλοσοφώντας το, θα μπορούσαμε ίσως να πούμε ότι ο όρος "φυτά εσωτερικού χώρου" δεν υφίσταται, καθώς ο καλός Θεούλης τα δημιούργησε όλα αγγελικά πλασμένα έξω από τις τσιμεντένιες κατασκευές μας. Όμως είναι επίσης αλήθεια ότι Το Υπέρτατο Ον, φύτεψε τις ρίζες των φυτών στη φύση και όχι σε γλάστρες, ζαρντινιέρες και άλλες δικές μας ευρεσιτεχνίες.
Κάποιος κακοπροαίρετος ή οικωλόγος θα έλεγε επίσης ότι οι εμβολιασμοί, οι διασταυρώσεις, οι καλωπισμοί, τα κλαδέματα, το Feng Shoui, δεν είναι άλλο από βάναυσες ανθρώπινες παρεμβάσεις στη μητέρα φύση.

Συμπερασματικά θα συμφωνήσω με την τελευταία παράγραφο του άρθρου σε ότι αφορά στο ευ ζην μας.

Υ.Γ. Μόλις τώρα είχα την ευκαιρία να διαβάσω μονομιάς τα σχόλια σας και σε καμία περίπτωση δεν θεώρησα κάποιο από τα παραπάνω ως προσωπική επίθεση, μιας και μετέφερα αυτούσιο ένα κείμενο που γράφτηκε από (υποτίθεται) γνώστες του αντικειμένου.
Αντιθέτως χαίρομαι για την κινητικότητα στο φόρουμ!
Κορυφή σελίδας

nikolinos
Starting Member

1 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Nov 2012 :  12:45:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην nikolinos  Απάντηση με παραπομπή
τα φυτα κανουν πολυ καλο στην υγεια μας γενικα
http://www.mynews.gr/10/675090/%CF%84%CE%B1-10-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%BF-%CE%B5%CE%BC%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AE%CF%84%CE%B7
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000