ΚΑΚΤΟΣ - Forum - ΠΑΧΥΦΥΤΑ μεταφύτευση
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 ΠΑΧΥΦΥΤΑ μεταφύτευση
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jan 2011 :  02:09:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
ερώτηση κρίσεως...(για να μη με πιάσει κρίση!
Στις μεταφυτεύσεις στα παχύφυτα κάνουμε ότι και στους κάκτους? δηλαδή αφαιρούμε όλο το παλιό χώμα ή απλά τα μεταφέρουμε από την παλιά γλάστρα στη νέα?
μια ματιά που έριξα στον οδηγό που επισύναψε η mavirenes λεει να μην τα "πειράζουμε" όσον αφορά το χώμα και τις ρίζες...
Αν υπάρχει κάπου σχετικό post στο forum και μου ξέφυγε, συγνώμη προκαταβολικά

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jan 2011 :  10:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα φίλε μου,

από τότε που έγινα μέλος στο forum,
θεωρώ ότι βρίσκομαι στον κατάλληλο χώρο για να πάρω τις σωστές απαντήσεις.

Το link που έβαλα, το έθεσα κυρίως σε κριτική από τα μέλη μας,
οπότε μην τρομάζεις και μην τα δένεις κόμπο που λένε, τα όσα γράφει.

Εχουμε πολλές παλιές καραβάνες εδώ, μη φοβού!
Διαθέτουν γνώση, μεράκι, πείρα στο ελληνικό κλίμα και κυρίως αγάπη.

Είμαι σίγουρη ότι θα μας απαντήσουν σωστά.

Κι εγώ ψάχνομαι για τις μεταφυτεύσεις όπως σίγουρα είδες και με ενδιαφέρει η ερώτησή σου για τα παχουλούτσικα.

Θα αρχίσω με τους κάκτους και μέχρι να τελειώσω, θα την έχουμε βρει την άκρη και με τα παχύφυτα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jan 2011 :  10:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Nyxtofylaka μεταφέρθηκε εδώ ως νέο θέμα το ερώτημά σου αφού αφορά ειδικό θέμα, δηλ. τη μεταφύτευση παχυφύτων.

Εγώ απ' τη δική μου εμπειρία χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερα δύσκολα παχύφυτα στη συλλογή μου θα έλεγα ότι αρκετά από αυτά είναι ανθεκτικά σε ένα οποιοδήποτε απλό χώμα. Αλλά για σίγουρα καλύτερο είναι να φεύγει πάντα το παλιό χώμα, ειδικά σε παχύφυτα όπως π.χ. Lithops & Pleiospilos όπου σε σωστό χώμα προσωπικά είδα μεγάλη αλλαγή....συγκεκριμένα εκεί που χαλούσαν συνεχώς τα φυτά αυτά τώρα είναι μια χαρά.

Το "να μην πειράζουμε" τις ρίζες το έχω δει κι εγώ κατά καιρούς για διάφορα φυτά. Στους κάκτους π.χ. αναφερόταν από πολλές πηγές κάτι τέτοιο για τους Μελοκάκτους. Παρ' όλα αυτά δεν έχω χάσει Μελόκακτο από μεταφύτευση.
Όλα αυτά από δική μου εμπειρία, δεν ξέρω αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάποιες ευαισθησίες.
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jan 2011 :  12:02:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

mavirenes

Σίγουρα είμαστε στο καλύτερο forum και γι αυτό ρωτάμε άλλωστε

Απλά συνδύασα κάποιες παρατηρήσεις στο site με ένα-δύο παχύφυτα που μετά από (όχι και τόσο)λεπτή "χειρουργική" επέμβαση αφαίρεσης του παλιού χώματος και μεταφύτευσης δείχνουν να τα "εχουν δει όλα"...και να μην ατενίζουν με αισιοδοξία την άνοιξη ()....γι αυτό ρώτησα...

δεν τίθεται θέμα τρόμου, φόβου, πανικού ...τα φυτά του Νuxtofulaka εκπαιδεύονται κατά τα Σπαρτιατικά πρότυπα..."ή ταν ή επί τας"...
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jan 2011 :  13:56:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Nuxtofulakas

quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

mavirenes

Σίγουρα είμαστε στο καλύτερο forum και γι αυτό ρωτάμε άλλωστε

Απλά συνδύασα κάποιες παρατηρήσεις στο site με ένα-δύο παχύφυτα που μετά από (όχι και τόσο)λεπτή "χειρουργική" επέμβαση αφαίρεσης του παλιού χώματος και μεταφύτευσης δείχνουν να τα "εχουν δει όλα"...και να μην ατενίζουν με αισιοδοξία την άνοιξη ()....γι αυτό ρώτησα...

δεν τίθεται θέμα τρόμου, φόβου, πανικού ...τα φυτά του Νuxtofulaka εκπαιδεύονται κατά τα Σπαρτιατικά πρότυπα..."ή ταν ή επί τας"...

Το κυριότερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι με τις μεταφυτεύσεις είναι ότι δεν περιμένουν καμμιά 20αριά μέρες μέχρι να ποτίσουν. Κατά τα άλλα καλό είναι ανά 4-5 χρόνια να αλλάζουμε όλο το χώμα με νέο ώστε τα φυτά να βρίσκουν νέα τρτοφή και να φευγει το παλιό χώμα που έχει κορεσθεί από άλατα και φυτοφάρμακα και δεν έχει πιά να δώσει τροφή στο φυτό.

Αλλ.α και εγώ που τα λέω αυτά ..... δάσκαλε που δίδασκες.....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2011 :  13:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
δηλαδή
για να επανέλθω και σε αυτό που ρωτάει ο Νυχτοφύλακας

δεν πειράζει να γίνει μεταφύτευση σε περίπτωση που το παχύφυτο βρίσκεται σε λήθαργο, αρκεί να μην το ποτίσουμε?

(για να μην βραχούν οι σπασμένες ρίζες υποθέτω και αρρωστήσει?)

και πώς θα εφαρμόσουμε τη μέθοδο του Κώστα

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1162

για την απαλλαγή από το παλιό χώμα αν πρέπει?

(που στα δικά μου σε όλα πρέπει)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2011 :  14:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
οταν η ρίζα καθαρίσει απο τυρφες και χώματα θα μείνει μόνο για κάποιες ωρες υγρή..δεν προλαβαίνει ο μύκητας να ξεκινήσει την δουλειά του..
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2011 :  14:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
οταν η ρίζα καθαρίσει απο τυρφες και χώματα θα μείνει μόνο για κάποιες ωρες υγρή..δεν προλαβαίνει ο μύκητας να ξεκινήσει την δουλειά του..
Κορυφή σελίδας

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2015 :  20:29:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σε όλους!

Θεώρησα πιο σωστό να μην ανοίξω καινούργιο θέμα, αλλά να υποβάλλω την ερώτηση-απορία μου εδώ:

Πριν από ένα μήνα αγόρασα κάποια παχύφυτα (τα είχα παρουσιάσει στην κατηγορία της αναγνώρισης). Ανάμεσα σε αυτά και μια "echeveria perle von Nuernberg".

Την προηγούμενη Πέμπτη αφαίρεσα τα φυτά από τα γλαστράκια και τα καθάρισα από το παλιό χώμα. Τα άφησα επάνω σε εφημερίδα για δυο ημέρες για να στεγνώσουν οι ρίζες και το Σάββατο απόγευμα τα μεταφύτευσα σε υπόστρωμα κατάλληλο για παχύφυτα (μετά από πολύ ψάξιμο μέσα στο φόρουμ, βρήκα τη συνταγή της ΕΕΚΑΠ για παχύφυτα).

Βρίσκονται σε σκιερό σημείο από τότε, και είχα σκοπό να τα αφήσω να κάτσουν στο καινούργιο χώμα μία εβδομάδα, όπως έχω διαβάσει εδώ ότι πρέπει να γίνεται, και να ποτίσω μετά.

Αλλά, σαν να μου φαίνεται ότι η εχεβέρια έχει αφυδατωθεί. Τα κατώτερα φύλλα λίγο ζάρωσαν, και είναι ψιλοπεσμένα, άνευρα, έχουν λιποθυμήσει, λολ!

Τι λέτε να κάνω? Να ριζοποτίσω το συγκεκριμένο φυτό νωρίτερα από τη μία εβδομάδα, ή να κρατήσω χαρακτήρα?
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jul 2015 :  15:39:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ θα το πότιζα και θα έβαζα για σιγουριά το γλαστράκι πάνω σε χαρτί κουζίνας να τραβήζει το επιπλέον νερό....
Κορυφή σελίδας

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jul 2015 :  18:44:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Εγώ θα το πότιζα και θα έβαζα για σιγουριά το γλαστράκι πάνω σε χαρτί κουζίνας να τραβήζει το επιπλέον νερό....

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Τελικά το πότισα σήμερα, έτσι κι αλλιώς αύριο θα συμπληρωνόταν η μία εβδομάδα που είχα πει να περιμένω.

Μου έκανε πολλή εντύπωση το πόσο στραγγιστερό είναι το υπόστρωμα, το νερό πέρασε από τον πάτο κατευθείαν. Φυσικά μετά από περίπου δέκα λεπτά άδειασα το πιατάκι. Θα δούμε τώρα και σε πόσες ημέρες θα στεγνώσει...
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000