ΚΑΚΤΟΣ - Forum - ΜΕΤΑΦΥΤΕΥΣΗ και απαλλαγή από το παλιό χώμα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 ΜΕΤΑΦΥΤΕΥΣΗ και απαλλαγή από το παλιό χώμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2011 :  11:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

Η απορία μου είναι η εξής

Ολοι οι κάκτοι που έχω αγοράσει μέχρι τώρα είναι φυτεμένοι μέσα σε τύρφη
Σχεδόν όλοι μου οι κάκτοι είναι φυτεμένοι μέσα σε τύρφη και κάποιο άλλοι σε περλίτη με τύρφη
Κάποιοι ελάχιστοι είναι φυτεμένοι σε.... σκέτο αργιλώδες χώμα

Επειδή προτίθεμαι να τα αλλάξω όλα αυτά σε κανά μήνα ή κι ενωρίτερα

(έχω ήδη προμηθευτεί, ελαφρόπετρα, ποζουλάνη, περλίτη έχω λίγο ακόμη και έχω σταμπάρει και καλοοργωμένα χωράφια με αργιλώδες χώμα, μου μένει το φίλτρο, το ρυζάκι και το φυλλόχωμα)

ερωτώ

Πώς θα απαλλαγώ από το παλιό χώμα?
Οσα είναι σε τύρφη και περλίτη παρουσιάζουν μικρότερη δυσκολία
Οι άλλες δύο κατηγορίες όμως σκέτη τύρφη και σκέτο αργιλώδες, μετά την μηνών αποτισιά έχουν γίνει σαν πέτρα και θα κοπούν όλες οι ρίζες

Να περιμένω να αρχίσουν τα ποτίσματα και αφού ποτίσω και βγάλω ότι μπορώ να τα πλύνω κάτω από τη βρύση?

Πρέπει να διώξω εντελώς το παλιό χώμα ή δεν πειράζει να μείνει λίγο γύρω από τις ρίζες?

mavirenes

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2011 :  19:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
βάζεις σε ένα κουβά νερό ρίχνεις μέσα το φυτάκι με η χωρίς τη γλάστρα..το αφήνεις 1-2 ωρίτσες και το βγάζεις..το πάς στον κήπο η τη βεράντα και με το λάστιχο με λίγη πίεση το καθαρίζεις..
όσο πιό πολύ χώμα -τύρφη φύγει απο τις ρίζες τόσο πιο΄καλά ...

το αφήνεις να στεγνώσει καλά και το φυτεύεις κανονικά στο νέο του γλαστράκι..
εγω αυτήν τη δουλειά την κάνω άσχετα με την εποχή... στους κακτους..
και μονο στα conophytum...lithops κ κάποιες "μυστήριες" euphorbia εχω αυστηρή εποχή μεταφύτευσις
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2011 :  20:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Δυστυχώς ακόμη δεν έχω μυστήρια φυτά εκτός από ένα δυό λιθωπάκια, ένα πλειόσπιλο και μία λαπιδάρια.
αυτά δεν θα τα πειράξω

Δηλαδή να αρχίσω μεταφυτεύσεις λες?

Φοβάμαι λιγάκι επειδή ο καιρός είναι πολύ υγρός και έβαλε και κρύο σήμερα και ο χώρος που διαχειμάζουν τα φυτά μου είναι κλειστός, μη θερμαινόμενος αλλά μαζεύει πολύ υγρασία.

Μήπως με τόσο νερό έχω προβλήματα με μούχλες?

Ξέρω ότι είναι καλύτερα να μεταφυτεύονται οι κάκτοι όταν βρίσκονται σε λήθαργο, χειμώνα δηλαδή αλλά φοβάμαι το πολύ νερό τέτοια εποχή.

Σήμερα έλαβα και το ευαγγέλιο της ΕΕΚΑΠ για τα μίγματα χώματος και σκοπεύω να το τηρήσω με ευλάβεια.

ένας άλλος λόγος που το καθυστερώ είναι ότι δεν έχω πολλά καλά γλαστράκια και πρέπει να προμηθευτώ και τέτοια..

mavirenes
Κορυφή σελίδας

yzfr100
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
191 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2011 :  20:16:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην yzfr100  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Σήμερα έλαβα και το ευαγγέλιο της ΕΕΚΑΠ για τα μίγματα χώματος και σκοπεύω να το τηρήσω με ευλάβεια.

mavirenes

παρα πολυ χρησιμο εργαλειο απο ανθρωπους που ξερουν και τι λενε και γιατι το λενε.μπραβο παιδια πολυ καλη δουλεια για εμας που το προσπαθουμε.

Γ.Ρ.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2011 :  11:08:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Θέλω να μεταφυτεύσω μια portucallaria afra και ένα γιουνίπερο. Ποιά σύνθεση χώματος βάζω;
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2011 :  14:07:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη η Portucallaria afra δεν έχει πρόβλημα, έχω 3 φυτά, το ένα είναι σε γλάστρα, συμβιώνει με άλλα 3 παχύφυτα και πρέπει να το έχω σε κοκκινόχωμα , τα άλλα δύο είναι στο χώμα, άρα κοκκινόχωμα, ίσως να έχω βάλει και λίγο τύρφη. Όλα είναι περίπου 10 χρονών τα φυτά.

Το γιουνίπερο εννοείς αυτό? http://www.google.gr/search?hl=el&nord=1&q=juniperus&gs_sm=e&gs_upl=87l4791l0l5175l5l5l0l0l0l0l228l826l0.2.2l4l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&ion=1&biw=1366&bih=659&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2011 :  14:54:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Βαγγέλη.
Κι' εγώ μια portucallaria afra που έχω δεν ξέρω σε τι χώμα είναι. Σκέφτομαι να την μετατρέψω σε μπονσάι και το μίγμα που προτείνουν είναι 2 κοκκινόχωμα 2 τύρφη και 1 άμμο ποταμίσια ή ψιλο περλίτη. Οπότε μετά από αυτά που μου γράφεις αυτή δεν θα έχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο μίγμα.
Φαντάζομαι οτι ισχύει το ίδιο και για τον γιουνίπερο ;(αυτόν εννοώ που μου έδειξες)
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Nov 2011 :  00:16:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Δε ξέρω ποιος είναι ακριβώς ο γιουνίπερος που έχεις, ούτε έχω εμπειρία με αυτό το φυτό. Υπάρχουν μερικά είδη στη ελληνική φύση και αρκετά τα έχω δει σε παρτέρια κήπων, οπότε μάλλον και εκεί κλασσικά κοκκινόχωμα. Ίσως να θέλει λίγο χαλίκι ή περλίτη παραπάνω για αποστράγγιση, να παρομοιάσεις το έδαφος που φύονται τα φυτά. Ίσως να χρειάζεται και κάποια προστασία από το καλοκαιρινό ήλιο γιατί αυτά φύονται συνήθως σε υψόμετρο και αν είναι από το εξωτερικό εισηγμένο το φυτό, θα είναι λογικά προσαρμοσμένο για πιο "βόρειους" κήπους.

Edited by - vangelis on 14 Nov 2011 00:34:04
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Nov 2011 :  18:27:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Βαγγέλη. Το ξέρω οτι δεν του αρέσει ο ήλιος, γι' αυτό το έβαλα στο δυτικό μπαλκόνι.
Κορυφή σελίδας

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2013 :  23:04:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
παιδιά, portulacaria afra λέγεται, όχι portucallaria afra.
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2013 :  13:42:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Όντως kosrashelix έχεις δίκιο, μόνο που το όνομα του γένους γράφεται με κεφαλαίο, όπως σε όλα τα έμβια ογανισμούς "Portulacaria afra"
Κορυφή σελίδας

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2013 :  16:04:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
Όπως επίσης με πλάγια γράμματα για να είμαστε ακριβής...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Apr 2013 :  21:22:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ήρθε η ώρα να μεταφυτεύσω τον Weberbauerocereus johnsonii.
Κάπου είχα διαβάσει (και δεν το ξαναβρήκα) ότι θέλουν μόνο άμμο ..
Τώρα που ξανακοίταξα βρήκα οτι "Grow in a soft and sandy, very well drained soil." ...δηλαδή;
Έχω άμμο ποταμίσια .... κάποια πρόταση ;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2013 :  00:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Σίγουρα όχι μόνο άμμος. Το αμμώδες ίσως. Εγώ προσωπικά νομίζω ότι δεν είναι τόσο ιδιαίτερες οι ανάγκες του, το κατατάσσω στα εύκολα φυτά και μπορεί να μπει σε ένα μίγμα στραγγιστερό με τα άλλα υλικά που χρησιμοποιούμε για να το κάνουμε στραγγιστερό. Με την άμμο μέσα στα μίγματα δεν είχα καλή εμπειρία, έχει την τάση να κατεβαίνει κάτω στη γλάστρα με τα ποτίσματα. Το soft ίσως αφορά τις ρίζες του, είναι λεπτές και πιο εύκολα θα "έσπαγαν" σε χώμα σκληρό (π.χ. κοκκινόχωμα όταν στεγνώσει τελείως;" (αναρωτιέμαι κι εγώ, απλώς προσπαθώ να παρακολουθήσω το σκεπτικό). Είναι πιθανό πάντως να θέλει πιο θρεπτικό χώμα όπως οι περισσότεροι κάκτοι της ν. Αμερικής.
Η άμμος είναι χοντρούτσικη;
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2013 :  11:21:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Έυχαριστώ Φωτεινή για τις απόψεις σου.
Επειδή λοιπόν :
α)έχω έτοιμο μίγμα για κάκτους (Κ1 κατά την ΕΕΚΑΠ)
β) το συγκεκριμένο φυτό δεν ξέρω σε τι χώμα είναι, δεδομένου οτι δεν το έχω αγγίξει από τότε που γνώρισα το παρόν Forum, δηλ. από το 2009, γεγονός που επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου, δηλ. το ότι δεν έχει ιδιαίτερες ανάγκες, αφού μεγαλώνει και προκόβει
γ) είναι Κυριακή και έxω ελεύθερο χρόνο και
δ) έχω βοηθό stand by
Θα το μεταφυτεύσω μόνο λόγω μεγέθους, γιατί δεν έχει πια ευστάθεια στη γλάστρα που είναι
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2013 :  01:07:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τα περι very well drained soil ειναι λιγο σχετικα και αφορουν συνηθως χωρες του βορα με κρυο και υγρασια.Τα περισσοτερα κηροιδη θελουν μεγαλη γλαστρα και πλουσιο χωμα το οποιο δεν πρεπει να στεγνωνει για πολυ καιρο.Η αμμος αναπτύσσει μεγαλη θερμοκρασια και καλο ειναι να αντικατασταθει με ελαφροπετρα
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Mar 2015 :  20:45:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Έχω την εντύπωση οτι οι euphorbia έχουν μικρό ριζικό σύστημα. Κάνω λάθος και δεν ισχύει για όλες; Όπως καταλάβατε σκέφτομαι μεταφυτεύσεις....
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000