ΚΑΚΤΟΣ - Forum - CRASSULA...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Φωτογραφίες
 CRASSULA...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2011 :  09:57:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ελένη

Δυστυχώς το περίμενα.
Είχα ποστάρει σχετικά εδώ.
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1258
Πρέπει να ομολογήσω οτι μου είχε κάνει εντύπωση, όχι ιδιαίτερα καλή οτι βρήκα το περίπτερο έρημο και αφύλακτο.

Όπως έχουμε πολλές φορές εξηγήσει, η ΕΕΚΑΠ, είναι σύλλογος ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ.
Πιό αναλυτικά, ο σύλλογος αριθμεί περί τα 250 μέλη από τα οποία ενεργά είναι περί τα 60-65. Σε κάθε μας εκδήλωση η δραστηριότητα η συμμετοχή και η εργασία είναι εθελοντική και δεν μπορεί να είναι επιβεβλημένη από κανέναν και γιά κανένα.

Αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος είναι ότι το μεγαλύτερο κομμάτι του έργου του συλλόγου γίνεται από το πολύ 10 άτομα. Κυρίως τα άτομα του Δ.Σ. και δύο-τρεις επιπλέον φιλότιμοι και πρόθυμοι που βρίσκονται κοντά μας και βοηθούν πρόθυμα με κάθε μας κάλεσμα.

Αν λοιπόν το πάρουμε λογικά, σε μία έκθεση που κρατάει 21 μέρές και απαιτεί τουλάχιστον 3 βάρδιες παρουσίας στο περίπτερο θα έπρεπε να έχουμε περί τις 63 βάρδιες με μέλη γιά να καλύψουμε την παρουσία μας στήν ανθοκομική. Όταν αυτό καταλήγει να γίνεται από 6 άτομα θεωρώ ότι είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ότι είναι φυσιολογικό να υπάρξουν κενά και ώρες στίς οποίες κάποιος δεν βρίσκει κανένα στό περίπτερο. Βεβαίως από την πλευρά σας έχετε δίκιο να θέλετε να έρθετε και να μας βρείτε και να επικοινωνήσετε μαζί μας αλλά .... Δεν είδα πολλούς από εσάς να προθυμοποιούνται να καθήσουν μιά βάρδια.

Προσωπικά φέτος έκατσα 8 βάρδιες και πέρσυ είχα κάτσει 15. Έφερα 8 γλάστρες με φυτά μου και πήρα πίσω 5. Τα υπόλοιπα έκαναν φτερά.......

Επίσης στο περίπτερο μας υπήρχαν φυτά από τις προσωπικές συλλογές 4 μόνο μελών του συλλόγου. Τών ιδίων που έφεραν και πέρσυ και πρόπερσυ και παραπρόπερσυ κλπ κλπ.

Αντίστοιχα όμως το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με την έκδοση του περιοδικού (10 max αρθρογράφοι) και επίσης και με την συμμέτοχή τών μελων στις εκθέσεις του συλλόγου. Μόνο 9-10 άτομα φέρνουν καφάσια με φυτά πρός τέρψιν τών υπολοίπων. αντίστοιχα μόνο 6-7 άτομα συμμετέχουν στό θερμοκήπιο και την συντήρηση του κλπ κλπ κλπ.

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά θεωρώ ότι όλα τα μέλη πρέπει να συμμετέχουν και να βοηθούν στις δραστηριότητες ώστε να πάμε καλα και να μεγαλώσουμε ως σύλλογος αλλιώς δεν δικαιολογούνται να σχολιάζουν το τι δεν κάνουμε οι υπόλοιποι.

Γιά την ενημέρωση σας λοιπόν οι έργασίες που κάνουμε σαν σύλλογος συμπεριλαμβάνουν αλλά δεν περιορίζονται στις παρακάτω δραστηριότητες:

• Οργάνωση και συντήρηση του θερμοκηπίου σε εβδομαδιαία βάση
  • Συλλογή και συντήρηση φυτών και σπόρων για διάθεση προς τα μέλη
  • Οργάνωση εκθέσεων στις οποίες έχουμε συμμετοχή
  • Προσφορά φυτών προς έκθεση
  • Συγγραφή άρθρων γιά την έκδοση του περιοδικού
  • ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΑΣ

Τα παραπάνω σχόλια δεν τα εκθέτω με διάθεση αρνητική γιά κανέναν σας. Επίσης ξεκαθαρίζω ότι είναι απέραντη η ευχαριστησή μας κάθε φορά που ερχόμαστε σε επαφή κατά την διάρκεια τών εκθέσεων μας. Ολοι μας χαιρόμαστε με αυτό που κάνουμε γιά το σύλλογο και γιά τα μέλη. Ομως όλα αυτά απαιτούν πολλές εργασίες ώστε να απολαμβάνετε το αποτέλεσμα τους και δεν είναι απλά ή δεδομένα πράγματα.

Είμαστε ανοιχτοί σε σχόλια και σε προσφορές βοήθειας ώστε να γίνουμε καλύτεροι.

Edited by - JohnEx on 30 May 2011 10:26:08
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 May 2011 :  10:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

επειδή το θέμα ξεφεύγει πια από την κρασσούλα θα βάλω την απάντησή μου εδώ

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1343

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2013 :  14:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ξανακυττούσα πάλι το θέμα αυτό.
Πηγαίνετε στη σελίδα 1.
Οι κρασσούλες του Χρήστου αλλά και του Κώστα είναι εκπληκτικές

( στο μεταξύ δεν τις έχω τις περισσότερες... κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το ζήτημα

Ήθελα να εμπλουτίσω το θέμα με φωτογραφίες από άλλα είδη που έχω αλλά είναι τόσο κούτσικα τα φυτά μου που...ντρέπομαι.

Τι φυτά είναι αυτά!!!?

Αχ Χρήστο μου. Συγχαρτήρια!!!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 21 Nov 2013 14:52:08
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2013 :  15:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
crassula ausensis ssp. titanopsis

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2013 :  17:18:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ειρήνη συγχαρητήρια για το φυτάκι σου,είναι υπέροχο.
Λυπάμαι για αυτά που διάβασα για τις προηγούμενες εκθέσεις,αυτά που είχαν γίνει{τις κ^3ψ!ε5}.ΝΤΡΟΠΗ

Κική'
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2013 :  14:15:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
Οι κρασσούλες που είδα ειναι εκπληκτικές. Που τις βρίσκουμε βρε παιδιά? Σε φυτώρια και μαγαζιά με φυτά δεν έχω προσέξει τα παραπάνω φυτά. Αν ξέρετε πειτέ το και απο εδώ. Οσο για τις κλεψιες στις εκθέσεις ...δεν έχω λόγια. Ειπαμε να κλέψεις 1-2 φυλαράκια και παλι απο φυτο συλλέκτη και μάλιστα σε έκθεση θα το κάνεις? Αλλά ολόκληρή το φυτό ??????????????

Αγαπάτε αλλήλους. Ξεκλειδώστε τα wi-fi.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2013 :  14:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
καποιες κρασουλες "κυκλοφορουν" και στην δικη μας αγορα -φυτωρια,εκθεσεις κλπ- καποιες εχου ν ερθει απο ευρωπαικα φυτωρια και ειναι ψιλο-σπανιες στην καλλιεργεια...γενικα ειναι πολυ ενδιαφερον γενος με ιδιαιτερα φυτα.!!! και σχετικα ευκολα στην καλλιεργεια.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Nov 2013 :  14:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

καποιες κρασουλες "κυκλοφορουν" και στην δικη μας αγορα -φυτωρια,εκθεσεις κλπ- καποιες εχου ν ερθει απο ευρωπαικα φυτωρια και ειναι ψιλο-σπανιες στην καλλιεργεια...γενικα ειναι πολυ ενδιαφερον γενος με ιδιαιτερα φυτα.!!! και σχετικα ευκολα στην καλλιεργεια.

Πάντως αυτές που έχεις ανεβάσει φωτογραφίες τους στην αρχή του θέματος, δεν τις έχω δει σε ελληνικά φυτώρια.
Τις θεωρώ απάνιες και ξεχωριστές.
Ειδικά την πρώτη.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Mar 2014 :  07:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

crassula corallina

crassula elegans

mavirenes
Κορυφή σελίδας

horseman
Starting Member

14 Μηνύματα

Εστάλη - 15 May 2014 :  14:30:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην horseman  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Λίγο αδικημένο το είδος..οχι μόνο εδω στο φορουμ αλλα γενικότερα....
για αυτο και εγω ξεκινάω ενα θέμα με σεμνές και ταπεινές crassules.

crassula orbicularis v. rosularis

άνθος..

crassula hemishaerica..

Κώστα απέκτησα πριν τρεις μήνες μια crassula orbicularis v. rosularisΛίγο που με εντυπωσίασε η διχρωμία από τα φύλα της καιτα πολλά λεπτά πανέμορφα λουλουδάκια της...

Φυσικά χωρίς να γνωρίζω το είδος κι ενώ ήμουν έτοιμος να αναρτήσω την φωτογραφία της για να ενημερωθώ που ανήκει έπεσα πάνω στην ανάρτηση σου...
Να είσαι καλά...
Την καλησπέρα μου...
Υ.Γ. Αν θες μου λες αν έχει κάποια ιδιαιτερότητα ως προς την συντήρηση της...?

Edited by - horseman on 15 May 2014 14:35:54
Κορυφή σελίδας

horseman
Starting Member

14 Μηνύματα

Εστάλη - 15 May 2014 :  17:45:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην horseman  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από horseman

quote:

Λίγο αδικημένο το είδος..οχι μόνο εδω στο φορουμ αλλα γενικότερα....
για αυτο και εγω ξεκινάω ενα θέμα με σεμνές και ταπεινές crassules.

crassula orbicularis v. rosularis

άνθος..
ΟΧΙ " ΛΙΓΟ" ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

crassula hemishaerica..

Κώστα απέκτησα πριν τρεις μήνες μια crassula orbicularis v. rosularisΛίγο που με εντυπωσίασε η διχρωμία από τα φύλα της καιτα πολλά λεπτά πανέμορφα λουλουδάκια της...

Φυσικά χωρίς να γνωρίζω το είδος κι ενώ ήμουν έτοιμος να αναρτήσω την φωτογραφία της για να ενημερωθώ που ανήκει έπεσα πάνω στην ανάρτηση σου...
Να είσαι καλά...
Την καλησπέρα μου...

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 May 2014 :  23:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

γενικα ειναι ευκολο φυτο...το καλοκαιρι θελει λιγο προστασια απο τον ηλιο και τη ζεστη...και πιο αρεα ποτισματα..οπως σχεδον ολες η μικρες κρασουλες.!!

ΥΓ

Ειρηνηηη

....την titanopsis....και τα ματια σου....
Κορυφή σελίδας

horseman
Starting Member

14 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2014 :  12:17:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην horseman  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:

γενικα ειναι ευκολο φυτο...το καλοκαιρι θελει λιγο προστασια απο τον ηλιο και τη ζεστη...και πιο αρεα ποτισματα..οπως σχεδον ολες η μικρες κρασουλες.!!

ΥΓ

Ειρηνηηη

-----------------------------------------
Εδώ και δέκα ημέρες κάποια φύλλα στις άκρες ξεραίνονται ....
λες να πότισα περισσότερο από ότι πρέπει...?

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2014 :  12:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:

ΥΓ

Ειρηνηηη

Κώστα μου!
Τώρα το είδα.
Έχει λίγο θέμα τελευταία.
Ο ήλιος ε;

Φτου!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2014 :  19:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Εδώ και δέκα ημέρες κάποια φύλλα στις άκρες ξεραίνονται ....
λες να πότισα περισσότερο από ότι πρέπει...?

πιθνον...μην μας ξεγελαει το...φυλαρακι τησ....ειναι παχυφυτο...και δεν τα παει καλα με τα πολλα νερα...

------------------------------------------------------------------

quote:

Κώστα μου!
Τώρα το είδα.
Έχει λίγο θέμα τελευταία.
Ο ήλιος ε;

Φτου!!!!

την εβγαλες για ψησιμο?????? γιατα νερα...ισχυουν τα πιο πανω..!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2014 :  07:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Κώστα!
Ναι είναι κι αυτή στη δυτική ραφιέρα με τα παχύφυτα.
Ξέρεις αυτήν που μετά τις 12 τα βλέπει ο ήλιος.
Αυτήν που μου είπες να μην τοποθετήσω εκεί γιατί θα τα τσουρουφλίσω.
Τα αποτελέσματα άρχισαν να φαίνονται.
Αλλά δεν έχω άλλη λύση.
Προς το παρόν.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Sep 2014 :  10:57:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Nα ρωτησω, οταν κοψουμε τα παιδακια απο την Crassula Buddha's Temple, γιατι σαπισα αλλη μια !!!!!, τι ακριβως κανουμε για να ριζωσουν???? εγω σημερα τα εκοψα σε καθαρο σημειο και εβαλο ορμονη ριζοβολιας και τα εχω αφησει να στεγνωσουν, ποσες μερες πρεπει να τα αφησω ετσι? και στη συνεχεια???? Δεν ξερω τι κανω με αυτες τις κρασσουλες, απο 9 εμειναν 2 και αρκετα παιδακια..... SOS !!!!!!

Edited by - cactus30 on 23 Sep 2014 11:08:21
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Sep 2014 :  23:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
φιλαράκο μου!
Καλή επιτυχία!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2014 :  00:33:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

φιλαράκο μου!
Καλή επιτυχία!

mavirenes

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΑΡΑΚΙ !!!!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2014 :  07:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
2-3 μερες απλωμα και στεγνωμα..!!....και μετα στον περλιτη........ περιμενεις και......μεχρι να βγαλουν ριζα ..μετα στην γλαστρα τους κανονικα...

Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2014 :  16:17:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
quote:

2-3 μερες απλωμα και στεγνωμα..!!....και μετα στον περλιτη........ περιμενεις και......μεχρι να βγαλουν ριζα ..μετα στην γλαστρα τους κανονικα...

Κώστα !!!!!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2014 :  18:39:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα.
Κώστα είσαι όλα τα λεφτά....αυτές οι περιγραφές σου σκίζουν.

Κική
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2014 :  19:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
εε...πως θα καταλαβει ο ανθρωπΑς...??
Κορυφή σελίδας

ofi4
Starting Member

1 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Oct 2014 :  19:13:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ofi4  Απάντηση με παραπομπή
όλα τέλεια είναι!!!δεν μπορω να τα βρω πουθενά όμως ...τρελένομαι..
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Oct 2014 :  22:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
γενικα δεν ειναι φυτα που τα βρισκεις στο ανθοπωλειο της γειτονιας η στο σουπερ μαρκετ...ακομη και τα φυτωρια εχουν περιορισμενη ποικιλια απο αυτα τα ενδιαφεροντα φυτα..

καλως ηρθες στο φορουμ..

Edited by - Kostas on 18 Oct 2014 22:02:17
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000