ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Παχύφυτα - αντοχή σε κρύο και ζέστη
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 Παχύφυτα - αντοχή σε κρύο και ζέστη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2011 :  20:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
είναι τόσο ωραίες οι.... λεβίσιες αλλά δεν έχω βρει στον Πουλημένο ( το 2007 που είχα ρωτήσει δεν τις ήξεραν καν, ψάχνανε σε εγκυκλοπαίδεια για να την βρούνε)
ή αλλού από σπόντα για να αγοράσω,
έσπειρα αλλά έσκασε ένα σπόρι και δεν μεγαλώνει

Είχα βρει κι ένα πολύ καλό φυτώριο στην Αγγλία που ειδικεύεται σε αυτά τα φυτά, αλλά
δεν αποφασίζω να αγοράσω

http://www.ashwood-nurseries.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=10

Πώς και δεν σαπίζει στους Άγγλους με τόσο υγρό κλίμα?
και πως αντέχει και το κρύο?

mavirenes

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2011 :  22:34:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Δυστυχώς δε μπορούμε να καλλιεργήσουμε όλα τα είδη κάκτων ή παχύφυτων που υπάρχουν, αν και πιστεύω ότι είμαστε προνομιούχοι σε σχέση με το κλίμα στην Ελλάδα για το εύρος των φυτών που μπορούμε να καλλιεργήσουμε. Βασικά, πολύ τυχεροί που γεννηθήκαμε σε αυτή τη χώρα...ειδικά τα τελευταία δύο χρόνια που δεν έχει κάνει χειμώνα...

Έχω διαβάσει ότι η Op. fragilis μπορεί να επιβιώσει μέχρι τους -40οC και φτάνει μέχρι και κάποιες πολιτείες του Καναδά...

Για παράδειγμα τα Semprevirum από ότι ξέρω δε προσαρμόζονται εύκολα στο κλίμα μας, εκτός από το S. tectorum είναι δύσκολο να κρατήσεις Semprevirum στο κλίμα μας. Δεν αντέχουν τις θερμοκρασίες του καλοκαιριού.

Οι Lewisia πιθανότατα να μην μπορούν να προσαρμοστούν στο κλίμα μας, αλλά μακάρι να κάνω λάθος. Αν ο τόπος που θα τα καλλιεργήσεις είναι σε σε ένα κάποιο υψόμετρο, οι πιθανότητες μεγαλώνουν, αλλά εκεί θα χρειαστείς κάποια είδους προστασία για το χειμώνα

Οι Άγγλοι έχουν συγκεντρώσει τεράστια γνώση, τόσα χρόνια αποικιοκρατική δύναμη ήταν, πιστεύω ότι αυτά τα είδη που θα καλλιεργούν αυτοί έξω στους κήπους τους θα είναι φυτά που το
κλίμα τους είναι παρόμοιο με αυτό των Άγγλων, φυτά συλλεγμένα από βουνά το πιθανότερο

Στην Ελλάδα υπάρχουν παχύφυτα των γενών Sedum, Semprevirum, Saxifraga, Euphorbia, Crassula, Umbilicus και κάποια άλλα που δε θυμάμαι τώρα. Οι πλειονότητα των ειδών αυτών βρίσκονται σε βουνά.
Να μη ξεχνάμε και την Agave americana και από τους κάκτους την Opuntia ficus-carica που έχουν προσαρμοστεί ανά τη Μεσόγειο, όχι μόνο Ελλάδα.

Edited by - vangelis on 08 Jan 2011 23:15:05
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Jan 2011 :  12:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Διαβασμένο σε βρίσκω Βαγγέλη μου,

Ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις για τα sempervivum, μου αρέσουν πολύ αλλά δεν το είχα σκεφτεί ότι δεν αντέχουν τις ζέστες.

Υπάρχουν κι άλλα παχύφυτα που δεν αντέχουν τη ζέστη?
Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω

Φωτεινή που είσαι?
Το θέμα ξεφεύγει από τη μετάφραση
κάνε κάτι

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jan 2011 :  09:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Είχα πάρει μία Lewisia, τη Lewisia cotyledon σε ταξιδι στη Φιλανδία πριν 2 χρόνια. Εκεί το πουλούσαν ως φυτό υπαίθριας καλλιέργειας, ανθεκτικό....Φυσικά, μιλάμε για απίστευτες αντοχές αφού οι συνθήκες εκεί το χειμώνα είναι....(απλά σκέψου χωριό του Αι Βασίλη κλπ)...το ίδιο, όμως, συμβαίνει και το καλοκαίρι. Όταν πήγα Αύγουστο είχε ανώτερες θερμοκρασίες γύρω στους 20 βαθμούς, τη νύχτα 16....
Είναι άλλη κλιματική ζώνη.
Απ' την πρώτη στιγμή δυσκολεύτηκε το φυτό στο μπαλκόνι, έβγαζε κάτι κόκκινα στίγματα το καλοκαίρι, δεν ξέρω αν είναι μύκητας, δεν το έψαξα. Είχε και 2-3 μικρότερα φυτάκια η γλάστρα, ξεράθηκαν το πρώτο καλοκαίρι. Θα δω έξω να δω που βρίσκεται (αν κι έχω καιρό να το συναντήσω...- αυτά τα κάπως δύσκολα τα βάζω συχνά ανάμεσα ή επάνω σε γλάστρες με άλλα μεγαλύτερα φυτά για να έχουν καλύτερες ή τελοσπάντων πιο σταθερές - προστατευμένες συνθήκες, δροσιά, σκίαση κλπ.).
Γενικά, να προσθέσω ότι όσο κι αν δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει, εμείς ως μία μικρή έστω κοινότητα καλλιεργητών τέτοιων φυτών είμαστε μία ομάδα με συνεχώς ανανεούμενη βάση πληροφοριών για τα φυτά που καλλιεργούμε, αφού δεν είναι ενδημικά κι ο καθένας τα καλλιεργεί σε διαφορετικό χώρο, (κλιματικά - διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας, αλλά και από απόψεις άλλες όπως χώμα, γλάστρες, μπαλκόνια κλπ). Πολλά φυτά που δεν ανήκουν στα "εμπορικά" και προκύπτουν από δικές μας σπορές ή τα προμηθευτήκαμε από ειδικά καταστήματα εξωτερικού κλπ πιθανόν να μην τα έχει άλλος οπότε οι παρατηρήσεις του καθενός είναι μοναδικές....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jan 2011 :  09:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Υπάρχουν κι άλλα παχύφυτα που δεν αντέχουν τη ζέστη?
Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω

mavirenes

Σε κάποια άλλη συζήτηση είχαμε πει νομίζω για κάποια αγκάβη αν δεν κάνω λάθος? Δε θυμάμαι, αν το βρω θα το βάλω εδώ
Βέβαια, μιλάμε για τις συνθήκες ενός μπαλκονιού που ψήνεται το καλοκαίρι, σε πιο ορεινές περιοχές της Ελλάδας δεν ισχύει πάντα ίδιο...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2011 :  15:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Θέμα επίσης που συνεχίζει να με ενδιαφέρει.

Ποιά άλλα παχύφυτα εκτός από τις lewisias και τα sempervivums δεν αντέχουν το καλοκαιρινό... ψήσιμο?

Και ποιά θέλουν σκιά?

Πχ ξέρω ότι οι χόγιες και τα επίφυλλα θέλουν ημισκιερή θέση.
Είναι και άλλα παχύφυτα που ευδοκιμούν περισσότερο σε τέτοιες θέσεις από ότι στο ντάλα ήλιο?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2011 :  15:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αυτο ειναι σχετικα ευκολο να το βρεις αρκει να ξερεις τον τοπο καταγωγής του φυτου...ΠΧ τα παχυφυτα απο μαδαγασκάρη θελουν σχετικη σκια και αρκετη υγρασία..εκτος απο καποιες εφορβιες που ζουν σε παραλιακα μερη οπου δεν φτανει το δασος..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2011 :  20:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πες μερικά ονόματα ρε Κώστα,
να μην ψάχνω ένα ένα για να δω ποιό είναι από που

έτσι σα γενικό μπούσουλα ας πούμε και μετά θα τα δω αναλυτικά στο κάθε είδος

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2011 :  21:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το να γραψω εγω η καποιος αλλος 5-6 φυτα που ξερουμε δεν λεει τίποτα....το "φυσιολογικό" ειναι να πεις εσύ..η οποιος θελει..για το ποιά φυτά τον ενδιαφερουν... και να ρωτήσει για οδηγίες φροντίδας..και οποιος ξερει θα απαντήσει..
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2011 :  22:29:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
mavirenes, δε ξέρω ποια άλλα παχύφυτα δε μπορούν τις θερμοκρασίες του καλοκαιριού... αν θυμηθώ κάτι θα το γράψω

Σε λιγότερο φως μπορούν να ευδοκιμήσουν τα γένη Sanseveria, Haworthia, Gasteria, ακόμα και η Portulacaria afra μπορεί να αναπτυχθεί σε ημισκιά αλλά και σε ντάλα ήλιο...

Το σκεπτικό του Κώστα είναι σωστό, καλύτερα να πεις εσύ για κάποια γένη - είδη και αν ξέρουμε κάτι θα απαντήσουμε
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2011 :  08:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
θα γίνει, έχετε δίκιο

Ο λόγος που ρωτάω είναι για να γνωρίζω σε περίπτωση που μου τη δώσει και κάνω καμιά μαζική ιντερνετική αγορά παχυφύτων, γιατί όλο και το γυροφέρνω και διαλέξω είδη που θα υποφέρουν στην περιοχή μου

Βράζει ο τόπος το καλοκαίρι και δεν έχω σκιασμένο μέρος!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jan 2011 :  20:32:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
αυτη την ανθεκτικη aloe striatula που θα την βρουμε;
την εχει ο kuentz αλλα ειναι ακριβη και μπολυ ακριβα τα μεταφορικα
http://www.kuentz.com/bt/index.php?module=categories&code_cat=20a050&page=3
δεν βρηκα πουθενα σπορους
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2013 :  17:48:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Αυτές τις μέρες μου ανθίζει η Λεβίσια. Αγορασμένη πέρσυ, άντεξε όλο το περσυνό καλοκαίρι σε ντάλα ήλιο και το χειμώνα έξω ακάλυπτη όταν μάλιστα έπεσε και χιόνι.
Το μόνο που έκανα ήταν να καλύψω το χώμα με πετραδάκια γιατί λένε ότι τα φύλλα της δεν κάνει να ακουμπούν σε χώμα.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2013 :  21:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τι ωραίο φυτό! καημό το έχω! μπράβο σου είναι τέλεια!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2013 :  00:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πανέμορφο, να το χαίρεσαι!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000