ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Το γένος Epithelantha
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Το γένος Epithelantha
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jan 2011 :  01:33:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Το γένος Epithelantha είναι ένα γένος κάκτων, με το οποίο δεν είχε ασχοληθεί διεξοδικά η επιστημονική έρευνα και βιβλιογραφία.
Όπως είχε σημειώσει ο Hunt, περαιτέρω έρευνα ήταν απαραίτητη για την αποκρυπτογράφηση των μυστικών του γένους.

Η έρευνα αυτή, λοιπόν, έγινε από τους Ιταλούς Davide Donati & Carlo Zanovello, με εντυπωσιακά αποτελέσματα, τα οποία δε νομίζω ότι άρεσαν στον Hunt και τους υπόλοιπους "συγκεντρωτιστές"(lumpers).
Προτείνεται, σαν συμπέρασμα, η αλλαγή της ταξινόμησης των ειδών του γένους!

Οι επιστήμονες αυτοί έκαναν μιά εξαίρετη εργασία, την οποία είχαν την καλοσύνη και μεγαλοσύνη να μοιρασθούν ελεύθερα με την κακτοφιλική κοινότητα, γι' αυτό και πολλοί κακτόφιλοι(μεταξύ των οποίων και ο γράφων) τους ευχαρίστησαν δημόσια, στο φόρουμ του cactiguide, όπου και έγινε η παρουσίαση της.(http://cactiguide.com/forum/viewtopic.php?t=19949)

Η εργασία:
http://www.atmosfera-d.it/images/stories/pdf/4_10_Epith.pdf

Η παραπάνω εργασία περιλάμβανε εκτενή in situ έρευνα και το εντυπωσιακό είναι ότι στην κατάταξη και σχηματοποίηση των ειδών του γένους κυρίαρχο ρόλο έπαιξε η μορφολογία των αγκαθιών των νεαρών(!) και όχι ώριμων φυτών.

Δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα τη μελέτη της εργασίας ,όμως μπορώ να μεταφέρω τα αποτελέσματα της.

Επιφυλάσσομαι να δώσω μιά πιό λεπτομερή εικόνα της εδώ ή ,ίσως, στο περιοδικό της ΕΕΚΑΠ.
Η εργασία προτείνει το γένος epithelantha να διαμορφωθεί ως εξής:
(υπενθυμίζω ότι μέχρι τώρα τα μόνα αναγνωρισμένα είδη του γένους ήταν τα micromeris και bokei).

α)Epithelantha micromeris

β)Epithelantha bokei

γ)Epithelantha pachyrhiza(αναβαθμίζεται από υποείδος σε είδος) με υποείδη:
1.pachyrhiza
2.parvula(νέο υποείδος)
3.elongata(μορφή αναβαθμισμένη σε υποείδος)
4.pulchra(νέο υποείδος)

δ)Epithelantha greggii (αναβαθμίζεται από υποείδος σε είδος)με υποείδη:
1.greggii
2.polycephala(νέο υποείδος)
3.potosina(νέο υποείδος)

ε)Epithelantha ilariae(νέο είδος)

στ)Epithelantha unguispina(αναβαθμίζεται από υποείδος σε είδος) με υποείδη:
1.unguispina
2.huastecana(νέο υποείδος)

Edited by - Cactiholic on 08 Jan 2011 01:40:28

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jan 2011 :  09:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο πολύ ενδιαφέροντα, αν και δεν έχω ασχοληθεί με το είδος. Το μόνο που έχω στην κατοχή μου είναι μία E. micromeris. Προσθέτω εδώ απλώς μία φωτογραφία του φυτού στο θέμα, δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει κάποιες απ' τις άλλες παραλλαγές ή είδη που αναφέρεις. Βέβαια, οι φωτογραφίες στο άρθρο πολύ εντυπωσιακές!
Πάντως, είναι ενδιαφέρον γένος με χαρακτηριστικά τα πολύ ψιλά πυκνά αγκαθάκια και τα λουλουδάκια που βγαίνουν απ' την κορυφή του φυτού αλλιώς κάποια φυτά κάποιος αρχάριος ειδικά θα τα περνούσε για Mammillaria.
Στα φυτώρια απ' ό,τι είδα, δεν κυκλοφορούν πολύ φυτά του γένους αλλά όταν κυκλοφορούν, κυκλοφορούν εκτός από κυρίως E. micromeris, κάποια άλλα είδη που δεν αναφέρονται στην εργασία....φαίνεται ακριβώς η έλλειψη έρευνας γύρω απ' το γένος
(π.χ. στον Haage έχει: E. mexicensis, E. rufispina, E. densispina....)

Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2011 :  10:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις για να προσθέσω
κάτι στα λεγόμενά σας, θα περιοριστώ στα συναισθήματα.

Απέκτησα το Σάββατο μία epithelantha bokei
και με έχει γοητεύσει.

τι κομψοτένημα της φύσης είναι αυτό!
Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω και φωτό.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jan 2011 :  09:44:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Πάντως, είναι ενδιαφέρον γένος με χαρακτηριστικά τα πολύ ψιλά πυκνά αγκαθάκια και τα λουλουδάκια που βγαίνουν απ' την κορυφή του φυτού αλλιώς κάποια φυτά κάποιος αρχάριος ειδικά θα τα περνούσε για Mammillaria.
Στα φυτώρια απ' ό,τι είδα, δεν κυκλοφορούν πολύ φυτά του γένους αλλά όταν κυκλοφορούν, κυκλοφορούν εκτός από κυρίως E. micromeris, κάποια άλλα είδη που δεν αναφέρονται στην εργασία....φαίνεται ακριβώς η έλλειψη έρευνας γύρω απ' το γένος
(π.χ. στον Haage έχει: E. mexicensis, E. rufispina, E. densispina....)

Θα τις περνούσε γιά μαμμιλλάριες, αλλά άδικα.
Οι επιθελάνθες είναι πολύ μακριά από το γένος μαμμιλλάρια, βάσει των μοριακών φυλογεννετικών αναλύσεων.
Οι πιό κοντινοί συγγενείς τους είναι οι τουρμπινίκαρποι και οι πεντιόκακτοι.

Όσο γιά τα πολλά μη έγκυρα ονόματα-συνόνυμα τα ξέρεις...
Πολλοί εκείνοι πού νομίζουν ότι ανακάλυψαν ένα είδος ή υποείδος, πολλές και οι ονομασίες ...η χαρά των φυτωριούχων πού τις υιοθετούν με ευχαρίστηση!

Πολύ ωραία η φωτογραφία σου. Όσοι έχετε βάλτε τις και εδώ γιά να ομορφύνει το τόπικ, το οποίο ούτως ή άλλως ανήκει αποκλειστικά σ' αυτές τις υπέροχες μικρογραφίες της φύσης.

Edited by - Cactiholic on 31 Jan 2011 09:49:02
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jan 2011 :  15:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
epithelantha bokei

την είχα βάλει στο θέμα Α Λαράς

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jan 2011 :  19:08:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Epithelantha micromeris

Epithelantha rufispina

Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Feb 2011 :  17:24:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο, μπράβο παιδιά!

Ωραία φυτά και πολύ ωραίες φωτογραφίες!

Όσοι έχετε φωτογραφίες από φυτά του γένους αυτού ανεβάστε τις, γιά να μείνουν ως σημεία αναφοράς και "μπούσουλας" γιά τους αναγνώστες του φόρουμ.

Αυτό θα ήταν καλό να συμβαίνει απο εδώ και στο εξής σε όλα τα ανάλογα θέματα γιά τα γένη, ιδιαίτερα αυτά ,όπως η επιθελάνθα πού είναι σχετικά σπάνια και δεν τα συναντάς εύκολα σε φυτώρια και εκθέσεις στην Ελλάδα.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2011 :  22:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πράγματι, έχουν και ομοιότητα με Pediocactus, δεν το είχα σκεφτεί!
Ωραίες φωτογραφίες Ειρήνη και Pulherija! Μου αρέσουν πολύ οι κορυφές σ' αυτά τα φυτά!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  08:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
μια και η συζήτηση είναι γύρω από την επιθελάνθα σκέφτηκα σωστότερο να ρωτήσω για το πότισμά της εδώ

(παρεπιπτόντως έριξα μια πολύ πολύ γρήγορη ματιά στο άρθρο που προτείνει ο Χρήστος και είναι εξαιρετικό, μου άρεσαν πολύ και οι φωτό από τα αγκάθια)

η ωραιότατη epithelantha bokei δημιούργημα του Ανδρέα Λαρά που έχω στα χέρια μου είναι ακόμη...στεγνή, δεν την έχω ποτίσει ακόμη, επίσης παραμένει μέσα στην τζαμαρία ( μαζί με τους αστερίες και τους λίθωπες για τους οποίους πιθανότατα να ρωτήσω αλλού)
τι προτείνετε οι έμπειροι για το πότισμά της και την έκθεσή της στον ήλιο?Η άμεση ηλιοφάνεια θα την ωφελήσει ή όχι?
Πότισμα όπως οι υπόλοιποι κάκτοι μου?
(οι οποίοι μεταφυτεύθηκαν σε Κ1 και είναι έξω στο φως και στον αέρα)
το κορμάκι της επιθελάνθας αν το πιέσω ελαφρά υποχωρεί δεν είναι σφιχτό, είναι σημάδι αφυδάτωσης ή έτσι συμβαίνει με τη συγκεκριμένη??
περιμένω συμβουλές
ευχαριστώ

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Apr 2011 08:22:18
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  09:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Οι πιο έμπειροι ας απαντήσουν, βέβαια, επίσης.
Εγώ έχοντας μόνο αυτό το ένα φυτό να σου πω ότι βρίσκεται έξω όλο το χειμώνα...Θα σου συνιστούσα και το δικό σου να το έχεις έξω με προστασία, βέβαια, από χιόνι βροχή κλπ. το χειμώνα αφού είναι σχετικά ανθεκτικά φυτά (δε γνωρίζω συγκεκριμένα αλλά θα κοιτάξω), αντέχουν νομίζω και κάτω από το 0. Δεν ξέρω αν αυτό θα έχει επίπτωση στην ανθοφορία, δηλαδή, οι υψηλές χειμερινές θερμοκρασίες εντός του σπιτιού. Τώρα, αφού το είχες μέσα το χειμώνα πιθανόν σταδιακά θα πρέπει να γίνει η όποια μετακίνηση...στον ήλιο σε συνάρτηση με θερμοκρασία, πότισμα κλπ.

Στη θέση σου θα το έβγαζα έξω σε θέση που να το χτυπάει λιγάκι ο ήλιος κάποια λίγη ώρα (καλύτερα πρωινός ήλιος κι όχι μεσημεριανός) για κάποιες μέρες και θα το πότιζα μετά από π.χ. 1 εβδομάδα (με την έννοια του να μην τύχουν όλες οι αλλαγές ταυτόχρονα και ξαφνικά - θερμοκρασία, πότισμα, ήλιος)

Το ότι υποχωρεί στο πάτημα νομίζω είναι ΟΚ, δηλ. έτσι είναι αυτά τα φυτά, μαλακόσαρκα.

Το δικό μου το πότισα....όταν είδα τα χελιδόνια και βρίσκεται ντάλα ήλιο όπως και οι "ασπριδερές" μαμιλάριες
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  16:40:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Τί να απαντήσουν οι πιό "έμπειροι"( και καλά ...) δηλαδή?
Αφού η απάντηση της Φωτεινής είναι "spot on"!

Ειρήνη, ήταν λάθος να διατηρείς την επιθελάνθα μέσα.
Αντέχει μέχρι -5 C(πού σημαίνει και πιό κάτω απ' αυτό γιά λίγες ώρες).
Θέλει καλό αερισμό και της αρέσει πολύ ο ήλιος, πράγμα πού φαίνεται απ' την πυκνή διάταξη των αγκαθιών( ίσως λίγο προστασία χρειάζεται μόνο το κατακαλόκαιρο από το σκληρό μεσημεριανό ήλιο).

Αυτά όλα μεταφράζονται σε μία λέξη:"όξω" ,πού θα 'λεγε και ο Παπαγιαννόπουλος!

Όσο γιά τη μαλακή επιδερμίδα μην ανησυχείς, όπως σου είπε η Φωτεινή, είναι μαλακόσαρκη, πράγμα πού της δίνει ...δυνατότητες εξαφάνισης από προσώπου γής! Όταν τα πράγματα "σκουρύνουν" στην επιφάνεια του εδάφους(περίοδος νάρκης), η επιθελάνθα συρρικνώνεται και μπαίνει στο έδαφος.

Τέλος, επειδή νομίζω ότι το συγκεκριμένο φυτό το πήρες από τον Ανδρέα, μπορείς πάντα να συμβουλεύεσαι τις κωδικοποιημένες συμβουλές του, πού βρίσκονται στην πίσω ή την κάτω μεριά της ετικέτας και αφορά τόσο στο συνιστώμενο μείγμα χώματος, όσο και στην επιθυμητή έκθεση στον ήλιο.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  18:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητοί μου φίλοι,
σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!
Διατηρούσα την επιθελάνθα μέσα μαζί με όλους ανεξαιρέτως τους κάκτους μου, επειδή δεν έχω σκεπασμένο χώρο και θα τρώγανε χειμωνιάτικες βροχές.
Μετά τις μεταφυτεύσεις σχεδόν όλα τα φυτά μου είναι πλέον έξω, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που τις έχω αναφέρει.
( αστρόφυτα, πλειόσπιλοι, λίθωπες και η πεκτινιφέρα) για όλα θα ακολουθήσω τη σταδιακή προσαρμογή στον ήλιο που προτείνει η Φωτεινή.
Ελπίζω τον φετινό χειμώνα να παραμείνουν έξω.
Όλα τα κακτιά μου... τα έχω μεταφυτεύσει σε Κ1.
Κι η επιθελάνθα αυτό επιζητεί σύμφωνα με τις οδηγίες στο ταμπελάκι αλλά δεν θεώρησα σκόπιμο να τη μεταφυτεύσω.
Η βασική μου ερώτηση για το μαλακό σώμα της κουκλίτσας μου απαντήθηκε και ευχαριστώ.
Το άλλο ζητούμενο ήταν το νερό, θα ακολουθήσω τη συνταγή αστρόφυτου για το πότισμά της σύμφωνα με αυτά που κατάλαβα.
Σας ευχαριστώ και πάλι

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Apr 2011 18:49:17
Κορυφή σελίδας

Pulherija

219 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2011 :  08:09:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Δύο Epithelantha από Adaria. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη από τα φυτά του Adaria Στις φωτογραφίες είναι ακόμη απότιστες. Ποτίσθηκαν πρόσφατα και όταν φουσκώσουν θα είναι ομορφώτερες.
Epithelantha greggii

Epithelantha densispina

Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Apr 2011 :  15:08:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ωραία φυτά Pulherija!
Τελικά ο Adaria έχει πολύ καλή σχέση τιμής και ποιότητας.

Πράγματι θα φουσκώσουν και θα γίνουν ομορφότερα!
Η διαφορά προς το καλύτερο της επιθελάνθας, όπως και των εχινοκέρεων, των γκλαντουλίκακτων και άλλων πολλών μετά το πρώτο κιόλας πότισμα της σεζόν είναι εντυπωσιακή!
Κορυφή σελίδας

Pulherija

219 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2013 :  19:08:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Να βγάλω το θέμα από τη ναφθαλίνη.
Σποράκια στις Epithelantae.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Aug 2013 :  21:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τι ωραίο χρώμα που έχουν!
ωραίες οι επιθελάνθες σου έτσι παραταγμένες στη σειρά!

Εγώ έχω μόνο δύο

Διαβάζοντας το θέμα πριν, είδα ότι έχω εξαφανίσει τη φωτό μου οπότε ας την ξαναβάλω

και μου φαίνεται ότι έχω κι εγώ με σποράκια...

βρήκα την bokei ανθισμένη

με τσουλούφι

και την micromeris με σποράκι

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Aug 2013 :  08:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πανέμορφες Pulherija! Και οι δικές σου Ειρήνη!
Εγώ...η μία που είχα νομίζω ότι ... Είναι στα προς αντικατάσταση...
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000