ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Άμμος
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Άμμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jan 2011 :  23:02:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σας!Έχω μια απορία σχετικά με την άμμο.

Στο σπίτι μου έχω μιά άμμο που την χρησιμοποιήσαμε για την ανακαίνιση που κάναμε στο σπίτι μου παλιά. Νομίζω αυτή η άμμος αποτελείται απο άμμο της θάλασσας του ποταμού και άμμο του βουνού.

*Σας τα λέω αυτά επειδή θέλω να βάλω έναν φερόκακτο μέσα σε άμμο... πού παρολίγο να μου σάπζε και σχεδόν να μην είχε ρίζες.

ΥΓ: Για αυτό απ'όσο γνωρίζω ειδικά για ferocactus όταν τον βάλεις μέσα σε στεγνή άμμο και τον αφήσεις εκεί μέσα μέχρι την Άνοιξη και τον ποτίζεις βγάζει ρίζες...

Και αυτό το κόλπο θέλω να κάνω με τον ferocacto μου.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αυτή η άμμος που έχω είναι κατάλληλη στο να βάλω τον φερόκακτο μου μέσα!!!

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jan 2011 :  23:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αν ειναι αμμο ποταμου κανει...

αν ειναι κατι αλλο οχι....
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Jan 2011 :  23:36:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Ναι αλλά αν έχει και μέσα άμμο της θάλασσας και του βουνου και του ποταμμού είναι καλά;
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2011 :  10:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αν και δεν το ξερω αυτο το μιγμα αμμου.....το πιο πιθανο ειναι να μην κανει για αυτη τη δουλεια...
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2011 :  17:25:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

αν και δεν το ξερω αυτο το μιγμα αμμου.....το πιο πιθανο ειναι να μην κανει για αυτη τη δουλεια...

ουυμμμμμμμμμμμ,,,,εντάξει κόστα σε ευχαριστώ!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jan 2011 :  09:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Να προσθέσω για την άμμο γενικά ότι για το ρίζωμα που τη θέλεις ΟΚ αλλά όχι για μέσα στο μίγμα του χώματος, γιατί όταν είναι πολύ ψιλή και μπει αρκετή ποσότητα δεν είναι καλή γιατί γίνεται συπαγής (compact) με τα ποτίσματα. Δηλαδή, αντίθετα απ' ό,τι φανταζόμαστε η άμμος δε συντελεί οπωσδήποτε στο να κάνει στραγγιστερό το χώμα. Κι αυτό γιατί με το πότισμα με τον καιρό μπορεί να συκεντρωθεί σε κάποιο σημείο, να γίνει συμπαγής και αντί το νερό να στραγγίζει αντιθέτως να λιμνάζει σε κάποιο σημείο.
Εκτός κι αν είναι χοντρούτσικη άμμος που είναι προς το ψιλό χαλικάκι περισσότερο.
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jan 2011 :  17:59:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Να προσθέσω για την άμμο γενικά ότι για το ρίζωμα που τη θέλεις ΟΚ αλλά όχι για μέσα στο μίγμα του χώματος, γιατί όταν είναι πολύ ψιλή και μπει αρκετή ποσότητα δεν είναι καλή γιατί γίνεται συπαγής (compact) με τα ποτίσματα. Δηλαδή, αντίθετα απ' ό,τι φανταζόμαστε η άμμος δε συντελεί οπωσδήποτε στο να κάνει στραγγιστερό το χώμα. Κι αυτό γιατί με το πότισμα με τον καιρό μπορεί να συκεντρωθεί σε κάποιο σημείο, να γίνει συμπαγής και αντί το νερό να στραγγίζει αντιθέτως να λιμνάζει σε κάποιο σημείο.
Εκτός κι αν είναι χοντρούτσικη άμμος που είναι προς το ψιλό χαλικάκι περισσότερο.

χρήσιμη πληροφορία!ευχαριστώ...

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

zefi
Starting Member

10 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2012 :  11:01:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην zefi  Απάντηση με παραπομπή
να ρωτησω κι εγω κατι βρηκα αμμο ''χαλαζιακη '' κανει με βαση τα βιβλια εσεις τι λετε
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Aug 2012 :  18:02:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Η χαλαζιακή άμμος είναι εξαιρετική.
Η ποταμίσια επίσης πολύ καλή.
Αποφεύγεται διά ροπάλου η άμμος θαλάσσης ή οτιδήποτε άλλο με ανάλογη (μικρή) σωματιδιακή διάμετρο.
Λεπτή άμμος= θάνατος γιά τους κάκτους!!!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000