ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Οι opuntias μου
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 Οι opuntias μου
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

rizitis
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jan 2011 :  17:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της rizitis Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rizitis  Απάντηση με παραπομπή

Λοιπόν μια που γνωριστήκαμε να σας πως και εγώ την ιστορία μου με τα κακτοειδή.
Το επάγγελμα μου είναι αγρότης, οπότε για 1 χρόνο περίπου σκεπτόμουν αξιοποιήσω ένα χωράφι το οποίο είχε 200 ελαιόδεντρα 25 ετών, αλλά λόγω έλλειψης νερού άρδευσης δεν είχε ικανοποιητική παραγωγή. Έτσι προσπαθούσα να βρω μιά καλλιέργεια που να μην έχει απαιτήσεις σε νερό αλλά να είναι και σχετικά πρωτοποριακή δηλαδή να μην έχει κορεστεί όπως οι περισσότερες παραδοσιακές καλλιέργειες στην Ελλάδα.
Τις προδιαγραφές που είχα βάλει στον μυαλό μου πληρούσαν μόνο οι φραγκοσυκιές, αλλά δεν υπήρχε πουθενά τεχνογνωσία για να με βοηθήσει κάποιος στα πρώτα βήματα.
Βρήκα ένα καθηγητή Πανεπιστημίου ο οποίος είχε ασχοληθεί πριν πολλά χρόνια με την καλλιέργεια υποτροπικών φυτών στο Ινστιτούτο Υποτροπικών Φυτών & Ελιάς στα Χανιά.
Ο άνθρωπος όσο μπορούσε και όσο του επίτρεψε ο ελεύθερος χρόνος τους με συμβούλεψε και μου είπε κάποια πράγματα, ας πούμε τα βασικά.
Ήρθε μάλιστα και στο χωράφι που θα φύτευα τα φυτά και μου είπε ότι είναι κατάλληλο.

Έτσι τον Φλεβάρη του 2010 πήρα την μεγάλη απόφαση να ξεριζώσω περίπου 170 ελαιόδεντρα και στην θέση τους να φυτέψω φραγκόσυκα.
Απόφαση δύσκολη και πολύ ριψοκίνδυνη, διότι από τα ελαιόδεντρα δεν έκανα το χόμπι μου αλλά ήταν μία απο τις καλλιέργειες που είχα για να ζήσω την οικογένεια...

Για να μην πολυλογώ πρώτα έκοψα Φλεβάρη έκοψα και μετά ξερίζωσα τα ελαιόδεντρα και τέλος Μάρτη αρχές Απρίλη είχα φυτέψει 400 φραγκόσυκα.

Η ουσία είναι ότι σχεδόν αυτοσχεδίασα στο φύτεμα τα έβαλα ανά 2,5 μέτρα στην γραμμή και γραμμή από γραμμή 5 μ.
Τα φύλλα που φύτεψα τα έκοψα από 3 φραγκοσυκιές οι οποίες είναι ντόπιες παράγουν πολλά και νόστιμα φρούτα εδώ και χρόνια.
Στην προσπάθεια μου να κερδίσω χρόνο μέχρι να μπω στην παραγωγή δεν φύτεψα 1 φύλο σε κάθε λάκκο αλλά 2-3 καθ ύψος. Δηλαδή έκοβα 3 φύλλα από την παλιά φραγκοσυκιά πρόσεξα να μην σπάσουν ή να μην ξεχωρίσουν και το φύτευα μετά στο χωράφι.

Η μόνη φροντίδα που τους έκανα μετά που τα φύτεψα ήταν να τα ποτίζω τους 3-4 μήνες του καλοκαιριού κάθε 15-20 μέρες ανάλογα και τον καιρό. Περίπου 2-3 λίτρα στο κάθε φυτό.

Πολλά από τα φυτά έβγαλα καρπό, άλλα έβγαλαν καινούρια φύλλα και άλλα έμεινα στάσιμα.
Στα περισσότερα από αυτά που έβγαλαν καρπό θεώρησα καλό να τους τον αφαιρέσω για να μην τους παίρνει ενέργεια και νερό. Σε κάποια άλλα άφησα τον καρπό για να δω την συμπεριφορά τους. Στα περισσότερα από αυτά υπάρχει ακόμα επάνω

Σήμερα που πήγα να τραβήξω τις φωτογραφίες διαπίστωσα ότι κάποια ελάχιστα φυτά έχουν αρχίσει να βγάζουν καινούρια φύλλα δηλαδή έχουν αρχίσει να βγαίνουν από την χειμερία νάρκη.
Επίσης παρατήρησα ότι πολλά φυτά έχουν αρχίσει να αρρωσταίνουν και να σαπίζουν(?) και να πέφτουν κομματια ή να έχουν σχεδον κοπεί από την ρίζα τους...
Ενώ άλλα έχουν γίνει κίτρινα...
Έχω τραβήξει μερικές ενδεικτικές photos ίσως δείτε τι φταίει από τα συμπτώματα.

Προσωπικά δεν μπορώ τι φταίει, γεωπονος που να ξέρει από κάκτους δεν υπάρχει σε απόσταση 100 χιλιομέτρων, επίσης δεν ξέρω τι λίπασμα να βάλω(?) πότε και πόσο. Επίσης τα ζηζάνια πως θα τα καταπολεμήσω? Με ζιζανιοκτόνο μπορώ και ναι ποιο?
Θα μου πείτε και που πήγαινες ρε καραμήτρο χωρίς γνώσεις. Δεν ξέρω που πήγαινα μια ιδέα είχα και την παλεύω :)

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1647 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jan 2011 :  19:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μαλιστα..

η πάντα...ερασιτεχνική μου εκτίμηση....και με καποιες εικόνες που εχω στο μυαλό μου απο παρόμοιες καλλιεργειες...-που εχω δει στην Μάλτα....και στο...Μεξικό..-...
η απόσταση μεταξυ των φυτων...; τα 2,5 μέτρα νομίζω είναι λίγα αλλα αυτο το βλέπεις στο μέλον..

το οτι καποια φυτα δεν "επιασαν" δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα....
αν και σιγουρα ειναι πρακτικα δυσκολο καλά θα ηταν να προσπαθησεις να βάλεις φυτα που εχουν ριζοβολήσει πριν τα βαλεις στο χωράφι στη θεση αυτων που δεν επιασαν . Φυσικα πρεπει να βγαλεις τα χαλασμενα φυτα να αφησεις το χωμα να "αεριστεί" για λιγο και μετα να βαλεις τα νέα..

για λιπάσματα κλπ....για την ωρα τιποτα..κανε λιγο υπομονη για να ρίξουν γερή ρίζα ωστε να μην εχεις προβλημα αργότερα...

τα φύλα που πέφτουν τωρα στην αρχη μπορει να δείχνει οτι το φυτο δεν εχει τη δυναμη να τα κρατήσει λόγω έλλειψης ρίζας...θα στρώσουν..

τα ζιζάνια...με τον παλιό καλό τρόπο.... φρεζαρίσματα κλπ κλπ..οι κάκτοι..γενικά δεν τα πάνε πολύ καλά με τα ζιζανιοκτόνα

γενικα το πιο δύσκολο ειναι να βρείς το..."κουμπί" με τα ποτίσματα...γιατί στην δική σου περίπτωση δεν υπάρχει κάποιος στάνταρ κανόνας ...Ο καιρός...το πόσο στραγγιστερό είναι το έδαφος..η ηλικία των φυτών.. κλπ.είναι ένα μέρος απο τη σπαζοκεφαλιά που πρέπει να λύσεις....και αυτο σίγουρα θα το καταφέρεις με την παρατήρηση των φυτών σου..
Κορυφή σελίδας

Costas_2009
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jan 2011 :  20:47:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Ο Kostas τα αναλύει πολύ καλά. Συμπληρωνω οτι στο αρχικό φύτεμα το γεγονός οτι σάπισαν μερικά φύλλα δεν είναι πρόβλημα, όπως κι Kostas αναφέρει. Εγώ το αποδίδω οτι δεν στράγγιζαν καλά και σάπισαν.

Εχω την εντύπωση οτι δεν χρειάζονται πολύ πότισμα για να αποδόσουν. Ενα ισοσροπημένο λίπασμα 20-20-20 την Ανοιξη αρκεί. Στις φραγκοσυκιές την έλλειψη η περίσσεια νερού την διαπιστώνεις απο το πόσο "πρήζονται" τα
φύλλα της. Εχω κάποιες που στο τέλος του χειμώνα τα φύλλα είναι "τούμπανο" απο το νερό. Μετά προς τον Ιούλιο τα φύλλα ζαρώνουν και σιγά σιγά αρχίζουν να γυρίζουν. Δεν τις ποτίζω ποτέ. Δεν έκαναν καρπούς πολλούς. Φέτος έριξα λίπασμα 20-20-20 και γεμίσανε καρπούς.
Κορυφή σελίδας

rizitis
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jan 2011 :  21:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της rizitis Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rizitis  Απάντηση με παραπομπή
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, βασικά μου αναπτέρωσαν το ηθικό νόμιζα ότι έχουν πάθει τα φυτά κάποια ασθένεια...
Από όλα που μου προτείνεται ένα μόνο δεν μπορεί να εφαρμοστεί και αυτό είναι το φρεζάρισμα. Οι λόγοι είναι 2
α)το χωράφι έχει πολύ μεγάλη κλίση περίπου 80% οπότε με το τρακτερ είναι λίγο επικίνδυνο
β)έχει πάρα πολλές πέτρες οπότε μόνο καλλιεργητής μπορεί να μπει και μόνο από πάνω προς τα κάτω πράγμα που δεν εξυπηρετεί και τόσο διότι θα φύγει όλο το χώμα.
Σκέπτομαι να περιμένω λίγο ακόμα και μετά να τα κόψω με ένα χορτοκοπτικό με πετονιά...

για λίπασμα δεν νομίζω να βάλω φέτος και αν βάλω θα μπει πολύ λίγη ποσότητα μισή χούφτα/φυτό διότι από ότι έχω καταλάβει θα κάνουν πάλι πολλούς καρπούς ενώ εμένα με ενδιαφέρει να ριζώσουν καλά και να βγάλουν νέα φύλλα.

βρήκα αυτό το site
http://www.elicriso.it/it/come_coltivare/ficodindia/

αλλά είναι στα Ιταλικά και με το google translate η μετάφραση είναι λίγο ακαταλαβίστικη
από τα λίγα που έχω καταλάβει πρέπει να έχει ουσιαστικές πληροφορίες μέσα...

πάντως συμφωνώ ότι η συχνή παρατήρηση των φυτών και της εξέλιξης τους είναι ο καλύτερος δάσκαλος :)

ευχαριστώ.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

579 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2011 :  04:01:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Riziti μη στενοχωριέσαι γιά την κλίση του κτήματός σου!
Δεν είναι μειονέκτημα, πλεονέκτημα είναι...!
Εγγυημένη καλή αποστράγγιση του εδάφους!
Έξοχα!

Το χώμα φαίνεται καλό.
Τα περισσότερα φυτά, απ' ότι βλέπω, έχουν βλαστούς υγιείς και καλά "φουσκομένους".

Η χρήση λίπανσης πρέπει να γίνεται με φειδώ, ενώ και γιά τις οπούντιες(όπως και γιά όλους γενικά τους κάκτους), δε θα προτιμούσα ένα ισορροπημένο λίπασμα, αλλά κάποιο όχι δυνατό και ταυτόχρονα φτωχό σε άζωτο και πλούσιο σε φώσφορο και κάλιο.
Ένα 5-7-12 ή 5-8-10 ας πούμε. Θα τονώσει ριζικό και ανοσοποιητικό σύστημα του φυτού χωρίς να του "φορτσάρει" την ανάπτυξη των βλαστών.

Δε ξέρω άν εκτός από τις ασθένειες κάποια φυτά είχαν βλάβες από εξωγενείς παράγοντες, όπως έντομα και το χειρότερο ...αίγες!
Ειδικά τα φρέσκα βλαστάρια από τις οπούντιες είναι λιχουδιά γι' αυτή τη ...μάστιγα του θεού!

Μου κάνει εντύπωση πού διαπίστωσες νέα ανάπτυξη, γιατί είναι νωρίς γιά κάτι τέτοιο. Ίσως κάτι η Κρήτη, κάτι ο αφύσικα ζεστός χειμώνας, να έπαιξαν το ρόλο τους.
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2011 :  12:44:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
Πρώτα πρώτα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους με υγεία σε όλους σας και στίς οικογένειες σας.

Ευχομαι καλή τύχη με την νέα καλλιέργεια, άν και πόνεσε λίγο η καρδιά μου όταν ανέφερες ότι έκοψες ελιές γιά να την πραγματοποιήσεις. Νομίζω ότι είναι μιά καλλιέργεια που λέιπει από την Ελλάδα. Οι αδερφοί μας οι Κύπριοι είναι πιό ενημερωμένοι στο αντικείμενο μιάς και υπάρχουν καλλιεργητές του φυτού στήν Κύπρο.

Υπάρχει και μία ποικιλία του φυτού που είναι χωρίς αγκάθια και θα μπορούσα να σε προμηθεύσω μερικά pads αν σε ενδιαφέρει. Πολύ διαδεδομένα είναι και τα φρούτα του Xylocereus Undatus που πωλούνται πανάκριβα στήν Ευρώπη.

Έχω την εντύπωση ότι το 20-20-20 είναι ακατάλληλο γιά λιπασμα κάκτων, όμως δεν είμαι σίγουρος διότι εγώ ποτέ δεν χρησιμοποίησα λίπασμα στους δικούς μου.

Φιλιά και καλή επιτυχία

Edited by - JohnEx on 04 Jan 2011 13:52:22
Κορυφή σελίδας

rizitis
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2011 :  15:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της rizitis Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rizitis  Απάντηση με παραπομπή
Οι απαντήσεις όλων σας είναι πολύ χρήσιμες

quote:

Μου κάνει εντύπωση πού διαπίστωσες νέα ανάπτυξη, γιατί είναι νωρίς γιά κάτι τέτοιο. Ίσως κάτι η Κρήτη, κάτι ο αφύσικα ζεστός χειμώνας, να έπαιξαν το ρόλο τους.

σε αυτήν την φωτογραφία ξεχωρίζει το φύλλο που είναι φρέσκο. Από το μέγεθος του υπολογίζω ότι βγήκε πολύ νωρίς.

σε αυτήν την φωτογραφία όπως θα δείτε υπάρχουν ακόμα τα περυσινά φρούτα επάνω και στο δεξί φύλλο αν κοιτάξετε με προσοχή μόλις έχουν αρχίσει να βγαίνουν 2 καινούρια.

quote:
Υπάρχει και μία ποικιλία του φυτού που είναι χωρίς αγκάθια και θα μπορούσα να σε προμηθεύσω μερικά pads αν σε ενδιαφέρει. Πολύ διαδεδομένα είναι και τα φρούτα του Xylocereus Undatus που πωλούνται πανάκριβα στήν Ευρώπη.

Για την ποικιλία χωρίς αγκάθια να το συζητήσουμε, δεν θα ήταν άσχημα να βάλω μερικά αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω πρώτα τα φρούτα να δω αν είναι νόστιμα. Προσωπικά στην αρχή έψαχνα για αυτήν την ποικιλία αλλά τελικά δεν τα φύτεψα για 2 λόγους.
α)μου είπαν ότι δεν είναι τόσο νόστιμα όσο τα ντόπια
β)προτίμισα ντόπια ποικιλία ώστε αν πάει καλά σαν επιχείρηση να μπορώ να την πιστοποιήσω ως ΠΟΠ και να την κάνω παράλληλα βιολογική.

Όσο αφορά την Πιτάγια έχεις δίκιο ότι είναι πανάκριβη στην Ευρώπη στην Ελλάδα δεν έχει έρθει ακόμα η μόδα της, αλλά επειδή είχε φυτέψει 2 φυτά στο σπίτι του ένας γνωστός μου, ξέρω ότι έχει πρόβλημα με τις χαμηλές θερμοκρασίες και με τον βοριά γιατί η 1 του ξεράθηκε και η άλλη επειδή υπήρχε ένας τοίχος που της έκρυβε τον βοριά έζησε παραπάνω χρόνια αλλά μόλις έπεσε λίγο χιόνι πάνω της ξεράθηκε και αυτή.
Οπότε για καλλιέργεια σε ανοιχτό χώρο δεν ενδείκνυται.

Edited by - rizitis on 04 Jan 2011 15:55:31
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3926 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2011 :  08:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλή τύχη στην καλλιέργεια κι από εμένα!!
Εγώ σε μία μεγαλούτσικη opuntia στο μπαλκόνι μου έχω δει διαφορά στην καρποφορία όταν έχω χρησιμοποιήσει λίπασμα σε σύγκριση με το να μην χρησιμοποιήσω
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=146

Βέβαια, σημαντικός παράγοντας για ποσότητα καρπών πρέπει να είναι η ηλικία. Αρχικά, κάθε χρόνο βγαίνουν περισσότερα νέα φύλλα και λιγότεροι καρποί και με τα χρόνια το αντίστροφο. Πέρυσι η δική μου νομίζω δεν έβγαλε καθόλου νέα φύλλα αλλά πάρα πολλά φρούτα, όχι ιδιαίτερα νόστιμα αλλά πολύ γλυκά. Για μαρμελάδα σίγουρα θα άξιζαν αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία γιατί δεν είχα χρόνο!!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
606 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2011 :  15:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή

Πολύ καλή προσπάθεια μακάρι να έχεις μιμητές...
Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κάπου αλλά
υπάρχει και αυτό το βιβλίο που δεν έχω διαβάσει.

http://www.fragosika.gr/
Κορυφή σελίδας

rizitis
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2011 :  16:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της rizitis Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rizitis  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώ για τις ευχές παιδιά!
το βιβλίο το έχω, μάλιστα επικοινώνησε με δική του πρωτοβουλία ο συγγραφέας μαζί μου πριν 1-2 μήνες και με ρώτησε αν χρειάζομαι κάποια βοήθεια, αλλά δυστυχώς μας χωρίζει μεγάλη απόσταση και δεν μπορεί να έρθει...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
954 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Jan 2011 :  17:01:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Πάντως εγώ θα έβαζα μοσχεύματα πιο πυκνά, δηλ. πιο κοντά και όταν πιάνανε ρίζες θα τα μεταφύτευα στη σωστή θέση, ώστε να αποκαταστήσω τις απώλειες, που θα προκύψουν και τελικά να διαμορφωθεί μια καλλιέργεια με ίδιας ηλικίας φυτά
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jan 2011 :  22:24:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εκτος απο φραγκοσυκιες μπορεις να δοκιμασειςκαι αλλα ειδη
ενα φυτωριο στο μαροκο που εχει το ιδιο κλιμα περιπου με την κρητη
http://membres.multimania.fr/cactusthiemann/
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
2749 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2011 :  08:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Πολύ καλή προσπάθεια μακάρι να έχεις μιμητές...
Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κάπου αλλά
υπάρχει και αυτό το βιβλίο που δεν έχω διαβάσει.

http://www.fragosika.gr/

Αν ενδιαφέρεσαι για τυχόν κατέβασμα άλλων σχετικών βιβλίων σε ηλεκτρονική μορφή,απευθύνσου στο μάγο του downloading το Γιώργο.

Είναι μανούλα σε αυτές τις δουλειές.

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=983

ΥΓ.Καλή επιτυχία στις καλλιέργειές σου, μου αρέσει πολύ το εγχείρημά σου, όχι μόνο ως κακτόφιλη, αλλά και για το γεγονός ότι θα είναι ένα προιόν με ταυτότητα ελληνική ( πως λέμε μήλα Ζαγορίν-να βάλεις κι εσύ φραγκόσυκα Κρήτης πχ)
και αφού κοντεύουμε να τη χάσουμε, τουλάχιστον ας εκπροσωπήσουν την ελληνικότητά μας...τα φραγκόσυκα.

ΥΓ. τρελλαίνομαι για φραγκόσυκα

mavirenes

Edited by - mavirenes on 12 Jan 2011 08:21:21
Κορυφή σελίδας

rizitis
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2011 :  23:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της rizitis Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rizitis  Απάντηση με παραπομπή
@ariskal @mavirenes
τώρα θα κοιτάξω τα links
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jan 2011 :  18:21:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Καλή τύχη με τη νέα καλλιέργεια και από εμένα!
Τρελαίνομαι να βλέπω προχωρημένους και ψαγμένους αγρότες.
Για τα μικροπροβλήματα μη φοβάσαι. Κάθε αρχή και δύσκολη. Όπως σου είπαν ήδη και όλοι οι άλλοι, σοβαρό πρόβλημα δε βλέπω. Όλα θα πάνε καλά!
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2011 :  09:21:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από rizitis

@ariskal @mavirenes
τώρα θα κοιτάξω τα links

"Τώρα που βρήκαμε παπά να θάψουμε πέντε-έξι" αλλά δεν δοκιμάζεις και καμία Aloe Vera ?? Έχω την εντύπωση ότι η ζήτηση είναι "τρελή".

Κορυφή σελίδας

rizitis
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2011 :  20:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της rizitis Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rizitis  Απάντηση με παραπομπή
να βάλω μερικές Aloe Vera αλλά πως ακριβώς θα τις αξιοποιήσω δεν ξέρω?
Επίσης δεν ξέρω αν έχουν μεγάλη ανάγκη σε νερό αν έχουν δεν μπορώ να τις φροντίσω...
θα το ψάξω πάντως...
thanks
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
2749 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2011 :  21:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΦΗ?
ΘΑ ΣΕ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΚΤΟΠΑΡΑΓΩΓΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2011 :  21:18:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
μερικες πληροφοριες που βρηκα στο ιντερνετ
φυτευουμε κλαδια με 5 φυλλοκλαδια το κατω θαβεται σχεδον οριζοντα με ελαφρια κλιση
σε μια τρυπα 20-30 εκ χ50 εκ διαμετρο
Στην Ιταλια τις φυτευουν σε γραμμες με αποσταση 5-7 μετρα η μια απο την αλλη και 4-5 μετρα αναμεσα απο τα φυτα
οι γραμμες πρεπει να εχουν κατευθυνση βορρα νοτου
μετα τον τεταρτο χρονο κλαδευονται και τις κανουν κυπελο κοβοντας τα παλια φυλλοκλαδια
Πολλες φορες μετα την ανθοφορα κοβουν καποια φυλλοκλαδια με λουλουδια ωστε τα φυτα να βγαλουν νεα (μετα απο 20 μερες) για να εχουν και μια οψιμη παραγωγη με πιο μεγαλα φρουτα και λιγοτερα κουκουτσια
1-5 κιλα κοπρια αν δεντρο αυξανει 20-30% την παραγωγη φρουτων
στην ιταλια βαζουν 12 κιλα αζοτο ανα στρεμμα (περρισοτερα ανθη και επιμικυνση του χρονου παραγωγης)
δεν χρειαζεται καλιο και φωσφορος
νερο χρειαζονται στην ανθοφορια και στην καρποφορια
με 100 mm βροχης to χρονο εχουμε 30-40 κιλα καρπους ανα δεντρο, με 200-250 120 κιλα
σημαντικο ειναι να επιλεξουμε την σωστη ποικιλια για τον καθε τοπο

μπορουμε να καλλιεργησουμε επισης
Opuntia leucotricha φρουτο λεμονατο
Opuntia cardona, αντοχη στο κρυο
Opuntia robusta,κοκκινα γλυκα φρουτα
Opuntia subulata,τρωγεται σαν λαχανικο(θυμιζει γλιστριδα)

Edited by - ariskal on 14 Jan 2011 21:22:54
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2011 :  21:46:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Σχετικά με την Αλόη, χρησιμοποιείται στη φαρμακοβιομηχανία και στη βιομηχανία καλλυντικών και από πείρα σου λέω οτι δεν υπάρχει πιο εύκολο φυτό. Στην κυριολεξία δε θέλει τίποτα. Πότισμα σπανιότατο ακόμη και το καλοκαίρι.

Edited by - Ελένη on 15 Jan 2011 21:48:24
Κορυφή σελίδας

rizitis
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2011 :  11:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της rizitis Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rizitis  Απάντηση με παραπομπή
σχετικά με τα φραγκόσυκα:
παιδιά έχω αρχίσει και μπερδεύομαι σχετικά με το λίπασμα.
ψάχνοντας και ρωτώντας οι απόψεις τελικά είναι
α)να βάλω κάλι και ελάχιστο άζωτο
β)να βάλω μόνο άζωτο
γ)να μην βάλω τίποτα

ειλικρινά με το λίπασμα έχω μπερδευτεί. :S

Αλόη:
έχω 2 στρέμματα διαθέσιμα για καλλιέργεια Αλόη το μόνο που με προβληματίζει είναι που θα διαθέτω μετά το προϊόν.
στην Ελλάδα άραγε υπάρχουν εταιρίες καλλυντικών ή παρασκευής φαρμάκων που θα ενδιαφερόταν; θα κάνω μια διερευνική στο internet και βλέπουμε...

επίσης για να μην μιλάμε μόνο για εμπορική χρήση και καλλιέργειες τέτοιας μορφής πράγμα που κάνει να αισθάνομαι λίγο άβολα, θέλω να μου προτείνετε μερικές ποικιλίες κάκτων που θα άντεχαν σε υπαίθρια καλλιέργεια να τους βάλω για ομορφιά στο χωράφι :)
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2011 :  12:36:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

μερικες πληροφοριες που βρηκα στο ιντερνετ
φυτευουμε κλαδια με 5 φυλλοκλαδια το κατω θαβεται σχεδον οριζοντα με ελαφρια κλιση
σε μια τρυπα 20-30 εκ χ50 εκ διαμετρο
Στην Ιταλια τις φυτευουν σε γραμμες με αποσταση 5-7 μετρα η μια απο την αλλη και 4-5 μετρα αναμεσα απο τα φυτα
οι γραμμες πρεπει να εχουν κατευθυνση βορρα νοτου
μετα τον τεταρτο χρονο κλαδευονται και τις κανουν κυπελο κοβοντας τα παλια φυλλοκλαδια
Πολλες φορες μετα την ανθοφορα κοβουν καποια φυλλοκλαδια με λουλουδια ωστε τα φυτα να βγαλουν νεα (μετα απο 20 μερες) για να εχουν και μια οψιμη παραγωγη με πιο μεγαλα φρουτα και λιγοτερα κουκουτσια
1-5 κιλα κοπρια αν δεντρο αυξανει 20-30% την παραγωγη φρουτων
στην ιταλια βαζουν 12 κιλα αζοτο ανα στρεμμα (περρισοτερα ανθη και επιμικυνση του χρονου παραγωγης)
δεν χρειαζεται καλιο και φωσφορος
νερο χρειαζονται στην ανθοφορια και στην καρποφορια
με 100 mm βροχης to χρονο εχουμε 30-40 κιλα καρπους ανα δεντρο, με 200-250 120 κιλα
σημαντικο ειναι να επιλεξουμε την σωστη ποικιλια για τον καθε τοπο

μπορουμε να καλλιεργησουμε επισης
Opuntia leucotricha φρουτο λεμονατο
Opuntia cardona, αντοχη στο κρυο
Opuntia robusta,κοκκινα γλυκα φρουτα
Opuntia subulata,τρωγεται σαν λαχανικο(θυμιζει γλιστριδα)

σου εγραψα εδω για το λιπασμα
Κορυφή σελίδας

rizitis
Starting Member

17 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2011 :  16:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της rizitis Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rizitis  Απάντηση με παραπομπή
ok ariskal προχωρώ με την συνταγή 12κιλά άζωτο ανά στρέμμα.
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2011 :  16:19:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Σχετικά με τα διακοσμητικά φυτά που θέλεις να βάλεις στο χωράφι, ζω κοντά στο λόφο του Φιλοπάππου οπου ευδοκιμούν οι αγάβες, και δίνουν πολύ πρωσοπικότητα και ιδιαίτερη ομορφιά στο τοπίο. Το πόσο δένουν δε με το βραχώδες της περιοχής δε λέγεται. Όσο για αντοχή, δεν το συζητάμε!
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2011 :  16:32:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
http://www.agropolis.com.gr/cms/albums/userpics/10001/gard08.jpg
Και πόσο ταιράζουν με τήν opuntia,ε?
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
2749 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  16:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
κανά φραγκοσυκάκι θα φάμε φέτος?πώς πάει η καλλιέργεια?

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.48 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000