ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Έναρξη άνοιξης!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 Έναρξη άνοιξης!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2008 :  09:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χθες ήταν η επίσημη πρώτη της άνοιξης! Εαρινή ισημερία, δηλαδή, 12 ώρες μέρα κι 12 ώρες νύχτα. Από 'δω και πέρα η μέρα θα κερδίζει όλο και περισσότερο σε διάρκεια!

Αυτό θα αρχίσει (εν μέρει ήδη ξεκίνησε) να επηρεάζει και τα φυτά μας! Αυτή τη στιγμή έχω αρκετές mammillaries που ανθίζουν, αρκετές με μπουμπούκια που ετοιμάζονται, και μία έκρηξη μπουμπουκιών από τους echinocereus μου, κάποιοι για πρώτη φορά!!
http://cactus.thelo.gr/cactus_gallery/thumbnails.php?album=32

Τα μόνα που φέτος, για δεύτερη χρονιά, δε μου έκαναν τη χάρη είναι οι echinofossulocacti (ή stenocacti)... για κάποιο λόγο ούτε πέρυσι ούτε φέτος έκαναν λουλούδια. Πέρυσι είπα μήπως έφταιγε ότι ήταν πολύ ζεστός ο χειμώνας αλλά μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Φέτος θα τους βάλω σε άλλο χώμα για να δοκιμάσω. Γενικώς, έχω παρατηρήσει προβλήματα ανάπτυξης σε κάκτους που ήταν για κάποια χρόνια σε τυρφοειδές χώμα, οπότε φέτος θα είναι η χρονιά που θα αλλάξει το χώμα πολλών...

Εύχομαι σε όλους καλή κακτο-σεζόν με πολλά λουλούδια!

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2008 :  21:21:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για σας
εδω και και δυο μερες κανω μεταφυτευσεις
οντως φετως ο χειμωνας ηταν πολυ ζεστος και μαλλον ηθελαν λιγο ποτισμα
ο stenocactus που αγορασα περισυ κιτρινισε και χαλασε το καλοκαιρι
Φετως πηρα αλλους 2 εχουν ηδη μπουμπουκια
Εφερε το city flower στην θεααλονικη πολλους και φτηνους κακτους.
παντως μολις τους αγοραζω αφαιρω ολη την τυρφη με μια οδοντοβουρτσα και σχεδον ολες τις ριζες.
τωρα μου ηρθαν πολλα φυτα απο cactus-art
θα εχω μαλλον του χρονου λουλουδια απο echinocactus(trichocereus) spachianus και grandiflorus red star
apo ton pachanoi μαλλον σε μερικα χρονια...
συντομα ,μολις τελειωσω θα τους φωτογραφησω
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2008 :  10:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου ariskal
Μεγειά τα καινούργια σου φυτά!! Έχει άλλη χαρά η μεταφύτευση νέων αποκτήσεων!

Κι εγώ έχω εδώ και κάποιο καιρό που κάνω μεταφυτεύσεις παλιών κάκτων. Όπως είπα με προβλημάτισε το θέμα του χώματος με κύριο συστατικό την τύρφη. Η αλήθεια είναι ότι ως αρχικώς είχε σαν αποτέλεσμα οι απώλειες μου από σάπισμα κ.λπ. να είναι ελάχιστες... Το διάβαζα σε διάφορες σελίδες στο internet ότι καθώς περνάει ο καιρός δημιουργεί προβλήματα, αλλά
πρώτον, συνήθως οι κάκτοι που αγόραζα ήταν μέσα σε τυρφοειδές χώμα
δεύτερον, έτοιμο χώμα για κάκτους που αγόραζα, είχε ως κύριο συστατικό του πάλι την τύρφη και
τρίτον...στην πόλη οι επιλογές δεν είναι πάρα πολλές ("φυτόχωμα" του εμπορίου σημαίνει τύρφη με περλίτη κ.λπ.)

Συμπέρασμα δικό μου για την ώρα: το τυρφοειδές αν χρησιμοποιείται πρέπει να μεταφυτεύονται τα φυτά και να αλλάζουμε το χώμα τους υποχρεωτικώς κάθε 1-2 χρόνια. Κυρίως γιατί σφίγγει, σκληραίνει και μαζί μ' αυτό κάτι συμβαίνει και στις ίδιες τις ρίζες των κάκτων. Νομίζω ότι μεγαλύτερη επίδραση είχε στους notocactus, αρκετοί των οποίων συρρικνώθηκαν περισσότερο απ' το κανονικό, έτσι ώστε κάποιοι απ' αυτούς να είναι αυτή τη στιγμή μικρότεροι (!!) απ' ό,τι όταν τους αγόρασα (π.χ. 2 χρόνια πριν)!!

Πειραματικά δοκίμασα διαφορετικό χώμα σε ορισμένους πέρυσι. Το αποτέλεσμα: φανταστικό.

Αυτό με το τίναγμα του παλιού χώματος κι εγώ το κάνω, αλλά όχι να αφαιρέσω όλες τις ρίζες, ειδικά τώρα που οι περισσότεροι ξεκίνησαν να αναπτύσσονται. Τινάζω για να φύγει όσο περισσότερο χώμα γίνεται και αναγκαστικά και κάποιες ριζούλες.

Η συνταγή μου που χρησιμοποιώ τώρα:
κοκκινόχωμα
φυλλόχωμα
φυτόχωμα εμπορίου με περλίτη
χαλικάκι (πολύ ψιλό ή πιο χοντρό)

Ανάλογα με το είδος κάκτου βάζω σε διαφορετικές αναλογίες τα συστατικά (π.χ. νοτόκακτοι αρκετό φυλλόχωμα, echinocerei περισσότερο χαλίκι). Ήδη έχω μεταφυτεύσει αρκετούς, σύντομα θα πιάσω και τους stenocactus... Τα αποτελέσματα θα φανούν, όπως πάντα, με το χρόνο... Κάνω κι ένα πείραμα με δύο astrophytum asterias σε διαφορετικό χώμα...τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν.

Ariskal, θα με ενδιέφερε να δω φωτογραφίες απ' τους trichocereus σου κυρίως γιατί εγώ έχω αγοράσει αρκετούς χωρίς όνομα και έχω πραγματικά μπερδευτεί.... Έχω βάλει εδώ σχετικό θέμα: http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=112
Κορυφή σελίδας

ayla
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
111 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Mar 2008 :  12:33:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ayla  Απάντηση με παραπομπή
Να χαίρεσαι τα νέα σου κακτάκια ariskal!!!
Να ρωτήσω ... αν βγάλω τα κακτάκια έξω στο μπαλκόνι πειράζει; Μήπως είναι νωρίς ακόμα;
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2008 :  16:22:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για σας
ημουν εκτος αυτες τις μερες,και σημερα ολοκληρωνω(ελπιζω )τις τελευταιες μεταφυτευσεις.
παντως ετοιμασα σημερα μια μεγαλη ποσοτητα μιγματος γιατι βαρεθηκα να λερωνω το μπαλκονι
περιμενω αλλους 5 ferocactus απο γερμανια και ετσι σχεδον τελειωσα την συλλογη των ferocactus
αυτον που δεν μπορω να βρω πουθενα ειναι τον F.digueti
μετα θα αρχισουν οι ανθοεκθεσεις και αντε να αντισταθεις
τον μαιο θα κατεβω στα χανια εκει υπαρχει ενα πολυ καλο φυτωριο (ολο και κατι θε φερω παλι)
Σχετικα με τους echinocereus-trichocereus ειναι οντως πολυ δυσκολη η αναγνωριση σε νεαρη ηλικια
Ωραιες φωτο στο http://www.cactus-art.biz/schede/ECHINOCEREUS/photo_gallery_echinocereus.htm
http://www.cactus-art.biz/schede/TRICHOCEREUS/photo_gallery_trichocereus.htm
στις τελευταιες μεταφυτευσεις εφαρμοζω την εξης μεθοδο
μολις παρω ενα κακτακι σε τυρφη το βαζω στο νερο λιγη ωρα και μετα το ξεπλενω με πιεση στο ντους. μετα το αφηνω να στεγνωση καλα πριν την φυτευση.ετσι εχω ολες τις ριζες
μολις τελέιωσω θα βγαλω φωτο
Ayla, μπορεις να βγαλεις τα φυτα εξω, προσοχη ατα εγκαυματα απο τον ηλιο
Κορυφή σελίδας

ayla
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
111 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2008 :  12:14:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ayla  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώ ariskal! Θα είναι υπό την προστασία τέντας
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Apr 2008 :  11:11:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για σας
σημερα νομιζω ειναι η ιδανικη μερα για το πρωτο καλο ποτισμα.
Ποτισα ελαφρια πριν μια 10 μερες με μυκητοκτονο, αλλα μετα σταματησα λογω κρυου.
Τωρα τα φυτα ειναι πλεον στον ηλιο.
Παντως ,αν οι επομενοι χειμωνες ειναι σαν αυτον, θα πρεπει να ποτιζουμε και λιγο τον χειμωνα, γιατι καποιοι κακτοι(ειδικα οι cereus,parodia(notocactus) kai gumnocalycium αφυθατωθηκαν υπερβολικα.
Και κατι αλλο σχετικα με το χωμα
Το κοκκινοχωμα ειναι υπερβολικα φτωχο το εχω αντικαταστησει με ελαφρως αργιλωδες.
Καλο ειναι να μην το παιρνουμε απο ενα οργωμενο χωραφι(συνηθως ειναι υπεβολικα φτωχο γεματο ζιζανιοκτονα) αλλα απο μια παρθενα περιοχη και παντα επιφανιακο.
καλο ειναι να κοιταξουμε τα φυτα της περιοχης, μας δινουν παντα μια ιδεα για το ποσο πλουσιο ειναι
Επισης προσοχη να μην ειναι ασβεστουχο.
Αυτο που κανω ειναι, οταν μαζευω χωμα ειδικα το φθινοπωρο που ειναι καθαρο, το κρατω σε μια γλαστρα ολο τον χειμωνα ,ριχνω μερικες φακες και το ποτιζω σταθερα.Οι φακες το εμπλουτιζουν σε αζωτο και το κρατουν ζωντανο. Επισης ειναι ενα καλο test drive.
Την ανοιξη το χρησιμοποιω ελαφρα υγρο για το μιγμα.
Προσφατα μια παρτιδα χωμα μετα απο το τεστ αποτιφθηκε γιατι την ανοιξη ειχε γινει μπετον και φακες ηταν στην χειροτερη δυνατη κατασταση
με αυτο τον τροπο επισης καθαριζουμε το χωμα απο ξενους σπορους.
οσο για το φυλλοχωμα εμποριου καλο ειναι να περιεχει μικρο ποσοστο τυρφης.
Μερικα ,ειδικα τα no name εχουν μερικες φορες μεχρι 80% τυρφη
Αυτα προς το παρον
τα λεμε
αριστοτελης

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2008 :  09:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
ariskal γειά, τώρα είδα το μήνυμά σου

Δε γνώριζα αυτή τη διαδικασία με τις φακές κ.λπ., πολύ ενδιαφέρουσα! Το κοκκινόχωμα κι εγώ δεν το χρησιμοποιώ σκέτο. Σίγουρα χρειάζεται μία ανάμιξη με κάποιο ακόμη χώμα που να το κάνει λίγο πιο "ελαφρύ". Στους νοτοκάκτους, κάνει θαύματα! Είχα βάλει για δοκιμή από πέρυσι κάποιους σε μείγμα κοκκινοχώματος μαζί με φυλλόχωμα, λίγο φυτόχωμα εμπορίου και, φυσικά, χαλικάκι, και το σχήμα τους και η ανάπτυξή τους είναι πάρα πολύ καλή.
(Το κοκκινόχωμα προέρχεται από χωράφι χωρίς φυτοφάρμακα!)
Επίσης, έξυπνη και η διαδικασία αφαίρεσης χώματος με το νερό! Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.

Όσο για το πότισμα το χειμώνα: οι notocacti και τα gymnocalycium οπωσδήποτε ποτίζονται το χειμώνα κάποιες φορές (π.χ. μία φορά το μήνα). Με την πρώτη ευκαιρία που ο καιρός φτιάχνει λίγο ποτίζω και το τελευταίο γερό πότισμά τους μπορεί να είναι και πιο αργούτσικα απ' τους άλλους (π.χ. Νοέμβριο). Πέρυσι, ειδικά, με την περισσότερη ζέστη το χειμώνα πότιζα κάθε τρεις και λίγο ίσως και 2 φορές το μήνα.

Τέλος, να σου πω συγχαρητήρια για τη συμπλήρωση της συλλογής σου με όλα τα είδη ferocactus!!
Όσο για τον F.digueti, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να παραγγείλεις σπόρους που μπορείς να φυτέψεις και να δοκιμάσεις την τύχη σου. Π.χ. δες εδώ σ' αυτό το κατάστημα έχει σπόρους του F.digueti και μάλιστα τρεις παραλλαγές του: http://www.kakteen-piltz.de/samenliste_online_en.php

Φαντάζομαι βγάλατε τους κουβάδες τώρα που έβρεχε? Εγώ έχω δύο γεμάτους κουβάδες και μία λεκάνη με βροχόνερο που περιμένουν να ποτιστούν στους κάκτους...μόνο που δεν έχω βρει ακόμη χρόνο (έχω ποτίσει μόνο όσους ανθίζουν, τους νοτοκάκτους και τα γυμνοκαλύκια).
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Feb 2016 :  14:03:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Λόγω του ζεστού χειμώνα φέτος, μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε να ρίχνουμε νεράκι στα φυτά μας ή είναι νωρίς ακόμα ????
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Feb 2016 :  19:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
πιο καλα να κανουμε λιγο υπομονη να φτασουμε στα μεσα του Μαρτη...γιατι ποτέ δεν ξερεις.........
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2016 :  18:42:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Kostas
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Mar 2016 :  10:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Η άνοιξη πότε θα έρθει στο φόρουμ;
Καμιά φωτογραφιούλα;
Καμιά κινησούλα΄
τίποτα βρε παιδί μου;

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Mar 2016 :  15:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Βρεχει βρέχει βρέχει βρέχει βρέχει δεν μπορώ να κάνω τίποτα και ήθελα να κάνω πολλά αυτές τις μέρες που κάθομαι ... ας ελπίζουμε για το άλλο Σαββατοκύριακο , ούτε φωτό Ειρήνη βλέπω από το παράθυρο τις καμέλιες ολανθιστες μέσα στον κατακλυσμό !
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Mar 2016 :  16:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2016 :  06:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Καλώς ήρθες όμορφη Άνοιξη.
Καλώς να ορίσεις και στις ψυχές μας!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2016 :  11:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Εγώ τα φυτά μου και τα λουλουδάκια τα έχω πολύ μακριά, ξέρετε...
Μου λείπουν και αυτή η εποχή που ήταν καιρός παιχνιδιού με τα κουβαδάκια μου λείπουν περισσότερο..
Κορυφή σελίδας

Optica Rubra
Starting Member

16 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2016 :  16:13:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Optica Rubra  Απάντηση με παραπομπή
Επειδή η Mavirenes εξέφρασε παραπονάκι πριν κανα δυο εβδομάδες...
ήρθε λοιπόν η άνοιξη:

ξεκινώντας με μια πρόδρομο άνοιξης: Euphorbia submammillaris

συνεχίζοντας με μαμμιλάριες

και με ένα παχύφυτο έτσι για την τιμή!

Crassula sepens

Kαλή άνοιξη και δύναμη σε όλους!

---------------------------
We see things as we are...

Edited by - Optica Rubra on 30 Mar 2016 16:13:47
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2016 :  22:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστούμε!!πάντα να τα καμαρώνεις!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2016 :  20:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Καλή Άνοιξη
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2016 :  21:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
παιώνια!!!!τι κούκλα!

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000