ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 8

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Dec 2013 :  20:28:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Δε μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει...
Ανάπτυξη δεν έχουν μόνο οι μελόκακτοι πού είναι μέσα, αλλά και κάκτοι πού είναι ακόμα και στο βορειοανατολικό μπαλκόνι και δε δέχονται καθόλου ήλιο αυτήν την εποχή.Παρόντιες stricto sensu, νοτόκακτοι, στενόκακτοι.

Στο πάρτυ μετέχουν και αρκετοί μεξικάνικοι κάκτοι στο δυτικό μπαλκόνι.
Νεό χνούδι στις αρεόλες, καινούργια αγκάθια, ένας αριόκαρπος κουτσομπευάνους αποφάσισε ...να μου χαρίσει ένα καθυστερημένο λουλούδι πέραν της κανονικής του ανθοφορίας, μαμμιλλάριες, γυμνόκακτοι κ.α.
Ξέρουν κάτι πού δε ξέρω εγώ, αδιαφορούν για το ημερολόγιο, τί να πώ?
Οι θερμοκρασίες μου είναι στάνταρ εδώ και ένα μήνα: 17°C-9°C.

Πότισα στις 22-12 όλα τα σπορόφυτα με previcur και τα ξανάβαλα στη προστατευμένη τους θέση. Έχουν 13°C μίνιμουμ εκεί. Ελπίζω να είναι αρκετό, γιατί δε μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο. θα έχω μιά καλή εικόνα των σπορόφυτων, πολλά από τα οποία είναι μελόκακτοι και γι' αυτό ευάλωτοι σε χαμηλές θερμοκρασίες στο τέλος του χειμώνα, δηλ. αρχές Απρίλη. Τότε πού σπέρνω(ελπίζω) την επόμενη παρτίδα σπόρων.

Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2014 :  18:55:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Κυριακή 19-1-2014 πότισα όλα τα σπορόφυτα και ψέκασα Μελόκακτους & σια με previcur.

Οι θερμοκρασίες σταθερά πάνω από 13(!!!) οι ελάχιστες και εως 25 οι μέγιστες.
Φαίνεται κάτι ξέρουν οι κάκτοι από ...μακροχρόνια πρόβλεψη καιρού.

Οι μελόκακτοι εξακολουθούν να αναπτύσσονται και μερικοί απελευθερώνουν πλήρως τις κάψες των σπόρων(τα μελιτζανάκια τους), πράγμα πού δείχνει πλήρη ανάπτυξη και ικανοποίηση των συνθηκών καλλιέργειάς τους. Μέσα Ιανουαρίου ολ' αυτά...
Βραζιλία γίναμε...

Ενας Αριόκαρπος κουτσομπευάνους μπερδεύτηκε και άνθισε στις 14 Γενάρη, πράγμα πρωτοφανές!!!

Edited by - Cactiholic on 21 Jan 2014 18:59:27
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2014 :  17:35:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
15-2-2014 πότισα τους μελόκακτους και τα σπορόφυτα, καθώς και τα παχύφυτα στο μπαλκόνι.
Τα σπορόφυτα βρίσκονται σε θερμοκρασία 17o C και οι μελόκακτοι σε 19ο C.
Κάποιες αλόες, κρασούλες, χαβόρθιες είναι σε άνθηση.
Υψηλές θερμοκρασίες όπως όλο το "χειμώνα" φέτος.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Feb 2014 :  19:15:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ξέχασα, το πότισμα ήταν με previcur.
Το Pachypodium lamerei καθώς και η euphorbia milii έμειναν έξω και δεν έριξαν τα φύλλα τους καθόλου. Η Cedrostis africana, αντίθετα, το έκανε(την είχα αφήσει εντελώς απότιστη από το Νοέμβριο).
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2014 :  20:01:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
14-3-2014 πότισμα μελόκακτων & σια με previcur.
Σήμερα, Δευτέρα 17-3 ο καιρός είναι ζεστός ακόμα και το βράδυ.
Ανάλογα με τον καιρό και λόγω του πολύ ζεστού χειμώνα, ίσως τα ποτίσματα ξεκινήσουν λίγο νωρίτερα και πιάσουν και λίγο απ' το Μάρτη φέτος.
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2014 :  06:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

14-3-2014 πότισμα μελόκακτων & σια με previcur.
Σήμερα, Δευτέρα 17-3 ο καιρός είναι ζεστός ακόμα και το βράδυ.
Ανάλογα με τον καιρό και λόγω του πολύ ζεστού χειμώνα, ίσως τα ποτίσματα ξεκινήσουν λίγο νωρίτερα και πιάσουν και λίγο απ' το Μάρτη φέτος.

Καλημέρα!

Εγώ ψιλοξεκίνησα...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Mar 2014 :  16:17:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα εις αμφοτέρους. Και 'γω ξεκίνησα. Σήμερα πότισα ελαφρά με νεοτοψίν κάκτους. Στα παχύφυτα ξεκίνησα λίγο νωρίτερα.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Mar 2014 :  19:19:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
20-3 πρώτη μέρα της άνοιξης. Νέα ανάπτυξη στα περισσότερα φυτά. Ξεκίνησα ποτισμα με νεοτοψίν, ξεκινώντας από τις μικρότερες γλαστρες.
Εξαιρούνται οι Αριόκαρποι.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Apr 2014 :  20:02:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Η πρωταπριλιά πέρασε και φέτος δεν έσπειρα...
Εχω αποφασίσει να σπείρω πιό αργά για να έχω πιό υψηλές θερμοκρασίες.
Θα τοποθετήσω τα σπορεία εκεί πού ξεχειμώνιασαν τα σπορόφυτα.
Ο ηλιος και η παραπάνω ζέστη θα βοηθήσουν, απ' ότι διαπίστωσα την προηγούμενη χρονιά.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2014 :  19:45:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Τελείωσα το χειρότερο γύρο ποτισμάτων, εκείνον με dursban, του οποίου τη μυρωδιά δεν αντέχω...

Κυριακή, 27-4 πότισα για πρώτη φορά τους Αριόκαρπους.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2014 :  20:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Χρηστο άργησες...; λίγο...; εγώ πριν 4 μέρες έκανα το δεύτερο!!

Edited by - Χρήστος on 28 Apr 2014 20:05:43
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2014 :  21:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

Η πρωταπριλιά πέρασε και φέτος δεν έσπειρα...
Εχω αποφασίσει να σπείρω πιό αργά για να έχω πιό υψηλές θερμοκρασίες.
Θα τοποθετήσω τα σπορεία εκεί πού ξεχειμώνιασαν τα σπορόφυτα.
Ο ηλιος και η παραπάνω ζέστη θα βοηθήσουν, απ' ότι διαπίστωσα την προηγούμενη χρονιά.

Ένας από τους λόγους που καθυστερώ κι εγώ τις σπορές.
(ο άλλος είναι ο μπελάς της απολύμανσης)

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jun 2014 :  16:56:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά, 25-6-2014 έγινε η σπορά.
Έσπειρα ότι horizonthalonius είχα, οπότε θέλω να δω το αποτέλεσμα.
Οι σπόροι πού είχα συλλέξει στο πεδίο, άρχιζαν και συρρικνώνονταν, οπότε η σπορά ήταν απαραίτητη.Δεν ελπίζω σε πολλά...
Θα δείξει.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Dec 2014 :  02:15:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα 7-12 πότισα τα τελευταία φυτά.Άργησα πολύ, αλλά το επέτρεψε ο καιρός. Οι απώλειες φέτος λίγες, αλλά είχα κάποιες προσβολές απο τετράνυχο και μάλιστα σε φυτά πού δεν περίμενα, όπως Glandulicactus, Ancistrocactus, Copiapoa, turbinicarpus ευτυχώς ένα από κάθε γένος. Έχασα τον έλεγχο με τις παρατεταμένες υψηλές θερμοκρασίες.Ήθελε κι άλλους ψεκασμούς με ακαρεοκτόνο...Οι σπορές νόμιζα ότι θα αποτύχουν πλήρως, λόγω καθυστέρησης και χρήσης κακού κοκκινοχώματος, αλλά ω της έκπληξης, βγήκαν και μάλιστα σε κάποιες γλάστρες με E.horizonthalonius απο τους 20 σπόρους βγήκαν οι 5, εκπληκτικό ποσοστό για το είδος. Η χαρά μεγάλη, καθώς πρόκειται για σπόρους βέβαιου τόπου(πεδίου) συλλογής.Ίδομεν...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Dec 2014 :  23:39:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Χρήστο αν και καθυστερημένα όπως λες,οι κόποι σου ανταμείφθηκαν.

Κική
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2014 :  10:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Χρήστο, συγχαρητήρια! Να σου μεγαλώσουν και να γίνουν όμορφα φυτά!
Όσο για τον τετράνυχο...τα τελευταία 2-3 χρόνια έχω μία απώλεια αρκετών φυτών εξαιτίας του κάθε καλοκαίρι....Δεν είμαι σίγουρη ότι αντιμετωπίζεται προληπτικά
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Dec 2014 :  16:13:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Σας ευχαριστώ! Φωτεινή, όχι ο τετράνυχος δεν αντιμετωπίζεται προληπτικά, απλά επειδή δεν τον βλέπεις, όταν οι συνθήκες, δηλ. ζέστη και ξηρασία, τον ευνοούν, ψεκάζεις με ακαρεοκτόνο και ελπίζεις αν είναι πάνω στο φυτό να τον σκοτώσεις.Αλλοιώς, ....πορτοκαλί κάκτοι! Καλές γιορτές σε σένα και σε όλα τα παιδιά του φόρουμ!!!
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Mar 2015 :  20:44:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Προσοχή στον τερτάνυχο! Ακόμα και τέτοια εποχή είχα προσβολή σε φυτό, συγκεκριμένα σε μία Matucana madisoniorum. Ψέκασα με ακαρεοκτόνο προχθές, αλλά γενικά πρέπει να είμαι σε επιφυλακή συνεχώς φέτος. Μεγάλος πονοκέφαλος...
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000