ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 8

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2013 :  23:14:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
11 και 12-5 πότισα με λίπασμα όλους τους κάκτους εκτός τους μεγάλους στο πάνω ράφι και εκείνους της ταράτσας.
Πρέπει να ποτίζω τώρα τις πολύ μικρές γλάστρες πιό συχνά.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jul 2013 :  18:51:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Σταμάτησα να κρατώ ημρολόγιο ποτισμάτων εδώ.
Έχω χαρτάκια στα ράφια και σημειώνω εκεί την ημερομηνία ποτίσματος.

Τα φυτά πάνε πολύ καλά.
Ποτίζω κάθε 10-15 ημέρες. Λίγο είναι αλλά ίσως να με έχει σώσει από μπελάδες...

Έχασα μία denmoza με κίτρινο αγκάθι από σάπισμα.
Αντίθετα, ο A. trigonus v. horacekii(με το κατεστραμένο apex), πού είχα παρατημένο σε μία γωνία γιά να πεθάνει, δημιούργησε apex πάνω σε ένα από τα εκφύματά του. Δεν το 'χω ξαναδεί σε Αριόκαρπο.Προσπάθεια επιβίωσης? Θα δείξει.

Η σπορά τελικά δεν πήγε και τόσο κακά.
Τα περυσινά σπορόφυτα(ανοιγμένη σπορά) μεγαλώνουν ικανοποιητικά, ενώ κάποια από τα φετεινά(κλειστή σπορά) πού δεν είχαν βλαστήσει, το έκαναν με καθυστέρηση 2 μηνών!!!
Αυτά πού δεν είχαν βλαστήσει τα έβαλα σε κόντρα δυτικό ήλιο, δημιουργώντας έτσι μία "κόλαση του Δάντη" μέσα στο κλειστό νάυλον.
Και ω του θαύματος π.χ. από τους 20 σπόρους horizonthalonius πού έσπειρα χωρίς καμμία προεργασία, βγήκαν 2, πράγμα πού με χαροποιεί ιδιαίτερα, γιατί πρόκειται για σπόρους πού μάζεψα στο πεδίο στην Coahuila.
Αυτή η ποικιλία γίνεται αρκετά ψηλή με τα χρόνια, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία πού έχω αναρτήσει στο φόρουμ και χρησιμοποιώ στο λογαριασμό μου στο facebook.
Εννοείται φυσικά ότι δε θα προλάβω να τον δω σε τέτοιο ύψος, εκτός αν φτάσω τα ...130(από τα 46 πού είμαι τώρα).
Πάντως από τον Κέρες σπόρους δε ξαναπαίρνω!
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jul 2013 :  22:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
με ποσοστο 10% εισαι "μεσα" για τους hori!!!...εγω θα βαλω "μερικους" τωρα και θα δω...
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2013 :  00:35:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Οι hori τελικά είναι 3!
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Aug 2013 :  19:13:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Δυστυχώς, η φετεινή σπορά από κλειστή έγινε ...ανοικτή.
Όλα τα σακκουλάκια σκιστηκαν στο σημείο πού τσάκιζαν, επειδή είναι πολυκαιρισμένα.
Ευτυχώς, είδα τις τρύπες έγκαιρα, δεν ήταν και μεγάλες και τα σπορόφυτα σώθηκαν από την αφυδάτωση.
Τώρα, αναγκαστικά αργά και ανοικτά...
(Κώστα είναι και οι hori ανάμεσά τους).

Το αστείο είναι ότι σ' αυτά πού δε βλάστησαν οι σπόροι τους και τα έχω παρατημένα ακόμα σε κόντρα δυτικό ήλιο τα σακκουλάκια είναι φουσκωμένα από το διεσταλμένο ζεστό αέρα μέσα τους και δεν έπαθαν τίποτα, αλλά δυστυχώς δεν έχουν μέσα τους σπορόφυτα, μόνο αέρα...

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Aug 2013 :  19:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
(Κώστα είναι και οι hori ανάμεσά τους)

δεν βγηκε κανενας ακομα???
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Aug 2013 :  19:26:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Έχουν βγεί τρείς, οι δυό αρχικοί πιό τροφαντοί από τον τρίτο. Θα βάλω φωτό σύντομα.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Aug 2013 :  19:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
...15 αυγουστου πρωι πρωι εκανα οτι κανει καθε συνηθισμενος ανθρωπος......"λιμαρισα" 50 σπορους απο την "κοιλαδα της σιωπης"....και 50 δυτικα του Παρας..... τα εβαλα σε "νταλα ηλιο" κλειστα......δεν τολμαω να παω να δω τι εχει γινει...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Aug 2013 :  20:16:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα, ο Χρήστος έχει στα χέρια του τη μελέτη ενός ξένου καλλιεργητή, με εξαιρετικά ποσοστά επιτυχίας. Όπως υποπτευόμουνα έχει να κάνει με τις θερμοκρασίες και όχι με προεργασία τύπου λιμαρίσματος κλπ. Το 'πε και στον Ανδρέα, και φάνηκε και σε κεινον πολύ καλός ο τρόπος καλλιέργειας στη λογική του και θα τον δοκιμάσει. Για λεπτομέρειες επικοινώνησε με το Χρήστο.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Aug 2013 :  20:20:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Α, και πές μου τ' αποτελέσματά από τις σπορές σου.Ανυπομονώ να μάθω τι έγινε...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Aug 2013 :  21:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αν και φετος αργησα αρκετα να ξεκινησω σπορες πηγαν γενικα καλα..φυσικα δεν εβαλα και πολλα πραγματα (περ 30-40 κεσεδακια..) γιατι σε λιγο δεν θα εχω χωρο να πατησω....αν ανοιξω και τιποτα παλια σπορεια για μεταφυτευση.....πρεπει να βρω οικοπεδο...
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Aug 2013 :  21:36:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas
γιατι σε λιγο δεν θα εχω χωρο να πατησω....αν ανοιξω και τιποτα παλια σπορεια για μεταφυτευση.....πρεπει να βρω οικοπεδο...

Κορυφή σελίδας

distar
Starting Member

14 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2013 :  07:40:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην distar  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο γεια σου.
Ενα ευχαριστω απο μένα , που απο το κόπο σου της περιγραφής, αποκόμισα αρκετό όφελος.
Αν ξέρεις πες μου,που να βρω uebelmaniia και mamilaria herrerae και bocasana Fred.
Ευχαριστω εκ των προτέρων .
Κορυφή σελίδας

distar
Starting Member

14 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2013 :  08:46:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην distar  Απάντηση με παραπομπή
Kostas,
Πες το και έγινε αν είσαι σε προσβάσιμη περιοχή. Και εθελοντική εργασία και οικόπεδο (όχι χάρισμα.....)!!!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2013 :  14:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
που να βρω uebelmaniia και mamilaria herrerae και bocasana Fred.

πρεπει να ψαξεις σε φυτωρια εξωτερικου..εδω στην αγορα μας ...απο δυσκολα εως αδυνατον να βρεις..η αν εχεις υπομονη.... σε εκθεσεις "σκανε"που και που διαφορα "καλα" φυτα..
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Sep 2013 :  21:09:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Μόλις γύρισα από τις διακοπές μου. Δούλευα το καλοκαίρι και έφυγα με 10ημερη άδεια το Σεπτέμβρη.

Το εντυπωσιακό είναι ότι οι κάκτοι, ειδικά εκείνοι του βορειοανατολικού, αλλά και εκείνοι του δυτικού μπαλκονιού με το σκληρό απογευματινό ήλιο, δε θέλουν νερό!Καθόλου!
Απότιστοι μισό μήνα και είναι "τούμπανο" στην κυριολεξία.Στην Echinopsis subdenudata π.χ. οι εσοχές των ribs είναι σχεδόν εξαφανισμένες, οι matucana madisoniorum έτοιμες να σκάσουν και οι στενόκακτοι κοντεύουν να γίνουν ...φαρδύκακτοι.

Μόνο οι λιγοστοί μου λίθοπες ζητούν λίγο νερό. Επίσης ποτίζω τα σπορόφυτα και τα φυτά σε μικρές γλαστρούλες.
Πότισα τους μελόκακτους ήδη με νεοτοψίν, αυτοί το θέλουν το νερό τους την εποχή της ανάπτυξης.

Δε ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.Όσο έλειπα, οι θερμοκρασίες ήταν ιδιαίτερα ψηλές στην περιοχή μου, ακόμα και οι μίνιμουμ το βράδυ.
Απ' ότι μου είπαν ,όμως, η υγρασία ήταν αρκετά υψηλή(πράγμα πού έκανε τη ζέστη ενοχλητική), οπότε πιθανότατα αυτή είναι η εξήγηση.
Μία ακόμη απόδειξη ότι οι κάκτοι εκμεταλλεύονται και την παραμικρή ατμοσφαιρική υγρασία...

Θα επανέλθω με φωτό των σπορόφυτων.

Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  18:43:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ξεκίνησε η ανθοφορία των Αριόκαρπων.Από ένας trigonus horacekii, trigonus v. elongatus(Haumave, TAMS), fissuratus(Tx), Fissurarus v. intermedius(Quatrocienegas, COAH) και δύο hintonii(El herrero, SLP), πού ευτυχώς...συντονίστηκαν.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  18:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και πού είναι οι φωτογραφίες???

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  09:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ω, Χρήστο αν έχεις τέτοια ανθοφορία θα θέλαμε πολύ να τη δούμε!
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  02:33:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Δεν εχω φετεινές φωτο των αριόκαρπων.
Ανεβάζω φωτό από σπορόφυτα, όπως είχα υποσχεθεί, ξεκινώντας από μικρούς αριόκαρπους πού είχαν φυτρώσει μόνοι τους δίπλα στα μητρικά τους φυτά:

Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  03:24:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
...και μερικές από τις περυσινές σπορές, οι περισσότεροι μελόκακτοι(σπόροι από sucseed Σουηδία).
Τα ανεβάζω και στις σπορές...

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Oct 2013 :  08:45:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Συγχαρητηρια Cactiholic να τα χαιρεσαι.Εγω εκανα 2 αποπειρες,1 ανοιχτη κ 1 κλειστη αλλα εχω την εντυπωση οτι τα'χω κανει "ΣΑΛΑΤΑ".Να σου ζησουν κ παλι,τα σου.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  00:58:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ, Κική, για τα καλά σου λόγια!

Το τελευταίο πότισμα είχε ολοκληρωθεί γύρω στις 20-25 Οκτώβρη με Dursban.
Είχα σκοπό να ήταν το προτελευταίο πότισμα και να ολοκληρώσω μέσα Νοέμβρη με Νεοτοψίν.
Στην περιοχή πού μένω, συνήθως, ο καιρός μου επιτρέπει κάτι τέτοιο.
Δε γνωρίζω όμως άν κάτι ανάλογο συμβεί και φέτος, γιατί τα φυτά δεν στεγνώνουν με τίποτα, ειδικά αυτά πού είναι σε μεσαίες και πάνω γλάστρες.
Με 80-90% υγρασία τα βράδυα και ελάχιστη πλέον ηλιοφάνεια δεν είναι εύκολο να στεγνώσουν...

Βλέπω το νεοτοψίν να το κάνω μόνο σε πολύ μικρές γλάστρες, σε λίθωπες πού μου ζητούν το νερό και στους μελόκακτους αργότερα, αφού θα τους έχω ..."εντός".
Βλέποντας την μακροχρόνια πρόβλεψη και κάνοντας, αλλά μάλλον τα ποτίσματα, εκτός των παραπάνω εξαιρέσεων, τελείωσαν για φέτος.

Ούτως ή άλλως σχεδόν όλα είναι "γεμάτα" από νερό, πράγμα πού φαίνεται στις λοφοφόρες και στους τουρμπινίκαρπους με την πρώτη ματιά.

Οι ανθοφορίες των αριόκαρπων πήγαν καλά.Μόνο οι confusus δε μου άνθισαν, ενώ οι lloydii, σε αντίθεση με πέρισυ το έκαναν.Υπήρχε ένα πρόβλημα συντονισμού, δυστυχώς, με αποτέλεσμα το ...τεχνητό σέξ να γίνει δυνατό σε λίγες περιπτώσεις.

Θα ψεκάσω τα φυτά για τετράνυχο(καλού κακού άν και δεν είναι η εποχή του, αλλά η παρατεταμένη καλοκαιρία ...βάζει κακές ιδέες), πριν τα βάλω στα ράφια για τις χειμερινές τους θέσεις. Αν χτυπήσει ο τετράνυχος μετά είναι πολύ αργά για δάκρυα! Η κρίσιμη θερμοκρασία για την εκκόλαψη νέας γενιάς τετράνυχου είναι οι 27 βαθμοί και στο μπαλκόνι μου έβλεπα το θερμόμετρο να είναι λίγο κάτω ή σ΄αυτήν τη θερμοκρασία, οπότε ...καλύτερα να σιγουρευτώ.

Φέτος δεν είχα προσβολές από τετράνυχο, παρά μόνο στην αρχή της εποχής της ανάπτυξης σε έναν εχινοκέρεο και μιά ρεμπούτια(περιέργως όχι σε κορυφάνθα).
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2013 :  17:37:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν, τώρα πού μαζεύω τους μελόκακτους, ένας απ' αυτούς διαπίστωσα ότι είχε το συνηθισμένο πρόβλημα: μη ανάπτυξη λόγω απώλειας του ριζικού του συστήματος. Όντως, αυτό ήταν το πρόβλημα, όπως είδα στη μεταφύτευση.
Ευτυχώς, έχει αναπτύξει μια ριζούλα, η οποία, ίσως, του επιτρέψει να επιβιώσει.

Τον έβαλα σε περλίτη, ο οποίος κάνει ...θαύματα, όπως διαπίστωσα με τόσα και τόσα φυτά, πού θεωρούσα χαμένα.

Το θέμα είναι ότι τον είχα σε υπόστρωμα πού αποτελούνταν από μικρόκοκκο ποζουλάνη(όχι σκόνη, αλλά πιό μικρός σε διάμετρο απ' ότι συνήθως) και παρ' ολ' αυτά χάλασε. Το έκανα για πείραμα και πλέον έχω απτό δείγμα ότι καλύτερα να χρησιμοποιείς μείγμα χώματος ενισχυμένο με επιπλέον ανόργανα υλικά, παρά ένα υπόστρωμα αυτού του είδους.
Το φυτό δεν τρέφεται προφανώς σωστά, οι λιπάνσεις του Μαίου δεν του φτάνουν, δεν έχει σωστή ανάπτυξη και στο τέλος χάνει και τις ρίζες του, πράγμα μοιραίο, συνήθως, για ένα μελόκακτο, ή, για να ακριβολογώ, μηλόκακτο. Δεν ξέρω αν μπορεί να είχε επιτυχία το πείραμα, αν με κάθε πότισμα του έδινα λίπασμα, όμως τότε το φυτό πού θα καλλιεργούσα δε θα ήταν πιά μελόκακτος, αλλά κάτι άλλο...

Αυτές τις παρατηρήσεις, ευτυχώς, πού υπάρχει το ημερολόγιο εδώ και τις γράφω, αλλοιώς με το μυαλό πού κουβαλάω τελευταία, θα τις ξεχάσω...
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Dec 2013 :  18:41:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Οι μελόκακτοι είναι ήδη στις χειμερινή τους θέση, αλλά οι περισσότεροι "ανήλικοι" έχουν νέα αγκάθια στο apex, έντονα σκουρόχρωμα όπως πάντα στην αρχή. Οι ώριμοι εξακολουθούν και βγάζουν καρπούς. Φοβάμαι ότι αρκετοί απ΄ αυτούς θα κρατηθούν στο cephalium, λόγω χαμηλής σχετικά θερμοκρασίας. Οι καρποί πρέπει να απελευθερώνονται φυσικά από τον ίδιο το μελόκακτο, αλλά εγώ τους τραβάω χωρίς καθόλου δύναμη και όσοι βγαίνουν, καλώς...

Η όψιμη αυτή ανάπτυξη πρέπει να οφείλεται στη βροχή πού τους άφησα να φάνε μία μέρα πριν τους βάλω μέσα. Στο μουσκεμένο χώμα έριξα και λίγο previcur και ...τέλος η περίοδος ανάπτυξης.
Κατά κοινή παραδοχή δεν υπάρχει καλύτερο πότισμα από την ίδια τη βροχή.

Εφ' εξής ψεκασματάκια πού τους αρέσουν και κάποιο πότισμα άν υπάρξουν συνεχόμενες μέρες με υψηλές θερμοκρασίες. Συντήρηση...

Edited by - Cactiholic on 05 Dec 2013 18:52:05
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000