ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 8

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2012 :  17:58:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Στο τελευταίο πότισμα πού κάνω στους βορειοαμερικάνικους και μεξικάνικους κάκτους, διαπίστωσα ότι ο Pediocactus despainii SB 1014 πέθανε από μύκητα.
Από πάνω φαίνοταν εντάξει, αλλά από μέσα είχε σαπίσει ήδη.
Κράτησα δύο μικρά παραβλαστήματα μπάς και ριζώσουν, αλλά δεν τρέφω πολλές ελπίδες...

Το συγκεκριμένο φυτό ήταν δώρο του cactus art και παρ΄ότι γνώριζα τις ιδιαίτερότητες του, δηλ. ότι θέλει πότισμα άλλες εποχές του χρόνου, σε σχέση με τους υπόλοιπους κάκτους, τον πότιζα και το καλοκαίρι και, δυστυχώς, σε κάποιο από αυτά τα ποτίσματα έγινε η ζημιά, γιατί το φυτό ήταν σε ημινάρκη. Προφανώς, έπρεπε από τις αρχές Ιουλίου να τον αφήσω απότιστο.

Δεν τον έσωσε ούτε το φτωχό μείγμα χώματος πού χρησιμοποίησα, ούτε το underpotting, ούτε το σε αραιά τακτά διαστήματα πότισμα. Το να ξέρεις τί χρειάζεται ένα φυτό και να πιστεύεις ότι με άλλους τρόπους θα φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα, πιθανόν δείχνει και αλαζονεία, την οποία και πλήρωσα.

Είπαμε, η καλλιέργεια δύσκολων φυτών είναι πάντοτε trial and error, αλλά το error το πλήρώνεις πάντα με την απώλεια ενός αγαπημένου σου κάκτου...
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2012 :  15:29:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
κρίμα Χρήστο... από ότι βλέπω στο δίκτυο είναι πολύ όμορφο είδος.

Μια ερώτηση, το "underpotting" τι είναι?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2012 :  16:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κρίμα πράγματι...
Κι εγώ έχασα πέρυσι μια ολόκληρη σειρά... Νομίζω ότι έφταιγε το ότι δεν ήταν σε αρκετά έντονο φως. Η ζημιά, δηλαδή, έμοιαζε με μήκυτα αλλά δεν προκλήθηκε από δικό μου λάθος πότισμα αφου δεν τα είχα ποτίσει. Η επιδερμίδα όλων τους πήρε ένα πορτοκαλί χρώμα και δυστυχώς χάλασαν.
Το underpotting είναι το να φυτεύονται τα φυτά σε μικρές γλάστρες, αν δεν κάνω λάθος. Το κάνουμε σε "δύσκολα" φυτά ώστε να ελαχιστοποιηθεί όσο γίνεται η πιθανότητα να παραμείνει πολύ υγρασία στις ρίζες του φυτού..

Χρήστο, τα παραβλαστήματα μήπως να τα εμβολίαζες κάπου για να τα "σώσεις";
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Nov 2012 :  17:25:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Βαγγέλη, το underpotting είναι ακριβώς αυτό πού σου εξήγησε η Φωτεινή.

Φωτεινή, δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαι purist.
Δεν εμβολιάζω, δεν παίρνω εμβολιασμένα φυτά, εκτός αν δε γίνεται αλλοιώς, θέλω να μεγαλώνω τα πάντα στις ρίζες τους, γιατί πιστεύω ότι τα εμβολιασμένα φυτά χάνοντας το έμφυτο ριζικό τους σύστημα, χάνουν και το χαρακτήρα τους, δεν είναι 100% τα φυτά πού υποτίθεται ότι είναι...

Ο "ρατσισμός" μου επεκτείνεται και στα τεχνητά υβρίδια, ακόμα και σε "έργα τέχνης", τύπου fukuruyu ή δε ξέρω και εγώ πώς λέγονται!

Τώρα, άν όταν είναι ανθισμένοι π.χ. οι στενόκακτοι και οι αριόκαρποι και οι μέλισσες έχουν άλλη άποψη περί υβριδίων και προλάβουν το ...πινέλο μου , τότε ...τί να κάνουμε!
c'est la vie
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2012 :  19:44:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Κυριακή, 25-11-2012 τέλος ποτισμάτων με previcur.
Τελευταίο πότισμα γιά μεξικάνικους και βορειοαμερικάνικους κάκτους.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jan 2013 :  17:32:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Δεν έχω καταφέρει, λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά κυρίως λόγω καιρού να ποτίσω μελόκακτους & σια και κάποιους νοτιοαμερικάνικους πού ήθελα.
Έχω συνέχεια υψηλή υγρασία και όχι πρόβλεψη καλού καιρού γιά κάποιες μέρες.
Την άλλη Παρασκευή δείχνει ότι ο καιρός φτιάχνει και μένει καλός.
Για να δούμε...

Ούτε μεταφυτεύσεις μπόρεσα να κάνω.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Mar 2013 :  17:27:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Μεταφυτεύω εδώ και δυό βδομάδες σε φουλ ρυθμούς.Σήμερα λόγω καιρού έχω ανάπαυλα. Όλες οι μικρές πήλινες γλάστρες είναι παρελθόν. Έπεσε πολύ ...σφυρί!
Τώρα μένει να βάλω τα φυτά πού είναι σε πολύ μικρές πλαστικές από το 2010 και 11 σε ένα μέγεθος μεγαλύτερες και να μεταφυτεύσω τα μεγάλα φυτά σε πήλινες(έστω ίδιου μεγέθους), οι οποίες έχουν πρώτα περαστεί με λούστρο πού φράζει τους πόρους, ανανεώνοντας ταυτόχρονα και το χώμα τους.
Δυστυχώς κάποια σχήματα γλάσρας, όπως κοντό και φαρδύ δεν το βρίσκεις σε πλαστικό στην Ελλάδα, αλλά μόνο σε πήλινο. Ούτως ή άλλως γιά τους κέρινους, λόγω υψηλού κέντρου βάρους, πήλινες θα χρησιμοποιούσα.

Πρέπει όλα να έχουν τελειώσει ως τις 20 του Μάρτη.
Έρχεται!!!
Κορυφή σελίδας

Ελένη
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Mar 2013 :  17:01:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Όλες οι μικρές πήλινες γλάστρες είναι παρελθόν. Έπεσε πολύ ...σφυρί!

Όχι βάρβαρε!
Μην τις σπάς. Μπορούν κάλλιστα να επαναχρησιμοποιηθούν.
Μετά από καλό, πολύ καλό πλύσιμο και εσωτερική στεγανοποίηση μπόρώ να σου τις κάνω έργα τέχνης.
Λίγο μεράκι και διάθεση "μην το πετάς" χρειάζεται.

http://s668.beta.photobucket.com/user/Helen1968-photos/media/P6300001.jpg.html#/user/Helen1968-photos/media/P6300001.jpg.html?&_suid=13627547987620419942157020309
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Mar 2013 :  19:50:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ελένη, ΦΟΒΕΡΗ δουλειά, πολύ καλόγουστη!
Μπράβο!!!
Μακάρι να "έπιαναν" τα χέρια μου σε κάτι τέτοια, αλλά δυστυχώς δεν το 'χω...

Πάντα επιδιώκω να μη σπάω τις γλάστρες, αλλά τις περισσότερες φορές πρέπει ή να σπάσω τη γλάστρα ή να κάνω ζημιά στις ρίζες ή στο φυτό, καθώς οι ρίζες έχουν κολλήσει τελείως στα τοιχώματα, με αποτέλεσμα το φυτό να μη βγαίνει με τίποτα(το κοκκινόχωμα βλέπεις). Οπότε δεν έχω επιλογή...

Όσες μπορώ και σώζω, τις χαρίζω, αφού δεν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιήσω πήλινες μικρού μεγέθους(με διάμετρο μικρότερη από 14 εκατοστά).
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Mar 2013 :  20:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
συγχαρτήρια και από εμένα στην Ελένη! μπράβο

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Mar 2013 :  20:20:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
τις περισσότερες φορές πρέπει ή να σπάσω τη γλάστρα ή να κάνω ζημιά στις ρίζες ή στο φυτό, καθώς οι ρίζες έχουν κολλήσει τελείως στα τοιχώματα, με αποτέλεσμα το φυτό να μη βγαίνει με τίποτα(το κοκκινόχωμα βλέπεις).

Το "μυστικό" είναι δύο χέρια εσωτερικά με υδατοδιαλυτό αστάρι ξύλου.
Στεγανοποιεί πλήρως τη γλάστρα, είναι απολύτως ασφαλές για τα φυτά και εμποδίζει κάθε επαφή των ριζών με τον πηλό.
Απλώς πρέπει να το αφήσεις να στεγνώσει πολύ-πολύ καλά πριν φυτέψεις.

Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2013 :  17:36:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
22-3 ποτίστηκαν με previcur οι μελόκακτοι & σια για πρώτη φορά τη νέα σεζόν, εκτός απ' αυτούς πού μεταφυτεύθηκαν πρόσφατα από τις πήλινες τους γλάστρες σε πλαστικές.

Οι μελόκακτοι πού βρίσκονταν σε σχετικά μεγάλες πήλινες, είτε δεν είχαν αναπτύξει ριζικό σύστημα από κάποιο βάθος και κάτω, είτε αυτό ήταν νεκρό και διαλύθηκε σε μεγάλο βαθμό κατά τη μεταφύτευση.
Έτσι δικαιολογείται και η στασιμότητα στην ανάπτυξή τους. Ίσως να είχαν ανάγκη και τα χειμερινά ποτίσματα, τα οποία δεν έγιναν φέτος, εν μέρει και ως δομιμή...
Οι μελόκακτοι αυτοί μεταφυτεύθηκαν σε πλαστικές φαρδιές , αλλά και πολύ ρηχές γλάστρες, πού ταιριάζουν καλύτερα στις ιδιαιτερότητες του ριζικού συστήματος των φυτών του γένους.

24-3 ποτίστηκαν όλες οι eriosyce(neoporteria, pyrrocactus κλπ) και οι pediocacti με previcur.
Τους αρέσει το πότισμα ακόμα και λίγο πιό νωρίς από τώρα, ενώ αντίθετα δεν τους αρέσει μέσα στην καρδιά του καλοκαιριού.

Θα συνεχίσω τα ποτίσματα ξεκινώντας από τις μικρότερες γλάστρες και πηγαίνοντας στις μεγαλύτερες, με την εξαίρεση των αριόκαρπων και κάποιων άλλων φυτών, που θα περιμένουν το τέλος Απρίλη γιά το πρώτο τους πότισμα.

Τα μεταφυτευμένα φυτά στις πλαστικές γλάστρες δείχνουν πολύ καλύτερα ήδη και εκμεταλλεύτηκαν τη λίγη υγρασία του ελαφρώς νοτισμένου νέου χώματος.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2013 :  21:58:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
28-3 ποτίστηκαν όλοι οι κάκτοι του βορεινού μπαλκονιού.
Συνεχίζονται τα ποτίσματα, από τις μικρότερες γλάστρες στις μεγαλύτερες.
Η ανταπόκριση των φυτών στο πρωτο πότισμα είναι από πολύ καλή εως εντυπωσιακή. Μερικοί κάκτοι διπλασίασαν το μέγεθός τους μέσα σε λίγες ώρες.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2013 :  19:03:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Οι F. viridescens, F.viridescens v. orcuttii, προηγούνται και με εντυπωσιακό τρόπο στην ανάπτυξη από τα υπόλοιπα είδη του γένους.

Τόλμησα να ποτίσω και τους πολύ μικρούς αριόκαρπους μου.
Οι A.agavoides είχαν αφυδατωθεί, ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά, οι μικροί retusus, confusus κλπ καλά, οι A. kotschoubeyanus καθόλου.

Ένας Α. trigonus ssp. horacekii, πού είχα πάρει απο το Kakteen haage πέρισυ, επιβεβαίωσε ότι είχε πρόβλημα και ... κατά τη διάρκεια του χειμώνα.Έπρεπε κανονικά όταν τον παρέλαβα να τον έστελνα πίσω, όμως δεν το έκανα.Στη μεταφύτευση η ρίζα ήταν υγιής, αλλά το πρόβλημα φαίνονταν να υπάρχει στο apex του φυτού και τελικά αποδείχθηκε μοιραίο.
Οι αριόκαρποι συχνά σαπίζουν απ' αυτό το σημείο προς τα κάτω και όχι το αντίθετο , όπως περιμένει κανείς.
Κορυφαίος καλλιεργητής αριόκαρπων μου έχει πεί ότι είχε απώλειες σε φυτά του γένους από την τεχνητή επικονίαση, η οποία εξαλείφθηκε πλήρως όταν ξεκίνησε να αποστειρώνει τα πινέλα...
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2013 :  18:14:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
... και ο F. viridescens littoralis και F. acanthodes rostii.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2013 :  01:30:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
οι acantηodes ειναι λιγο δυσκολοι στη καλλιεργεια και σαπιζουν πιο ευκολα.Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα ειδικα στα σποροφυτα.Μαλλον θελουν ενα μιγμα πιο ελαφρυ, με μεγαλυτερες ελαφροπετρες
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2013 :  23:00:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
"... και ο F. viridescens littoralis και F. acanthodes rostii."

Αριστοτέλη, η διατύπωσή μου ήταν βιαστική και αφορούσε την εντυπωσιακή ανάπτυξή τους και όχι ....
Μόνη απώλεια ο αριόκαρπος, πού ουσιαστικά ήρθε από Γερμανία νεκρός, οπότε όλα καλά(χτυπάω ξύλο) μέχρι στιγμής.

Βρήκα καλές πλαστικές μεγαλύτερου μεγέθους στο Ληρόι Μερλίν, της miltoplast(ελληνικότατες), νέο μοντέλο ονόματι "σκόπελος".(το παλαιότερο μοντέλο της εταιρείας το festone δεν ταίριαζε παρά μόνο γιά αριόκαρπους κ σια, καθώς είναι ψηλόλιγνες), 60 σέντς έκαστη.
Όμορφη, απλή, καλή κατασκευή, καλή απορροή.
Θα την ήθελα λίγο πλατύτερη στη βάση της, αλλά δε μπορεί να τα έχεις όλα...
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2013 :  19:58:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
4-4 τελείωσε ο πρωτος γύρος των ποτισμάτων, εκτός από μεσαίους και μεγάλους Αριόκαρπους.
Χρησιμοποίησα previcur για τους πιό ευαίσθητους, αλλα νεοτοψίν για τους περισσότερους, για λόγους ...κόστους.
ήθελα να μου μείνει previcur γιά τις σπορές, για την αντιμετώπιση του pythium.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Apr 2013 :  17:02:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Κυριακή, 7-4 σπορά.
Όλα μαζί,σε μιά δόση.
Ξενύχτησα, πάνω από σακκουλάκια...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Apr 2013 :  19:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

Κυριακή, 7-4 σπορά.
Όλα μαζί,σε μιά δόση.

που σημαίνει ότι εγώ όπως πάντα βιάστηκα...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Apr 2013 :  17:28:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
12-4 ποτίστηκαν οι μελόκακτοι.Δύο με αποχαιρέτησαν, ο ένας από τα προβληματικά φυτά του cactoo, ο άλλος no name, από Ελλάδα.
12-4 ποτίστηκαν όλοι οι Αριόκαρποι με previcur.
13 και 14-4 ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος ποτισμάτων, με dursban αυτή τη φορά.Ποτίστηκαν όλα τα φυτά στα μπαλκόνια, εκτός από τα κεριά του πάνω ραφιού.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Apr 2013 :  17:37:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

Κυριακή, 7-4 σπορά.
Όλα μαζί,σε μιά δόση.

που σημαίνει ότι εγώ όπως πάντα βιάστηκα...

mavirenes

Μην είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου Ειρήνη. Πρώτον δεν είμαι έμπειρος στις σπορές και δεύτερον μιά βδομάδα πάνω, μιά βδομάδα κάτω δεν παίζει ρόλο. Σημασία έχει η θερμοκρασία και η ένταση και διάρκεια του φωτός της ημέρας να είναι αυτά πού πρέπει...

Γενικά, γιά σπορές πολύτιμες είναι οι συμβουλές του Κώστα και του Χρήστου.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Apr 2013 :  19:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλέ και ευγενικέ μου φίλε!
σε ευχαριστώ για την ενθάρυνση
έχουν παέι σχετικά καλά οι σπορές με απίστευτα καλή βλαστητικότητα αυτών που μου έδωσε ο Αντρέας
τα άλλα έτσι κι έτσι

πάντως είμαι ευχαριστημένη, αν συνεχίσουν αυτήν τη πορεία θα είναι μια χαρά

σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!!!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 16 Apr 2013 19:24:30
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2013 :  18:00:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
24-4 πότισμα μελόκακτων κ' σια με νεοτοψίν συνδυασμένο με rizobak.
Το εφάρμοσα σε σπορόφυτο πού θέλω να δημιουργήσει το ριζικό του σύστημα και στους μελόκακτους, για να το τονώσει.
Έβγαλα τους μελόκακτους στο μπαλκόνι για καλύτερο αερισμό, αλλά και γιατί το πιθανότερο είναι ότι η μεμβράνη πού καλύπτει το τζάμι της βιτρίνας και κόβει τις υπεριώδεις ακτίνες, να εμποδίζει τη σωστή τους ανάπτυξη, τώρα πού είναι και η εποχή της.
Θα δείξει...

30-4 τέλειωσα το πότισμα των κάκτων του πάνω ραφιού στο δυτικό μπαλκόνι με dursban.

Φέτος, όπως και το 2010 ήταν χρονιά τιτάνιας προσπάθειας με τις μεταφυτεύσεις και το πέρασμα από τον πηλό στο πλαστικό.
Ήδη βλέπω αποτελέσματα.

Αντίθετα, η σπορά δεν πάει καλά, καθώς η βλαστικότητα των σπόρων του Koehres ήταν κάκιστη.
Ευτυχώς, είχα δώσει σπόρους στον Ανδρέα και το Χρήστο, οι οποίοι μου το επιβεβαίωσαν.
Κρίμα πού επένδυσα τόσο κόπο σε κακό σπόρο, κρίμα...

Αν σπείρω άλλο φέτος, μόνο ανοικτά...
Μακριά από τον Koehres πιά γιά μένα!
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2013 :  18:18:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
7-5 αξιώθηκα επιτέλους να ποτίσω τους κάκτους της ταράτσας με dursban.
Την ίδια μέρα ποτίστηκαν οι μικροί κάκτοι του δυτικού μπαλκονιού με λίπασμα στη μισή δοσολογία.

Αυτό πού λέγεται για τους εχινοκέρεους, ότι δηλαδή ο ψυχρός χειμώνας ενισχύει την ανθοφορία τους δε ξέρω κατά πόσο ισχύει, τελικά.
Πράγματι ζούν σε περιοχές, όπου τη νύκτα η θερμοκρασία πέφτει πολύ κάτω από το 0, αλλά αν κρίνω από φέτος, πού σπανια έπεσα κάτω από 10, τότε μάλλον το ανάποδο ισχύει.
Πολλοί ωφελήθηκαν και απο την απαλλαγή από τον πηλό βέβαια...
Οπότε τα επόμενα χρόνια θα έχω πιό πολύ ...εισροή δεδομένων.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000