ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 8

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2011 :  17:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
"Ταξίδι"?? να φανταστώ ότι γέμισαν κάρτες και κάρτες με φωτογραφίες??
Αναμένουμε περιγραφές και εικόνες!
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2011 :  19:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ναι τα πουλάκια μου, και κάποιος έλεγε ότι δεν θα παέι διακοπές φέτος, ονόματα δε λέμε!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2011 :  21:56:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

Ευχαριστώ Χρήστο!Καλώς σας βρήκα.
(Αν και γιά τους γνωστούς γενικότερους λόγους πού επικρατούν στη χώρα μας θα προτιμούσα να μην είχα γυρίσει)...

Χθές 20-11 πότισα όλους σχεδόν τους κάκτους με μυκητοκτόνο(previcur γιά τα πιό πολύτιμα φυτά και με το πιό φτηνό νεοτοψίν τα υπόλοιπα, πού δε σαπίζουν εύκολα.

ριχνοντας μια ματια στο πολυ ωραιο αρθρο για τις ασθενειες των κακτων του kuentz (ειναι στα γαλλικα αλλα υπαρχουν και μεταφραστες...)
http://www.kuentz.com/culture_maladies.php
διαπιστωσα οτι το previcur καταπολεμα μονο το πυθiο και τον περονοσπορο
http://www.bayercropscience.gr/index.asp?a_id=236&p_id=231
αντιθετα το νεοτοψιν καταπολεμα σχεδον ολους τους μυκητες και απολυμαινει το χωμα απο το fusarium ,rhizoctonia...
http://www.efthymiadis.gr/inst/redestos/gallery/Products/KN%20Efthymiadis/Downloadables/NEOTOPSIN%2070%20WG%20700gr%2001032011.pdf
μηπως πρεπει να ραντιζουμε και με τα δυο;
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2011 :  21:54:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
[/quote]

ριχνοντας μια ματια στο πολυ ωραιο αρθρο για τις ασθενειες των κακτων του kuentz (ειναι στα γαλλικα αλλα υπαρχουν και μεταφραστες...)
http://www.kuentz.com/culture_maladies.php
διαπιστωσα οτι το previcur καταπολεμα μονο το πυθiο και τον περονοσπορο
http://www.bayercropscience.gr/index.asp?a_id=236&p_id=231
αντιθετα το νεοτοψιν καταπολεμα σχεδον ολους τους μυκητες και απολυμαινει το χωμα απο το fusarium ,rhizoctonia...
http://www.efthymiadis.gr/inst/redestos/gallery/Products/KN%20Efthymiadis/Downloadables/NEOTOPSIN%2070%20WG%20700gr%2001032011.pdf
μηπως πρεπει να ραντιζουμε και με τα δυο;
[/quote]

Αριστοτέλη, η συνδυαστική δράση των δύο αυτών μυκητοκτόνων είναι νομίζω ότι καλύτερο γιά τους κάκτους μας.
Επομένως η απάντηση στο τελευταίο σου ερώτημα είναι σίγουρα καταφατική.
Συνήθως, τα εναλλάσω, αλλά τώρα έπρεπε να διαλέξω, αφού το πότισμα ήταν ένα. Θα μπορούσα να τα συνδυάσω στο ίδιο σκεύασμα, αλλά πριν θα ήθελα να ρωτήσω τον κ.Αλτιπαρμάκη, άν κάτι τέτοιο είναι επιτρεπτό.
Πιθανόν να είναι ,αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Το βιβλίο του Γιάννη Αλτιπαρμάκη, όπου αναφέρονται μύκητες του γένους pythium ως οι συνηθέστεροι και χειρότεροι εχθροί των κάκτων και άλλων παχύφυτων, με έχει επηρεάσει στη χρήση του previcur, κατά προτεραιότητα.
Θα τον ρωτήσω τόσο γι' αυτήν τη συνδιαστικότητα όσο και γιά το συνδυασμό εντομοκτόνου επαφής(πχ dursban) με τα παραπάνω μυκητοκτόνα και θα σας ενημερώσω.

Σήμερα 27-11 σχεδόν τελείωσα με την τοποθέτηση των κάκτων στη χειμερινή τους θέση, γιά την προστασία τους από τη βροχή(η οποία έτσι κι αλλοιώς δεν προβλέπεται τις επόμενες μέρες).

Περιμένω τους Μελόκακτους και τις Ουεμπελμάνιες πού έχω παραγγείλει στο cactus art, με σκόντο(όπως λένε οι φίλοι μας οι Ιταλοί) 50%.
Γι' αυτό η παραγγελία ήταν αστραπιαία, πρίν προλάβω να το σκεφτώ δεύτερη φορά!
Είχε glaugescens, έναν καταπληκτικό μεγαλούτσικο oreas και Uebelmania με field number μεταξύ άλλων, πώς να αντισταθώ...
Τα φυτά του είναι εξαιρετικά!

Οι μελόκακτοι αρχίζουν, δύο εβδομάδες μετά, να δείχνουν καλύτερα στο νέο μέρος τους, όπου έχουν τους 15 βαθμούς πού χρειάζονται ως ελάχιστη θερμοκρασία, και κάποιοι βγάζουν τους καρπούς πού είχαν κρατήσει στο cephalium τους λόγω της πτώσης της θερμοκρασίας.
Αυτό(η παρακράτηση των καρπών) δεν είναι καλό γιατί οι καρποί σιγά σιγά σαπίζουν και ,σίγουρα,δεν είναι ότι καλύτερο γιά την εικόνα και την υγεία των μελόκακτων.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2011 :  19:02:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

"Ταξίδι"?? να φανταστώ ότι γέμισαν κάρτες και κάρτες με φωτογραφίες??
Αναμένουμε περιγραφές και εικόνες!

Ασφαλώς γέμισαν κάρτες και κάρτες και εννοείται ότι θα μοιραστώ εντυπώσεις και εικόνες μαζί σας, Φωτεινή!

Ας τελειώσω δουλειές πού μου έχουν μείνει πίσω και εδώ είμαστε...
Τί θα 'χουμε να λέμε το χειμώνα?
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2011 :  20:10:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα, 10-12-2011 ποτίστηκαν οι Μελόκακτοι και σια με νεοτοψίν(την προηγούμενη φορά είχαν ποτιστεί με κονφιντόρ).
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Dec 2011 :  20:53:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
12-12 πότισα Νοτόκακτους, γυμνοκαλύκια, ορόγιες, ματουκάνες κλπ. με νεοτοψίν.
Έχει πολύ υγρασία τα βράδυα, αλλά και η θερμοκρασία είναι υψηλή γιά την εποχή, οπότε ήταν ευκαιρία. Σε ένα μήνα πάλι.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jan 2012 :  21:48:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
19-1-2012 πότισα τους Μελόκακτους, Ουεμπελμάνιες κλπ.
Επίσης πότισα τα φυτά πού έχω επίσης μέσα γιά μήνες, όπως Notocactus buiningii, Ferocactus lindsayi, diguetii, flavovirens, Espostoopsis dybowskii κ.α.
Το πότισμα έγινε με χαλκό(μυκητοκτόνο και βακτηριοκτόνο επαφής).

Γεωπόνος με συμβούλευσε, όταν πήγα να αγοράσω νεοτοψίν και previcur(τα εναλλάσω στη χρήση γιατί είναι δραστικά απέναντι σε διαφορετικούς μύκητες), να χρησιμοποιώ και χαλκό(πάντα σε ξεχωριστά ριζοποτίσματα με τα παραπάνω δύο σκευάσματα, τα οποία σε αντίθεση με το χαλκό είναι διασυστηματικά).

Δεν έχω μπορέσει λόγω κρύου να ποτίσω Notocacti, parodiae, gymnocalyciae κλπ.
Δείχνουν όμως εντάξει και μερικοί...έχουν ανάπτυξη!!!
Ειδικά από τους νοτόκακτους οι Εριόκακτοι δείχνουν πολύ καλά.
Ανησυχώ γι' αυτούς και γιά όλα τα φυτά πού προέρχονται από το Rio Grande do Sul, γιατί θέλουν λίγο παραπάνω ζέστη.

Θέλω να έχω πρόβλεψη γιά μιά εβδομάδα καλού καιρού, επιτέλους...
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2012 :  08:42:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Επιτέλους λίγος ήλιος.
Τέτοια παρατεταμένη κακοκαιρία δε θυμάμαι.
Ούτε αλκυωνίδες μέρες είχαμε φέτος, τί ήταν αυτό?
Η θερμοκρασία δεν έπεσε κάτω από τους 2 C, αλλά ήταν συνολικά χαμηλή και συνδυάζονταν με υψηλή ατμοσφαιρική υγρασία, συνδυασμός θανατηφόρος...
Η εβδομάδα πού έρχεται θα έχει αρκετές ημέρες με θερμοκρασία πάνω από 20 C.

Πότισα επιτέλους τα γυμνοκαλύκια και τις παρόντιες.
Πότισα την ίδια μέρα(24-2-2012) Μελόκακτους & σία.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2012 :  17:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ερώτηση
Τα γυμνοκαλύκια που ποτίζεις τα έχεις έξω?

Διαβάζω στο ημερολόγιό σου, ποτίσματα από εδώ ποτίσματα από εκεί και αναρωτιέμαι.
Βεβαίως η συλλογή μου μικρή δεν περιλαμβάνει ουεμπελμάνιες μερικές μαμμιλάριες που δεν έχουν σταματήσει να ανθίζουν σημειώνω, κάποια γυμνοκαλύκια και μερικά άλλα διάφορα μικρά,
όλα τα έχω αφήσει να διψάνε.
Εσύ γιατί ποτίζεις? Δεν έχω καταλάβει κάτι καλά?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Feb 2012 :  20:15:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, εκτός από αυτά πού έχω μέσα(Μελόκακτους κ' σια), ποτίζω επίσης μία φορά το μήνα (άν το επιτρέπει ο καιρός, πχ το Γενάρη δεν το επέτρεψε), τα είδη πού αναφέρω, δηλ. Γυμνοκαλύκια και Παρόντιες πού, ναί, τις έχω έξω.

Θεωρώ ότι αυτό είναι καλύτερο γιά τους συγκεκριμένους κάκτους.
Υπάρχει πάντα ρίσκο(μικρό κατ' εμέ), αλλά το τίμημα της πλήρους ξηρασίας γι' αυτά τα είδη, σε αντίθεση με τους μεξικάνικους κάκτους είναι πολύ βαρύ.

Συνήθως, τεχνητή ξηρασία σ' αυτά τα είδη, οδηγεί σε απώλεια των ριζών, με αποτέλεσμα, όταν ποτίσεις ξανά τον Απρίλιο, το φυτό ή δε θα μπορεί να ανταποκριθεί καλά στο πότισμα ή, ακόμα χειρότερα, θα σαπίσει ακριβώς τότε. Αυτό είναι απόλυτο γιά είδη όπως π.χ. ο Notocactus(Parodia) buiningii.

Τούτο συμβαίνει γιατί σε αντίθεση με τους μεξικάνικους κάκτους, οι οποίοι έχουν μία σαφή καμπύλη βροχόπτωσης στα μέρη πού φύονται, πολλοί από τους Νοτιοαμερικάνικους, όπως ο παραπάνω πού φύεται στα σύνορα Βραζιλίας-Ουρουγουάης αντί γιά καμπύλη, έχουν περίπου ευθεία γραμμή, δηλαδή με λίγα λόγια δέχονται βροχή όχι μόνο τους ανοιξιάτικους και τους καλοκαιρινούς μήνες, αλλά και τους άλλους μήνες του χρόνου σε ανάλογο βαθμό.

Τα συγκεκριμένα είδη όχι απλώς τα ποτίζω, αλλά επειδή βρίσκονται στο βορεινό μπαλκόνι, ο ήλιος έχει να τα δεί μήνες και θα τα δεί πάλι από τον Απρίλη, πράγμα πού σημαίνει ότι στεγνώνουν και δυσκολότερα.
Άρα, πάω κόντρα στα καθιερωμένα all the way...

Το αποτέλεσμα θεωρώ ότι με έχει δικαιώσει, μέχρι τώρα, και δε γυρνώ στο δόγμα της καθιερωμένης "ολικής" θεώρησης της καλλιέργειας των κάκτων(π.χ. ξηρασία γιά όλους γιά 5 μήνες), την οποία θεωρώ, γιά τους παραπάνω λόγους εσφαλμένη.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2012 :  02:11:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Δυστυχώς, τα δεδομένα άλλαξαν και το μελλοντικό δελτίο καιρού τροποποιήθηκε προς το χειρότερο...

Αντί γιά θερμοκρασίες 20 C την ημέρα, η πρόγνωση της εβδομάδας άλλαξε και βγάζει τώρα χαμηλές ελάχιστες θερμοκρασίες(στο Μοσχάτο φαντάσου 2 C !!!).
Μάλιστα...
Φαντάζομαι θα είναι υψηλό crash test γιά τα ποτισμένα μου φυτά.

Προσοχή σε όλους σας μην παρασυρθήτε όπως εγώ.
Περιμένετε να περάσει το κρύο μιάς ακόμα εβδομάδας!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2012 :  06:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ούτε αλκυωνίδες μέρες είχαμε φέτος, τί ήταν αυτό?

Όντως, φετος είχαμε....μία αλκυονίδα μέρα , χθες...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2012 :  07:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Δυστυχώς, τα δεδομένα άλλαξαν και το μελλοντικό δελτίο καιρού τροποποιήθηκε προς το χειρότερο...

Αντί γιά θερμοκρασίες 20 C την ημέρα, η πρόγνωση της εβδομάδας άλλαξε και βγάζει τώρα χαμηλές ελάχιστες θερμοκρασίες(στο Μοσχάτο φαντάσου 2 C !!!).
Μάλιστα...
Φαντάζομαι θα είναι υψηλό crash test γιά τα ποτισμένα μου φυτά.

Προσοχή σε όλους σας μην παρασυρθήτε όπως εγώ.
Περιμένετε να περάσει το κρύο μιάς ακόμα εβδομάδας!

Για τη λογική των χειμερινών ποτισμάτων σου συμφωνώ απολύτως!
Ειδικά όσα γράφεις για τους Notocactus κυρίως αλλά και τις Parodias τα έχω διαπιστώσει κι εγώ. (Ειρήνη, έχουμε αναφέρει σχετικά με τα χειμερινά ποτίσματα, απλώς είναι δύσκολο να μπουν όλα τα φυτά σε "ένα καζάνι" αφού είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις τους
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1495).Ωστόσο, φέτος λόγω ακριβώς της παρατεταμένης κακοκαιρίας, απ' τα μέσα Δεκεμβρίου έχουμε θερμοκρασίες χαμηλές, εδώ Θεσσαλονίκη ακόμη πιο χαμηλές...επέλεξα φέτος να μην ποτίσω καθόλου αφού συνέχεια περίμενα να δω πρόγνωση καλού καιρού για κάποιες μέρες...που δεν έκανε τελικά ποτέ. Τελικά έκανα ένα πότισμα την Πέμπτη νομίζω (η Παρασκευή ήταν...η μέρα που βγήκε ο ήλιος...), μόνο Νοτοκάκτους και Παρόδιες.
Όταν οι χαμηλές θερμοκρασίες κρατούν για πολύ λίγο δεν είναι νομίζω πρόβλημα και πιστεύω κι ελπίζω Χρήστο ότι δε θα έχεις προβλήματα. Δυό μέρες, λέει, θα κρατήσει το κρύο και συνήθως οι θερμοκρασίες μέσα στην πόλη είναι λίγο πιο πάνω απ' αυτό που γράφουν στην πρόγνωση.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Feb 2012 :  07:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ειρήνη, εκτός από αυτά πού έχω μέσα(Μελόκακτους κ' σια), ποτίζω επίσης μία φορά το μήνα (άν το επιτρέπει ο καιρός, πχ το Γενάρη δεν το επέτρεψε), τα είδη πού αναφέρω, δηλ. Γυμνοκαλύκια και Παρόντιες πού, ναί, τις έχω έξω.

Θεωρώ ότι αυτό είναι καλύτερο γιά τους συγκεκριμένους κάκτους.
Υπάρχει πάντα ρίσκο(μικρό κατ' εμέ), αλλά το τίμημα της πλήρους ξηρασίας γι' αυτά τα είδη, σε αντίθεση με τους μεξικάνικους κάκτους είναι πολύ βαρύ.

Συνήθως, τεχνητή ξηρασία σ' αυτά τα είδη, οδηγεί σε απώλεια των ριζών, με αποτέλεσμα, όταν ποτίσεις ξανά τον Απρίλιο, το φυτό ή δε θα μπορεί να ανταποκριθεί καλά στο πότισμα ή, ακόμα χειρότερα, θα σαπίσει ακριβώς τότε. Αυτό είναι απόλυτο γιά είδη όπως π.χ. ο Notocactus(Parodia) buiningii.

Τούτο συμβαίνει γιατί σε αντίθεση με τους μεξικάνικους κάκτους, οι οποίοι έχουν μία σαφή καμπύλη βροχόπτωσης στα μέρη πού φύονται, πολλοί από τους Νοτιοαμερικάνικους, όπως ο παραπάνω πού φύεται στα σύνορα Βραζιλίας-Ουρουγουάης αντί γιά καμπύλη, έχουν περίπου ευθεία γραμμή, δηλαδή με λίγα λόγια δέχονται βροχή όχι μόνο τους ανοιξιάτικους και τους καλοκαιρινούς μήνες, αλλά και τους άλλους μήνες του χρόνου σε ανάλογο βαθμό.

Τα συγκεκριμένα είδη όχι απλώς τα ποτίζω, αλλά επειδή βρίσκονται στο βορεινό μπαλκόνι, ο ήλιος έχει να τα δεί μήνες και θα τα δεί πάλι από τον Απρίλη, πράγμα πού σημαίνει ότι στεγνώνουν και δυσκολότερα.
Άρα, πάω κόντρα στα καθιερωμένα all the way...

Το αποτέλεσμα θεωρώ ότι με έχει δικαιώσει, μέχρι τώρα, και δε γυρνώ στο δόγμα της καθιερωμένης "ολικής" θεώρησης της καλλιέργειας των κάκτων(π.χ. ξηρασία γιά όλους γιά 5 μήνες), την οποία θεωρώ, γιά τους παραπάνω λόγους εσφαλμένη.

ΚΑΛΗΜΈΡΑ!
Πολύ διαφωτιστικά όλα αυτά και σε ευχαριστώ Χρήστο.
Είμαι σίγουρη ότι τα γυμοκαλύκιά μου έχουν απωλέσει όλα τις ρίζες τους.
Εμένα βρίσκονται σε νότιο μπαλκόνι και χωρίς καμία προστασία από το ηλιακό φως.
Με το που θα περάσει και αυτό το κύμα κακοκαιρίας θα τα ποτίσω, άσε που σκέφτομαι να τα τουμπάρω για να δω πρώτα τι συμβαίνει με τις ρίζες.
Και πάλι ευχαριστώ.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Mar 2012 :  17:13:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Το Σάββατο 3-3-12 έκανα ένα ψέκασμα με ακαρεοκτόνο(zoro).
Το πιό πιθανό είναι ότι ο τετράνυχος δεν είναι ακόμα ενεργός, αλλά καλύτερα να πάει λίγο φάρμακο χαμένο, παρά τα φυτά μου.
Μετά την προσβολή, ...γειά σας!
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τον τετράνυχο...

Τελικά, πολύ καλά έκανα και πότισα.
Άδικος ο συναγερμός...
Ποιοί 2 C, μέχρι 8 κατέβηκε η θερμοκρασία. Ράδιο αρβύλα και στον καιρό ή η πρόγνωση αφορά την ...Κηφισσιά!
Πρόλαβε και έκανε δυό καλές μέρες, μετά είχε βοριά με χαμηλή ατμοσφαιρική υγρασία και στέγνωσε το χώμα πιό εύκολα.

Πολύ χειρότερος ο καιρός τώρα με βροχές και μόνιμα αυξημένη ατμοσφαιρική υγρασία...
Θα έφτανα Απρίλη γιά να ποτίσω τις Παρόντιες κλπ.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2012 :  19:25:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
H Euphorbia enopla αναπτύσσεται εδώ και ένα μήνα περίπου, τόσο αυτή πού έχω μέσα, όσο και αυτή πού είναι έξω.
Η μεγάλη μου Euphorbia trigona fa. rubra έπαθε ζημιά σε μερικά κλαδιά της από το παρατεταμένο φετεινό κρύο.
Οι υπόλοιπες Euphorbiae δεν έπαθαν τίποτα, ακόμα και η mammillaris πού είναι ανθισμένη εδώ και μήνες.

Οι Μελόκακτοι με το πού ξεκίνησε ο καλύτερος καιρός και η θερμοκρασία εκεί πού τους έχω είναι πλέον σταθερά πάνω από τους 18 C, ενώ τους χτυπάει και ο απογευματινός ήλιος εδώ και μισό μήνα, άρχισαν να βγάζουν τα φρούτα πού είχαν μέσα στο cephalium φυλαγμένα από πέρισυ. Απίστευτα φυτά, απίστευτα!!!

Το παρατεταμένο κρύο πήγε πίσω τις ανθοφορίες όλων των φυτών.
Είναι η πρώτη φορά, πού κάκτοι όπως η Mamm. hahnianna, η mamm. plumosa κά δεν είναι ανθισμένοι αυτήν την εποχή.
Τα προηγούμενα χρόνια ξεκινούσαν την ανθοφορία μέσα στο χειμώνα, περίπου τέλη Γενάρη με τις Αλκυωνίδες μέρες, πού φέτος δεν τις είδαμε ποτέ!
Ακόμα και οι Pediocacti έχουν καθυστερήσει ν' ανθήσουν.

Ίσως, οι κάκτοι έχουν καλύτερο αισθητήριο σχετικά με τον καιρό, ακόμα και σε σχέση με τα γηγενή φυτά...
Κορυφή σελίδας

Ελένη
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2012 :  19:01:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Με την Euphorbia trigona fa. rubra έχω κι εγώ πρόβλημα.
Είναι η πρώτη φορά που φυτό μου παθαίνει ζημιά από το κρύο.
Τι θα κάνεις, θα κόψεις τα προσβεβλημένα κλαδιά?
Εγώ τηρώ στάση αναμονής γιατί δεν ξέρω πιο είναι το καλύτερο.
Να τα αφήσω ή να τα κόψω.
Εσύ τί προτείνεις?

Όσο για την καθυστέρηση στην ανθοφορία... άστα να πάνε εφέτος...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2012 :  20:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
εγώ την έχασα, πάπαλα εδώ και κάτι μήνες

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Mar 2012 :  20:38:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ελένη, το φυτό μου δείχνει ήδη τί να κάνω...

Ένα κλαδί έχει ήδη γύρει προς τα κάτω από το σημείο της ένωσής του με τον κυρίως βλαστό του φυτού, άρα το κόψιμο του είναι η μόνη λύση.
Δεν έχει νόημα να περιμένω, αφού είναι καταδικασμένο.
Το καλό είναι ότι στο σημείο αυτό θα δημιουργηθεί η μικρότερη δυνατή πληγή και δε θα φαίνεται μετά από λίγο.

Ένα-δύο ακόμα ίσως έχουν πρόβλημα, οπότε περιμένω να δώ πώς θα πάνε.

Το κρίσιμο είναι να μην υπάρχει σημείο πλήρους νέκρωσης των ιστών σε ένα βλαστό, αφού ότι είναι πέρα απ' αυτό το σημείο είναι χαμένο.

Το καλό είναι ότι το φυτό ως σύνολο, μάλλον, τη γλύτωσε, αν και γιά να γίνει πλήρης απολογισμός θα πρέπει να περάσει λίγος χρόνος ακόμα.

Την Ευφόρβια αυτή την είχα πάρει μικρό φυτάκι λίγων εκατοστών πρίν από λίγα σχετικά χρόνια και τώρα με έχει περάσει στο ύψος, άρα μέσα δε μπορεί να μετακινηθεί από το μπαλκόνι, άρα η επιβίωσή της είναι στα χέρια του καιρού.
Ρίχνω πάνω της το ειδικό τούλι πού προστατεύει τα φυτά από την παγωνιά, αλλά μέχρι εκεί...
Κορυφή σελίδας

Ελένη
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2012 :  16:36:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Και η δική μου το ίδιο.
Έτσι την πήρα κι εγώ σε ένα γλαστράκι Φ10 και τώρα είναι 1.5 μέτρο.
Κάθε μετακίνηση είναι επικίνδυνη και πρέπει να σκεφτώ και για τη μεταφύτευση που του χρόνου μάλλον θα είναι απαραίτητη.

Το θέμα με τη δική μου είναι οτι ενώ σε μερικά κλαδιά η προσβολή από το κρύο είναι πλήρης με αποτέλεσμα να σχηματίζεται ένας ξεραμένος "λαιμός", υπάρχει υποψία ανάπτυξης στις κορυφές ή έτσι δείχνει.
Λέω να περιμένω...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Mar 2012 :  21:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Και το δικό μου φυτό Euphorbia trigona fa. rubra "έφυγε" γρήγορα απ' τη συλλογή λόγω κρύου, που εδώ Θεσσαλονίκη είναι και πιο πολύ. Όμορφο φυτό όταν μεγαλώνει αλλά... θέλει τον κατάλληλο χώρο ή τον κατάλληλο καιρό.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2012 :  18:00:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
23-3 πότισα Μελόκακτους & σια.
Σήμερα 26-3 πότισα τους Πεδιόκακτους.
Υπέροχα μπουμπούκια από τους μικροσκοπικούς Turbinicarpus pseudopectinatus.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2012 :  22:29:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
6-4 πότισα Μελόκακτους & σια με previcur.
Θα τους κρατήσω μέσα μέχρι οι μίνιμουμ θερμοκρασίες τη νύκτα να είναι πάνω από 16-18 βαθμοί.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Apr 2012 :  23:42:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Πότισα την 20-4-2012 Μελόκακτους & σια.
Σάββατο 21-4-2012 τελείωσα, επιτέλους τον πρώτο γύρο ποτίσματος των κάκτων γιά τη φετεινή σεζόν(με previcur).
Τελευταίοι ποτίστηκαν, μεταξύ άλλων, οι Αριόκαρποι, οι οποίοι δε φαίνεται να επωφελούνται καθόλου από πρόωρη έναρξη ποτισμάτων.
Εκεί χρειάζεται προσοχή. Είναι φυτά ιδιαίτερα όσον αφορά στην περίοδο ανάπτυξής τους.

Ξεκίνησα τα ποτίσματα από τους κάκτους της ταράτσας στις 7-4, κυρίως φερόκακτοι και εχινοκέρεοι, πού είχαν φανερά σημάδια αφυδάτωσης.
Την επόμενη ήδη ημέρα είχαν απορροφήσει τόσο νερό πού έγιναν αγνώριστα σε σχέση με πρίν.

Μετά συνέχισα τα ποτίσματα στις 9 και 10-4, αλλά σταμάτησα γιά κάποιες μέρες, λόγω του καιρού.
Συνέχισα στις 14-4 και τελείωσα την ημέρα πού προανέφερα.
Σήμερα, 22-4 θα ποτίσω τους κάκτους της ταράτσας ξεκινώντας το δεύτερο γύρο.

Μιά αρχική εντύπωση από το σύνολο της συλλογής μου:
η ανθοφορία άργησε πολύ φέτος, λόγω της παρατεταμένης κακοκαιρίας.
Στο Μοσχάτο η θερμοκρασία δεν έπεσε μεν κάτω από τους 2 C, αλλά ήταν σχεδόν κάθε βράδυ χαμηλή, σταθερά κάτω από τους 10 C, πράγμα πού δε θυμάμαι να έχει συμβεί στο παρελθόν, καθώς έχουμε πιό ήπιους χειμώνες(το τελευταίο μέρος πού χιονίζει στην Αθήνα είναι η ...μεσοποταμία του Μοσχάτου.

Αυτό είχε, προφανώς, εντυπωσιακά αποτελέσματα!!!
Όχι αρνητικά όπως θα σκεφτεί κανείς, αλλά θετικά!
Η ανθοφορία όλων των ειδών είναι αντυπωσιακή, καλύτερη από ποτέ!
Ακόμα και φυτά πού πέρισυ δεν είχαν ανθίσει, όπως η Mamm. uncinata και magnifica, ή και είδη όπως ο Thelocactus macdowelii, πού δεν είχε ανθίσει ποτέ στα χέρια μου και ,βέβαια, πάνω απ' όλους οι εχινοκέρεοι, πού έχουν πολλά μπουμπούκια ή έχουν ήδη ανθίσει(knippelianus).

Συμπέρασμα?
Ο ρόλος του καιρού έχει υποτιμηθεί πολλές φορές στην καλλιέργεια κάκτων όχι σε θερμοκήπιο, όπως στη δική μου περίπτωση, πράγμα πού μου θύμισε ο περίεργος καιρός πού είχαμε φέτος.

Πάντως, πράγματι, ένα είναι σίγουρο.
Ο κρύος καιρός προάγει την ανθοφορία.

Edited by - Cactiholic on 23 Apr 2012 03:19:31
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000