ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 8

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  19:41:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Δυστυχώς είχα απώλεια.
Έχασα έναν αριόκαρπο trigonus, από τους τρείς πού είχα πάρει από Γερμανία.
Ήταν η κανονική μορφή, ενώ ο horacecki και ο elongatus είναι καλά.
Ευτυχώς όλα καλά με τους υπόλοιπους, τους οποίους σχεδόν όλους τους έχω πάρει από τον Ανδρέα, και είναι ασύγκριτης ποιότητας και πάντα, σε αντίθεση με τους τριγόνους πού ανέφερα, με αριθμό συλλογής σπόρου.

Το περίεργο πάντως είναι ότι ο αριόκαρπος σάπισε από το "κολάρο" και πάνω, ενώ οι κονδυλώδεις ρίζες(είχε δύο) ήταν ακόμα υγιείς.
Ίσως, κάποιο τραύμα στο λαιμό του κάκτου?
Μάλλον γιατί το μείγμα χώματος και ο τρόπος φύτευσης ήταν ίδιος γιά όλους τους αριόκαρπους, γιά να το αποδώσω σε νερό πού έμενε γιά πολύ ώρα στο λαιμό του αριόκαρπου, λόγω κακής αποστράγγισης.

Το πρόβλημα είναι ότι ο Ανδρέας αυτήν την περίοδο τυχαίνει και δεν έχει trigonus κανονικό, παρά μόνο minor, πού ήδη απέκτησα.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  23:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

Ίσως, κάποιο τραύμα στο λαιμό του κάκτου?

Κρίμα για την απώλεια...Κι εγώ κάτι τέτοιο θα έλεγα, κάποιο τραύμα.
Ένας δικός μου A. retusus έσπασε ένα tubercle (ελληνικά?) προχθές καθώς έπεσε η γλάστρα... Δεν πρόλαβα να κάνω κάτι και δεν ξέρω αν κινδυνεύει...Μου έκανε πολλή εντύπωση που έσπασε σαν να ήταν γυάλινο.
Κορυφή σελίδας

Billy

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 31 May 2011 :  23:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Billy Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Billy  Απάντηση με παραπομπή
Κρίμα, ελπίζω να βρεις να τον αντικαταστήσεις.

tubercle θα μπορούσαμε να το πούμε φυμάτιο; Λίγο αδόκιμος ο όρος αφού είναι για άλλα φυτά αλλά είναι η ακριβής μετάφραση της λέξης.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jun 2011 :  17:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Billy

Κρίμα, ελπίζω να βρεις να τον αντικαταστήσεις.

tubercle θα μπορούσαμε να το πούμε φυμάτιο; Λίγο αδόκιμος ο όρος αφού είναι για άλλα φυτά αλλά είναι η ακριβής μετάφραση της λέξης.

Δεν ήξερα ότι χρησιμοποιείται αυτή η λέξη, από εκεί και η φυματίωση (tuberculosis)...
Χρήστο μόνο εδώ λίγο ξεφύγαμε στο θέμα σου. Θα συνεχίσουμε σε σχετικό θέμα τα "μεταφραστικά"
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jun 2011 :  22:59:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
1-6 Πότισα Μελόκακτους και σία.
Σήμερα 3-6 θα ποτίσω τους κάκτους της ταράτσας.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jun 2011 :  01:30:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
8,9,10-6-11 πότισμα.
12-6-11 πότισα τους τελευταίους κάκτους του μπαλκονιού, αυτούς στις μεγάλες γλάστρες, πού τους αφήνω πάντα τελευταίους.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Jun 2011 :  16:44:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
13-6-2011 Πότισμα Μελόκακτων με previcur. Άργησα, πέρασαν 13 μέρες.
Τις Uebelmanniae και κάποιους Notocacti τους έχω πάρει ήδη μακριά από τους Μελοκακτους, γιατί θέλουν δροσιά, ιδιαίτερα τα βράδυα. Πήγαν στο βορειανατολικό μου μπαλκόνι και έχουν μόνο πρωινό ήλιο.
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jun 2011 :  08:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

13-6-2011 Πότισμα Μελόκακτων με previcur. Άργησα, πέρασαν 13 μέρες.
Τις Uebelmanniae και κάποιους Notocacti τους έχω πάρει ήδη μακριά από τους Μελοκακτους, γιατί θέλουν δροσιά, ιδιαίτερα τα βράδυα. Πήγαν στο βορειανατολικό μου μπαλκόνι και έχουν μόνο πρωινό ήλιο.

Καλημέρα Χρήστο!!!
Παρατήρηση άσχετη. Μου αρέσει που κλίνεις τα λατινικά ονόματα, και τα βάζεις στον πληθυντικό!!! Uebelmanniae, Notocacti
Πού τα θυμάσαι ρε θηρίο??? Μπράβο, 18 πήρα στις Πανελλήνιες σε αυτό το μάθημα αλλά δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jun 2011 :  23:40:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Καλημέρα Χρήστο!!!
Παρατήρηση άσχετη. Μου αρέσει που κλίνεις τα λατινικά ονόματα, και τα βάζεις στον πληθυντικό!!! Uebelmanniae, Notocacti
Πού τα θυμάσαι ρε θηρίο??? Μπράβο, 18 πήρα στις Πανελλήνιες σε αυτό το μάθημα αλλά δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα!!!

mavirenes

Πολλά συντέλεσαν...
Τριτοδεσμίτης, ρωμαικό δίκαιο στη νομική, δικηγόρος και ...κακτόφιλος!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  15:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
όπως και να έχει φίλε μου Χρήστο, μπράβο μου αρέσει, είμαι και λίγο λεπτολόγος με το θέμα γλώσσα βλέπεις (και πολύ φοβάμαι και σε πολλά άλλα)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2011 :  02:03:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Πότισα 20-6 τους κάκτους της ταράτσας, κυρίως αυτούς στην προστατευμένη θέση.
και 21-6 Parodia, Gymnocalycium, Webelmania κλπ στο βορειοανατολικό μπαλκόνι.
Αργώ, έχω φτάσει να ποτίζω μετά από 15 μέρες, κάποιες φορές.
Οι κάκτοι είναι μιά χαρά, αλλά πρέπει να το κατεβάσω στις 10 περίπου.
Τώρα οι Μελόκακτοι δείχνουν καλή ανάπτυξη. Θέλουν ζέστη.
Οι Αριόκαρποι άργησαν όπως πάντα, αλλά τώρα είναι σε φούλ ανάπτυξη.
Μεγάλη έκπληξη οι Τουμέγιες: με το πού φυτεύτηκαν ξεκίνησαν να μεγαλώνουν κι είναι και στις ρίζες τους!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2011 :  09:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Μεγάλη έκπληξη οι Τουμέγιες: με το πού φυτεύτηκαν ξεκίνησαν να μεγαλώνουν κι είναι και στις ρίζες τους!

τί είναι οι τουμέγιες????????????????????

mavirenes
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2011 :  10:26:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:

τί είναι οι τουμέγιες????????????????????

mavirenes

http://www.cactuspedia.info/schede/TOUMEYA/Toumeya_papyracantha/Toumeya_papyracantha/Toumeya_papyracantha.htm
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2011 :  10:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
τι αγκαθάρες είναι αυτές!!!ωραιότατες οι τουμέγιες!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2011 :  06:11:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Πότισμα 23-6.
24-6 τελείωσε ο γύρος ποτίσματος.
Κάποια είδη πού θέλουν ζέστη, όπως κάποια κεριά, μελόκακτοι, παχυκέρεοι, ευφόρβιες, είναι στην ανάπτυξή τους.
Τους μελόκακτους τους μετέφερα στο βορειοανατολικό μπαλκόνι, γιατί στη βιτρίνα του μαγαζιού θα έβραζαν, αφού τα βράδια δεν πέφτει καθόλου η θερμοκρασία εκεί. Όταν πιάσουν οι πρώτες ψύχρες πάλι...

Οι παρόντιες-νοτόκακτοι και εχινοψις-λομπίβια στην καλύτερη ανθοφορία πού είχα ποτέ. Τα πειράματα έπιασαν τόπο.

Γιά πρώτη φορά πήγαν καλά οι εχινοκέρεοι, οι οποίοι πίστευα ότι δεν πάνε καλά στα χέρια μου.
Μόνη εξαίρεση o rigidissimus. Δε λέει να μου ανθίσει κανείς τους κι άς είναι σε ήλιο.
Μήπως θέλουν πιό ψυχρό χειμώνα, απ ' ότι το Μοσχάτο μπορεί να τους προσφέρει? Ποιός ξέρει...

Edited by - Cactiholic on 25 Jun 2011 06:23:38
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2011 :  17:58:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
25-6 πότισα τους μελόκακτους στην καινούργια τους θέση.

Εδώ και δύο εβδομάδες έχω βάλει σε κόντρα ήλιο όλα τα μικρά φυτά, πού από μικρή ηλικία αγαπούν τον ήλιο π.χ. γκλαντουλίκακτοι, πεντιόκακτοι, ανγκιστρόκακτοι, ορτεγκόκακτοι, κάποιοι φερόκακτοι κλπ.
όντως κανένα πρόβλημα με εγκαύματα.

Αντίθετα, απέσυρα ένα φερόκακτο latispinus v.flavispinus, γιατί είχε αρπάξει από τη μία μεριά. Πήγε στο ΒΑ μπαλκόνι, όπου έχει ήλιο μόνο το πρωί και το απόγευμα.

Θέλει προσοχή: ποτέ τα φυτά στο ίδιο τσουβάλι, μόνο και μόνο επειδή ανήκουν στο ίδιο γένος.
Οι φερόκακτοι π.χ. αγαπούν πράγματι τον απ' ευθείας ήλιο, γιατί και στο φυσικό τους περιβάλλον είναι εκτεθειμένοι.

Αυτό δεν ισχύει όμως γιά όλους...
Ο latispinus και ο histrix, γιά να αναφέρω δύο παθαίνουν εύκολα έγκαυμα σε τέτοιες συνθήκες, γιατί στη φύση φυτρώνουν κοντά σε θάμνους και γενικά σε μέρη πού έχουν κάποια προστασία.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2011 :  19:00:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
μια πολυ καλη λυση ειναι το πρασινο δυχτι που βαζουμε πανω απο τον λαχανοκηπο
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2011 :  19:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

25-6 πότισα τους μελόκακτους στην καινούργια τους θέση.

Εδώ και δύο εβδομάδες έχω βάλει σε κόντρα ήλιο όλα τα μικρά φυτά, πού από μικρή ηλικία αγαπούν τον ήλιο π.χ. γκλαντουλίκακτοι, πεντιόκακτοι, ανγκιστρόκακτοι, ορτεγκόκακτοι, κάποιοι φερόκακτοι κλπ.
όντως κανένα πρόβλημα με εγκαύματα.

Αντίθετα, απέσυρα ένα φερόκακτο latispinus v.flavispinus, γιατί είχε αρπάξει από τη μία μεριά. Πήγε στο ΒΑ μπαλκόνι, όπου έχει ήλιο μόνο το πρωί και το απόγευμα.

Θέλει προσοχή: ποτέ τα φυτά στο ίδιο τσουβάλι, μόνο και μόνο επειδή ανήκουν στο ίδιο γένος.
Οι φερόκακτοι π.χ. αγαπούν πράγματι τον απ' ευθείας ήλιο, γιατί και στο φυσικό τους περιβάλλον είναι εκτεθειμένοι.

Αυτό δεν ισχύει όμως γιά όλους...
Ο latispinus και ο histrix, γιά να αναφέρω δύο παθαίνουν εύκολα έγκαυμα σε τέτοιες συνθήκες, γιατί στη φύση φυτρώνουν κοντά σε θάμνους και γενικά σε μέρη πού έχουν κάποια προστασία.

σε ευχαριστούμε Χρήστο για τα χρήσιμα που μας μαθαίνεις

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2011 :  21:18:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Χθές 28-6-2011 πότισα τους κάκτους της ταράτσας.

Είναι η εποχή του τελευταίου ποτίσματος γιά τους πεντιόκακτους.
Θα τους ξαναποτίσω το Σεπτέμβριο, όταν θα έχει δροσίσει ο καιρός.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jul 2011 :  00:32:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
2-7-2011 πότισα τους όλους τους κάκτους στο μπαλκόνι, εκτός της ραφιέρας.
3-7-2011 τελείωσα το πότισμα.
Απέσυρα τους μικρούς Pediocactus knowltonii από την ταράτσα.
Με αυτά πού διάβασα γι' αυτούς αποφάσισα ότι ο κόντρα ήλιος δε θα τους κάνει καλό.
Το μεγάλο gymnocalycium saglionis κάηκε λίγο στη μία του πλευρά.
Καλά το είχα σε σκιερό μέρος...
Κάπου διάβασα ότι του αρέσει ο ήλιος και ήδη από το χειμώνα το είχα στο δυτικό μπαλκόνι. Λάθος όπως αποδείχτηκε.
Ελπίζω να πρόλαβα...

Είναι εποχή πού τα είδη πού αγαπούν τη ζέστη είναι στα φόρτε τους, όπως π.χ. οι Ευφόρβιες, οι Μελόκακτοι κλπ.

Το pachypodium φαίνεται να έγινε καλά, από τότε πού πρόσθεσα ελαφρόπετρα στον πάτο της γλάστρας του και, το κυριότερο, από τότε πού πέταξα το πιατάκι πού μαζεύονταν το νερό.

Πίστευα ότι του άρεσε, μέγα λάθος!
Τα φύλλα έβγαιναν κατσουριασμένα και με μαύρα στίγματα.
Οι ρίζες ήταν εντάξει, άρα ήταν το παραπανίσιο νερό πού έκανε τη ζημιά...
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jul 2011 :  00:13:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
10-7-2011 Πότισμα Μελόκακτων και Γουεμπελμάνιων.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jul 2011 :  18:53:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
10 και 11-7-2011 Πότισμα κάκτων ταράτσας.
Ένας latispinus έχει έγκαυμα και θα αποσυρθεί στο μπαλκόνι, όπως επίσης και ο macrodiscus, ο οποίος δεν κάηκε, αλλά μάλλον δεν του αρέσει ο κόντρα ήλιος της ταράτσας.

Ο συγκεκριμένος στη φύση ζεί κάτω από τη σκιά θάμνων και δέντρων και όταν τα πράγματα παραζορίσουν από τη ξηρασία και τη ζέστη, χώνεται στη γή!
Τίποτα δεν είναι τυχαίο λοιπόν...
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2011 :  17:30:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
15-7, πότισα Parodiae, Gymnos &.
Πόσισα και κάποιους κάκτους πιό εκτεθειμένους στον ήλιο και σε πιό μικρές γλάστρες.
Έχουν προτεραιότητα.
Έχω καθυστερήσει πάλι, αλλά με τέτοια ζέστη καλύτερα...
Η απορρόφηση του νερού από τα φυτά τις μέρες του καύσωνα είναι πιό αργή.

Κάποια γένη όπως Pediocactus, Eriosyce δε θα ποτιστούν καθόλου.

Αρκετές copiapoe πήγαν να αρπάξουν από τον ήλιο.
Είναι στις θέσεις αυτές από πέρισυ, άρα δεν αντέχουν τον καλοκαιρινό ήλιο της Αττικής και όλα τα άλλα, γιά σταδιακές προσαρμογές είναι ...μπούρδες!!!

Όσες είχαν πρόβλημα στο δυτικό μπαλκόνι πού ήταν(ούτε καν σε κόντρα ήλιο όλη μέρα!), πήγαν στο βορειοανατολικό, όπου θα έχουν ήλιο, γιά τους επόμενους τρείς μήνες τις πρωινές ώρες μόνο(πρίν τις 11).
Το χειμώνα θα γυρίσουν στα ράφια τους στο δυτικό μπαλκόνι.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2011 :  19:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
δεν πήγες διακοπές εσύ ακόμη?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2011 :  20:45:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:

δεν πήγες διακοπές εσύ ακόμη?

mavirenes

Δεν προβλέπεται,δυστυχώς, Ειρήνη!
Οι φόροι με γονάτισαν...
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση: