ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Η συλλογή μου:φροντίδα και σκέψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 8

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2010 :  11:08:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ωραία ιδέα η ίδρυση αυτής της κατηγορίας θεμάτων.
Εύγε Φωτεινή.

Λοιπόν, ας την εγκαινιάσω.
Με λένε Χρήστο Σκαρβελάκη και μένω στο Μοσχάτο.

Το ήπιο κλίμα, λόγω της γειτνίασης με τη θάλασσα, μου επιτρέπει να διατηρώ τη συλλογή κάκτων στο μπαλκόνι (δυτικό και βορειοανατολικό) και την ταράτσα μου. Αυτά τα ανέφερα γιά να έχετε μιά ιδέα γιά το περιβάλλον και να μη χρειαστεί να τα επαναλάβω στο μέλλον.

Η χρονιά πού φεύγει ήταν ...σημαδιακή γιά τη συλλογή μου και την ενασχόληση με τους κάκτους γενικότερα.
Το internet, η συμμετοχή μου σε φόρα όπως ετούτο εδώ και πάνω απ' όλα η συμμετοχή μου στην ΕΕΚΑΠ, με βοήθησε να ανέβω επίπεδο ως καλλιεργητής, έτσι ώστε να φροντίζω τα φυτά μου όσο το δυνατόν καλύτερα.Τελικά, αυτός είναι ο ύστατος σκοπός: πώς θα μεγαλώσουμε καλύτερα τους κάκτους μας.

Στα πλαίσια αυτά, τη χρονιά πού φεύγει επιτέλεσα ...τιτάνιο έργο, αλλάζοντας χώμα σε όλες τις γλάστρες, πετώντας το παλιό έτοιμο κακτόχωμα εμπορίου και αλλάζοντάς το με τα μείγματα της ΕΕΚΑΠ.
Τα μείγματα βέβαια τα έκανα από δύο έξι, γιά να τα προσαρμόσω ακόμα περισσότερο στις ανάγκες του κάθε κάκτου ξεχωριστά.

Ήταν μιά κουραστική διαδικασία, αλλά ήδη αποδίδει καρπούς.
Μάλιστα κράτησα κάποια "σιαμαία" ,φυτών πού τα έβαλα στο νέο μείγμα, στο παλαιό μείγμα κακτοχώματος(τύρφη+ανόργανα υλικά) για να έχω μέτρο σύγκρισης.Τα αποτελέσματα υπέρ των μειγμάτων με βάση το κοκκινόχωμα και το φυλλόχωμα είναι εντυπωσιακά. Επιφυλλάσομαι σε κάποια από τις επόμενες συναντήσεις της ΕΕΚΑΠ, να τα φέρω προς επίδειξη.

Επειδή, η φετεινή ήταν μιά μεταβατική σεζόν γιά εμένα και τη συλλογή μου, ουσιαστικά περιμένω την καινούργια περίοδο ανάπτυξης , γιά να προβώ σε διαπιστώσεις, τήρηση ημερολογίου, φωτογραφίες, σημειώσεις για καλλιεργητικές φροντίδες(πού θα κάνω και στο συγκεκριμένο τόπικ), σπορά( για πρώτη φορά) και οτιδήποτε άλλο σχετικό με τους κάκτους μου.

Οι αγορές(μεταγραφές πού λέμε με τη Φωτεινή ) γιά φέτος ολοκληρώθηκαν με μία παραγγελία στο adaria garden της Ρουμανίας.
Περιμένω αυτά τα μικρά φυτά, όπως και μία παραγγελία πού έχω δώσει στο γερμανικό φυτώριο Haage εδώ και καιρό, αλλά η εκτέλεσή της έχει αναβληθεί λόγω κακοκαιρίας στην Ευρώπη( πολύ επαγγελματικό από μέρους των Γερμανών.Τους βγάζω το καπέλο ).
Μόλις τα παραλάβω θα κάνω τις μεταφυτεύσεις στις πλαστικές γλαστρούλες που χρησιμοποιώ γιά τα μικρά φυτά πλέον, γιά να μη χαθεί ούτε μιά μέρα ανάπτυξης την άνοιξη!

Ανάμεσα σε αυτά τα φυτά βρίσκονται σπάνια και δύσκολα φυτά, όπως Echinocactus parryi και horizonthalonius, Ferocactus johnstonianus, κάποιες copiapoae, Eriosyce κ.α., πού αποτελούν στολίδια γιά μιά συλλογή, αλλά ταυτόχρονα δοκιμάζουν και τις καλλιεργητικές ικανότητες μας.
Ήδη τα έχω πάει καλά με κάποια δύσκολα γένη, όπως Ariocarpus, Glandulicactus(στις ρίζες του), Copiapoa, Cumarinia, "δύσκολες" τριχωτές mammillariae, πού μου σάπιζαν συχνά στο παρελθόν κ.α., οπότε η ώρα γιά δοκιμή υψηλότερου επιπέδου δυσκολίας ως κακτοκαλλιεργητή... έφτασε.
Κάθε ευχή σας γιά φώτιση και καλή τύχη είναι απολύτως δεκτή εως ...αναγκαία!

Αυτά, γιά αρχή και συγγνώμη γιά τη ...φλυαρία.
Θα συνεχίσω στο (εγγύς) μέλλον με καταγραφή εντυπώσεων, καλλιεργητικής φροντίδας και σκέψεων σχετικά με την προσωπική μου συλλογή στο χωρίο αυτό.

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2010 :  19:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο, χρόνια σου πολλά! και μεγειά το θέμα στη νέα ενότητα!
Σου εύχομαι κάθε τύχη με τη συλλογή σου και να κάνεις ωραίες μεταγραφές και το νέο έτος!

Το θέμα των μεταφυτεύσεων είναι πολύ σημαντική δουλειά. Εγώ δε βρήκα το χρόνο να κάνω κάτι τέτοιο "μαζικό" ακόμη όμως καταλαβαίνω πόσος κόπος είναι κι ότι σίγουρα αξίζει! Έχω κι εγώ κάκτους σε "λάθος" χώμα και βλέπω ότι έχουν μείνει στην ίδια τάξη εδώ και κάποια χρόνια ενώ τα πιο "προσεγμένα" φυτά ξεφεύγουν κι όχι μόνο, κυρίως είναι πιο υγιή και με σωστή ανάπτυξη!

Να μας πεις νεότερα για την παραγγελία από το Adaria μιας και είχαμε σχολιάσει το θέμα των πολύ μικρών αλλά σε καλή τιμή φυτών, αξίζει, δηλαδή, ή παραείναι μικρά κι άρα ευαίσθητα τα φυτάκια;

Όσο για τη..."φλυαρία"....θα έλεγα ότι θεωρώ τέτοιου είδους πληροφορίες ίσως τις πιο ενδιαφέρουσες για το χόμπι. Θυμάμαι πριν χρόνια, διάβαζα την προσωπική σελίδα ενός γερμανού συλλέκτη, ο οποίος κάθε εβδομάδα έγραφε τι έκανε σε σχέση με τη φροντίδα των φυτών του, ανθοφορίες κ.α.. Παρόλο που βρισκόταν σε άλλη χώρα, είχε άλλα φυτά, ενδιαφέροντα κλπ, δεν παρέλειπα ποτέ να διαβάσω τα "νεότερά" του γιατί ήταν σαν να παρακολουθεί κανείς μία ακόμη συλλογή όπως παρακολουθεί τη δική του...δηλαδή, διπλή χαρά!
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2010 :  20:13:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και εγω φετως αλλαξα ολες τις γλαστρες
παλαιοτερα μαζευα χωματα απο διαφορα μερη και εβαζα αμμο..σκετη καταστροφη
το καλοκαιρι καταστρεφονταν ολες οι ριζες και σαπιζαν
μερικα επεζησαν 2 χρονια χωρις να βγαλουν ριζες
τωρα περνω ενα στανταρ καθαρο κοκκινοχωμα απο το κτημα χωρις καθολου πετραδακια, περλιτη και ελαφροπετρα(φετως μαλιστα βρηκα ελαφροπετρα σε μεγεθος περλιτη) και ενα ετοιμο φυτοχωμα(που περιεχει λιγη τυρφη)
κανω ενα μεγαλο μιγμα 1,1,1, και την στιγμη της μεταφυτευσης προσθετω φυλλοχωμα , μαρμαρακι αναλογα με το ειδος και το μεγεθος της γλαστρας
σπεσιαλ μιγμα μονο για τα πολυ δυσκολα.
τα αποτελεματα φετως ηταν πολυ εντυπωσιακα
Φετως μπηκα πιο δυναμικα και στις σπορες και τωρα ετοιμαζω μια λιστα για νεες παραγγελιες σπορων(φετως πολλα αστροφυτα)
επισης θα ασχοληθω και με τον εμβολιασμο και συντομα αν ολα πανε καλα θα κανω και το θερμοκηπειο στο κτημα
επισης πρεπει να ετοιμασω και ενα σπορειο με τεχνητο φωτισμο για να μπορω να ξεκινω τις σπορες τον δεκεμβριο ωστε να εχω ωραια φυτα τον σεπτεμβρη
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2010 :  23:03:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ πέρισυ άλλαξα το χώμα από όλες τις γλάστρες της βεράντας μου και έχω να καταθέσω τα εξής :
  • η εποχή ήταν φθινόπωρο και ο καιρός είχε κρυώσει
  • αυτό βοήθησε στο ότι δεν με ενόχλησε η ακαταστασία της βεράντας όσο διάστημα διήρκεσε η ..επιχείρηση, γιατί ο καιρός δεν ήταν για ..βεράντα
  • πρώτα-πρώτα έκανα την αναγνώριση των φυτών μου με τη βοήθεια αυτού του φόρουμ
  • μετά τα κατέγραψα σε ένα excel και σημείωσα δίπλα τί είδους μίγμα χρειάζονται σύμφωνα με την ΕΕΚΑΠ
  • μετά ετοίμασα πολύ από το μίγμα που ήθελαν τα περισσότερα φυτά μου και έτσι έφτιαξα τις πιο πολλές
  • μετά έφτιαξα το επόμενο μίγμα κ.λ.π.
βέβαια δεν τις τελείωσα σε σύντομο διάστημα, αλλά μπορώ να σας διαβεβαιώσω οτι το απόλαυσα.
Τώρα που θέλω να βάλω σε σωστό χώμα καινούργιες αγορές το αναβάλω συνέχεια γιατί πρέπει να φτιάξω μίγματα μικρής ποσότητας και δεν το παίρνω απόφαση ....
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2010 :  22:58:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ο αποθηκευτικός χώρος του μπάρμπεκιου στην ταράτσα, δεν έχει ξύλα, αλλά... κοκκινόχωμα, φυλλόχωμα, ρυζάκι, περλίτη και ελαφρόπετρα.Λίγο δύσκολο να ψήσω με όλ'αυτά , αλλά γιά μεταφυτεύσεις ..."έσο έτοιμος".

Το κοκκινόχωμα το περνώ από χοντρό κόσκινο, του ενός εκατοστού, έτσι ώστε να περνάνε και πετρούλες ακόμα και όχι μόνο η λεπτή σκόνη πού θα περνούσε από ψιλό κόσκινο, γιατί η πούδρα αυτή(πηλός από γεωλογική άποψη) γίνεται μπετόν αρμέ, όταν ποτιστεί.
Το φυλλόχωμα εμπορίου είναι έτοιμο και ,ευτυχώς, δε χρειάζεται κοσκίνισμα. Μόνο λίγο ξεδιάλεγμα με το χέρι σε φύλλα, ξυλαράκια κλπ.
Περλίτης, και ελαφρόπετρα είναι συσκευασμένα σε σακκούλες, επίσης έτοιμα προς χρήση. Αντίθετα καλό ξέπλυμα θέλει το ριζάκι και τα χαλίκια εδαφοκάλυψης, γιατί η λεπτή μαρμαρόσκονη είναι επικίνδυνη γιά τις ρίζες.

Είπα ότι η συλλογή μου είναι έξω. Όχι όλη όμως.
Melocacti, Uebelmaniae, Coleocephalocereus και κάποιες ευαίσθητες Euphorbiae, πού θέλουν μίνιμουμ 12 C, είναι μέσα.
Γιά την ακρίβεια φιλοξενούνται στη βιτρίνα του πρατηρίου υγρών καυσίμων του αδελφού μου.

Αυτά όπως επίσης και οι κάκτοι γένους Notocactus, Parodia(stricto sensu) και gymnocalicium, θα ποτίζονται και το χειμώνα(δοκιμαστικά γιά πρώτη φορά φέτος) μία φορά το μήνα περίπου. Το πότε το αποφασίζει ο καιρός.
Βλέπω την πρόγνωση και πράττω αναλόγως. Μιά εβδομάδα καλού καιρού χρειάζεται, τίποτα παραπάνω. Άν τα πράγματα πάνε στραβά μπορεί και να τα βάλω μέσα προσωρινά, ώσπου να στεγνώσει το χώμα τους.

Σε αρκετά πράγματα οι Νοτόκακτοι και σία είναι δυσκολότεροι στη φροντίδα τους από τους κάκτους του Μεξικού, στους οποίους τα πράγματα είναι ξεκάθαρα: κανένα πότισμα μέχρι την άνοιξη...

Αντίθετα οι Νοτόκακτοι άν μείνουν στεγνοί χάνουν τις ρίζες τους.
Άν πάλι ποτιστούν και ο καιρός είναι κρύος, πάλι χάνουν τις ρίζες τους ή και σαπίζουν!
Λεπτές ισορροπίες...
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2010 :  23:51:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
νομιζω οτι σχεδον ολοι οι κακτοι οταν ειναι στο θερμοκηπειο θελουν καπου καπου ενα ελαφρυ ψεκασμο με νερο ειδικα οταν εχουμε χειμωνα οπως τον φετεινο
περισυ τους ψεκαζα τακτικα και ειχα πολυ καλα αποτελεσματα
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Dec 2010 :  23:56:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Πότισα Νοτόκακτους, παρόδιες , γυμνοκαλύκια και μελόκακτους κ' σια στις 4-12. Στο επόμενο πότισμα πρέπει να βάλω και πρεβικούρ.

17-12 ψέκασα γιά τετράνυχο με zoro. Να θυμηθώ να χρησιμοποιήσω άλλο στον επόμενο ψεκασμό.

Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Jan 2011 :  07:52:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
10-1-2011 πότισα Μελόκακτους, Γουεμπελμάνιες κλπ.
Είναι μέσα σε κλειστό χώρο με ελάχιστο 14 C.

11-1-2011 θα ποτίσω νοτόκακτους και γυμνοκαλύκια.
Είναι έξω , αλλά δεν προβλέπεται θερμοκρασία κάτω των 10 C γιά μιά εβδομάδα.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Feb 2011 :  20:41:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
11-2-2011 Πότισα Μελόκακτους & σια με μυκητοκτόνο(previcur energy) και υγρό σίδηρο γιά τους χλωροτικούς πού μου ήλθαν από Ιταλία.

12-2-2011 θα ποτίσω Νοτόκακτους & σια.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2011 :  22:20:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
18-3-2011 πότισα pediocactus και eriosyce &σια(neoporteria etc.) με διάλυμα previcur. Άνθηση P.despainii.
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2011 :  11:20:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Cactiholic

18-3-2011 πότισα pediocactus και eriosyce &σια(neoporteria etc.) με διάλυμα previcur. Άνθηση P.despainii.

Χμμμ.. Νομίζω ότι άρχισες νωρίς !
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Mar 2011 :  15:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

quote:

Χμμμ.. Νομίζω ότι άρχισες νωρίς !

βλέπε νέο θέμα
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1238

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2011 :  22:34:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
24-3-2011 πότισμα Μελόκακτων &σία με Dursban.
27-3-2011 Ολοκληρώθηκε το πότισμα Parodia, Gymnocalycium κλπ. με Dursban.
Ελαφρύ ψέκασμα σε όλους τους κάκτους.
Εξωτερική θερμοκρασία 22 C.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2011 :  17:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

24-3-2011 πότισμα Μελόκακτων &σία με Dursban.
27-3-2011 Ολοκληρώθηκε το πότισμα Parodia, Gymnocalycium κλπ. με Dursban.
Ελαφρύ ψέκασμα σε όλους τους κάκτους.
Εξωτερική θερμοκρασία 22 C.

δηλαδή αν κατάλαβα καλά το πρώτο πότισμα γίνεται με εντομοκτόνο?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2011 :  20:15:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, δεν ήταν το πρώτο.
Δε σταμάτησα καθόλου να ποτίζω τα συγκεκριμένα γένη.
Δες και τις ημερομηνίες των προηγούμενων ποτισμάτων παραπάνω.

Γενικά το πρώτο πότισμα το κάνω με διασυστηματικό μυκητοκτόνο, το δεύτερο με εντομοκτόνο επαφής.
Δεν τα ανακατεύω ποτέ μεταξύ τους, ούτε με υγρό λίπασμα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2011 :  22:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
με συγχωρείς Χρήστο μου!!!
οκ κατάλαβα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Apr 2011 :  00:27:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Χθές βράδυ πότισα τους κάκτους της ταράτσας(8-4-2011) με νεοτοψίν.
Δέχονται πολύ ήλιο και είχαν αφυδατωθεί.Κυρίως φερόκακτοι, εχινόκακτοι και εχινοκέρεοι.
Ήδη μία μέρα μετά είναι πολύ καλύτερα.
Η σεζόν ξεκίνησε...

Σήμερα 9-4-2011 απόγευμα και βράδυ ξεκίνησα να ποτίζω τους υπόλοιπους στο μπαλκόνι.
Ελπίζω να τελειώσω σε δυό μέρες το πότισμα...
Απίστευτος καιρός.
Είναι 12 μεσάνυκτα και στο μπαλκόνι έχει 20 C με την υγρασία μόνο στο 54%. Τέλειο...δε περίμενα ότι θα πότιζα βράδυ τέτοια εποχή και έτσι γλυτώνω και ...το πρωινό ξύπνημα!
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Apr 2011 :  20:25:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
23-4-2011 Πότισμα Μελόκακτων κ' σια με λίπασμα γιά τους παλιούς και πρεβικούρ γιά τους προ μηνός αγορασμένους.

Η ανθοφορία και η εν γένει εικόνα της συλλογής(χτυπώ ξύλο), άν και ο καιρός ήταν γενικά μουντός, με κάνει πολύ χαρούμενο.
Η σκληρή δουλειά της αλλαγής των χωμάτων πέρισυ έπιασε τόπο.

Επίσης το πότισμα των Νοτόκακτων κ' σία το χειμώνα, αποδείχθηκε πέρα γιά πέρα επιτυχημένη, καθώς είναι μπουμπουκιασμένοι ή σε εμφανή ανάπτυξη.
Η διαφορά με παλαιότερα είναι τεράστια.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Apr 2011 :  11:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Το πότισμα των Νοτόκακτων το χειμώνα έχει πολύ μεγάλη σημασία για την ανθοφορία! Αφού πριν το κάνω κι εγώ και το διαπιστώσω, έλεγα ότι αυτά που πουλάνε στις Ανθοεκθέσεις την άνοιξη είναι "πειραγμένα"...με τόσα λουλούδια, κι όμως, ένα ποτισματάκι τουλάχιστον το μήνα τις καλές μέρες του χειμώνα κι η ανθοφορία είναι θεαματική...
Να προσθέσω ακόμη, είναι σημαντικό όχι μόνο για την ανθοφορία αλλά και για να μη συρρικνώνονται υπερβολικά τα φυτά, τόσο που σχεδόν παραμορφώνονται όταν δεν έχουν καθόλου υγρασία για τόσους μήνες....

Καλές ανθοφορίες!!
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2011 :  21:25:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Χθές 2-5-2011 ψέκασα με vendex γιά τετράνυχο, προληπτικά, αφού οι θερμοκρασία ανεβαίνει.

Οι John Pilbeam & Bill Weightman στο "Ariocarpus et cetera", προτείνουν τρείς προληπτικούς ψεκασμούς με ακαρεοκτόνο τη σεζόν.
Κορυφή σελίδας

Απόστολος

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 04 May 2011 :  09:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Ψέκασες η πότισες με vendex Χρήστο?

----------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/azabakas/

http://digitalviews.smugmug.com/

Edited by - Απόστολος on 04 May 2011 09:58:16
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 04 May 2011 :  17:51:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Απόστολος

Ψέκασες η πότισες με vendex Χρήστο?

----------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/azabakas/

http://digitalviews.smugmug.com/

Απόστολε, ψέκασα τα φυτά, το χώμα γύρω τους. Κανονικά το σπρέι πρέπει να πιάνει κάπως τις γλάστρες και τους πάγκους, αλλά δεν το κάνω γιατί θα έτρωγα όλα τα λεφτά μου σε ακαρεοκτόνα, αντί σε καινούργια φυτά.

Ο τετράνυχος δεν πάει βαθειά, τριγυρνάει στην επιφάνεια, οπότε δε χρειάζεται ριζοπότισμα.
Ριζοπότισμα κάνω με εντομοκτόνο, επαφής ή διασυστηματικό, μία φορά στην αρχή της σεζόν και μία πρίν το τέλος της.

Απλώς, επειδή , ο τετράνυχος αποκτά ανθεκτικότητα στα ακαρεοκτόνα, έχε δύο διαφορετικά και ενάλλασέ τα ανά εφαρμογή. Αυτός είναι ο λόγος πού στο ημερολόγιο γράφω πάντα τί φάρμακα χρησιμοποιώ.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 04 May 2011 :  17:56:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
3-5-2011 Δεύτερο πότισμα της σεζόν. Πότισα τους κάκτους της ταράτσας με dursban.
Σήμερα θα συνέχισω με τους υπόλοιπους.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 16 May 2011 :  23:55:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά, πότισα με dursban τους αριόκαρπους στις 8-5, τους μεξικάνικους στις 10 και της νότιας Αμερικής στις 11.
Τα ποτίσματα πλέον δεν τα κάνω μόνο βάσει χρονοδιαγράμματος, αλλά και βάσει καιρού.
Δε με πειράζει η μέρα του ποτίσματος να είναι βροχερή, αλλά θέλω απαραίτητα οι επόμενες να είναι χαμηλής ατμοσφαιρικής υγρασίας.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2011 :  17:23:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Στις 17-5 πότιστηκαν Μελόκακτοι & σία.
Κορυφή σελίδας

Cactiholic

582 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2011 :  01:07:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
20 με 23-5 ποτίσα με λίπασμα Πουλημένου στη μισή περίπου δόση.
Σταμάτησα λόγω των βροχών και τελείωσα αυτόν το γύρο ποτισμάτων μόλις σήμερα 28-5.
Οι κοπιαπόες, πού ποτίστηκαν(κάποιες απ' αυτές) τελευταίες, δεν φάνηκαν να πειράζονται απ' αυτό. Παραέμειναν απότιστες με τον ανάποδο καιρό...17 ημέρες!

Παρατηρώ ότι με εξαίρεση τους κάκτους της ταράτσας, πού έχουν κόντρα ήλιο όλη μέρα, γιά τους υπόλοιπους μεξικάνικους και βορειοαμερικάνικους κάκτους το πότισμα ανά 7ήμερο no matter what δε λειτουργεί καλά.
Από τότε πού λαμβάνω και άλλα πράγματα υπ' όψη και ποτίζω συνήθως μετά από 9-10 μέρες, αφού βεβαιωθώ ότι οι γλάστρες δεν έχουν υγρασία, οι κάκτοι, νομίζω, τα πάνε πολύ καλύτερα απ' ότι τα προηγούμενα χρόνια.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000