ΚΑΚΤΟΣ - Forum - σπορά το χειμώνα-αναζητούνται συμβουλές
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 σπορά το χειμώνα-αναζητούνται συμβουλές
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 May 2011 :  12:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ωπς το πάνω πάνω αριστερά είναι ένα δεντράκι από σπόρο δεν ξέρω τι, πουρνάρι? σχίνος? τα φύλλα του δέντρου μυρίζουν άσχημα πάντως.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 May 2011 :  18:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
εδώ τα κακτάκια από την parodia mamulosa που έχω τώρα ανθισμένη που επιβίωσαν από τη χειμερινή σπορά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  09:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

quote:

Σήμερα άνοιξα το σπορείο μου για έλεγχο,

Από τα 25 περίπου γλαστράκια έχουν σκάσει τα 15!!
Τα ψέκασα με μυκητοκτόνο, έβγαλα το γλαστράκι με το σέδο εκτός σπορείου γιατί ψηλώσανε περίεργα και τα ξανάκλεισα.

Νομίζω ότι ήταν η τύχη του ατζαμή και σκάσανε τόσα σποράκια.
Βέβαια ήταν πολύ λίγα σε κάθε φακελάκι 5-10 σποράκια και ακόμη μέχρι να θεωρηθούν βιώσιμα φυτά έχουμε πολύ μέλλον.

Πάντως ήταν η πρώτη φορά που έσπειρα συστηματικά σποράκια κάκτων
( εκτός από ένα φακελάκι μίγμα της φυτοτεχνικής πολύ παλιά ) και έχω εντυπωσιαστεί.

Για να δούμε! Περιμένω την ωραία άνοιξη για να σπείρω κι άλλα!!!!

mavirenes

καλά που ο καιρός και θα πάμε για άλλα διότι εκτός από τα σέδα, σχεδόν όλα τα υπόλοιπα πήγανε κατά το πήρα το μάθημά μου και με τις σπορές και με τις αγορές
Τα πρώτα κακτοσποράκια τα αγόρασα πανάκριβα σε σχέση με τα δεύτερα
και όσα σκάσανε εξαφανιστήκανε (είχα ξεσκέπαστα τα σπορεία από φόβο μήπως σαπίσουνε)
τώρα θα διαβάσω καλά τα μαθήματα που παραδίδουνε οι πιό έμπειροι και θέλω να πιστεύω ότι οι προσπάθειές μου θα στεφθούν από επιτυχία.

Κάτσε να βρω και χρόνο, σήμερα έφτιαξα 60 τετράγωνα γλατράκια από μεταφυτεύσεις κάκτων και παχυφύτων και καμιά δεκαριά στρογγυλά μεγαλούτσιακα και έπεται συνέχεια
( για να μην αναφέρω τις τριανταφυλλιές που ακόμα έχω ακλάδευτες και τα γλαστρόγλαστρα της αυλής που περιμένουνε μεταφυτεύσεις )
άντε κι ο Θεός βοηθός!!!!

mavirenes

Με διαβάζω και γελάω!!!!

Αχ βρε Ειρήνη! Γέρασες και μυαλό δεν έβαλες.
όλο τις ίδιες μ....ς κάνεις με τα σπόρια.
Γι να δούμε φέτος?
Θα υπάρξει ίχνος αυτοσυγκράτησης???

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  19:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το ερωτημα ειναι...

Γιατι να κανεις σπορα τον χειμωνα???

μεγαλωνεις φυτα για εμπορικους σκοπους???

εχεις "ταξει" σε κανεναν σποροφυτα και φοβασαι μην του τα αργησεις??

θελεις να κανεις πειραματα για να δεις πως θα πανε??

αν η απαντηση στα παραπανω ειναι οχι .....αδικα χανεις τον καιρο σου και τους σπορους σου...

αν η απαντηση ειναι ναι....τοτε κανεις ενα μεγαλο ....."λαθακι" γιατι οσοι κανουν σπορα τον χειμωνα ..την κανουν κατω απο "συνθηκες " απολυτα ελεγχομενες

...τωρα στο...κατα τυχη σιγουρα θα βγουν καποια σποροφυτα εστω και με εντελως λαθος τροπο...αλλα αξιζει τον κοπο??
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  19:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

το ερωτημα ειναι...

Γιατι να κανεις σπορα τον χειμωνα???

μεγαλωνεις φυτα για εμπορικους σκοπους???

εχεις "ταξει" σε κανεναν σποροφυτα και φοβασαι μην του τα αργησεις??

θελεις να κανεις πειραματα για να δεις πως θα πανε??

αν η απαντηση στα παραπανω ειναι οχι .....αδικα χανεις τον καιρο σου και τους σπορους σου...

αν η απαντηση ειναι ναι....τοτε κανεις ενα μεγαλο ....."λαθακι" γιατι οσοι κανουν σπορα τον χειμωνα ..την κανουν κατω απο "συνθηκες " απολυτα ελεγχομενες

...τωρα στο...κατα τυχη σιγουρα θα βγουν καποια σποροφυτα εστω και με εντελως λαθος τροπο...αλλα αξιζει τον κοπο??

Όχι βρε!
Παρεξήγησες!!!

Απλά πρόσφατα ( στις 26/11 ) έκλεισα τρία χρόνια στο φόρουμ και αυτό εδώ ήταν το πρώτο μου θέμα.
Τότε που δεν ήξερα ( χαχα γιατί τώρα που ξέρω...)

Και διάβασα το θέμα και γελούσα με τον ευατό μου και με όλες τις πατατιές που έχω κάνει με τα σπόρια και τις σπορές.
Αν μου είχαν βγει όσα έχω σπείρει, ίσαμε μισό θερμοκήπιο του Αντρέα θα γέμιζα ...λέμε τώρα ( ξέρεις για να περνάει η ώρα )

Μέσα Φεβρουαρίου θα σπείρω...
Και αναρωτιέμαι από τώρα αν θα καταφέρω να είμαι εγκρατής και αν ακολουθήσω τους κανόνες.

Πωπω! Πόσα σποράκια πήγαν χαμένα!! Έπρεπε να τα έχω δωρίσει ο βλαξ

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Nov 2013 20:03:33
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  20:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

κανε το τελη Μαρτιου...και βλεπουμε....
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  20:29:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Και 'γω κατά κει λέω να σπείρω(όποιος μας διαβάσει,θα λέει,πω,πω αυτές είναι μαστόρισσες,και που να'ξερε ο καθείς τι πατατιές κάνουμε??????)
Εγω απο τώρα γελάω με τα κατορθωματά μου,αυτά που θα κάνω δλδ.
Σκέφτομαι(τώρα με τι μυαλό θα μου πεις?)να κάνω ανοιχτά σπορεία μιας και θα με ευνοήσει ο καιρός τότε.
Λέτε να τα καταφέρω με την απόπειρα των ανοιχτών σπορείων?

Κική'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  20:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:

κανε το τελη Μαρτιου...και βλεπουμε....

Λες ε?
Θα κρατηθώ μέχρι τότε???

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  21:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Κικη Εστάλη - 29 Nov 2013 : 20:29:33
Και 'γω κατά κει λέω να σπείρω(όποιος μας διαβάσει,θα λέει,πω,πω αυτές είναι μαστόρισσες,και που να'ξερε ο καθείς τι πατατιές κάνουμε??????)
Εγω απο τώρα γελάω με τα κατορθωματά μου,αυτά που θα κάνω δλδ.
Σκέφτομαι(τώρα με τι μυαλό θα μου πεις?)να κάνω ανοιχτά σπορεία μιας και θα με ευνοήσει ο καιρός τότε.
Λέτε να τα καταφέρω με την απόπειρα των ανοιχτών σπορείων?

Γενικα

το ανοιχτο σπορειο ειναι πιο ευκολο κατα τη σπορα...και μεγαλος "μπελας" μετα ...( να το κρατας υγρο...να προσεχεις για καμπιες εντομα βαμβακαδες κλπ κλπ)

το κλειστο σπορειο ειναι "μπελας" κατα τη σπορα αλλα μετα ...καααθεσαι ...φυσικα ειναι και λιγο πιο μεγαλο το ρισκο αν δεν ακολουθησεις πιστα τους κανονες...

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  21:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Λες ε?
Θα κρατηθώ μέχρι τότε???

παρε ενα δυο σακουλακια σπορους απο οποιοδηποτε φυτο (δεν εχει σημασια)...και κανε placebo σπορες....
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2013 :  21:21:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Χμ......ωραίες και χρήσιμες συμβουλές.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ!!!!!!!!

Κική'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Nov 2013 :  07:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:

Λες ε?
Θα κρατηθώ μέχρι τότε???

παρε ενα δυο σακουλακια σπορους απο οποιοδηποτε φυτο (δεν εχει σημασια)...και κανε placebo σπορες....

έγινε!!!
έτσι κι αλλιώς placebo σπορόφυτα έχω
(στην πλειοψηφία τους)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2014 :  16:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Αγαπητή kaktos ακολουθώντας τη συμβουλή σου θα ζητήσω τα φώτα των μελών του forum

κακτοφίλοι μου,
επειδή το καλοκαίρι αρρώστησα και έχασα πολλά φυτά κυρίως παχύφυτα, για ενάμισι μήνα δεν ήθελα να ακουμπήσω τις γλάστρες μου από την απογοήτευσή μου.

Τελικά όχι μόνο τις ακούμπησα αλλά αγόρασα και σπόρους κάκτων από Γερμανία και λίγο πριν γίνω μέλος του forum τους έσπειρα κιόλας.

Το μίγμα είναι τύρφη μαύρη και περλίτης σε σκεπασμένο με πλαστικό φυτωριάκι και χωρίς πολύ φως ( τα σκέπασα με χαρτί από πάνω )
Είναι στο πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού (νοτιοανατολική τζαμαρία) αλλά ο χώρος αυτός δεν έχει θέρμανση.
Εχω καμία τύχη?

Δεν σφραγίζει το φυτωριάκι και ψιλοεξατμίζεται η υγρασία, πρέπει να ψεκάζω?
και πόσο συχνά?
Δεν σκέπασα τους σπόρους τους έριξα στην επιφάνεια και τους πάτησα με το χέρι ελαφρά, μήπως δεν έπρεπε?
Γιατί θα μου πείτε έσπειρα τώρα?
Σπόριασε ένας από τους κάκτους μου και για δοκιμή έσπειρα πριν δύο βδομάδες με τις ίδιες συνθήκες και τα σποράκια σκάσανε
και μου φάνηκε ενθαρυντικό παρόλο που βλάστησε το 10% περίπου.
Αυτά να τα κρατήσω σκοτεινά και σκεπασμένα?
Η λίστα αυτών που έσπειρα είναι αυτά που ακολουθούν μαζί με
1)lewisia(πουθενά ποτέ στην Ελλάδα δεν βρήκα φυτά και είναι υπέροχες) όποιος ξέρει οτιδήποτε για αυτές να με πληροφορήσει παρακαλώ,

2)μίγμα οικογένειας crassula και 3)μίγμα σέδο

Mammillaria guelzowiana v.robustior
Mammillaria dixanthocentron
Mammillaria compressa aff.form KMR133
Mammillaria bocasana multilanata
Lobivia aurea var. quinesensis
Gymnocalycium carminanthum form
Ferocactus stainesii
Eulychnia taltalensis
Eriocactus leninghausii
Echinofossulocactus acroacanthus
Echinocereus fitchii
Cactus Mix
Aylostera kieslingii
Aylostera (Rebutia) spegazziniana f. Abra de Sama
Mammillaria woodsii
Mediolobivia eos
Parodia nivosa
Rebutia chrysacantha
Rebutia flavistyla FR756
Rebutia senilis sieperdiana
Setiechinopsis mirabilis
Strombocactus disciformis (Pena Miller, Gto.)
Turbinicarpus polaskii

επίσης έχω σφραγισμένο φακελάκι φυλαγμένο στο ψυγείο με σπόρους plumeria που δεν τόλμησα να σπείρω, επίσης οδηγίες καλοδεχούμενες.
Ακόμη όλους τους σπόρους μου τους φυλαώ στο ψυγείο σε γυάλινα δοχεία.

Περιμένω τη γνώμη σας για όλα αυτά
ευχαριστώ

mavirenes

Τιμής ένεκεν λοιπόν, για το πρώτο θέμα με το οποίο έκανα την παρθενική μου είσοδο σε αυτό το φόρουμ, θα ήθελα να ανεβάσω τις φωτογραφίες αυτών που επέζησαν από εκείνη την περιπετειώδη σπορά ΕΔΩ. Ωστόσο πρέπει να είχα σπείρει και άλλα εκ των υστέρων γιατί θυμάμαι ότι τον ίδιο μήνα παράγγειλα επιτόπου σπόρους

Καμαρώστε τα!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Apr 2014 16:55:28
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2014 :  18:17:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αχ!!!! Βρε Ειρήνη ζωγράφισες πάλι.
Μη μου πεις ότι κατάλαβα καλά?
Αυτά τα υπέροχα φυτάκια είναι αυτά που είχες σπείρει???
Αν είναι αυτά.....τι να πω??

Κική
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2014 :  22:58:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφα Ειρήνη σου εύχομαι να τα δεις μεγάλα και ανθισμένα
Κορυφή σελίδας

@stavros@
Junior Member

Greece
127 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2014 :  23:15:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην @stavros@  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Ειρήνη πανέμορφα!!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2014 :  23:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2014 :  07:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα παιδιά!

ευχαριστώ

Είδατε;

Η τύχη ευνοεί τους ατζαμήδες. Χαχαχα!

Άντε μη φοβάστε, απάνω του, σπορές έχουμε τώρα , ανασκουμπωθείτε!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2014 :  20:31:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο !!! Πολύ ωραία!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2014 :  08:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη μπράβο, κι από εμένα και σε ανώτερα!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2014 :  23:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2014 :  23:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Μόλις ανακάλυψα...
Ότι το σπορόφυτο που το πέρναγα για μια συνηθισμένη μαμμιλλάρια άνθισε.

Αλλά δεν είναι μαμμιλλάρια είναι μια κούκλα.

Το πρώτο μου σπορόφυτο ανθίζει!!!!!!

Νοιώθω όπως η μαμά που παέι το παιδί της πρώτη μέρα στο σχολείο!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2014 :  23:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2014 :  23:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ω! είπα ψέμματα
Η setioechinopsis mirabilis είχε ανθίσει πρώτα...
Το είχα ξεχάσει.
Αλλά είναι τόσο κούκλα η ρεμπούτια!
Νοιώθω πολύ περήφανη

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000