ΚΑΚΤΟΣ - Forum - σπορά το χειμώνα-αναζητούνται συμβουλές
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 σπορά το χειμώνα-αναζητούνται συμβουλές
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Dec 2010 :  18:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητή kaktos ακολουθώντας τη συμβουλή σου θα ζητήσω τα φώτα των μελών του forum

κακτοφίλοι μου,
επειδή το καλοκαίρι αρρώστησα και έχασα πολλά φυτά κυρίως παχύφυτα, για ενάμισι μήνα δεν ήθελα να ακουμπήσω τις γλάστρες μου από την απογοήτευσή μου.

Τελικά όχι μόνο τις ακούμπησα αλλά αγόρασα και σπόρους κάκτων από Γερμανία και λίγο πριν γίνω μέλος του forum τους έσπειρα κιόλας.

Το μίγμα είναι τύρφη μαύρη και περλίτης σε σκεπασμένο με πλαστικό φυτωριάκι και χωρίς πολύ φως ( τα σκέπασα με χαρτί από πάνω )
Είναι στο πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού (νοτιοανατολική τζαμαρία) αλλά ο χώρος αυτός δεν έχει θέρμανση.
Εχω καμία τύχη?

Δεν σφραγίζει το φυτωριάκι και ψιλοεξατμίζεται η υγρασία, πρέπει να ψεκάζω?
και πόσο συχνά?
Δεν σκέπασα τους σπόρους τους έριξα στην επιφάνεια και τους πάτησα με το χέρι ελαφρά, μήπως δεν έπρεπε?
Γιατί θα μου πείτε έσπειρα τώρα?
Σπόριασε ένας από τους κάκτους μου και για δοκιμή έσπειρα πριν δύο βδομάδες με τις ίδιες συνθήκες και τα σποράκια σκάσανε
και μου φάνηκε ενθαρυντικό παρόλο που βλάστησε το 10% περίπου.
Αυτά να τα κρατήσω σκοτεινά και σκεπασμένα?
Η λίστα αυτών που έσπειρα είναι αυτά που ακολουθούν μαζί με
1)lewisia(πουθενά ποτέ στην Ελλάδα δεν βρήκα φυτά και είναι υπέροχες) όποιος ξέρει οτιδήποτε για αυτές να με πληροφορήσει παρακαλώ,

2)μίγμα οικογένειας crassula και 3)μίγμα σέδο

Mammillaria guelzowiana v.robustior
Mammillaria dixanthocentron
Mammillaria compressa aff.form KMR133
Mammillaria bocasana multilanata
Lobivia aurea var. quinesensis
Gymnocalycium carminanthum form
Ferocactus stainesii
Eulychnia taltalensis
Eriocactus leninghausii
Echinofossulocactus acroacanthus
Echinocereus fitchii
Cactus Mix
Aylostera kieslingii
Aylostera (Rebutia) spegazziniana f. Abra de Sama
Mammillaria woodsii
Mediolobivia eos
Parodia nivosa
Rebutia chrysacantha
Rebutia flavistyla FR756
Rebutia senilis sieperdiana
Setiechinopsis mirabilis
Strombocactus disciformis (Pena Miller, Gto.)
Turbinicarpus polaskii

επίσης έχω σφραγισμένο φακελάκι φυλαγμένο στο ψυγείο με σπόρους plumeria που δεν τόλμησα να σπείρω, επίσης οδηγίες καλοδεχούμενες.
Ακόμη όλους τους σπόρους μου τους φυλαώ στο ψυγείο σε γυάλινα δοχεία.

Περιμένω τη γνώμη σας για όλα αυτά
ευχαριστώ

mavirenes

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Dec 2010 :  20:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μεχρι στιγμης καλλα πας.....

1) το φως μεχρι να <<σκασουν>> οι σποροι δεν εχει και τοσο μεγαλη σημασια....απο τη στιγμη που θα <<σκασουν>> και μετα σημασια εχει πιο πολυ η διαρκεια παρα η ενταση...δηλ πρεπει να εχουν φως πανω απο 10 ωρες την ημερα...αργοτερα οταν αρχισουν να μεγαλωνουν τα φυτακια πρεπει να αυξηθει και η ενταση....

2) αν η θερμοκρασια του χωρου <<παιζει>>μεταξυ 17-22 β εισαι ΟΚ..

3) ελπιζω με τους σπορους απο strombocactus να μην εχεις προβλημα (βλεπε τυρφη...επιφανειακη σπορα κλπ)

4) να κρατας υγρο το χωμα συνεχως με την μεθοδο ποτισμα απο κατω με πιατακι...

5) κανε προληπτικο ψεκασμο με καποιο μυκ/νο πχ νεοτοψιν....

υγ φυλαξε καποια χαρτοκουτα για να εχεις οταν θα ερθει η ωρα να μας στειλεις απο τα φυτα που θα εχεις βγαλει απο την παραγωγη σου.....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2010 :  08:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητέ Κώστα,
Ευχαριστώ για την απάντηση.

ΕΣΚΑΣΕ ΜΥΤΗ ΤΟ ΣΕΔΟ!!!
Να το βγάλω από το φυτώριο λέω ή όχι?
(με μικροσκόπιο φαίνονται τα φυτά)
Να κοσκινίσω λίγο χωματάκι στο γλαστράκι με το στρομβόκακτο?
Αυτά από το δικό μου κάκτο που βλαστήσανε να τα ξεσκεπάσω ή να περιμένω να βλαστήσουνε και άλλα?

Να βάλω πλαστική μεμβράνη πάνω από το φυτώριο ή να αφήσω το πλαστικό διαφανές καπάκι?

Αν πέσει η θερμοκρασία ( πού θα πάει? θα πέσει ...) και δεν έχουν βλαστήσει να αφήσω το φυτώριο ως έχει?

Όσο για την παραγωγή μείνε ήσυχος, θα είναι τόσα που δεν θα ξέρω που να τα βάλω(αμέ πώς το θές?)
Ευχαριστώ και πάλι
ΥΓ για τον πολλαπλασιασμό με σπόρο της lewisia ξέρεις κάτι? Δεν ξέρω αν ανήκει αυστηρά στα παχύφυτα αλλά έχει υπέροχα άνθη.
Ισως είναι ρίζωμα κκαι απλά έχει πιο παχουλά φυλλαράκια από τα άλλα.
Πάντως θέλει ελάχιστο πότισμα γιατί καταστρλεφεται και τα φύλλα σχήμα ροζέτας.
Καλή σου μέρα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2010 :  17:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τα φυτακια που μολις εμφανιστηκαν δεν τα πειραζεις καθολου...

βαλε διαφανεί καπακια σε ολα τα σπορεια σου....

αν πεσει η θερμοκρασία απλα θα μεταφέρεις οσα σπορεία δεν εχουν σκάσει ακόμα σε πιο ζεστό χώρο....( εξαρτάται και σε ποια περιοχή εισαι)...

για τον strompocacato το μονο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι να ριξεις απο πανω ενα στρωμα χονδρης αμμου ισα-ισα να σκεπασεις τους σπορους...

η σπορα της lewisia δεν πρεπει να παρουσιαζει δυσκολίες δεν εχω κανει σπορα αλλα μου φυτρωναν οι σποροι που επεφταν γυρω απο τα φυτα στην γλαστρα τους ....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2010 :  18:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα ευχαριστώ και πάλι θα επανέλθω όταν αλλάξει κάτι στην παρούσα κατάσταση.
Ωστε έχεις lewisia. Δεν είναι τέλειες? Για να δούμε θα τα καταφέρω με τη σπορά να αποκτήσω επιτέλους μία.
Για την πλουμέρια ξέρεις πότε πρέπει να σπείρω?
Και πάλι ευχαριστώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2010 :  21:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
για πλουμεριες και πεπερομιες κλπ κλπ

ειδικος ειναι ο ariskal........

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2010 :  08:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Kostas ελήφθη.
Καλό ΠΣΚ.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2010 :  10:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σε όλους σας.

Τα νέα από το μέτωπο της χειμερινής σποράς είναι ότι έσκασαν τα σέδα, μία lewisia, η παρόδια, ο στρομβόκακτος, και δύο από τις μαμιλλάριες.

Τα υπόλοιπα κοιμούνται ύπνο βαθύ.
Φοβάμαι ότι οι ωραίες κοιμωμένες θα ξυπνήσουν την άνοιξη,
μη σας πω ότι δεν θα ξυπνήσουν καθόλου.

Στις 26/11 έσπειρα μήπως παραβιάζομαι?

Μη φανταστείτε ότι έριξα πολλά σποράκια.
Τα φακελλάκια είχαν 10-12 μέσα και έσπειρα τα μισά.
Τα άλλα μισά θα τα ρίξω στα ίδια γλαστράκια την άνοιξη
(τα έχω αριθμήσει κι έτσι θα ξέρω τι που).

Μεγάλη επιτυχία έχουν οι σπόροι από ένα πολύ αγκαθωτό κάκτο μου,
οι μοναδικοί σπόροι που είχα ποτέ από δικό μου φυτό.
Βγήκαν σχεδόν όλοι, ζούγκλα σας λέω.

Ομως γιατί άλλαξαν χρώμα?
Από πράσινο μήλο μου έγιναν καφετί σαν το κέλυφος του καρυδιού.
Να ανησυχήσω?

Σημειωτέον αυτά που σκάσανε τα ξεσκέπασα, φοβόμουνα μην σαπίσουνε (ελπίζω να έκανα καλά και να μην φωνάζει ο Κώστας )
και τα ψεκάζω καθημερινά, τα έχω σε μία ηλιόλουστη τζαμαρία.

Περιμένω τη γνώμη σας

Γειά χαρά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2010 :  16:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το πιο πιθανο ειναι να μαυρισανε απο τον ηλιο.....(δεν κανω πλακα)

τα σποροφυτα για ενα τουλαχιστον χρονο δεν θελουν απευθειας εκθεση στον ηλιο........
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Dec 2010 :  00:13:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Κωστα εχω ενα κλειστο σπορειο με σποροφυτακια Ιουνιου astrophytum mix..Λεω να τα ξεχειμωνιασω σε ενα δωματιο χωρις θερμανση και βορεια τζαμαρια(συνεχιζοντας τον καθολου απευθειας ηλιο δηλ)..Ειναι καλυτερα εκει που οι θερμοκρασιες θα ειναι χαμηλες ή μεσα στα δωματια με θερμανση(δηλαδη γυρω στους 20 βαθμους)? Παντως οι προηγουμενες αποπειρες μου με πιο απλα σπορακια cactus mix ειχαν καλυτερο αποτελεσμα στο κρυο δωματιο και ανοιγμα - μεταφυτευση και σιγα σιγα ηλιο απο Μαρτιο..Τι λες?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Dec 2010 :  02:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
πιο καλα στο...κρυοδωματιο....να περνανε <<φυσιολογικα>> η εποχες..
και την ανοιξη σταδιακη προσαρμογη στην ξηρασια...μεταφυτευση...και αυτο ηταν....εχουμε μια νεα παρτιδα.....αστροφυτα...

Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Dec 2010 :  10:36:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ξαναθυμιζω το πολυ ωραιο αρθρο για την σπορα με πολλες λεπτομερειες ανα ειδος
http://www.cactusedintorni.com/en/Sowing/index.html
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Dec 2010 :  14:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα άνοιξα το σπορείο μου για έλεγχο,

Από τα 25 περίπου γλαστράκια έχουν σκάσει τα 15!!
Τα ψέκασα με μυκητοκτόνο, έβγαλα το γλαστράκι με το σέδο εκτός σπορείου γιατί ψηλώσανε περίεργα και τα ξανάκλεισα.

Νομίζω ότι ήταν η τύχη του ατζαμή και σκάσανε τόσα σποράκια.
Βέβαια ήταν πολύ λίγα σε κάθε φακελάκι 5-10 σποράκια και ακόμη μέχρι να θεωρηθούν βιώσιμα φυτά έχουμε πολύ μέλλον.

Πάντως ήταν η πρώτη φορά που έσπειρα συστηματικά σποράκια κάκτων
( εκτός από ένα φακελάκι μίγμα της φυτοτεχνικής πολύ παλιά ) και έχω εντυπωσιαστεί.

Για να δούμε! Περιμένω την ωραία άνοιξη για να σπείρω κι άλλα!!!!

Στο μεταξύ μου φαίνεται θα αναθεωρήσω στο θέμα με τους παχουλούς σπόρους.
Του σέδου σαν σκόνη ήτανε αλλά είχαν πολύ μεγάλη επιτυχία
(μέχρι στιγμής.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2011 :  20:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
σήμερα άραίωσα τα σέδα,

ένα δύο ζεύγη φύλλων είχανε αλλά ήταν πολύ στριμωγμένα και ψηλώνανε ακανόνιστα ( λόγω έλλειψης φωτισμού )
τα έχω μέσα γιατί φοβάμαι να τα εκθέσω στο κρύο και στον ήλιο

το απογοητευτικό είναι ότι τα περισσότερα μοιάζουν να είναι το ίδιο σόι

Ελπίζω να ζήσουν

Τα υπόλοιπα ούτε τα κουνάω, δεν τα πειράζω καθόλου αλλά δεν βλέπω φως, θα δείξει...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Feb 2011 :  13:59:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Μέλη του φορούμ....εδώ και 2-3 εβδομάδες έχω φυτέψει σπορόφυτα!!Είχα σχεδόν απόλυτη επιτυχία αλλα υπάρχει ένα πρόβλημα!!Τώρα που έχουν μεγαλώσει λίγάκι και βγήκαν στην επιφάνεια άρχισαν μερικά να κοκκινίζουν!!

Σε τι οφείλεται αυτό;

Λέτε να είναι απο την πολλή υγρασία(δεν είναι κλειστό σπόρειο)...επειδή απο κάτω απο την γλάστρα έχω πιατάκι με νερό για να έχει πάντοτε υγρασια και απο πάνω απο το γλαστράκι έχω διαφανές χαρτί για να κάνει και να συγκρατεί μέσα υδρατμούς(ξαναλέω δεν είναι κλειστό σπόρειο)!!

ή λέτε

να είναι απο τον ήλιο;

επειδή εδώ και λίγες μέρες τα έχω συνέχεια έξω...και τους <<κτυπάει λίγος ήλιος ή μπορει και όλη την μέρα!!Παλια...δηλαδή πρίν 3-4 μέρες τα είχα μέσα και τα έβγαζα έξω όταν ερχόμουν απο το σχολείο(μεσημέρι μέχρι το απόγευμα και τα ξαναέβαζα μέσα μετά)!!!

Αρσένιος!!

Edited by - Arsenios on 06 Feb 2011 14:01:12
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Feb 2011 :  17:08:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ειναι ο εντονος ηλιος
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Feb 2011 :  20:44:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

ειναι ο εντονος ηλιος

εντάξει...ευχαριστώ!!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2011 :  21:53:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
http://img821.imageshack.us/i/p1010285i.jpg/

http://img821.imageshack.us/i/p1010284x.jpg/

http://img96.imageshack.us/i/p1010283x.jpg/

http://img155.imageshack.us/i/p1010282t.jpg/

http://img810.imageshack.us/i/p1010281l.jpg/

Για να σιγουρευτούμε ότι είναι απο τον έντονο ήλιο σας έβαλα αυτές τισ φωτογραφίες απο τα 2 γλαστράκια με τα σποριά μου!!Αν μπορείτε(τώρα που τα βλέπετε απο τα μάτια σας) αν είναι όντως απο τον έντονο ήλιο και όχι απο την υπερβολική υγρασία!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2011 :  23:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
για την ωρα τα βλέπω εντάξει τα σποροφυτάκια σου...
βάλε τα στην σκιά οπως τα είχες ""παλιά"" και μην έχεις συνεχώς το πιατάκι γεμάτο νερο.. γιατι βλεπω οτι "κολυμπάνε" και αργά η γρήγορα θα σου σαπίσουν..
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2011 :  14:33:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

για την ωρα τα βλέπω εντάξει τα σποροφυτάκια σου...
βάλε τα στην σκιά οπως τα είχες ""παλιά"" και μην έχεις συνεχώς το πιατάκι γεμάτο νερο.. γιατι βλεπω οτι "κολυμπάνε" και αργά η γρήγορα θα σου σαπίσουν..

ευχαριστώ πολύ κώστα

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Mar 2011 :  20:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Σήμερα άνοιξα το σπορείο μου για έλεγχο,

Από τα 25 περίπου γλαστράκια έχουν σκάσει τα 15!!
Τα ψέκασα με μυκητοκτόνο, έβγαλα το γλαστράκι με το σέδο εκτός σπορείου γιατί ψηλώσανε περίεργα και τα ξανάκλεισα.

Νομίζω ότι ήταν η τύχη του ατζαμή και σκάσανε τόσα σποράκια.
Βέβαια ήταν πολύ λίγα σε κάθε φακελάκι 5-10 σποράκια και ακόμη μέχρι να θεωρηθούν βιώσιμα φυτά έχουμε πολύ μέλλον.

Πάντως ήταν η πρώτη φορά που έσπειρα συστηματικά σποράκια κάκτων
( εκτός από ένα φακελάκι μίγμα της φυτοτεχνικής πολύ παλιά ) και έχω εντυπωσιαστεί.

Για να δούμε! Περιμένω την ωραία άνοιξη για να σπείρω κι άλλα!!!!

mavirenes

καλά που ο καιρός και θα πάμε για άλλα διότι εκτός από τα σέδα, σχεδόν όλα τα υπόλοιπα πήγανε κατά το πήρα το μάθημά μου και με τις σπορές και με τις αγορές
Τα πρώτα κακτοσποράκια τα αγόρασα πανάκριβα σε σχέση με τα δεύτερα
και όσα σκάσανε εξαφανιστήκανε (είχα ξεσκέπαστα τα σπορεία από φόβο μήπως σαπίσουνε)
τώρα θα διαβάσω καλά τα μαθήματα που παραδίδουνε οι πιό έμπειροι και θέλω να πιστεύω ότι οι προσπάθειές μου θα στεφθούν από επιτυχία.

Κάτσε να βρω και χρόνο, σήμερα έφτιαξα 60 τετράγωνα γλατράκια από μεταφυτεύσεις κάκτων και παχυφύτων και καμιά δεκαριά στρογγυλά μεγαλούτσιακα και έπεται συνέχεια
( για να μην αναφέρω τις τριανταφυλλιές που ακόμα έχω ακλάδευτες και τα γλαστρόγλαστρα της αυλής που περιμένουνε μεταφυτεύσεις )
άντε κι ο Θεός βοηθός!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2011 :  09:15:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
οι σπορες τον χειμωνα χωρις λαμπα και θερμανση καταληγουν σε αποτυχια
Στην βορεια ελλαδα σπερνουμε μετα την 1 απριλιου
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2011 :  11:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
χωρίς λάμπα και χωρίς θέρμανση ήτανε
κι εγώ για τότε λέω να σπείρω

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2011 :  16:41:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

οι σπορες τον χειμωνα χωρις λαμπα και θερμανση καταληγουν σε αποτυχια
Στην βορεια ελλαδα σπερνουμε μετα την 1 απριλιου

Αριστοτέλη ξέρεις που μπορούμε να βρούμε τέτοιες "λάμπες" και τι τιμές παίζουν?
Υποθέτω είναι "ειδικές" για τέτοιου είδους χρήση σε θερμοκήπια κτλ..

Ας το έχω κι αυτό υπόψη αν κολλήσω και το μικρόβιο της σποράς κάποια στιγμή...αν και τη βλέπω να μου είναι χρήσιμη γενικότερα μιας και το χειμώνα το φως στο μπαλκόνι περιορίζεται πολύ έτσι όπως είναι ο προσανατολισμός του...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2011 :  18:11:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
δεν εχω ασχοληθει ακομη, υπαρχουν πολλες στο internet
θα ετοιμασω για τον χειμωνα μια κατασκευη με λαμπες φθοριου που ειναι οικονομικες και το φως τους αρκει για την σπορα
ετσι τα σπερνουμε Δεκεμβριο και την ανοιξη βγαζουμε στο μπαλκονι τα νεαρα φυτα
οταν θα το φτιαξω θα γραψω στο φορουμ
ριξε μια ματια στα επομενα αρθρα(ελπιζω να βγαινει ακρη με το google translate)
http://tenoch.free.fr/index.php?page=bricolage
http://www.cactuspro.com/articles/l_eclairage_artificiel
με φωτο http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,280037,280109

λαμπες γενικα
http://www.hydrogrown.com.cy/greek/products.asp?cat=64
http://www.galazoula.gr/component/option,com_virtuemart/page,shop.browse/category_id,367/Itemid,27/vmcchk,1/
http://www.420hydro.com/cat/159-Lamps/
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Mar 2011 :  21:17:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

δεν εχω ασχοληθει ακομη, υπαρχουν πολλες στο internet
θα ετοιμασω για τον χειμωνα μια κατασκευη με λαμπες φθοριου που ειναι οικονομικες και το φως τους αρκει για την σπορα
ετσι τα σπερνουμε Δεκεμβριο και την ανοιξη βγαζουμε στο μπαλκονι τα νεαρα φυτα
οταν θα το φτιαξω θα γραψω στο φορουμ
ριξε μια ματια στα επομενα αρθρα(ελπιζω να βγαινει ακρη με το google translate)
http://tenoch.free.fr/index.php?page=bricolage
http://www.cactuspro.com/articles/l_eclairage_artificiel
με φωτο http://www.cactuspro.com/forum/read.php?1,280037,280109

λαμπες γενικα
http://www.hydrogrown.com.cy/greek/products.asp?cat=64
http://www.galazoula.gr/component/option,com_virtuemart/page,shop.browse/category_id,367/Itemid,27/vmcchk,1/
http://www.420hydro.com/cat/159-Lamps/

Πολύ καλά links!
Σ'ευχαριστώ
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000