ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Βραχοκηπος
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Βραχοκηπος
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

haf
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2010 :  11:45:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην haf  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σε όλους τους φιλους..
Θελωντας να φτιαξω ενα μικρο βραχοκηπο στο εξοχικο μου αγορασα μερικα παχυφυλλα απο το Lidl (Haworthis-Rhipsalis-Aloe) και μετεφερα και εναν τριπλο κακτο (δεν γνωριζω το ονομα του) που ειχα καμια δεκαρια χρονια στο μπαλκονι του σπιτιου μου.

Το θεμα ειναι αν αντεξουν στο περιβαλλον του Κρυονεριου που η θερμοκρασια αγγιζει το 0 και μερικές φορες ακομη χαμηλότερα.

Μπορει καποιος να με διαφωτησει αν πρεπει να κανω καποιες ενεργειες ετσι ωστε να τα προστατεψω?

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1680 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2010 :  13:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
στην παρεα μας....

η aloe και η haworthia..θα σου αφησουν <<κενο χωρο>> με τα πρωτα σοβαρα κρυα..για τα υπολοιπα ειναι θεμα....τυχης..η sansevieria..(αυτο με τα φυλα σαν σπαθια)... θεωρητικά δεν αντεχει στο κρυο αλλα εχω δει φυτα σε απιθανα μερη..
ο κακτος ειναι ο echinocactus grusonii...και αυτος παλι θεωρητικά δεν αντεχει αλλα στην πραξη σε θερμοκρασιες κοντα στο 0 αντεχει...
Τι μπορεις να κανεις;;;
οχι και πολλα πραγματα....το μονο που θα βοηθουσε την κατασταση ειναι ενα μεγαλο κομματι διαφανες ναυλον που θα καλυπτει όλον τον βραχοκηπο οταν εχει παρατεταμενες βροχες...συνδιασμο βροχη με κρυο και οταν κανει μεγαλες παγωνιες....αυτα!!!
Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
143 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2010 :  16:34:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
...Επισης πιστευω πως αν εισαι τυχερος και "ξεχειμωνιασεις" τα φυτα (με το ναυλον που λεει και ο Κωστας), ισως η
Αloe επρεπε να ειναι λιγο πιο μακρια απο τον κακτο,γιατι σε 2-3 χρονια θα μεγαλωσει αρκετα και θα "συγκρουστει" με τον
grusonii..To Eπαθα και εγω με μια aloe παλιοτερα..την ειχα βαλει σε ενα παρτερακι γης 50x50cm μαζι με εναν κακτο echinopsis oxygona και σε 2 χρονια τον ειχε σκεπασει κανονικα..οποτε αναγκάστικα να την μετακομισω σε γλαστρα..
Κορυφή σελίδας

haf
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2010 :  18:45:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην haf  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Θα δοκιμασω να τα εχω σκεπασμένα με ναυλον διαφανες και να δω πως θα πανε τον χειμωνα.

Απο περιεργεια μηπως και αλλαξω καποιους απο αυτους τους κάκτους..οσο ειναι νωρις.
Υπάρχουν καποια ειδη ανθεκτικα σε τοσο χαμηλές θερμοκρασιες που να βρισκει κανεις ευκολα?

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3947 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2010 :  08:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από haf

Υπάρχουν καποια ειδη ανθεκτικα σε τοσο χαμηλές θερμοκρασιες που να βρισκει κανεις ευκολα?

Από αυτούς που μπορείς να βρεις εύκολα μου ρχονται τώρα στο μυαλό: Ο "κοινότατος" Echinopsis oxygona (σίγουρα δε θα είχε πρόβλημα) όπως και αρκετοί άλλοι του γένους Echinopsis. Ακόμη, οι περισσότεροι κάκτοι του γένους Opuntia νομίζω δε θα είχαν πρόβλημα "κοντά" στο 0 (για παρακάτω... το θέμα είναι πόσο παρακάτω πέφτει).Επίσης, αρκετές Mammillaria είναι αρκετά ανθετικές (πάλι στα πλαίσια του "κοντά στους 0 βαθμούς) αρκεί για όλα να υπάρχει καλή αποστράγγιση ή/και ακόμη καλύτερα προστασία εντελώς από βροχή το χειμώνα.
Βέβαια, ως αρχάριος δεν ξέρω αν μπορείς να τα αναγνωρίσεις όταν τα δεις σε φυτώριο για να τα αγοράσεις, κάνε κλικ επάνω στα ονόματα παραπάνω ώστε να πάρεις μία ιδέα αναγνώρισης.

Σημ: Κρυονέρι Αττικής?
Κορυφή σελίδας

haf
Starting Member

3 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2010 :  21:35:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην haf  Απάντηση με παραπομπή
Ναι Κρυονερι Αττικης

Ευχαριστω για τις κατατοπιστικες απαντησεις

Edited by - haf on 06 Sep 2010 21:36:45
Κορυφή σελίδας

Χαρα
Advanced Member MEMBER CLUB

321 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Sep 2010 :  11:28:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χαρα  Απάντηση με παραπομπή
εγω νομιζω πως επρεπε να αφησεις λιγο παραπανω κενο γυρω γυρω απο τον grussoni ,ειναι και τριπλος, και στο εδαφος δεν θα αργησει πολυ να μεγαλωσει .οσο για τον χειμωνα ενα χοντρο ναυλον , μερικες πετρες και 3 καλαμια ισως σε βοηθησουν να τα προστατεψεις απο τον πολυ παγετο ..
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.26 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000