ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Πετρες στην επιφανεια της γλαστρας.
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Πετρες στην επιφανεια της γλαστρας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos kwstas
Starting Member

4 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Aug 2010 :  12:47:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos kwstas  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα, θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με πετρες, τωρα που ξεκιναει σιγα σιγα ο χειμωνας και θα αρχισουν οι βροχες σκεφτομαι να καλυψω τις επιφανειες απο τις γλαστρες με πετρες κοινες ψιλομεγαλες και βοτσαλα(10 φορες πλυμενα!!)και θελω να ρωτησω υπαχχει κανενα προβλημα οσον αφορα τον αερισμο του χωματος?? και επισης οταν εχει ηλιο και οι πετρες ζεσταινονται μπορει να προκαλεσει κανενα προβλημα
ευχαριστω

Edited by - kaktos kwstas on 23 Aug 2010 12:48:39

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Aug 2010 :  11:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρησιμοποιώ κι εγώ κι αρκετοί συλλέκτες όπως θα δεις σε φωτογραφίες τους στο φόρουμ. Νομίζω κι εγώ ότι τα πετραδάκια σ'ενα μπαλκόνι στην πόλη ντάλα ήλιο πράγματι μπορεί να ζεσταθούν πολύ αλλά νομίζω ότι αν φτάσουν να έχουν πρόβλημα τα φυτά απ' τα πετραδάκια σημαίνει ότι ούτως ή άλλως οι συνθήκες είναι ακατάλληλες για το φυτό (π.χ. σ'ενα μπαλκόνι στην πόλη ντάλα ήλιο όλη τη μέρα κι απότιστα...)
Σε κάποιες γλάστρες έχω βάλει πουζολάνη
http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=371
και φαίνεται ότι δεν ανεβάζει θερμοκρασίες τόσο υψηλές όσο τα πετραδάκια...
Πάντως όσο καιρό χρησιμοποιώ δεν έχει πάθει κανένα φυτό κάτι απ' τα πετραδάκια κι είναι πολύ διακοσμητικά, ομορφαίνουν πολύ τις γλάστρες.

Να θυμάσαι μόνο ότι όταν υπάρξει κάποια προσβολή στις ρίζες και χρειαστεί να πετάξεις το χώμα του φυτού καλό είναι να πετιούνται και τα πετραδάκια γιατί μπορεί να φιλοξενούν διάφορα....
Κορυφή σελίδας

sailim
Starting Member

6 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Nov 2014 :  19:39:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην sailim  Απάντηση με παραπομπή
Για να μην ανοιγω νεο θέμα... μπορουμε ως επιφανειακη καλυψη να βάλουμε ελαφρλοπετρα;
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Nov 2014 :  21:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τα πετραδάκια στην επιφάνεια της γλάστρας βοηθούν και να μην ακουμπάει ο "λαιμός" του φυτού απευθείας στο χώμα γιατί είναι πιθανόν όταν βρεθεί σε συνθήκες συνεχόμενης υγρασίας να σαπίσει.

Η ελαφρόπετρα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αλλά από την προσωπική μου εμπειρία δεν είναι ό,τι καταλληλότερο κυρίως για αισθητικούς λόγους. Με τον καιρό και τα ποτίσματα χρωματίζεται απ' το χώμα και δεν είναι ωραία. Σ' εμένα έγινε κιτρινωπή και έδινε εικόνα "λερωμένη"...
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.11 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000