ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Λουλούδια χειμωνιάτικα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 Λουλούδια χειμωνιάτικα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Dec 2007 :  11:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καταρχήν Χρόνια Πολλά σε όλους!!

Οι τελευταίοι μήνες ήταν πιο συννεφιασμένοι από τους προηγούμενους χειμώνες μερικών ετών, τουλάχιστων, όσων θυμάμαι. Σκεφτόμουν ότι πιθανόν αυτό να έχει συνέπειες στην ανθοφορία των κάκτων την άνοιξη και το καλοκαίρι...
Έτσι, είπα να ρίξω μία ματιά στη συλλογή να δω πώς τα πάνε με τα φετινά...σκοτάδια, και εκτός από τα αναμενόμενα (neoporteria rapifera, mammillaria gracilis κ.λπ.), ανακάλυψα μπουμπούκια στην mammillaria hahniana και... --> στην mammillaria bombycina!! Δε νομίζω να με απατά τόσο η μνήμη μου... αλλά δε θυμάμαι άλλη χρονιά η bombycina να έχει τόσο νωρίς μπουμπούκια!
Ευπρόσδεκτα, δεν παραπονιέμαι, αλλά δεν το περίμενα.

Παρομοίως, φέτος ξεκίνησαν πάρα πολύ νωρίς την ανθοφορία οι crassula ovata & crassula arborescens. Άλλες χρονιές τέτοια εποχή ετοίμαζαν τα μπουμπούκια και φέτος... έχουν ανοίξει ήδη τα λουλούδια από...το Νοέμβριο!

Τέλος, "έβαλαν μπρος" τα μπουμπούκια της Aloe variegata. Μόλις ξεκίνησαν να ξεπροβάλλουν σε διάφορα σημεία του φυτού!

Εσείς έχετε αυτές τις μέρες λουλούδια-μπουμπούκια στα φυτά σας;

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jan 2008 :  14:12:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρόνια
δεν έχω πολλούς ανθοφόρους κάκτους(εδώ και ένα χρόνο άρχισα να ασχολούμαι συστηματικά)
Με τις Mammιlaria ίσως ασχοληθώ φέτος(θα αγοράσω αρκετές στην ανθοεκθεση με λουλούδια για να είναι πιο εύκολη η αναγνώριση)
Γενικά αγαπώ τους κάκτους που μεγαλώνουν με τα χρόνια
Σχετικά με τις Crassules έχω μια ovata που δεν άνθιζε για 5 τουλάχιστον χρόνια.
μια χρόνια έδωσα ένα κλαδάκι σε ένα φίλο και από την επόμενη χρόνια άρχισε να ανθίζει σταθερά και η δική μου και η νέα, πάντα ταυτόχρονα .και κάθε χρόνια σε διαφορετική εποχή
Φέτος άνθισαν νωρίς
Μαλλον πρέπει να επηρεάζονται από την θερμοκρασία
Γενικά τα παράτησα τα παχυφυτα δεν έχω αρκετό χώρο...
Σύντομα (ελπίζω) να αποκτήσω ένα κτήμα όπου εκεί ειναι εύκολο σε ένα κρύο θερμοκήπιο να ασχοληθώ με τις 0punties, aloes κλπ

Τώρα κάνω μια ερευνά για τις e-αγορές ,δυστυχώς οι κάκτοι είναι υπό εξαφάνιση στην Ελλάδα, αντιθέτως πριν από κάποια χρόνια τους βρίσκαμε σε όλα τα ανθοπωλεία
Βρήκα ενδιαφέρον το site http://www.cactoo.com/en/company/home
πολύ ειδικευμένο και σχετικά καλές τιμές
Τα λεμε

Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jan 2008 :  16:32:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
επισης (περιεργως υπερβολικα φτηνο) το http://www.pottokakthus.com/catalogue.php
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jan 2008 :  10:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα και καλή χρονιά!

Εντελώς παγωμένο πρωϊνό!! (0 βαθμοί αυτή τη στιγμή Θεσσαλονίκη)

ariskal, για τα καταστήματα που λες, εγώ πολλές φορές παρήγγειλα από το http://www.uhlig-kakteen.de/, πολύ καλό, τα φυτά γενικώς προσεγμένα και το δέμα έρχεται απευθείας στο σπίτι μέσα σε 4-5 μέρες (!! με την DHL) (όχι ειδοποίηση για παραλαβή απ' το ταχυδρομείο κλπ.) Βέβαια, είναι λίγο ακριβούτσικοι, εάν κάποιος έχει ως κριτήριο το 1ευρώ που κοστίζουν εδώ στις ανθοεκθέσεις...όμως έχουν κάκτους που σίγουρα δεν έχω δει ποτέ εδώ σε ανθοέκθεση και μάλλον δεν πρόκειται να δω. Παρομοίως και από το www.kakteen-haage.de (η αποστολή είναι διαφορετική και όχι τόσο γρήγορη).
Επίσης από τα γερμανικά, μιας και ψάχνεις, το http://www.eden-plants.com/ έχει αρκετή ποικιλία.

Με τον καιρό όταν μεγαλώνει η συλλογή...αρχίζουμε να ψάχνουμε στα φυτώρια αυτούς που ΔΕΝ έχουμε με κριτήριο, φυσικά, και την προτίμηση. Έτσι, κι εγώ τελευταία κοιτάζω κι αυτά τα άλλα site που λες..

Από προτιμήσεις, κι εγώ με τους κάκτους "τσιμπήθηκα" κυρίως. Έχω και κάποια παχύφυτα αλλά γενικώς δεν αγοράζω. Μάλλον έχει να κάνει και με ποια φυτά τα πάμε καλύτερα ή οι συνθήκες του μπαλκονιού... Έτσι, ενώ οι κάκτοι σε μένα ευδοκιμούν και τα πάνε πάρα πολύ καλά... με τα παχύφυτα είχα συνήθως περισσότερες (πολύ περισσότερες) αποτυχίες. Οι ειδικές προτιμήσεις αλλάζουν με το χρόνο. Εγώ τελευταία έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση στους:
melocactus (εμφάνιση = πολύ χαρακτηριστική κάκτου, και μου αρέσει που τους έχω μέσα στο σπίτι το χειμώνα!),
echinocereus (φανταστικά λουλούδια),
sclerocactus (συμπαγή σώματα και ωραία αγκάθια)
αλλά και άλλοι.

Όταν λες σου αρέσουν αυτοί που μεγαλώνουν εννοείς αυτοί που γίνονται μεγάλοι σε μέγεθος; Αν ναι, τότε εύχομαι να αποκτήσεις το κτήμα για να έχουν χώρο να μεγαλώσουν!!

Για τις mammillaria, είναι ίσως τα πιο "χαρούμενα" από τους κάκτους γιατί οι περισσότερες μεγαλώνουν και ανθίζουν ανεξάρτητα από χώμα, νερό, αν ασχολούμαστε μαζί τους ή όχι κ.λπ. Το καλό είναι ότι αν έχεις αρκετές μαμιλάριες πιθανότατα πάντα να υπάρχει στη συλλογή έστω ένα φυτό που ανθίζει. Εγώ τώρα έχω με λουλούδια την m. gracilis και μέχρι πριν λίγο την m. plumosa και την m. schiedeana. Σύντομα θα ανθίσει η m. hahniana και τους επόμενους μήνες σιγά σιγά οι υπόλοιπες. Όσο για το να αγοράσεις μόνο κάκτους με λουλούδια ... κάποια φαίνονται πολύ όμορφα και χωρίς λουλούδια, κι έπειτα, κάποιες φορές η αναζήτηση ονόματος έχει το ενδιαφέρον της. Η ανθοέκθεση είναι ό,τι καλύτερο, ειδικά όταν ξεκινάς με τους κάκτους.

Εύχομαι το νέο έτος να πολλαπλασιάσεις τη συλλογή σου!!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000