ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Κοκκοειδή - αντιμετώπιση με οινόπνευμα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Κοκκοειδή - αντιμετώπιση με οινόπνευμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2010 :  20:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εικονογραφημένη...άμεση αντιμετώπιση για κοκκοειδή. Δυστυχώς (Βαγγέλη θα θυμάσαι την Pereskia με τα κοκκοειδή...) κόλλησαν άλλοι 4-5 κάκτοι, κυρίως νοτόκακτοι και, συγκεκριμένα - αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί άραγε; - φυτά Notocactus uebelmannianus . Τα φυτά ήταν όλα τους υγιή και σε πολύ καλή κατάσταση, προφανώς στα κοκκοειδή "άρεσε" η μεγάλη επιφάνεια χωρίς αγκάθια (?)
Η μέθοδος είναι "εναλλακτική" αντί της χρήσης φαρμάκων, αλλά συνήθως ενδείκνυται και προτείνεται στη βιβλιογραφία όταν έχουμε μικρή προσβολή. Προσθέτω ότι είναι καλή και για αντιμετώπιση "πρώτων βοηθειών" καθώς δε βρίσκω που στην αποθήκη βρίσκεται το κουτί με τα φάρμακα....(κάποιες φορές συμβαίνουν αυτά όταν "συμμαζεύεις".....)

Το ξέρω.... άθλια κατάσταση (πρώτη φορά έχω φυτό σε τέτοια κατάσταση!)

Βάζουμε σε βάζο... οινόπνευμα με λίγο νεράκι, και παίρνουμε μία παλιά οδοντόβουρτσα ή καινούργια που δε θα χρησιμοποιήσουμε για άλλο σκοπό εννοείται.

...και βουρτσίζουμε, βουτάμε, βουρτσίζουμε κ.ο.κ.

άστραψε!

κάνουμε το ίδιο με καθαρό νερό χωρίς οινόπνευμα και αφήνουμε να στεγνώσει. Ελέγχουμε πάλι όταν στεγνώσει γιατί τότε φαίνεται αν υπάρχουν ακόμη κάποια κολλημένα επάνω στο φυτό κι αν χρειάζεται επαναλαμβάνουμε.

Εδώ φαίνεται που έμειναν κάποια γύρω από τις αρεόλες, όπως εκεί που δείχνουν τα βέλη.

Θεωρητικά θα χρειαστεί κάποια ακόμη εφαρμογή σε καμιά εβδομάδα ή/και φάρμακο για σίγουρα, αλλά τα πολλά έφυγαν κι αν η προσβολή ήταν πολύ μικρότερη δε θα χρειαζόταν καθόλου χρήση φαρμάκου. Βέβαια, τα πράγματα είναι δυσκολότερα με τη μέθοδο αυτή σε κάκτους με περισσότερα αγκάθια ή με σχήμα που δεν "προσφέρεται"...
Δε συνίσταται η μέθοδος για κάκτους με κηροειδή, "γαλαζωπή" επικάλυψη στην επιδερμίδα τους (Myrtillocactus κλπ)

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Dec 2013 :  01:43:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
χαχα..ακριβως το ιδιο πραγμα κανω και εγω ως αρχικο βημα ...good job!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.08 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000