ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Πικροδάφνη κόκκινη
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 ¶λλα φυτά
 Πικροδάφνη κόκκινη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Loukia
Starting Member

14 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2010 :  01:32:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Loukia  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως γνωρίζει κανένας βόρειος πού μπορώ να βρω κόκκινη πικροδάφνη στη Θεσσαλονίκη; Σε όσα φυτώρια πήγα δεν είχαν.
Πλέον σκέφτομαι σοβαρά να κυκλοφορώ με ένα πατόφτυαρο στο πορτ-μπαγάζ και αν πετύχω καμιά στο δρόμο (από αυτές που βάζουνε στους αυτοκινητόδρομους) να της προτείνω να την πάρω μαζί μου.

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2010 :  09:11:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
δεν χρειαζεται πατοφτυαρο
πιανει απο κλαδι
εχω μαζεψει σχεδον ολα τα χρωματα απο διαφορα μερη τις ελλαδας
η καλυτερη εποχη ειναι τωρα για τα μοσχευματα
κοβεις ενα νεο κλαδι τραβοντας το ωστε να εχει στην ακρη λιγο ξυλο απο το κλαδι του προηγουμενου ετους,Αφαιρεις βτα περισοτερα φυλλα.Το βαζεις στο νερο (το αλλαζεις συχνα)
οταν βγουν οι ριζες το φυτευεις πολυ προσεκτικα γιατι σπανε ευκολα οι ριζες
Κορυφή σελίδας

Costas_2009
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
132 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2010 :  09:46:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Costas_2009  Απάντηση με παραπομπή
Κλαημέρα
Η πικροδάφνη της φωτό είναι στη γειτονιά μου
[URL=http://img514.imageshack.us/i/63669248.jpg/][/URL]

Είναι ένα κόκκινο χρώμα που μου αρέσει πολύ

Εχω φετεινά σπορόφυτα πολύ μικρά που δύσκολα αποστέλλονται. Αν περιμένεις Δεκέμβρη-Γενάρη σου στέλνω σπόρους που θα συλλέξω.
΄
Πρίν απο πολλά χρόνια είχα ξυλώσει μία πικροδάφνη με πολλή κούραση. Ξεπατώθηκα εγώ δηλ. Ευνόητο οτι δεν έπιασε.

Δεν ήξερα όμως οτι πιάνει απο μόσχευμα.Οπότε ο Αριστοτέλης θα με κάνει να πειραματιστώ τώρα.
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2010 :  10:23:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τα σποροφυτα δεν δινουν παντα το χρωμα της μητερας τους
επισης πολλες φορες δινουν μειωμενη ανθοφορια , γι,αυτο ο καλυτερος τροπος ειναι τα μοσχευματα
τελευταια βρισουμε συχνα την πολυ κοκκινη πικροδαφνη , την βυσσινι, και πολλες ενδιαμεσες μορφες
εχω κανει μια μεγαλη συλλογη απο φυτα στο κτημα , και απο την νεα χρονια θα μπορω να κανω μοσχευματα
χρησιμοποιω μεγαλα μπουκαλια νερου τα οποια τα κοβω στα δυο τριτα
βαζω πετραδακια στο βαθος αφου ανοιξω τρυπες, γεμιζω μεχρι ενα μερος με χωμα 2 κηπου , περλιτη, και ενα φυλλοχωμα και ποτιζω
ακουμπω πολυ προσεκτικα την μοσχευμα, πασπαλιζω με καθαρο ετοιμο φυλλοχωμα τις ριζες, και μετα πολυ απαλα γεμιζω το υπολοιπο με χωμα χωρις να ασκησω πιεση
μετα ξαναποτιζω
Σε 10 μερες φαινονται οι ριζες του φυτου
Την επομενη ανοιξη σκιζω το μπουκαλι και φυτευω στο χωμα(αυτη την στιγμη ετοιμαζω ενα ωραιο βυσσινι που εκοψα απεναντι απο το ikea στην θεσσαλονικη
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
955 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2010 :  10:51:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ πάντως όσες φορές έχω αγοράσει πικροδάφνες και προσπάθησα να τις μεγαλώσω σε μπαλκόνι ( με κανονικό πότισμα και λίπασμα ) δεν τα κατάφερα . Καλή η ιδέα με μοσχεύματα. Είναι πανέμορφα φυτά και θα προσπαθήσω ...
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2010 :  20:33:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και ανηκουν επιστημονικα στην μεγαλη οικογενεια Apocynaceae ,που εμπεριεχει τις πλουμεριες και τα pachypodium
Κορυφή σελίδας

Loukia
Starting Member

14 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jun 2010 :  02:25:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Loukia  Απάντηση με παραπομπή
Οπότε αντί για πατόφτυαρο αρκεί ένα κλαδευτήρι!
quote:
κοβεις ενα νεο κλαδι τραβοντας το ωστε να εχει στην ακρη λιγο ξυλο απο το κλαδι του προηγουμενου ετους

Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική, τί εννοείς;

quote:
Εχω φετεινά σπορόφυτα πολύ μικρά που δύσκολα αποστέλλονται. Αν περιμένεις Δεκέμβρη-Γενάρη σου στέλνω σπόρους που θα συλλέξ

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά έχω ήδη φούξια. Την πήρα πέρσι και την είχα στο μπαλκόνι αλλά τελικά την πήγα φέτος σε κήπο για να πάρω κόκκινη.
Ευελπιστώ να καταφέρω να την κάνω να γίνει σα δεντράκι.

Είναι μικρή ακόμη αλλά έχω και μια μεγάλη ροζ που μπορούμε να τσουλουμαδήσουμε. Αν κάποιος θέλει να του δώσω/στείλω μοσχεύματα να δοκιμάσει, πολύ ευχαρίστως.

Θα πάω να τσουλουμαδήσω μια κόκκινη που νομίζω ότι είδα σήμερα (εκτός αν ξεγελάστηκα και είναι φουξ τελικά) και θα πειραματιστώ.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Κορυφή σελίδας

yzfr100
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
191 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jun 2010 :  23:59:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην yzfr100  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Loukia

Μήπως γνωρίζει κανένας βόρειος πού μπορώ να βρω κόκκινη πικροδάφνη στη Θεσσαλονίκη; Σε όσα φυτώρια πήγα δεν είχαν.
Πλέον σκέφτομαι σοβαρά να κυκλοφορώ με ένα πατόφτυαρο στο πορτ-μπαγάζ και αν πετύχω καμιά στο δρόμο (από αυτές που βάζουνε στους αυτοκινητόδρομους) να της προτείνω να την πάρω μαζί μου.

ειναι φανταστικο φυτο.δεν θελει πολυ νερο αντεχει εχει ανθος και ειναι πολυ οικονομικη.αν πραγματικα θελεις εδω τα φυτωρια μας ειναι γεματα και με αρκετα χρωματα πες να σου στειλω

Γ.Ρ.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

3932 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2010 :  09:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από yzfr100

ειναι φανταστικο φυτο.δεν θελει πολυ νερο αντεχει εχει ανθος
Γ.Ρ.

κι εγώ γι' αυτό κάποτε ήθελα να βάλω στο μπαλκόνι πικροδάφνες για να έχω συνεχώς πράσινο χωρίς να ασχολούμαι...αλλά κάποιος μου είπε ότι το μπαλκόνι θα είναι σαν εθνική ...κι εγώ τον άκουσα κι έμπλεξα πλέον με διάφορες άλλες "πρασινάδες" (εκτός των κάκτων) που θέλουν συνέχεια νερό (ξανά ).
Πικροδάφνες νομίζω ποιο κοινές είναι οι φουξια, ασπρες και ροζ, δεν έχω δει κόκκινη ή άλλα χρώματα (ή δεν έχω προσέξει).
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
955 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2010 :  22:54:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

....ο καλυτερος τροπος ειναι τα μοσχευματα
...χρησιμοποιω μεγαλα μπουκαλια νερου τα οποια τα κοβω στα δυο τριτα
βαζω πετραδακια στο βαθος αφου ανοιξω τρυπες, γεμιζω μεχρι ενα μερος με χωμα 2 κηπου , περλιτη, και ενα φυλλοχωμα και ποτιζω
ακουμπω πολυ προσεκτικα την μοσχευμα, πασπαλιζω με καθαρο ετοιμο φυλλοχωμα τις ριζες, και μετα πολυ απαλα γεμιζω το υπολοιπο με χωμα χωρις να ασκησω πιεση μετα ξαναποτιζω Σε 10 μερες φαινονται οι ριζες του φυτου..

Μετά τις παραπάνω οδηγίες ιδού οι καινούργιες μου πικροδάφνες

αλλά δεν ξέρω τι χρώματα είναι ....θα προκύψει εάν πάνε καλά
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
456 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2010 :  01:43:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Ευρυδίκη!
Θα το προσπαθήσω και εγώ, έχω δει μια με variegata φύλλωμα
Πότε έκοψες το μόσχευμα, από πότισμα κάθε πόσο θέλει?
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
955 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Oct 2010 :  21:50:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εφάρμοσα κατά γράμμα τις πιο πάνω συμβουλές του Αριστοτέλη.
Μάζεψα τα μοσχεύματα τέλος Ιουνίου.
Πότισμα μια φορά τη βδομάδα στην αρχή, όταν μπήκαν στο χώμα
Επιβίωσαν από την ..... αποτισιά των διακοπών του Αυγούστου, αλλά δεν τα είχα απ' αυθείας στον ήλιο.
Τώρα συνεχίζω άπαξ εβδομαδιαίως
Ελπίζω να μεγαλώσουν ....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
2773 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2010 :  20:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Σχετικά με τη ριζοβολία του μοσχεύματος της πικροδάφνης μέσα σε νερό, έχω διαβάσει ότι είναι καλή ιδέα να μπεί ένα κομματάκι κάρβουνο μέσα στο δοχείο.
Η ερώτησή μου είναι ποιά εποχή είναι καταλληλότερεη γιαυτή τη διαδικασία?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
955 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2010 :  20:33:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Δες πιο πάνω τις συμβουλές του Αriskal στα τέλη Ιουνίου.
Τις ακολούθησα κατά γράμμα και απέδωσαν οκτώ νέα φυτά.
Μάλιστα τα δύο ετοιμάζουν και λουλούδια
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Nov 2010 :  19:53:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εγω τελειωσα με τις πικροδαφνες, τις ελιες (μαζεψα 1150 κιλα σκετη κουραση) και τωρα ετοιμαζομαι να φυτευσω την μια μερια με κυπαρισια , αριζονες και τα σχετικα
οι κακτοι εμειναν λιγω πισω....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
2773 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Dec 2010 :  17:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές για τις πικροδάφνες
Από εδώ και στο εξής όποια βλέπω και μου αρέσει θα κόβω κλαδάκι και κατευθείαν στο νερό.
παρεπιπτόντως και επειδή πάντα ήθελα να μάθω το πως τυγχάνει να ξέρετε ποιά είναι η διαδικασία για τις βοκαμβίλιες?
Πολύ μου αρέσουν κιαι έχω κόψει και μπήξει πολλές φορές κλαδιά αλλά τζίφος...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
955 Μηνύματα

Εστάλη - 25 May 2011 :  22:43:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Τα περσινά κλωναράκια πικροδάφνης

Ρίζωσαν, έχουν μεγαλώσει και θέλουν μεταφύτευση

1] Επειδή θέλω να τις κρατήσω στη βεράντα μου σε γλάστρα τι χώμα βάζω;
2] Και όσον αφορά τη θέση ; ανατολική, δυτική ή βορεινή βεράντα ;
3] Και το πρόβλημα που έχω να αντιμετωπίσω είναι αυτά τα άσπρα μαλλιαρά ενοχλητικά ....ζουζούνια;

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!
¶σε που μου τι σπάνε κάποιες παρατημένες στις νησίδες των εθνικών οδών, που φαίνονται ζωντανές, υγιείς και γεμάτες λουλούδια και τις ζηλεύω. Ενώ όσες φορές είχα στη βεράντα πικροδάφνες, όλες ευαίσθητες και αρρωστιάρες μου βγήκανε ...
Για δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2011 :  00:25:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
θελουν πολυ ηλιο για να βγαλουν πολλα λουλουδια και να γινουν πιο συμπαγεις
εγω κανω μιγμα 2 κοκκινοχωμα. ενα φυλλοχωμα-τυρφοχωμα εμποριου, ενα περλιτη
κανε ενα καλο εντομοκτονο κια θα φυγουν, η καθαρισε τις με ενα σφουγγαρι και πρασινο σαπουνι
με την ευκαιρια ψεκαζεις ταυτοχρονα και τους κακτους για τα κοκκοιδη
και για να απαντησω και στην ειρηνη τωρα ειναι καλη εποχη για τις βουκεμβιλιες
κοβεις ενα νεο κλαδι με λιγο παλιο ξυλο, το βαζεις σε μια γλαστρα με μιγμα περλιτη καιφυλλοχωμα, το ποτιζεις ελφρα και το σκεπαζεις με ενα πλαστικο μπουκαλι νερου στο οποιο εχεις κοψει την βαση(οχι στον ηλιο)
περιμενεις 3 μηνες (προσοχη να εχει σταθερη υγρασια η γλαστρα αλλα οχι υπερποτισμενη
οταν δεις οτι το φυτο αρχιζει να αναπτυσεταιο βγαζεις το καπακι απο το μπυκαλι ωστε να προσαρμοστει σταδιακα , και μετα απο μια εβδομαδα βγαζεις και το μπουκαλι
καλο ειναι να βαλεις και ορμονες ριζοβολιας
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
2773 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2011 :  10:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

κανε ενα καλο εντομοκτονο κια θα φυγουν, η καθαρισε τις με ενα σφουγγαρι και πρασινο σαπουνι
και για να απαντησω και στην ειρηνη τωρα ειναι καλη εποχη για τις βουκεμβιλιες
κοβεις ενα νεο κλαδι με λιγο παλιο ξυλο, το βαζεις σε μια γλαστρα με μιγμα περλιτη καιφυλλοχωμα, το ποτιζεις ελφρα και το σκεπαζεις με ενα πλαστικο μπουκαλι νερου στο οποιο εχεις κοψει την βαση(οχι στον ηλιο)
περιμενεις 3 μηνες (προσοχη να εχει σταθερη υγρασια η γλαστρα αλλα οχι υπερποτισμενη
οταν δεις οτι το φυτο αρχιζει να αναπτυσεταιο βγαζεις το καπακι απο το μπυκαλι ωστε να προσαρμοστει σταδιακα , και μετα απο μια εβδομαδα βγαζεις και το μπουκαλι
καλο ειναι να βαλεις και ορμονες ριζοβολιας

Αριστοτέλη καλημέρα,
πολύ σε ευχαριστώ που με θυμήθηκες,
πω πω πρέπει να βγω παγανιά να συλλέξω μοσχεύματα και από βοκαμβίλλιες και από πικροδάφνες
( για τις δεύτερες για να είμαι ειλικρινής έχω βάλει μερικά σε νερό αλλά είναι η κοινή ροζ και η λευκή μονή, την κόκκινη θέλω να βρω )
και μια και το έφερε η κουβέντα μήπως έχεις να μου προτείνεις κάτι για τα επίφυλλα?

α και για να μη μαλώνει η Φωτεινή που ως συνήθως τα κάνω ... αχταρμά λέω να ανοίξω νέο θέμα
οπότε αν δεν σου κάνει κόπο να μου πεις τη γνώμη σου εδώ
και πάλι σε ευχαριστώ

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1332

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2011 :  19:38:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τα επιφυλλα τα καλλιεργουμε οπως ολα τα κοινα φυτα στο μπαλκονι
μηπως θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν σαν υποκειμενα για εμβολιασμο μια και ειναι τοσο ανθεκτικα;
οσο για τις πικροδαφνες σε λιγο καιρο θα ανθισει ολη η συλλογη στο κτημα και θα βαλω φωτο
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
955 Μηνύματα

Εστάλη - 26 May 2011 :  22:37:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ευχαριστώ Αριστοτέλη.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
955 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jun 2011 :  21:28:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Τα φυτάκια στο προηγούμενο μήνυμα άνθισαν ως εξής :
Δύο ρίζες Μία ρίζα
Μία ρίζα και Μία ρίζα
Λέω να βάλω τέσσερα χρώματα (ρίζες) μαζί σε μια μεγάλη γλάστρα κάπως έτσι

τι λέτε ;

Edited by - Ευρυδίκη on 15 Jun 2011 21:30:15
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
2773 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  15:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
¶ξια!!!!!Εύγε.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  21:29:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
εχω κανει μια καλη συλλογη, θα ανεβασω φωτο μολις ανθισουν
υπαρχει μια σειρα με παλ χρωματα που θυμιζουν πλουμερια
μια φωτο απο μοσχευματα που ειχα παρει απο ζακυνθο(ειναι πιο σομον στην πραγματικοτητα)

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
955 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jun 2011 :  22:24:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
¶λλα δύο φυτάκια άνθισαν και έχω δύο νέα χρώματα
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.66 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000