ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
 Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Συλλογή Χρήστος59

Σημείωση: Πρέπει να έχετε κάνει εγγραφή για να γράψετε στο forum.
Για να κάνετε εγγραφή, κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List Insert YouTube

Smilies
8ball [8] Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D]
Black Eye [B)] Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D]
Dead [xx(] Disapprove [V] Evil [}:)] Kisses [:X]
No no [No] Question [?] Red carpet [RC] Rolleyes [rolleye]
Sad2 [sad] Shock [:O] Shy [8)] Sleepy [|)]
Smile [:)] Spring [spring] Super [T)] Tongue [:P]
Very cool [cool] Wink [;)]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON

Α Ν Α Σ Κ Ο Π Η Σ Η    Θ Ε Μ Α Τ Ο Σ
Χρήστος59 Εστάλη - 05 Sep 2014 : 12:09:50
Άρχίζω να σας παρουσιάζω τα δικά μου φυτά. Παράκληση όσοι γνωρίζουν τις ονομασίες τους να με βοηθήσουν - Ευχαριστώ

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

έπεται συνέχεια.-
25   Τ Ε Λ Ε Υ Τ Α Ι Ε Σ    Α Π Α Ν Τ Η Σ Ε Ι Σ     (Οι νεότερες πρώτες)
mavirenes Εστάλη - 06 Sep 2016 : 15:17:18
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος59

Και πάλι σ΄ευχαριστώ Ειρήνη - η περίοδος από τώρα μέχρι τον Φεβρουάριο που θα γίνει η σπορά, θα είναι χρόνος μάθησης.......

Όσο ζούμε μαθαίνουμε φίλε μου, μαθαίνουμε κι από τους άλλους αλλά κυρίως από την εμπειρία μας. αυτό που λειτουργεί σωστά για εμάς δεν σημαίνει κατάνάγκην πως θα λειτουργήσει σωστά και για κάποιον άλλον.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Χρήστος59 Εστάλη - 06 Sep 2016 : 09:22:15
Και πάλι σ΄ευχαριστώ Ειρήνη - η περίοδος από τώρα μέχρι τον Φεβρουάριο που θα γίνει η σπορά, θα είναι χρόνος μάθησης.......
mavirenes Εστάλη - 06 Sep 2016 : 01:46:19
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος59

Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, οι οποίες θα μου είναι πολύ χρήσιμες επειδή τον καιρό αυτό συλλέγω πληροφορίες για τα σπορεία. Ποτέ δεν χρησιμοποιώ σκέτη τύρφη αλλά πάντα ανακατεμένη σχεδόν 50-50 με περλίτη και ελαφρόπετρα. Τα γλαστράκια που χρησιμοποιώ είναι όντως κασπώ αλλά πριν φυτευτούν έχουν γίνει 4-5 τρύπες μεγάλες από κάτω και δεν κρατάνε καθόλου νερό.-

Και πάλι σ΄ευχαριστώ Ειρήνη.-

Χρήστο, πρέπει να χρησιμοποιήσεις και χώμα στο μίγμα σου εκτός από περλίτη και ελαφρόπετρα που είναι εξαιρετικά και άριστα υλικά.
Θα βρεις μόνος σου τη συνταγή που σου ταιριάζει ανάλογα με τις συνήθειές σου στο πότισμα και την έκθεση των φυτών σου.
Υπάρχουν πολλές συνταγές αν ψάξεις στο φόρουμ, πολλά έχουν γραφτεί σχετικά με τα μίγματα χώματος.
Ο περλίτης και η ελαφρόπετρα βελτιώνουν πολύ την κατάσταση αλλά θέλει στ' αλήθεια και λίγο χωματάκι.

Στην θέση της τύρφης οι κακτοειδικοί βάζουν φυλλόχωμα καλής ποιότητας για να έχει και λίγο φαί ο κάκτος και φυσικά είναι σε πολύ μικρή αναλογία σε σχέση με τα υπόλοιπα υλικά.
Κάνε μια δοκιμούλα...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Χρήστος59 Εστάλη - 06 Sep 2016 : 00:22:32
Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, οι οποίες θα μου είναι πολύ χρήσιμες επειδή τον καιρό αυτό συλλέγω πληροφορίες για τα σπορεία. Ποτέ δεν χρησιμοποιώ σκέτη τύρφη αλλά πάντα ανακατεμένη σχεδόν 50-50 με περλίτη και ελαφρόπετρα. Τα γλαστράκια που χρησιμοποιώ είναι όντως κασπώ αλλά πριν φυτευτούν έχουν γίνει 4-5 τρύπες μεγάλες από κάτω και δεν κρατάνε καθόλου νερό.-

Και πάλι σ΄ευχαριστώ Ειρήνη.-
mavirenes Εστάλη - 05 Sep 2016 : 22:10:02
Τα αστρόφυτα φυτρώνουν πολύ γρήγορα, η χαρά του ερασιτέχνη σπορέα.
Καλή επιτυχία από τώρα σου εύχομαι.

Χρήστο??? συγνώμη που θα σου πω κάτι τετριμμένο
Μην τα αφήσεις τα φυτά σου σε ΣΚΕΤΗ τύρφη"
τονίζω όχι σκέτη
επειδή έχουν πολλά ειπωθεί για λόγου της και συνήθως εδώ στο φόρουμ κάνουμε εξορκισμό όταν τη βλέπουμε στους κάκτους
η δική μου πάντα εμπειρία λέει,
θές να βάλεις τύρφη; βάλε αλλά ΠΟΤΕ σκέτη και ΠΟΤΕ ακοσκίνιστη
πάντα ανακατεμένη με άλλο υλικό
θα σου κάνει ζημιά στα φυτά σου αν την αφήσεις έτσι ΣΚΈΤΗ
ή θα στεγνώσει η ρίζα και δεν θα το καταλάβεις ή θα σου παραποτιστούν και δεν θα το καταλάβεις
και τη βαμβακάδα που την πας;

νομίζω το ξανασυζητήσατε και με τον Κώστα το θέμα παλιότερα

εγώ δεν τρελλαίνομαι τόσο πολύ πια με την τύρφη
θέλω να πω, όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ τα ξέπλυνα σχεδόν όλα τα φυτά μου από την τύρφη και τα έβαλα σε νέο μίγμα
όσα άφησα τα έχασα αλήθεια σου λέω
ωστόσο είδα ότι λίγη
τύρφη δεν βλαπτει μέσα στο μίγμα αν θες την χρησιμοποιήσεις τελικά
ποτέ όμως ΣΚΕΤΗ ή σε μεγάλη αναλογία και ακοσκίνιστη

ακόμη τα πανέμορφα γλαστρουδάκια σου έχουν τρύπα αποστράγγισης έτσι; δεν είναι κασπώ

mavirenes
Χρήστος59 Εστάλη - 05 Sep 2016 : 21:11:00
Ότι θέλεις Ειρήνη !!!!!!
Αλλά δεν τα βλέπω να ανθίζουν για φέτος ......
Έτσι τα πήρα όπως είναι στις φώτο.-

Κάτι θα κάνω όμως από Φεβρουάριο και μετά, με σπορές στα αστρόφυτα από σπόρους φίλων, έτσι για την εμπειρία .-

Αν φυτρώσουν θα τα μοιραστούμε όλοι !!!!!
mavirenes Εστάλη - 05 Sep 2016 : 19:51:24
Αχ!!! τι ωραία αστρόφυτα!!!
Μόλις πριν το έγραφα στο Βασίλη!!
Χρήστο, οπωδδήποτε πινελάκι όταν ανθίσουν τα σουπερκαμπουτάκια σου, θέλω σποράκια!!!!

mavirenes
Χρήστος59 Εστάλη - 31 Jul 2016 : 17:42:02
Να είσαι καλά Βαγγέλη, σ΄ευχαριστώ πολύ !!!!
vagelis999 Εστάλη - 31 Jul 2016 : 16:15:39
Πολύ όμορφα φυτά Χρήστο να τα χαίρεσαι !
Και να τα δεις μεγάλα σαν πεπόνια !
Χρήστος59 Εστάλη - 28 Jul 2016 : 16:25:58
Είναι πολύ καλύτερα και από ότι φανταζόμουν πριν τα αποκτήσω .-

Σ΄ευχαριστώ Ευρυδίκη !!!!
Ευρυδίκη Εστάλη - 28 Jul 2016 : 13:26:51
Κουκλιά !!!! Να τα χαίρεσαι.
Χρήστος59 Εστάλη - 27 Jul 2016 : 12:56:59
Νέα αποκτήματα !!!!!

Χρήστος59 Εστάλη - 11 Sep 2014 : 09:57:14
Συνέχεια της συλλογής

23

24

25

26

27

Κική ευχαριστώ.-
Κικη Εστάλη - 10 Sep 2014 : 00:27:36
Καλησπέρα.
Το Νο 21 είναι:mammillaria haageana
(Δεν πιστεύω να έχω πέσει έξω,το΄χω κι εγώ).

Κική
Χρήστος59 Εστάλη - 09 Sep 2014 : 23:12:07
Ευχαριστώ Κώστα.-
Kostas Εστάλη - 09 Sep 2014 : 20:36:20
o ανθοπώλης το πιο πιθανό είναι να έχει μαύρα μεσάνυχτα σε γνώσεις γύρω απο κάκτους κλπ....
σαν γενικό κανόνα μιας και το θέμα ειναι λίγο πολύπλοκο θα σου πω οτι το χώμα για κακτους πρεπει να έχει απο 50% εως 70% χωμα κηπου δηλ κοινό χωμα που να περιέχει αρκετο πετρδακι μεσα..ελαχιστη εως καθολου τυρφη και αρκετά ανόργανα υλικά οπως ελαφροπετρα περλιτη "ρυζακι" χονδρη ποταμισια αμμο κλπ κλπ..

ενα μερος φυλλοχωματος μπορουμε να βαλουμε και να "παιξουμε με το ποσοστό ανάλογα με το είδος του κάκτου η παχύφυτου..
Χρήστος59 Εστάλη - 09 Sep 2014 : 11:07:32
Άλλοι πέντε (5) κάκτοι σήμερα

18

19

20

21

22

Χρήστος59 Εστάλη - 09 Sep 2014 : 09:54:10
Κώστα αυτό είναι το πρόβλημα, διάβασα αρκετά θέματα για να μην πω τα περισσότερα και είδα διαφορετικές απόψεις. Όπως προανέφερα εγώ χρησιμοποίησα σκέτο φυτόχωμα μετά από υπόδειξη του ανθοπώλη της γειτονιάς μου και παραπάνω μου λέτε ότι δεν είναι σωστό.-
Τελικά ποιο χώμα ή ποια πρόσμιξη είναι κατάλληλη ???
Ευχαριστώ.-
Kostas Εστάλη - 08 Sep 2014 : 23:04:32
και για τα χωματα κανε μια σχετικη αναζητηση εδω στο φορουμ..υπαρχουν παρα πολλα θεματα..
Κικη Εστάλη - 07 Sep 2014 : 16:26:11
Χρήστο μου ευχαρίστως να σου απαντούσα(τυχαίνει να έχουμε και τα ίδια,αν όχι όλα,τα περισσότερα)αλλά επειδή κάνω "πατάτα"με τις αναγνωρίσεις άσε να σου απαντήσουν καλύτερα τα παιδιά που ξέρουν σίγουρα.

Κική
xocolatl Εστάλη - 07 Sep 2014 : 13:36:18
13. echinopsis oxygona
14. euphorbia submammillaris fa. pfersdorfii
15. mammillaria carmenae
16. parodia werneri??
Χρήστος59 Εστάλη - 07 Sep 2014 : 11:57:15
Σήμερα βάζω άλλους πέντε (5) κάκτους από την συλλογή μου.
Όποιος/α μπορεί ας με βοηθήσει στις ονομασίες.
Ευχαριστώ.-

13

14

15

16

17

xocolatl Εστάλη - 06 Sep 2014 : 20:27:04
2. mammillaria crinita?
3. mammillaria backebergiana?
4. mammillaria perbella
6. stenocactus..........
7. Parodia??
8. mammillaria candida
11. crasula marnieriana

Χρήστος59 Εστάλη - 06 Sep 2014 : 14:54:59
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους
-Kaktos: Οι επόμενες φωτογραφίες που θα βάλω θα είναι σίγουρα αριθμημένες.-
-Kostas: Στο σημείο που τους έχω έχει πολύ ήλιο - φως, απλά όταν έγινε η φωτογράφηση επικρατούσαν καταιγίδες στην περιοχή μου.-
-Πολύ καλά είδες, τα γλαστράκια περιέχουν φυτόχωμα, έτσι μου είπαν οι ανθοπώλες που πήρα τα πρώτα μου φυτά, τι σύνθεση πρέπει να έχει το
χώμα?????
-Ευχαριστώ για τις ονομασίες.-
Kostas Εστάλη - 06 Sep 2014 : 13:14:51
και εγω με τη σειρα μου σαν παραξενος που ειμαι θα πω οτι τα φυτακια σου θελουν ....

Α) πιο πολυ φως-ηλιο...δηλ οσο πιο πολυ μπορεις...

Β) ολικη αλλαγη χωματος... διακρινω σκετο φυτοχωμα στα γλαστρακια σου ,πραγμα που αργα η γρηγορα θα δημιουργησει προβλημα στα φυτα....

Το Νο 4 rebutia muscula

No 8 gymnocalycium denudatum

No 10 (πιθανον) mammillaria nivosa

ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000