ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
 Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Bukiniczia cabulica

Σημείωση: Πρέπει να έχετε κάνει εγγραφή για να γράψετε στο forum.
Για να κάνετε εγγραφή, κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List Insert YouTube
   
Message:

Smilies
8ball [8] Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D]
Black Eye [B)] Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D]
Dead [xx(] Disapprove [V] Evil [}:)] Kisses [:X]
No no [No] Question [?] Red carpet [RC] Rolleyes [rolleye]
Sad2 [sad] Shock [:O] Shy [8)] Sleepy [|)]
Smile [:)] Spring [spring] Super [T)] Tongue [:P]
Very cool [cool] Wink [;)]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
 
   

Α Ν Α Σ Κ Ο Π Η Σ Η    Θ Ε Μ Α Τ Ο Σ
mavirenes Εστάλη - 29 Jun 2013 : 19:49:00
ένα πανέμορφο παχύφυτο που μου χάρισε ο φίλος Κώστας kosrashelix
στην έκθεση και τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως

είναι εξαιρετικά σπάνιο και το έφτιαξε με σπόρο

Bukiniczia cabulica

Family: Plumbaginaceae
Genus: Bukiniczia
Species: cabulica
Synonym: Aeoniopsis cabulica
Synonym: Dictyolimon macrorrhabdos


Read more: http://davesgarden.com/guides/pf/go/54083/#ixzz2XcnqZe8h







μεγαλώνει εξαιρετικά αργά ή εμένα μου φαίνεται?
έχει κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις Κώστα?

mavirenes
9   Τ Ε Λ Ε Υ Τ Α Ι Ε Σ    Α Π Α Ν Τ Η Σ Ε Ι Σ     (Οι νεότερες πρώτες)
Theodoros Εστάλη - 26 Jul 2013 : 00:21:48
Ειρήνη τελικά σώθηκε το φυτό?
mavirenes Εστάλη - 23 Jul 2013 : 08:51:14
παρεπιπτόντως Κώστα λυπάμαι που έχασα το φυτάκι, την εβδομάδα που έλειψα ξέχασε να το ποτίσει... ο αντικαταστάτης μου στο πότισμα, δεν το έχω πετάξει το γλαστράκι ωστόσο, το καθάρισα από τα ξερά και το μεταφύτεψα σε μίγμα με πολύ περλίτη μήπως γίνει κανένα θαύμα που δεν το κόβω

mavirenes
mavirenes Εστάλη - 20 Jul 2013 : 09:41:55
πάντως αυτή η φωτογραφία που μου ανοίγει εμένα σίγουρα δεν είναι Bukiniczia cabulica μάλλον με οπούντια μου κάνει...



mavirenes
Iro Εστάλη - 20 Jul 2013 : 00:22:23

Παναγιώτη,

Ποιό φυτό λες; Δεν μου ανοίγει το link!




quote:
Είχε αποσταλεί από Παναγιώτης

mavirenes, πραγματικά πανέμορφο το φυτάκι σου!!!

Iro, έβλεπα τις υπέροχες φωτογραφίες σου, και συγκεκριμένα αυτή:
http://farm9.staticflickr.com/8168/7261053068_09924fd206_c.jpg

Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι opuntia santa rita; Μπορώ να σε ρωτήσω που το αγόρασες; Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!!



http://www.flickr.com/photos/succulove/
mavirenes Εστάλη - 18 Jul 2013 : 06:53:32
πήγα μια εβδομάδακαι όταν γύρισα το βρήκα αποξηραμένο
δεν νομίζω ότι σώζεται...

βρήκα και κανά δυο άλλα

mavirenes
Παναγιώτης Εστάλη - 30 Jun 2013 : 15:04:46
mavirenes, πραγματικά πανέμορφο το φυτάκι σου!!!

Iro, έβλεπα τις υπέροχες φωτογραφίες σου, και συγκεκριμένα αυτή:
http://farm9.staticflickr.com/8168/7261053068_09924fd206_c.jpg

Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι opuntia santa rita; Μπορώ να σε ρωτήσω που το αγόρασες; Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Iro Εστάλη - 30 Jun 2013 : 14:33:57
Πολύ όμορφο!!

http://www.flickr.com/photos/succulove/
mavirenes Εστάλη - 29 Jun 2013 : 23:27:47
Ευχαριστώ πολύ ξανά για το δωράκι σου και για τις πληροφορίες σήμερα. Κώστα ? πότε ανθίζει?

mavirenes
kosrashelix Εστάλη - 29 Jun 2013 : 22:12:05
Αγαπητή Ειρήνη, το φυτό αυτό είναι διετές και αν κόψεις το άνθος αφού βγεί και πριν ανοίξει, τότε πολύ πιθανό να βγάλει στη βάση του "παιδάκια" οπότε και θα συνεχίσεις να το έχεις.
Το χώμα του πρέπει να είναι στραγγερό με αρκετή άμμο(ή χαλαζιακή άμμο) και πετραδάκια.
Δεν ποτίζεις συχνά και αφήνεις να ξεραθεί το χώμα μεταξύ των ποτισμάτων, αλλά μην το παρακάνεις.
Το pH δεν παίζει και πολύ σημασία σ'αυτό το φυτό.
Κράτα το σε σημείο με απευθείας ήλιο.
Καλή επιτυχία!!

ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.13 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000